Budowa autostrady A1 z Torunia do Włocławka - minister upomni wykonawcę

Minister transportu Sławomir Nowak nie jest zadowolony z postępu prac na budowie odcinka autostrady A1 między Czerniewicami i Kowalem (woj. kujawsko-pomorskie). Zapowiedział rozmowę z włoską firmą Salini Polska, która jest liderem konsorcjum budującego ten odcinek.
Budowa autostrady A1 Toruń - Włocławek ma zakończyć się wiosną przyszłego roku
Budowa autostrady A1 Toruń - Włocławek ma zakończyć się wiosną przyszłego roku

fot. archiwum "Gazety Pomorskiej"

- Nie ukrywam, że nie jestem zadowolony z postępu prac na autostradzie A1 między Czerniewicami a Kowalem. W tym tygodniu mamy zamiar spotkać się jeszcze z szefostwem włoskiego koncernu Salini, również poprosiłem ambasadora Włoch o spotkanie, abyśmy mogli porozmawiać o tej kłopotliwej inwestycji i zaangażowaniu włoskiej firmy na tym kontrakcie - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Nowak. Minister przypomniał, że po wykluczeniu z kontraktu irlandzkiego wykonawcy w postępowaniu przetargowym wygrało włosko-polskie konsorcjum, którego liderem jest firma Salini Polska.

Zobacz też: Na budowie autostrady A1 cisza i marazm... Czy po rocznej przerwie prace w końcu ruszą?

- O ile zaangażowanie polskiego wykonawcy jest duże i widać to zaangażowanie na placu budowy, o tyle do zaangażowania włoskiego partnera w konsorcjum mamy pewne zastrzeżenia. Stąd potrzebna będzie męska, twarda rozmowa, co dalej z tym kontraktem, czy mają zamiar wywiązać się z terminów kontraktowych - dodał Nowak. Zaznaczył, że wcześniejsze deklaracje ze strony wykonawców nie do końca zostały spełnione.

W kwietniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z włosko-polskim konsorcjum, którego liderem jest firma Salini Polska, umowy na dokończenie dwóch odcinków autostrady A1 z Czerniewic pod Toruniem do Kowala pod Włocławkiem. Konsorcjum dokończyć ma autostradę A1 w woj. kujawsko-pomorskim za 1,05 mld zł. Na dokończenie budowy autostrady A1 nowi wykonawcy mają rok od podpisania umowy.

Zobacz też: Nowe autostrady i drogi ekspresowe w Polsce - raport za 2012 i plany na 2013 (MAPY)

Nowak spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami w Pawlikowicach na budowie jednego z łódzkich odcinków drogi ekspresowej S8, po wizycie na budowanych odcinkach autostrady A1 w województwie kujawsko–pomorskim oraz łódzkim, a także drogi ekspresowej S8 w Łódzkiem.

Nowak zapowiedział, że już latem 2014 roku fragmenty drogi ekspresowej S8 w granicach woj. łódzkiego będą oddawane do użytkowania, a wiosną, najdalej wczesnym latem 2015 roku, przejedziemy całym odcinkiem między Łódzią a Wrocławiem. Według niego, fragment S8, który buduje Budimex jest bez zastrzeżeń, ale nie wszystkie odcinki są tak zaawansowane.
- Tam też jest potrzebna dodatkowa mobilizacja - mówił.

Minister zapowiedział, że na wtorkowej Radzie Ministrów omawiany będzie załącznik nr 5 do Krajowego Planu Budowy Dróg i Autostrad. Opisany w nim jest sposób wydania pieniędzy z budżetu unijnego na lata 2014-2020.

Zdaniem Nowaka, jeśli rząd przyjmie załącznik to już we wtorek możliwe będzie ogłoszenie przetargów na kolejne odcinki dróg ekspresowych.
- Będą to pierwsze fragmenty drogi ekspresowej S7 na północ od Warszawy i fragmenty drogi S3 - mówił Nowak.

Zobacz też: Minister: Przetargi na budowę 700 km dróg ekspresowych jeszcze w tym roku

(PAP) 

Autor: redakcja.regiomoto
4komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (4)

Moim skromnym zdaniem niepotrzebnie z budowy "zeszli" Irlandczycy, pomalutku dokończyliby tą niekończącą się budowę. A teraz znowu trzeba będzie ogłaszać nowy przetarg bo firma SALINI - NIESTETY POLEGNIE NA TYM ODCINKU !!!
GREG, 04.06.2013, 17:30
A kto jest z niego zadowolony??Tacy sami jak on!!
zulu, 05.06.2013, 18:06
Za pewnie nie ty pisowski śmieciu , ponieważ twój bezzębny przykurcz a całym swym rządzeniu 24 miesiące zbudował ich aż 6, 5 km.
zbych, 13.08.2013, 16:13
Polskie autostrady to polityka. nadzory inwestorskie, wykonawcy-wszystko poltyla
rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, 20.11.2013, 11:02

Warte uwagi