Drożej za badanie techniczne auta lub motocykla? Diagności chcą podwyżek

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów domaga się podwyżek cen obowiązkowych badań technicznych, nawet o 50 proc. Jeśli rząd się na to zgodzi, kierowcy sięgną głębiej do kieszeni.
Czy zapłacimy więcej za badanie techniczne, okaże się w ciągu najbliższych miesięcy
Czy zapłacimy więcej za badanie techniczne, okaże się w ciągu najbliższych miesięcy

fot. Wojciech Wojtkielewicz

Ku końcowi mają się rządowe prace nad projektem ustawy wprowadzającej zmiany w rejestracjach. Przy tej okazji Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów domaga się znacznych podwyżek stawek za badania technicznych. Ceny reguluje rozporządzenie ministra transportu.

– Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów mają ten sam problem. Jest nim stale obniżająca się rentowność przeprowadzania badań technicznych pojazdów spowodowana wieloletnim zaniechaniem wprowadzenia podwyżki cen urzędowych – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Jolanty Źródłowskiej, przewodniczącej rady PISKP. Dlatego organizacja domaga się podwyżek stawek za badania techniczne pojazdów nawet o 50 proc.

 Zobacz także: Przegląd techniczny, co i za ile?

Diagności argumentują, że działają w oparciu o cennik z 2004 r., który nie przystaje do dzisiejszych realiów i wyższych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

PISKP proponuje, aby obowiązkowy przegląd samochodu osobowego kosztował 150 zł, teraz 98 zł.

– To za dużo. Co roku płacić 150 zł za 20-30 minut na stacji i pieczątkę w dowodzie. Co mają zrobić właściciele samochodów na gaz. Ich coroczny przegląd kosztuje 160 zł. Jeśli ceny pójdą w górę o połowę, będą musieli zapłacić 240 zł – denerwuje się Mieczysław Frąk, kierowca z Lublina.

Diagności też nie są przekonani to podwyżek cen badań technicznych o 50 proc. 

- To za dużo. Maksymalnie można podnieść ceny o 15 proc., biorąc pod uwagę inflację, wyższy o 1 proc. VAT (wzrósł z 22 na 23 proc. – przyp. redakcja) To wszystko – mówi Andrzej Pliszka, szef lubelskiego serwisu Euromarketing Seat i VW i stacji kontroli pojazdów.

Nie wiadomo czy rząd przy zmianie przepisów uwzględni postulaty PISKP. Na pewno jednak zmiany będą.

OTO PROPONOWANE PRZEZ PISKP NIEKTÓRE STAWKI ZA OBOWIĄZKOWE BADANIA TECHNICZNE

Motorower – 80 zł (dziś 50 zł)
Motocykl – 100 zł (dziś 62 zł)
Samochód osobowy – 150 zł (dziś 98 zł)
Autobus – 300 zł (dziś 199 zł)
Ciężarowy od 3,5 t do 16 t – 200zł (dziś 153 zł)
Ciężarowy powyżej 16 t – 250 zł (dziś 176 zł)
Ciągnik rolniczy - 150 zł (dziś 62 zł) 

Paweł Puzio

Autor: Paweł Puzio
41komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (41)

