Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał już rozporządzenie umożliwiające strażnikom namierzanie kierowców za pomocą radarów.

fot. Sławomir Draguła

Żeby mierzyć prędkość, strażnicy miejscy i gminni muszą oznaczyć znakiem D-51 "automatyczna kontrola prędkości" miejsce, w którym będą dokonywali pomiaru. Jeśli fotoradar będzie stacjonarny (montowany na maszcie), wówczas i znak będzie zamontowany na stałe.

- Jeśli jednak będziemy mieli przenośny fotoradar, wówczas i znak będzie mógł być stawiany na czas prowadzonej kontroli - tłumaczy Krzysztof Maślak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu.

Straż miejska ma nowe uprawnienia. Za co może ukarać kierowcę?

Straż miejska i gminna może ustawiać fotoradary na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych, ale tylko w obszarze zabudowanym. I tylko w miejscach, na które zgodzi się policja.

 

Strażnicy mają za to prawo żądać, by właściciel auta, które widnieje na zdjęciu fotoradaru wskazał, kto wówczas siedział za jego kierownicą.

Chodzi o sytuację gdy na fotografii nie widać twarzy kierowcy, ale widać numer rejestracyjny i wiadomo do kogo należy samochód. Oczywiście strażnicy mogą też kontrolować prędkość za pomocą wideorejestratorów zamontowanych w radiowozach.

 

Mandat, zdjęcie z fotoradaru - czy i jak można się od nich odwołać?

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2011 r. zwiększyły się uprawnienia straży miejskiej. Podobnie jak policjanci, strażnicy mają prawo zatrzymać kierowców do kontroli, ale tylko w przypadku niezastosowania się do znaku zakaz ruchu (B-1) lub jeśli wykroczenie kierowcy zostało zarejestrowane wideoradarem.

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz straży miejskiej lub gminnej może sprawdzić nasze dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz czy mamy ważne ubezpieczenie OC. Tak jak dawniej, ma także prawo wlepić kierowcy mandat za złe parkowanie.
 
Fotoradar i przenośny znak drogowy - straż miejska łamie prawo?!

 

- Jeśli strażnik nas zatrzymuje, musimy zjechać na pobocze i zatrzymać się w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza – wyjaśnia Krzysztof Maślak. – Po zatrzymaniu, należy wyłączyć silnik i nie wychodzić bez polecenia z samochodu. Najlepiej otworzyć okno, by zapewnić swobodny kontakt.

Autor: Sławomir Draguła
120komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (120)

