Kierownica z prawej strony wkrótce będzie dozwolona w Polsce

W Polsce będzie można rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Ministerstwo Transportu przygotowało już stosowny projekt zmian w przepisach – informuje “Dziennik Polski”.
Jaguar XF
Jaguar XF

fot. Jaguar

Nowe przepisy dopuszczą możliwość zarejestrowania samochodu z kierownicą po prawej stronie, ale tylko w przypadku aut osobowych oraz o tych specjalnym znaczeniu dla gospodarki (np. śmieciarek, aut czyszczących drogi czy samochodowych żurawi).

Zobacz też: Polska pod sąd za zakaz rejestracji samochodów z kierownicą po prawej

Warunkiem wydania dowodu rejestracyjnego i tablic będzie jednak to, by światła zewnętrzne i lusterka były dostosowane do ruchu prawostronnego. Trzeba to będzie potwierdzić podczas badań technicznych wykonywanych przed pierwszą rejestracją pojazdu.

Na wprowadzenie nowych przepisów dotyczących tzw. anglików trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy.

(PAP) 

Logo Polskiej Agencji Prasowej

Materiały oznaczone jako PAP są własnością Polskiej Agencji Prasowej S.A.
Kopiowanie i redystrybucja zabronione.

Autor: redakcja.regiomoto
118komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (118)