jedna wielka bzdura... za pare minut tyle kasy?-biorac pod uwage ze stacje maja bankowo z 10 samochodow- skandal- przeglad auta z gazem 250.... bedzie bojkot....
mały, 02.11.2012, 11:58
I tak już przy tych cenach zarabiają za ten wątpliwej jakości przegląd za dużo - popatrzcie tylko na oferty: robisz przegląd i dostajesz gratis pięc myć, komplety kosmetyków czy obiad w restauracji, czyli jednak jest spory zarobek!!!
peter, 02.11.2012, 12:23
za wypisanie papierka toż to kpiny a wyplaty nie podnoszą ,ciekawe czy swoim pracownikom podniosą wyplaty
kierowca, 02.11.2012, 12:26
W dobie szalejacego kryzysu zamrazjac plce POwinno sie sie zamrozic i POdwyzki.. co na to pazerny vincent z tonacego flagowego PO?.. przeciez z dnia na dzien idziemy na dno ..
borys, 03.11.2012, 07:37
przecież taki diagnosta za nic nie odpowiada - nie ma żadnej odpowiedzialności ja bym raczej obniżał ceny a nie zwiększał - chyba, że za zwiększona ceną idzie odpowiedzialność takiego diagnosty wtedy to rozumiem
mietek, 02.11.2012, 12:41
widze ze kolega nie ma pojecia o czym mówi. Diagnosta za każdy błąd odpowiada jak za umyśle popełnienia zbrodni, za co grozi nawet wiezienie. W myśl zasady nie masz pojęcia o czym gadasz to siedz cicho Baranie.
diagnosta, 02.11.2012, 15:07
widzę, że wiesz ze cos grają ale nie masz pojęcia gdzie - wiec miśku pokaż mi na jakiej zasadzie oni odpowiadają za to co robią bo jak na razie to ja wiem tyle, że na dzień po badaniu technicznym i kolizji z powody wadliwych hamulców "na dzień badania hamulce były sprawne, co się później z nimi działo trudno powiedzieć na to juz wpływu diagnosta nie miał" wiec myśl samodzielnie a nie powtarzasz frazesy
misztal, 02.11.2012, 15:48
diagnosta odpowiada i owszem ale tylko za wzięcie w łapkę od niewłaściwej osoby
Jarek, 03.11.2012, 09:44
prawde piszesz polac ci,w Sokolce 1 dostal 10 tys.kaRY BO JUZ ZA DUZO CHYBA BRAL
anonim, 05.11.2012, 18:48
ty idioto, najpierw zapoznaj się z ustawą a potem wypisuj co chcesz, ale nie masz najmniejszej wiedzy w tym temacie to zamknij tą morde i na rower buraku!!!!!!!!!!!!!!!!!!
diagnosta, 06.11.2012, 19:12
jak tak myślisz jesteś w błędzie odpowiada za TWOJE życie!!!!!!!!!
diagnosta, 24.12.2012, 08:02
A może odejść od reliktu PRL z cenami regulowanymi i uwolnić rynek przeglądów technicznych. Okaże się wtedy za ile stacjom będzie się opłacało robić badania. Już dziś wiele stacji dodaje jakieś gratisy do przeglądów.
Druga sprawa do dlaczego Izba nie wspomina że jak kiedyś zostały podniesione ceny to o 500% z tego co pamiętam to chyba z 20 na 100 zł
Piotrek, 02.11.2012, 13:03
Miałem przez ostatnie 30 lat kilka samochodów którymi przejechałem setki tysięcy km.i nigdy na zadnym przeglądzie nie byłem a OC wliczone jest w rejestrację Pewnie jesteście ciekawi gdzie tak jest. - W Australii
Tadeusz, 02.11.2012, 14:00
Ale tu jest polska, a nie Australia i KANGURY !!
MANY, 02.11.2012, 14:52
pod żadnym pozorem nie wracaj do PL
w 2008 miałem okazję się tam zakotwiczyć i przepuściłem to, żałuje tego bardziej niż co miesięczne 970zł dla Zakładu Utylizacji Szmalu
.., 02.11.2012, 20:14
Jak moze kosztowac osobowka 150 a ciezarowy 200 ? no wiaodmo jak bo jest ich n razy wiecej. 150zl za 3min. Dobra stawke sobie wyliczyli.
jako, 02.11.2012, 15:43
Może niedługo piekarze zażądają, żeby Tusk podniósł cenę chleba do 6zł?
Komunistyczne państwo, 02.11.2012, 20:50
Zgadzam się na podwyzki w wysokości 3-4% rocznie takie same jak emeryci mają podwyżki emerytur!!!
Jak są nierentowne to dlaczego powstają nowe???!!!
Stan., 03.11.2012, 08:16
ZGADZAM SIĘ TYLKO NIECH TO BĘDZIE CO ROKU O 3-4PROCENT
WALDI, 04.11.2012, 19:43
podwyżki domaga się Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów a nie diagności. Diagnosta jak robił badania tak dalej będzie je robił za taką samą stawkę miesięczną. Forsa pójdzie do tych co stoją wyżej. Polska Izba.....to kolejna nikomu niepotrzebna struktura
żona kierowcy, 03.11.2012, 08:33
nie jezdzic na zadne przeglady!!!!!!glupota.sami pojda raus!!!!!
ljhbl, 03.11.2012, 09:14
PO CO KUPUJESZ PALIWO KUP ROWER
WALDI, 04.11.2012, 19:39
diagnosta, 03.11.2012, 10:43