przez to planu dochodów gminy.
gminny strażnik drogowy, 13.07.2011, 08:09
W jakiej odległości od fotoradaru powinien być ustawiony znak przenośny informyjący o kontroli
MM, 13.07.2011, 08:20
Pod znakiem powinna być tablica informująca o odległości na jakiej jest prowadzony pomiar
mp, 13.07.2011, 10:11
od 100 do 200 metrów
dd, 21.08.2013, 14:32
to w takim razie po co nam policja ? jeszcze troche i straz gminna/miejska bedzie miala takie same uprawniania jak policja. nie kumam tego
gosc, 13.07.2011, 08:27
zeby bylo wiecej miejsc pracy dla komendantow naczelnikow itd .. no i wieksze koszta budynkow i nnych nakladow... zamiast zebrac to i oddac np. policji
Krzych, 13.07.2011, 19:13
...moze tylko w terenie zabudowanym kontrolowac...i na dodatek policja musi jeszcze na to wyrazic zgode.
Bodek, 17.07.2011, 12:07
Co za głupki wymyślili, aby ostrzegać tablicą, że jest zainstalowany radar ? Przecież nasza dzicz drogowa widząc taką tablicę zwolni, a po minięciu jej dalej będzie się zachowywała jak neandertalczyki. Poza tym, co za zabawa ze wskazywaniem kto kierował pojazdem. Właściciel samochodu powinien płacić mandat. Jego powinno interesować komu daje samochód i jak jeździ ten któremu pożyczył.
Wujek Kubicy, 13.07.2011, 08:31
fotoradary mają funkcję prewencyjną a nie łapanki i nabijania kieszeni gminy dlatego pojawią się znaki, to o czym piszesz brzmi bardziej jak dżungla
mp, 13.07.2011, 10:13
Nie madruj sie tak.Na zachodzie tez sa takie tablice.Wiec niech jajko nie bedzie madrzejsze od kury:-)
Bodek, 17.07.2011, 12:09
Nic nie robią tylko ww ciepełku przewalają zdjęcia z fotoradarów
-skasowac albo policję albo straż dosyc pasożytów w kraju
kris, 09.08.2011, 22:27
kryzys jest, po co nam utrzymywać tylu darmozjadów?skoro policja się nie wyrabia to zrobić tam cięcia żeby wzieli się za robote a nie tworzyć dodatkoych darmozjadów straże gminne itp. ? na co nam to ?
RiderMax, 28.02.2012, 12:10
sama forma użycia fotoradaru z założenia miała zabezpieczać miejsce zagrożone wypadkami , wpływać na poprawę bezpieczeństwa na danym odcinku / np. rejon szkół, czarne punkty/, nie robić za skarbonkę. SM nie rozumie jak i wielu innych tej zasady i potrzeby. Fotoradar aby spełniał swoja rolę powinien być poprzedzony widocznym znakiem nawet lampą błyskową kilometr wcześniej , wówczas taki odcinek miejsce stało by się bezpieczne. SM tak się zaangażowała w zarabianie na foto ,że wystawiali je nawet gdy nie mieli do tego uprawnień , jest to w świetle polskiego prawa przestępstwo - przekroczenia uprawnień , takie zawiadomienie nawet jak zapłaciłeś mandat powinieneś złożyć w prokuraturze .
odp. na durnotę, 28.02.2012, 15:53
Wiesz co jesteś totalny BARAN -- pewnie masz w tym jakiś interes albo pracujesz w straży . "dzicz drogowa" ?-mów o sobie
W polsce jest radar na radarze !!! PARODJA
Życzę ci dużo FOTEK BARANKU -tylko się ładnie uśmiechaj
tom, 13.08.2012, 20:29
Nie kumasz jak to Ty to piszesz, bo jesteś tępy jak siekiera, która rąbała beton. Co za różnica kto będzie kontrolował dzicz drogową, która rozum i wyobraźnie ma w nodze prawej cisnącej gaz.
Miro od Zbycha, 13.07.2011, 08:53
Wszystko pięknie,ładnie-tylko.Tam gdzie stoi znak informacyjny powinien znajdować się fotoradar natomiast strażnicy z Kobylnicy znaku nie usuwają mimo że fotoradar nie jest stacjonarny (ul.Szczecińska).Kto ich ukarze za nieprzestrzeganie prawa?Sprawa druga "słupy" oraz t.z "śmietniki" miały być odpowiednio (jednakowo ) pomalowane dlaczego to nie jest realizowane?Brać kasę potrafią,dostosowanie się do przepisów prawa "olewają'