Jak tym wyprzedzać???
KL, 20.08.2012, 10:17
no wlasnie jak tym wyprzedzac skoro kierownica jest po prawej stronie a potem sie beda dziwic dlaczego jest tyle wypadkow nie dziwne skoro tak chca zrobic i ze bedzie mozna rejestrowac angliki to jest wielki blad
riko, 20.08.2012, 10:44
ty jestes jednyn wielkim bledem z checia
byn cie usunal
wyrwe chwasta, 21.08.2012, 19:13
Rozumiem, że kieruję tobą (celowo z małej) tylko i wyłącznie chęć zaoszczędzenia kilku złotych, ponieważ "prawe" są tańsze. Ciekawe, jak będziesz wyprzedzał TIRa na wąskiej drodze.
akwarium, 22.08.2012, 09:01
na waskiej drodze sie nie wyprzedza
dzob, 13.10.2012, 19:47
czy ty kiedyś jechałeś takim anglikiem chyba nawet nie siedziałeś za kierownicą anglika a zabierasz głos na temat bezbiecznej jazdy samochodem wszystko zależy od kultury kierujących na drodze trochę wiecej wyobrażni i kultury jak iuprzejmości każdy chce jechać do celu
Jan, 20.01.2013, 17:25
jak najszybciej!!!
partyzantjanek, 12.03.2013, 17:58
cwaniaczka nie stać na auto z kierownicą po normalnej stronie to wypisuje, kupuj sobie to auto a pozniej zabij siebie i kogoś niewinnego.
żal, 28.09.2012, 18:53
polak moze w angli jezdzic anglik unas tylko niemozna rejestrowac PARANOJA!!!!!!
dzob, 13.10.2012, 19:49
kilka razy juz jezdzilam i maz rowiez po polskich drogach anglikiem i zyjemy, to jest mozliwe
aga, 31.01.2013, 00:10
Każda strona jest normalna łosiu
aa, 27.08.2014, 22:46
SRATA TATA
lukaszcze555, 29.12.2012, 23:42
Lobby robi swoje, kosztem wielu tragedii. Czy w naszej Polsce, ktos wykaże rozsadek i powie wprost. Mamy ruch prawostronny, Polska nie Anglia. Więc jeżeli tam pracuja nasi rodacy z szacunkiem dla nich niech sprowadzaja za zarobione pieniadze auta nie z Anaglii, a z innych państw Europy Zachodniej.
demos, 21.08.2012, 21:03
UYUT, 21.08.2012, 21:16
.... dawno nie spotkałem.
akwarium, 22.08.2012, 09:02
Rząd nie robi błendu rejstracia smamochodu z kierownicą po prawej stronie powinna weisc juz od dawna jak tylko Polska weszła do uni masz prawojazdy znasz przepisy ruchu drogowego itd czy nie.Odpowiedzialnosc przy wyprzedzaniu to jest tylko głupie gadanie ze to będą wypadki kazdy z kierowców ma byc swiadomy jak wyprzedza i jak jezdzi wystarczy tylko zrobic wysokie mandaty kary i to takie zeby nikomu sie to nie opłacało wyprzedzac przekraczac predkosc itd a unas są za małe kary mam samochud i to ja odpowiadam za bezpieczenstwo jadac nim i czy kierownica bedzie tak jak mamy po lewej czy po prawej stronie wiec przestancie bzdury mówic o tym ze jak bedzie kierownica po prawej stronie to zwiekszą sie wypadki widocznie nie potrawicie jezdzic samochodem proponował bym ponowną nauke jazdy i egzamin tym osobą co piszą takie brednie .
olo, 02.09.2012, 12:46
Zgadzam się z tym ci idioci nie wiedzą co piszą
Kristpf, 12.11.2012, 13:57
A ja bym proponowała Panu ponowną naukę w szkole podstawowej, bo pisze Pan jak analfabeta. Wstyd
Co do samochodów - to Pan pisze bzdury. Oczywistą sprawą jest, że jeśli mamy ruch prawostronny, to jeździmy samochodami do niego przystosowanymi. I wyprzedzanie jest tu, wbrew temu co Pan pisze, bardzo trafnym argumentem. Żal mi niektórych ludzi. Myślą tylko jak zaoszczędzić parę złotych, a o bezpieczeństwie swoim i innych już nie. Zastanówcie się co jest ważniejsze.
Kierowca, 11.01.2013, 14:07
fajnie masz jeśli dla ciebie 20 tys to jest parę złotych bo taka jest różnica na 5 letnim aucie. a jak byś kiedykolwiek jeździł w Polsce anglikiem to byś wiedział ze jak się jest trochę inteligentnym to się da wyprzedzać bez większego problemy chyba ze ktoś jeździ tylko w niedziele do kościoła, a każdo razowo wsiadając do auta musi pic melisę :P
