Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych przy zakupie auta

Od przyszłego roku nie będziemy musieli zmieniać tablic rejestracyjnych po kupnie używanego samochodu. Ułatwiona zostanie również procedura rejestracji samochodów sprowadzonych z krajów Unii Europejskiej.

fot. Jerzy Stobiecki

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy o Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Znalazły się w nim zapisy dotyczące rejestracji pojazdów. W myśl ustawy od przyszłego roku samochód, przez cały okres eksploatacji będzie miał jeden numer rejestracyjny. A to oznacza, że kupując używane auto, zarejestrowane w Polsce, nie będziemy musieli występować o nowe tablice rejestracyjne. W przypadku tablic indywidualnych, dotychczasowy właściciel będzie mógł je zachować i wykorzystać do innego pojazdu.

Dla kupujących oznacza to oszczędności, bowiem nie będą musieli płacić za wymianę tablic. Takie rozwiązanie ograniczy dochody powiatów, bowiem opłaty trafiały do ich budżetów.

Uproszczone zostaną także procedury związane z rejestracją samochodów używanych, kupionych w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wszystkie formalności będą załatwianie w jednym urzędzie.

Autor: Jerzy Stobiecki
14komentarzy

Warte uwagi