Transportowiec, 13.07.2011, 09:18
...dokladnie jak powiedziales...karac w imieniu prawa potrafia...ale przestrzegac juz nie...
Bodek, 17.07.2011, 12:16
poczytaj o zajmowaniu pasa ruchu drogowego, bałwany nie są ponad prawem i powinni mieć zgodę na zajęcie pasa ruchu drogowego przez ich "śmietnik" inaczej jest on nielegalny jak sam pomiar. W ogóle to powinni legitymować się co najmniej średnim wykształceniem
Franc Maurer, 29.07.2011, 20:45
co za bzdety na tym portalu piszą, tulu bzdur zawartych w jednym artykule nie czytałem dawno. A później czytelnicy wierzą ślepo w farmazony wypisywane przez niedouczonego pisarza!
xxx, 13.07.2011, 09:25
Fakt, sam się zastanawiam nad faktem przenośnych oznakowań, jeśli dobrze pamiętam to zgodnie z ustawą powinny być osadzone w strukturze drogi, ale jak widzę nasi redaktorzy dysortograficy mają inne informacje
mp, 13.07.2011, 10:15
Głupoty wypisują!!! Znaki mają być trwale związane z podłożem. Redaktor nie czytał nowego rozporządzenia z 17 czerwca 2011 Min.Infrastruktury. Brak profesjonalizmu !!!
czytelnik , 13.07.2011, 11:07
mi robi duza roznica kto bedzie kontrolowal tzw. "dzicz drogowa"
straz miejska nie powinna sie mieszac w robote policji. zamiast pilnowac porzadku w miescie, tworza sobie biznesy radarowe. ciekawy jestem czy pilnowali by tak predkosci gdyby kasa szla do budzetu panstwa a nie do nich.
kolejna sprawa to nieprzestrzeganie przepisow (Transportowiec wspomnial o tym) przez straz miejska.
gosc, 13.07.2011, 09:54
mam kase ,płacem i jadem - olewam wiejska dzicz drogowa
yetti, 13.07.2011, 10:00
.....po jakims czasie to juz tylko rowerem bedziesz mogl.
Bodek, 17.07.2011, 12:18
czy ty wiesz ilu ludkow jezdzi mimo zabrania prawka?
yetti, 18.07.2011, 07:14
Może >karać< mandatem a nie >>>>WLEPIĆ<<< mandat ?!
zgred, 13.07.2011, 10:46
Jeszcze kajdanki, pałki, broń i jesteśmy o krok od państwa policyjnego, reżimu
JW, 13.07.2011, 10:53
Oczywiście strażnicy mogą też kontrolować prędkość za pomocą wideorejestratorów zamontowanych w radiowozach...mogą do ustawić fotoradar w samochodzie straży,ale nie mają prawa rejestrować wykroczeń za pomocą wideorestratorów
jan, 13.07.2011, 11:04
i totalna bzdura wypisywana tu jest. strażnik nie może zatrzymywać pojazdów ...wyjątkiem jest rower oraz samochody na zakazie ruchu w obu kierunkach.ten komendant z opola niech poda sie do dymisji jak nie zna prawa.jakie przenośne znaki.....zwariował .znak musi być na stałe i postawiony przez zarządce drogi w miejscach gdzie policja wskarze...
lex1000, 13.07.2011, 11:25
... lepsze niż państwo kościoła.
kuka, 13.07.2011, 11:26
I tak oto mamy coraz większą liczbę służb uprawnionych do zatrzymywania i karania kierowców, ale na naszych drogach dupę sobie można potłuc... I tylko kit nam wciskają, że prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków... To dlaczego w Niemczech jest ich mniej, niż u nas, chociaż jeździ się zdecydowanie szybciej? Radarami i durnymi wysepkami na skrzyżowaniu z polną drogą albo leśnym duktem bezpieczeństwo na drogach nam poprawiają...! Drogi szerokie i proste budujcie, to trupów będzie mniej...
Kierowiec, 13.07.2011, 11:36
dostalem mandaty z poprzedniego roku, gdy jeszcze straz gminna nie mogla legalnie wystawiac mandatow, sa one z wrzesnia i pazdziernika 2010. wie ktos moze jak dlugo takie mandaty sa wazne? czemu dopiero w lipcu 2011 mi je przyslali? placic to czy nie?
gosc, 13.07.2011, 11:59