ja, 06.06.2013, 13:09
po pierwsze to jest fakt ,że na polskich waskich drogach będzie trochę ciężej wyprzedzić.to jest fakt!! ale nie jestem przeciw rejestracji takich samochodów w Polsce.byle kierowcy jeżdzący nimi mieli trochę zdrowego rozsadku.A co do tego gościa,co twierdzi,że mamy za niskie mandaty,to zyczę mo,zeby jego mandaty były tak wysokie jak tylko sobie ,żeczy.Debil.Po co naprawiać drogi,skoro mozna postawic ograniczenie prędkości i jeszcze na tym zarobić.Tylko jesli wszyscy bedą jeżdzić przepisowo to co? nasza partia żądząca już ma przewidziany w pływ z mandatów do budrzetu. więc jeśli wszyscy jeżdżą 50km/h to wprowadzą ograniczenia do 30. Wtedy zobaczymy baranie co powiesz przejeżdzając przez większe miasto
xxx, 12.01.2013, 14:09
nigdy nie jezdziles w anglii,nie siedziales nawet w aucie zkierownica z prawej strony.sam jestes zagrozeniem,powinienes miec nakaz poruszania sie w kaftanie bezpieczenstwa.dozywotni.
mick 51, 14.10.2012, 15:19
jak nie potrafisz prowadzić auta to nie zabieraj głosu
xxxxxx, 25.11.2012, 11:17
i bardzo dobrze ze bedzie mozna wreszcie tak jezdzic poprostu jestescie kiepskimi kierowcami i najlepiej nie wsiadajcie wogole za kolko
po prawej, 17.12.2012, 17:46
Przeciwnie - jesteśmy myślącymi kierowcami i potrafimy przewidzieć zagrożenie.
Kierowca, 11.01.2013, 14:09
No ok a jak jezdzisz w krajach o ruchu lewostrnnym to przerabiasz swoje autko?? tysiace kierowcow ,/turysci,transportowcy /daje rade i bez wypadkow...TYLKO BEZMOWCY PIRACI beda nadal najwiekszym ZAGROZENIEM. JEZDZI SIE GLOWA A NIE KIEROWNICA..
TADEK47, 04.04.2013, 17:56
(nie)rząd już kończy budowę sieci bezpłatnych autostrad.problem może być na drogach krajowych ale tych będzie niewiele.
Kierowca , 20.08.2012, 11:08
Istnieje taki wynalazek jak lusterka Krugozor ktore ulatawiaja wyprzedzanie...
Gacek, 20.08.2012, 13:38
Jestem kierowca od kilkunastu lat i nie spotkalem sie z wynalazkiem takim jak lusterka ulatwiajace wyprzedzanie.Napisz gdzie mozna je kupic.Jadac do przodu lusterka niepotrzebne mi sa do wyprzedzania bo patrze przez przednia szybe(tzw czolowa-do twojej wiadomosci-a nie przez lusterka)
Zippek, 20.08.2012, 21:56
Kierowca od kilkunastu lat i takie braki w edukacji?...Oto link... poczytaj sobie kolego http://www.pravorul.ru/index.php?mod=content&id=10
kaspar, 21.08.2012, 11:17
dobrze kolego właśnie przez takich co nie patrzą w lusterka przy wyprzedzaniu tylko w szybę czołową (ja bym ją nazwał przednią, ale zawodowy kierowca wie lepiej) są wypadki. Nie jestem za rejestrowaniem takich rozwiązań w naszym kraju ale ogółem nie możemy dyskryminować innych gospodarek
piotr, 21.08.2012, 17:07
Za przeproszeniem ch.... z ciebie nie kierowca , skoro podczas wyprzedzania nie korzystasz z lusterek !
Red, 21.08.2012, 12:00
Pomysl zanim napiszesz Kolego, lusterko zakladane do 'anglika' jest po lewej stronie auta i "patrzy" do przodu! Coś jak lustra w niewidocznych zakretasach i skrzyzowaniach, po prostu przed wyprzedzaniem sprawdzasz w lusterku skierowanym do przodu (!) , tym po lewej stropnie Twojego auta, drogę przed soba... proste? I skuteczne!!!
Pozdrawiam z Wysp.
wiem!, 21.08.2012, 13:02
Rozumiem że z kursu wyniosłeś tylko tyle żeby przed wyprzedzaniem spojrzeć w lusterko,a to czy z przeciwka nic nie jedzie to już nie istotne. O zgrozo,kto takich baranów szkoli? !
Kierowca , 20.08.2012, 22:58
jakiś baca
dzinx, 01.08.2014, 03:17
