Autostrada A4 z Wrocławia do Gliwic będzie płatna od czerwca

Opłaty za przejazd autostradą będą na odcinku od węzła Bielany Wrocławskie do węzła Sośnica pod Gliwicami. Nie wiadomo jednak, ile będą one wynosić. 

fot. redakcja.regiomoto

Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad w Warszawie ogłosiła właśnie, że za przejazd autostradą A4 zapłacimy od 1 czerwca. Opłaty obowiązywać będą na odcinku od węzła Bielany Wrocławskie pod Wrocławiem do węzła Sośnica pod Gliwicami. Autostrada A4 od granicy niemieckiej do Wrocławia pozostanie bezpłatna.

Opłaty drogowe po nowemu - rusza system viaTOLL. Droższe autostrady

- Na autostradzie A4 między Wrocławiem a Krzywą nie ma bowiem pasów awaryjnych, więc nie spełnia ona warunków autostrady płatnej - wyjaśnia Michał Wandrasz z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Darmowy ma być również przejazd autostradą A4 na terenie aglomeracji śląskiej, czyli od Gliwic-Sośnicy do punktu poboru opłat Stalexportu w Katowicach (odcinek A4 do Krakowa jest płatny od lat).
 
A na jakim etapie są przygotowania do uruchomienia poboru opłat pomiędzy Gliwicami a Wrocławiem?  - Wykonawca bramek zgłosił nam zakończenie prac, a od czwartku ruszają ich odbiory - dodaje Michał Wandrasz.

Jeśli zakończą się pomyślnie, bramki zostaną przekazane austriackiej firmie Kapsch, która będzie zarządzała płatnym odcinkiem autostrady A4.
 
Autostrada A4. Opóźnienie w budowie bramek do poboru opłat 

Przypomnijmy. Odcinek pomiędzy Gliwicami a Wrocławiem miał być płatny od 1 stycznia tego roku. Wykonawca bramek nie zdążył jednak z ich wykonaniem na czas.

Otwarte zostaje wciąż pytanie ile zapłacimy za przejazd autostradą. W pierwszych przymiarkach kierowcy samochodów osobowych za każdy przejechany kilometr mieli płacić 20 gr, natomiast motorów 10 gr. Ministerstwo transportu rozważa jednak, czy stawek tych nie obniżyć o połowę. Zgody na to nie wyraziło jeszcze jednak ministerstwo finansów.

