Autostradę A1 Toruń - Włocławek dokończy firma Salini Polska

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponownie wybrała wykonawcę na dokończenie autostrady A1. Oferta włosko-polskiego konsorcjum, którego liderem jest Salini Polska, została ponownie uznana za najkorzystniejszą.
Budowa autostrady A1 w Kujawsko-Pomorskiem stanęła jesienią ubiegłego roku
Budowa autostrady A1 w Kujawsko-Pomorskiem stanęła jesienią ubiegłego roku

fot. archiwum "Gazety Pomorskiej"

Chodzi o odcinki Czerniewice pod Toruniem - Brzezie i Brzezie - Kowal pod Włocławkiem. Jak poinformowała w piątek GDDKiA, ponowny wybór wykonawców na dokończenie autostrady A1 był zgodny z zaleceniem Krajowej Izby Odwoławczej.

KIO uwzględniając odwołania pozostałych oferentów i wskazała, że konsorcjum, którego liderem jest Salini Polska ma jednoznacznie określić, do którego spośród dwóch postępowań przetargowych dedykuje wskazany w ofertach potencjał techniczny i kadrowy. GDDKiA anulowała więc wybór oferty konsorcjum, a wykonawca miał przedstawić wymagane przez KIO dokumenty.

Zobacz też: Nowe autostrady i drogi ekspresowe w Polsce - raport za 2012 i plany na 2013 (MAPY)

- Wyrok nie wiązał się z ponownym ogłoszeniem przetargu a tylko koniecznością ponownej oceny ofert - wskazała w piątkowym komunikacie GDDKiA. - Wyrok KIO umożliwił też Generalnej Dyrekcji weryfikację złożonych wcześniej oświadczeń. Tym samym po przedłożeniu przez Wykonawcę stosownych wyjaśnień i uzupełnień dokonano wyboru ofert najkorzystniejszych dla obu odcinków autostrady A1. Ponownie wybrano włosko-polskie konsorcjum firm którego liderem jest Salini Polska - poinformowano.

Jak poinformowała GDDKiA, kolejnym etapem będzie teraz kontrola przetargu przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, po którym nastąpi podpisanie umów i niezwłoczne rozpoczęcie robót budowlanych.

- Prace na autostradzie A1 ruszą w drugim kwartale bieżącego roku. Na dokończenie budowy autostrady A1 wykonawcy będą mieli 11 miesięcy na odcinku Czerniewice - Brzezie oraz 12 miesięcy na odcinku Brzezie - Kowal - poinformowała GDDKiA.

Oferta Salini Polska opiewa na 450 mln zł brutto dla odcinka Czerniewice - Brzezie o długości 34,5 km i 608 mln zł brutto dla odcinka Brzezie - Kowal długości 29,5.

Przetargi na dokończenie fragmentu autostrady A1 Czerniewice - Kowal ogłoszono po tym, jak na początku września 2012 r. zostały zerwane dotychczasowe kontrakty. Odcinek Czerniewice - Brzezie budowało konsorcjum, którego liderem była firma SRB Civil Engineering Limited, a odcinek Brzezie – Kowal - konsorcjum, którego liderem spółka PBG. Między wykonawcami a GDDKiA trwa spór o to, kto pierwszy zerwał kontrakt i z czyjej winy to nastąpiło.

Pierwotnie zapowiadano, że odcinek autostrady A1 Czerniewice - Kowal gotowy będzie we wrześniu 2012 roku.

(PAP) 

Logo Polskiej Agencji Prasowej

Autor: redakcja.regiomoto
3komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (3)

Artykuł napisany 18 marca 13r. Ale od m-ca brak jakichkolwiek wieści, co dalej z budową kujawskiego odcinka A1: Kowal-Toruń - co robi Inwestor i wybrany Wykonawca - f-ma Sallini? Wg kontraktu - podobno ma tylko 1 rok na zakończenie tej trasy !! Zima się skończyła - Czas nagli !! Czekamy na A1 z utęsknieniem!
enrico, 19.04.2013, 20:15
Jechałem w piątek, 19. kwietnia wzdłuż starej jedynki na trasie Włocławek - Toruń. Na widocznych z drogi placach budowy hula wiatr. Czy ktoś wie co się tam dzieje?
cezbak, 22.04.2013, 14:13
Tak, wiem... Hula wiatr....
wiater, 08.05.2013, 01:14

Warte uwagi