Wystarczy odrobina praktyki, aby wyobrazić sobie, że widok do przodu przez lusterko jest dużo gorszy niż to, co widzimy bezpośrednio. W lusterku jest mniej szczegółów, wszystko zmniejszone, a przede wszystkim trudna jest realna ocena odległości. Każdy, kto wyprzedza z głową, wie na czym polega obserwacja, ocena, podjęcie decyzji. To są szczegóły, każdy detal się liczy, ocena musi być szybka, ale na 100% pewna. Patrzeć do przodu przez lusterko? Bzdura.
bbh, 21.08.2012, 18:42
normalnie jezdze anglikiem juz tyle lat i nic nikomu sie nie stało auto jest super
realnie, 20.08.2012, 18:42
Powiedz to wegrom ktotzy zgineli na zakopiance bo kierowca anglika nie widzial ze jada z przeciwka i zabral sie za wyprzedzanie. Widocznie nie mial lusterka skierowanego do przodu,ktorym moglby jescze oslepic wegrow przed smiercia
qqqqqqqq, 22.08.2012, 08:46
Panowie szkoda mi was.mieszkam w Anglii i na co dzień jeżdżę samochodami po lewej jak i prawej kierownicy. Tak jak kolega powiedział. Nie ma żadnego problemy. Odrobina rozsądku i sprawa załatwiona. Idioci normalnym samochodem maja Wypatki zabijając przy tym niewinnych
Krissw80, 24.08.2012, 20:07
SZYBKO :]
Monika, 21.08.2012, 10:31
Bzdura, kompletny idiotyzm..
Heniek, 21.08.2012, 11:17
szanowny kolego najpierw wsiądż i się przejedż a potem wypisuj głupoty.A propo jezdziłem w angli 5 lat i jezdziłem troche po europie i polsce nie jest tak żle jak by tobie się wydawało
markone11, 21.08.2012, 16:19
z asysta kamerki jest cool!!!
uk, 22.08.2012, 15:26
gościu! włącz myślenie !!!
anglik, 23.08.2012, 10:57
no wiesz , procedura wygląda bardzo podobnie.
oceniasz czy się zmieścisz
włączasz kierunek lub nie (co kto lubi)
wciskasz gaz w podłogę i wyprzedzasz
zjeżdżasz na swój pas sygnalizując kierunkiem i ciśniesz dalej ile fabryka dała. jeżdżę RHDkami po europie i problemu niema żadnego... no ale jak kierownik dupa to i LHDkiem nie wyprzedzi
krzychu, 23.08.2012, 13:23
od 7 lat mieszkam i pracuje w UK i wielokrotnie jezdze przez cala europe do polski i nigdy nie mialem zadnej kolizji i w zadnym europejskim kraju nie mialem problemu z jazda samochodem tzw.anglikiem.
gerardnie , 20.09.2012, 23:01
normalnie
mmmmmm, 09.10.2012, 19:27
Jak się jest dobrym kierowcą to nie ma ,zadnego problemu z wyprzedzaniem,wystarczy patrzyc w boczne lusterka tak jak w ciężarówce.Dla mnie nie ma zadnego problemu a dla innych nie wiem.
kasia, 27.12.2013, 15:07
Zabraniają rozmowy przez telefon bo to pogarsza bezpieczeństwo na drogach. A teraz chcą dopuścić auta z kierownicą po prawej stronie - i to ma niby poprawić bezpieczeństwo!!!
Fiflip, 20.08.2012, 10:26
już dawno powinni pozwolić na rejestracje "anglików" w Polsce. Pragnę wam wszystkim rozjaśnić, że to, iż anglików nie można zarejestrować w Polsce nie oznacza, że nie można się nimi poruszać - bo owszem można - na brytyjskich tablicach. Tak naprawdę możliwość rejestracji anglików sprawi, że w Londynie pojawi się sporo aut na polskich tablicach (ale z kierownicą po prawej stronie) i tylko tyle.
Konrad, 21.08.2012, 14:05
Osobiscie z anglii sprowadzaialam auto z kierwonica po prawej stronie , ktos kto przyzwyczajony jest do"lewostronnej kierownicy"bedzie mial wielki problem z taki ow aucie. Po 1. nie jestesmy przyzwyczajeni przerzucac biegi reka lewa , po drugie wyprzedzanie , po3. wezsze niz w UK pasy , a takim samochodem wydaje sie ze jedziesz dobrze a tutaj jednak jedziesz dwoma pasami naraz...(w PL) po4. rondo , koszmarem jest wjechac na rondo gdzie poruszamy sie w lewym kierunku autem z fajera po prawej. Nieprzemyslany blad !!! Rzadzie zastanow sie - ludzkie zycie jest wiecej warte niz tansze auta z UK