Błąd w przepisach - 24 punkty karne nie oznaczają utraty prawa jazdy?

Kierowca z kompletem punktów nie może zmniejszyć ich liczby uczestnicząc w szkoleniu z bezpieczeństwa na drodze. Wg Rzecznika Praw Obywatelskich niesłusznie.

fot. redakcja.regiomoto

Punkty karne są wymazywane z konta kierowcy po roku od popełnienia wykroczenia. Ich liczbę można też zmniejszyć szybciej. Wystarczy wziąć udział w jednodniowym szkoleniu z zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Organizują je Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Koszt to 300 zł, każde szkolenie powoduje wymazanie z konta kierowcy 6 punktów karnych. W ciągu roku może on wziąć udział w dwóch takich szkoleniach.

Zobacz też: Nowy taryfikator punktów karnych. Mamy pełną wersję

Odbycie szkolenia nie oznacza skasowania punktów karnych, gdy kierowca ma prawo jazdy dłużej niż rok albo zgromadził na swoim koncie więcej niż 24 punkty karne. Tak stanowi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

I te przepisy kwestionuje Rzecznik Prawo Obywatelskich Irena Lipowicz. Zdaniem rzecznika wydając rozporządzenie szef resortu spraw wewnętrznych wyszedł poza upoważnienia, które dał mu w tej sprawie kodeks drogowy. Nie ma w nim bowiem słowa o tym, że minister ma określić, dla których kierowców szkolenie nie powoduje zmniejszenia liczby punktów karnych.

Zobacz też: Punkty karne - czyli jak nie stracić prawa jazdy

Jeśli więc przyjąć argumentację Rzecznika Praw Obywatelskich, kierowcy z kompletem punktów karnych, którzy powinni stracić prawo jazdy, mogą zmniejszyć liczbę punktów dzięki szkoleniu z bezpieczeństwa. Nie wiadomo więc, czy musieliby ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy.

Na razie przepisy obowiązują jak dotychczas. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji  na razie nie odpowiedział na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich.

Autor: redakcja.regiomoto
22komentarzy

Komentarze (22)

