Autostrada A4 Rzeszów - Jarosław: ogłoszono przetarg na dokończenie budowy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła w piątek przetarg na dokończenie po konsorcjum Polimex odcinka autostrady A4 Rzeszów-Jarosław - poinformował rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.
Budowa autostrady A4 na Podkarpaciu
Budowa autostrady A4 na Podkarpaciu

fot. Bartosz Gubernat

Drogowcy szacują, że budowa trasy jest ukończono w ok. 70 proc. Rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus poinformowała w piątek, że termin składania ofert upływa 27 marca. Umowę z nowym wykonawcą drogowcy chcą podpisać we wrześniu.

- Od podpisania umowy wykonawca będzie miał 14 miesięcy na ukończenie inwestycji, a 12 miesięcy na tzw. kamień milowy, czyli ukończenie pierwszej nitki autostrady - powiedziała Rarus.

Zobacz też: Autostrada A1 - ruszył przetarg na dokończenie budowy obwodnicy Łodzi

Autostradą A4 Rzeszów - Jarosław pojedziemy więc dopiero w 2016 r. Tymczasem odcinek ten miał być gotowy jeszcze przed Euro 2012. Jednak w połowie stycznia br. umowę między GDDKiA a spółką Polimex-Mostostal rozwiązano. Powodem były znaczne opóźnienia w budowie. Ponad 41-kilometrowy fragment autostrady A4 między Rzeszowem a Jarosławiem firma budowała od 2010 r. Kontrakt na budowę opiewał na 2,1 mld zł.

Autostrada A4 Rzeszów - Jarosław jest jedną z trzech inwestycji, które dla GDDKiA miał zrealizować Polimex-Mostostal. Pozostałe dwie to odcinek autostrady A1 Stryków - Tuszyn i droga ekspresowa S69 Bielsko Biała - Żywiec - Zwardoń.

Odejście Polimeksu z placu budowy jest kolejnym etapem sporu między firmą a drogowcami. Polimex-Mostostal uważa, że zerwał kontrakty, ponieważ nie otrzymał do GDDKiA odpowiednich gwarancji. Dyrekcja twierdzi, że to ona wyrzuciła wykonawcę z budowy, bo zaawansowanie prac było niezadowalające. Obie strony mają wobec siebie roszczenia finansowe.

Zobacz też: Lech Witecki odwołany z funkcji p.o. dyrektora GDDKiA za błędy przy autostradach

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju - nadzorujące GDDKiA - wzięło stronę drogowców, stając na stanowisku, że to Polimex-Mostostal doprowadził do dużych opóźnień na budowie obu odcinków autostrad, co uniemożliwia zakończenie przez tę firmę tych budów.

(PAP) 

Logo Polskiej Agencji Prasowej

Autor: redakcja.regiomoto
0komentarzy