jak nie zapłacisz to wyślą sprawę do sądu a w sądzie dowalą Ci ta samą kwotę plus 90 zł kosztów sądowych, decyzja nalezy do Ciebie ;-) ja już wybrałem................. jednak tą pierwszą opcję ;-) a druga opcja to taka żeby jednak nie przekraczać prędkosci, to sie najlepiej opłaca, wtedy te wszystkie straże padną, będzie jasno widac która była strażą radarową a która nie
hejnał, 13.07.2011, 12:09
tak.płaćmy, płąćmy , płaćmy! na pseudo zabudowanym, 3 domy oddalone o dobre 100m od głównej drogi , kierowca ciężarówki leciał 64km/h o 14 za dużo i za to mandacik ???czy to nie przegięcie ? co to za tolerancja ?
Rider, 02.02.2012, 13:59
Mam sposób jak nie płacić, miałem już chyba 7 czy 8 wezwań i nie płaciłem na ten sam numer ;)
GIENEK, 13.07.2011, 12:17
Co masz za sposób?? Podziel się pomysłem
gosc, 13.07.2011, 12:19
W tytule artykułu napisane jest ze 'fotoradary znów legalne' czyli ze co, od kiedy legalne, od stycznia, od lipca? Dostalem mandat z 24 czerwca pykneli mi fotke w sycewicach ale nie ze stacjonarnego tylko ze smietnika i to schowanego w krzakach ;/ na pograniczu wioski gdzie jeszcze nie zdazylem dochamowac do 50km/h (mialem 83km/h) a do tego ten smietnik napewno nie byl oznakowany zadnym znakiem przenosnym byl tylko znak od fotoradaru stacjonarnego.. czyli ze co moge nie przyjac tego mandatu? Od kiedy sa legalne te ich smietniki?
driver, 13.07.2011, 12:27
A mnie przed chwilą znajomy pokazał korespondencję z Kobylnicy z "propozycją":
1) przyznaje się - 200 zł + punkty,
2) nie wskazuje - 150 zł bez punktów. To się nazywa dobry interes! 8)
gość, 13.07.2011, 13:25
Komentarz został usunięty.
Od 28.06.2011r.
kierowca, 31.07.2011, 19:15
nie przekraczać prędkości !!!!! wtedy będą mogli te śmietniki wsadzić w ......
taki ja, 13.07.2011, 13:15
Napisz im że zgodnie z obowiązującymi w ten czas rozporządzeniami ich działania były niedozwolone. Trzeba walczyć z tą mafią miejską bo niedługo mandaty bedą wystawiać za złe zamknięcie drzwi w samochodzie.
ikuk, 13.07.2011, 13:21
...mandaty są ważne z tego względu, że liczy się data kiedy oni ujawnili daną sytuacje, a nie kiedy to było. Czyli nawet jeżeli zdjęcie zostało zrobione 25.09.2010 a zostało to ujawnione 7.07.2011 to niestety, ale trzeba zapłacić. Nie są to fotoradary stacjonarne, więc i nie muszą być stawiane tablice ostrzegawcze.
ktoś, 13.07.2011, 13:42
straż miejska do karania właścicieli co ich psy kupy robią i nie sprzątają i do ścigania pijaczków a nie za Policyjna robotę się brać
ja, 13.07.2011, 13:48
łapać właścicieli psich kup, pijących gimnazjalistów i pijaczków oraz jeżdżących na skuterach po ścieżkach na osiedlu a nie chować się w krzakach
qwert, 13.07.2011, 13:55
PO znowu ludzi okłamało, ale to jest ich przypadłość.
xxl, 13.07.2011, 14:28
no i kolejny raz gmina kobylnica będzie miała największe wpływy z fotoradarów ustawianych w bezensownych miejscach...
on, 13.07.2011, 15:09
mnie chroni V1 do tego CB Radio i policja razem ze strażą miejską mogą mnie cmoknąć w rurę wydechową.
daje rade, 13.07.2011, 15:21
A mnie broni AK w szafie, w razie co biorę i odstrzelę tym złodziejom skurwysyńskie łby w imie przykazania "nie kradnij".
Kurwa mać, ile tego się jeszcze urodzi ścierwa, żeby bogu ducha winnych kierowców karać za nikomu nie szkodzące działanie i okradać ich z uczciwie zarobionych pieniędzy. A dla wszystkich pracowników drogówki, straży miejskiej, celnej, granicznej itp. jedno pytnie: za ile kasy bedziecie jeszcze obTuskowe pachołki reżimu?
pan po, 13.07.2011, 15:31
Polska to jest dziwny kraj niedługo ksiądz będzie wystawiał mandaty że ktoś nie był na mszy.
ktoś, 13.07.2011, 15:41