Nowe auto z tzw fabrycznym gazem i każdego roku na przegląd. Wjeżdżam i wyjeżdżam a przebieg po roku 18 tys km. Bo z gazem i trzeba. A ja się pytam? czy końcówki sworznie drążki i inne podzespoły zdążyły się popsuć? bo gdyby bez gazu to dopiero po trzech latach przegląd.
Greg, 05.11.2012, 10:36
100 zł za motocykl!!!! Badanie trwa około 5 minut podczas którego to diagnosta najczęściej pyta ile pali i ile wyciska. ZA CO? za sprawdzenie świateł i hamulców????? To przecież jest stałym obowiązkiem każdego kierującego!!!
Marecki, 03.11.2012, 12:12
Jak nierentowne to niech zamykają. Ja nie zamknę, bo przeglądy trzymają mój serwis. Dawno bym zamknął żeby nie przmdglądy.
ad, 03.11.2012, 17:14
dlaczego przegląd na ciągnik rolniczy tak podrożeje czyżby został zakwalifikowany do szybkich pojazdów poruszających się po autostradach a nie pracował w polu mnie wydaje się że ton co tak wylicza to nie rozróżnia ciągnika rolniczego od samochodu osobowego lub ciągnika siodłowego albo tak na dziady zeszła ta ich izba i na rolniku chce się odbić jeśli ten co to wymyślił podwyżkę zgłupiał a ma zamiar spędzić trochę czasu w białych komnatach to mu pomogę to leczenie sfinansować w takim ośrodku jak CHOROSZCZ
gość, 03.11.2012, 22:34
To parodia badanie trwa 3 min polega na stwierdzeniu iż światła są i działają a motocykl jakoś hamuje. Znowu starają się nas oskubać z kasy !
hehhe , 04.11.2012, 11:56
przecież to dosłownie tylko sprawdzenie kierunków, lamp i hamulców... przynajmniej tak to wygląda, niech ktoś odpowie za co tyle płacić? moim zdaniem praca, którą wykonuje diagnosta w przypadku motocykla jest warta 30 zł
ja, 04.11.2012, 17:48
Powstało dużo nowych SKP i klientów na 1 stację przypada teraz mniej - mniejszy zysk.
ja, 04.11.2012, 19:43
A co te stacje diagnostyczne niby oferuja, ze chca takich podwyzek?
Nawet dobrze nie sprawdza samochodu, jedynie od neichcenia rzuca okiem, czy zarowki nie sa przepalone i ot caly przeglad.. a ile jezdzi gratow, ktore przeszly przeglad, bo ktos dostal w lape ?
Merdić, 06.11.2012, 07:19
Zarabiają lepiej niz nauczyciele za godzinę w szkole, dlaczego nikt nie robi z tym porządku. Gaz jest ekologiczny bardziej od benzyny i wiecej sie płaci Paranoja!!!
Gazownik, 06.11.2012, 08:28
A jo tom ino nie mom samochodu,i nie bedo placic.A ludzia majo samochody i pieniadzow na podatki nie zalujo hej
polski chlop4, 06.11.2012, 09:48
qwa, 06.11.2012, 11:44
za 15 min pracy biorą 100 zł, 1 godzina = 400, dzień efektywnie około 1000,
miesiąc ok 15000, ciekawe ile wykazują w zeznaniach do US
kz, 12.11.2012, 23:31
Najpierw niech skontrolują tych diagnostów jak wyglądają badania techniczne, jak przyłapią gościa na nieprawidłowościach niech odda pieniądze za poprzedni rok.
Takie badania techniczne jakie widziałem to mogę sam zrobić bez żadnych urządzeń, pomieszczeń itd.
ads, 16.11.2012, 08:19
Dawno w RP jest wolny rynek. Nie rozumiem dlaczego rząd ma ustalać ceny za badania techniczne pojazdów niech każdy diagnosta ustala własną cenę tj np. nauka jazdy.
MiKo, 02.12.2012, 10:49
widzę że większość nie ma pojęcia ile kosztuje co półroczna kalibracja samej tylko scieżki diagnostycznej, nie wspomne że na stacji każde urządzenie podlega takiemu zabiegowi a jest ich conajmniej 20. pozatym zusy i podatki, wieczyste użytkowania gruntów, podatki od działalności gosp też trzeba płacić i jeszcze wypłaty diagnostom dać. cena powinna pójść w górę o 100 %!!!!!
wgórę, 02.01.2013, 13:22
wreszcie ktos prawde napisał
dlm, 24.01.2013, 21:33
Koledzy, jak was nie stać na auto, to idź z buta, będzie taniej :), nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi kolegi, jak to łatwo szybko przeliczyć ile diagnosta zarabia,albo że badania są drogie, co to tylko przecież 5 minut i 100 zl za co??
"żenująca polska mentalność". Nie ma problemu, skoro wydaje się wam że to jest wszystko takie proste, to weź kolego, załóż firmę, postaw budynek , zatrudnij 2 diagnostów, kup sprzęt i działaj, inwestycja na około dobrego miliona złotych :) wtedy się zastanowisz czy badanie za 100 się opłaca, po zapłaceniu zus-u pracowników kredytu i innych kosztów :):):) Jak to bywa w polsce , łatwo stać z boku i gadać.
lol, 30.01.2013, 21:00
KOLEDZY DIAGNOSTA ODPOWIADA ZA WAS JEŚLI MIELIBYŚCIE ŚWIADOMOŚ TO TAKIMI GRATAMI BYŚIE NIE JEŻDZILI I NIEMUSIELIBYŚCIE DAWAĆ ŁAPÓWKI DIAGNOSTĄ