Sławomir Draguła

Autor: Sławomir Draguła
37komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (37)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
To po cholerę płacimy podatek drogowy w paliwie, dwa razy mamy płacić za wszystko?!
vanda, 21.02.2012, 19:20
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
jako kierowca i tak oburzam się by płacić za przejazd autostradami! znacznie wzrośnie ruch na drogach lokalnych, co spowoduje ich uszkodzenie i koszty naprawy !!! ale dlaczego zagraniczna firma ma zarządzać naszymi płatnymi autostradami ??? i drenować nasze pieniądze ???
woleauto, 21.02.2012, 22:05
Komentarz został usunięty.
JAK SIE PO.....cow WYBRALO TO TERAZ TRZEBA CICHO SIEDZIEC I PLACIC OD 1CZERWCA DAM ZAROBIC PEPIKOM ZA WIGNIETE I BEDE TANKOWAC ZA GRANICA
NIE PO....ny, 21.02.2012, 22:35
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
myta, podatki, daniny, brakuje tylko podatku od kupy psa -Pusi od starszej pani
Brzeżanin, 23.02.2012, 14:40
po co w ogóle stawiali bramki viatoll skoro teraz trzeba będzie czekać w "boxach" na kontynuacje drogi? przecież można było uruchomić viaToll dla "osobówek".
niby krok na przód a mimo to dwa do tyłu.
pio, 23.02.2012, 23:49
Ludzie zacznijmy coś robić, bo robi sie mała paranoja autostrady budowane za nasze pieniądze z naszych podatków i jeszcze trzeba bedzie za nie płacić...niedługo do swojej toalety wchodząc będziemy musieli płacić od przebytych minut...i jak my czegoś nie zrobimy to nikt nie zrobi to NASZE PAŃSTWO JESTEŚMY POLAKAMI I DO NAS NALEŻY WYBÓR...!!!!!!
KLB, 24.02.2012, 11:55
PO polsku złodziejstwo !
kierowca, 25.02.2012, 10:35
Nieumie zrozumiec dlaczego w Niemczech autostrady som bespłatne a Polska jak zwykle zdziera z kierowców jak najgorsze złodzieje a majom dwie autostrady na krzyz dlamnie to jest paranoja typowy Polski pozondek zedzec z ludzi co idzie pozdrawiam
Zdzichu, 25.02.2012, 17:38
po przeliczeniu za i przeciw postanawiam od chwili wprowadzenia oplat do pracy przez Czechy jezdzic.Roczna winieta jest tansza-no i pare kilometrow blizej.A ze pol godzinki dluzej pojade-to przeboleje.
gargamel, 26.02.2012, 14:07
będę tłukł się bocznymi dziurawymi traktami, ale na autostradę nie wjadę. hak w smak złodziejom.
cn, 27.02.2012, 12:48
Spoko, opłaty opłatami, zerżną nas na 20 gr za km. Może faktycznie przez Czechy lepiej się opłaca. Ale ja się umawiam na carpooling, płacę z pasażerami cenę paliwa i wliczam w to winiety (jak jeżdzę po innych dorgach, trochę za granicą). Wtedy i benzyna, i autostrada się rozkłada. Zajrzyjcie sobie na http://www.carpooling.pl/pages/cost_calculator to zobaczycie, jak to fajnie można sobie policzyć, jakie koszt wyjdą.
Kumpel Stasia, 27.02.2012, 15:16
jak wprowadzą opłaty będe je zdził do Wrocławia przez Brzeg
gosc, 28.02.2012, 09:43
Cze??, to jest ktomnearz.Aby skasowa? ktomnearz po prostu zaloguj si? i wy?wietl ktomnearze do wpisu, gdzie znajduj? si? opcje ich edycji oraz usuwania.
Nikola, 01.03.2012, 00:06
Jakim prawem wprowadza się opłaty na odcinku A4 od Wrocławia do krzyżówki w Pradach , dawna droga E40 na Opole.Ten odcinek drogi nie jest nową autostradą , tylko zmodyfikowaną zbudowaną jeszcze za Hitlera drogą.Może dlatego austriacka firma ma zarządzać tym odcinkiem
Weszli prawie na gotowe i teraz chcą nas łupić. To działanie jest bezprawne . Wspomnę jeszcze o tym , że jak miały powstawać płatne autostrady nowe to warunkiem koniecznym była budowa dróg alternatywnych. Dla rządu Tuska , dotrzymanie czegokolwiek graniczyło by z cudem.Jak ktoś biedniejszy to niech omija autostrady , jak się da i niech będzie narażony na wypadki. Na drogach innych niż autostrady wydarza się ponad 90% wypadków śmiertelnych. Ograniczając dostęp do bezpłatnych autostrad rząd ponosi odpowiedzialność za śmierć kierowców. PROTESTUJCIE !!!!!!!!!
kenez, 01.03.2012, 14:11
Richtig takie sa cwaniaki . Z mojego podatku Autostra wybudowana
a teras jeszcze wam "Gubühren zahlen - niemals ,Fahre durch Czehaj.
Odemnie zaden Grosch.
Tschüß
HANYS, 02.03.2012, 08:00
Uinx2P enpvixxgaaug
jznpenf, 01.03.2012, 17:50
Te autostrady wybudowane są z naszych zdartych żywcem podatków oraz znikomą dotacją z UE a teraz mamy jeszcze za to płacić!!! Tak tylko w naszym zakichanym kraju może być ze podatek drogowy zniesiony w cene paliwa a póżniej jeszcze zdublowana opłata na pseudo autostradach (dwupasmówki) W naszych rządzących piorón z jasnego nieba powinien trzasnąć na opamiętanie!!! Pracuje 19 lat i moja stawka godzinowa z początkowej 5 zł. wzrosła do 18 zł. a przez te wszystkie podatki i opłaty żyje w coraz większej nędzy!!!
Pomsta i jeszcze raz pomsta !!!
Korzystający codziennie z A4, 01.03.2012, 20:01
Każdy tylko potrafi narzekać, ale nikt nic nie robi. Te złodziejskie świnie z tego wszystkiego i tak sobie nic nie robią. Tu trzeba działać. Jak to w ogóle wygląda? od tego zacznijmy. Jakieś bramki na wszystkich wjazdach, zjazdach. Przecież ktoś kto wpadł na taki pomysł jest zdrowo rąbnięty. Autostrady mają niwelować ruch, a tu jakieś bramki, które będą tylko powodować korki. Jadąc od Katowic do Gliwic, to lepiej zjechać na Pszczyńską, bo aby dojechać do Rybnickiej, to trzeba przejechać przez bramki, które są ustawione na wszystkich pasach ruchu. Pomysłodawca tego jest totalnym DEBILEM.
kierowca, 02.03.2012, 21:06
będę jezdzić starą trasą 94.ale nas robią w kuku.ja to pikuś bo jadę do niemiec raz na miesiąc ale współczuję tym którzy kilka razy w tygodniu będą musieli pokonywać trudności objazdami
ammuna, 05.03.2012, 20:56
EaeUSJ , [url=http://mwtfimdjodaa.com/]mwtfimdjodaa[/url], [link=http://ryuafxdtqbzv.com/]ryuafxdtqbzv[/link], http://ymupddqgzjya.com/
yatepi, 09.03.2012, 23:07
Współczuje tylko mieszkańcom miejscowości przy drodze 94
Impuls, 10.03.2012, 16:41
6yNL4A tvkbbimqdqpt
twyndwmdick, 11.03.2012, 06:38
ncQvDp , [url=http://uurspzfkoobw.com/]uurspzfkoobw[/url], [link=http://psgsyhwqbdlz.com/]psgsyhwqbdlz[/link], http://eqsbkbbhpppx.com/
hxmirfg, 14.03.2012, 15:26
Oczywiście, sam planuję zjazd na 94, ponieważ w tym dzikim kraju do pracy muszę dojeżdżać z Wrocławia do Opola. I nikt mi nie zwróci za poniesienie dodatkowych kosztów.
Comenius, 14.03.2012, 18:44
wy skurwysyny tylko kase od ludu ciagnac ile wy jeszcze polacy wytrzymacie ciesze sie ze mieszkam w norwegii rodacy uciekajcie z kraju jest tyle ladnych panstw i bez lachy KOCHANA polsko polski z malej litery