Uczestniczyć w kursie może ale to mu nic nie da. Po uzyskaniu 24 punktów jest kierowany wniosek do wydziału komunikacji o cofnięcie uprawnień lub skierowanie na egzamin kontrolny. i Zbicie punktów nic nie da w tej sytuacji.
xyz, 04.10.2011, 14:50
Wszystko fajnie tylko jak to nazwano komplet 24 punktów nie oznacza cofnięcia uprawnień tylko dopiero przekroczenie tej liczby. I jeśli (tak jak mówi rozporządzenie) kierowca ma min 25 punktów to wówczas nie może skorzystać z takiego kursu Tak więc dla mnie nie ma tu niejasności albo po prostu nie potrafię ich dostrzec lub zrozumieć tekstu autora.
Jacques, 04.10.2011, 14:51
W sprawie dotyczacej ok.15 milionow obywateli nie potrafia wydac jasnej ustawy i oni chca rzadzic POLSKA--W NASTEPNEJ KADENCJI.Tu nawet nie chodzi o opcje polityczna tylko prawdopodobnie nepotyzm przy oobsadzaniu stanowisk i zwykle nieuctwo bo mysle ,ze to nie jest celowy sabotaz i paraliz prawny POLSKI.W takim balaganie prawnym to dobry adwokat czuje sie jak ryba w wodzie i wlasciwie kazda sprawe ma wygrana a zalezy to na ktore przepisy prawa sie powola.To panstwo przestanie istniec jak nie oczysci sie kodeksow z ewidentnych bubli a urzednikom nie zakarze sie modernizacji wykladni prawa ktore sa czesto sprzeczne z wczesniejszym zamyslem prawodawcy.Sprawny i uczciwy sad to podstawa dalszego istnienia i rozwoju kraju i takie winny byc pierwsze decyzje uczciwych politykow.
to ja, 04.10.2011, 15:15
w 2002 roku rządził leszek miller i jego ekipa więc nie wiem czy twoj tekst o nastepnej kadencji jest przemyslany
ojciec dyrektor, 04.10.2011, 17:24
Napisane bardzo dosadnie i trafnie.Zgadzam się całkowicie .
Max, 04.10.2011, 17:35
Jak donosi strona internetowa WORD w Szczecinie, kurs kosztuje 350 zł. 300 zł kosztował ponad rok temu.
znawca :), 04.10.2011, 15:43
"Odbycie szkolenia nie oznacza skasowania punktów karnych, gdy kierowca ma prawo jazdy dłużej niż rok..." chyba powinno być: ma prawo jazdy NIE dłużej niż rok... pozdrawiam redaktora!
gość, 04.10.2011, 19:00
poczytajcie ustawę o kierujących tam jest zmiana - nie będzie egzaminu za punkty karne tylko szkolenie reedukacyjne...
gośść, 04.10.2011, 20:11
w ruchu drogowym ma wydatek 600,00 złotych dla jakiejś prywatnej firmy. Dlaczego, do cholery, w tej POlsce prawo pisze się pod potrzeby jakichś tam szemranych interesów!!!!!!????
Oak.Leaf, 04.10.2011, 20:43
JASNE ZE 24 punkty nie oznaczaja przekroczenia! 25 dopiero oznacza przekroczony limit!
aaaaaaa, 04.10.2011, 21:39
Glupcze bez punktow nie wolno kierowcy jezdzic na drogach. To tak jakby nie mial wcale prawa jazdy.
kierownik Wydz Komunikacji, 05.10.2011, 00:54
A można sobie kursiki 2 zrobić i mieć 12 punktów ujemnych?
OCZYWIŚCIE CZYSTE KONTO, PRZED KURSIKAMI :
)))))
chory kraj
budry, 05.10.2011, 00:31
zgadza sie ktoś kto ma 24pkt nie traci prawa jazdy bo dopiero 25 pkt upoważnia do odbioru uprawnień, chyba że ppierwszy rok to norma jest do 21 DO... tak samo jeśli jest przewidziana norma dla kierowcó do 24 punktów to tak naprawde 25 punkt powoduje odebranie uprawnień niektórzy myślą że 24 a to bład. Do 24 tzn. włącznie z 24. Pozdro
kierowca osobówki, 05.10.2011, 08:41
I po ch.j kupować nowe, drogie, szybkie samochody jak normalnie nie można nimi jeździć po polskich drogach
bart3k85, 05.10.2011, 09:44
Odpowiedź brzmi: normalnie tzn. zgodnie z przepisami i dotyczy to na równi właściciela starego i taniego fiata 126 jak i nowego, drogiego i szybkiego samochodu każdej marki.
Dotyczy to wszystkich dróg na świecie, gdzie dotarła cywilizacja!
japo, 05.10.2011, 10:08
Jest to chore !!! ::((( Prawojazdy powinny buć zabierane tym co powinni mieć zbrane , a nie za jakieś punkty normalnym kierowca .
Mateusz 35, 05.10.2011, 09:51
potrzeba polskiej policji.
McLarow, 05.10.2011, 10:38
24 punkty zawsze były dozwolone ich przekroczenie powodowały egzamin kontrolny ?
kierowca, 05.10.2011, 11:11
o co ci chodzi ????????
jedlicze, 05.10.2011, 14:38
się nie czepiała, zlikwidować całkiem te szkolenia. Przynajmniej będzie spokój.
Jacek, 05.10.2011, 14:39
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
To jest absurd , po pierwsze najpierw niech poprawią oznakowanie dróg , podrugie 70% to jest zła nawierzchnia dróg, a jeżeli chodzi o mandaty a zwłaszcza o ich wysokości to jest wyzysk człowieka doskonale wszyscy o tym wiedzą zwłaszcza policja a tym bardziej ministerstwo sprawiedliwości, bo przecież w dzisiejszym wieku wszystkie samochody a zwłaszcza o nowej technologi nie są przystosowane do jazdy na naszych Polskich drogach bo i tak się jeździ na 3 biegu 50 km/h i zużycie paliwa jest o wiele większe , ciekawe kto zwróci koszta za przepał.
Dodatkowo Policja ruchu drogowego zawsze twierdzi że wszyscy którzy przekroczą 20-30km więcej według postawionych znaków na drogach to że jest jazda brawurowa to jest tylko głupie twierdzenie i czuje się jak bym był w czasach komunistycznych bo w tamtych czasach jeżdziło na terenie zabudowanym 70km /h
Proponuje 24 pkt i mandat 1000zł za puszczanie bąków w pojeżdzie
Pelagia antonina, 23.12.2011, 11:41