NIK: Tysiące nielegalnych mandatów z fotoradarów straży miejskich!

Urzędnicy NIK uważają m.in., że straże miejskie bezprawnie nakładały mandaty za przekroczenie prędkości po upływie ustawowych 30 dni od chwili ujawnienia wykroczenia oraz bezpodstawnie karały właścicieli samochodów za niewskazanie osoby, której pożyczyli pojazd.

fot. Sławomir Draguła

Pierwsze mobilne fotoradary pojawiły się na polskich drogach w 2003 r., siedem lat później działało ich już ok. 300. Połowa należała do policji, pozostałe do straży miejskiej i firm prywatnych. Samorządy, które nie wygospodarowały pieniędzy na zakup urządzeń, podpisywały umowy z prywatnymi firmami na ich dzierżawę lub użyczenie (dotyczy to prawie połowy skontrolowanych urzędów).
 
Wpływy z mandatów nałożonych przez strażników za wykroczenia drogowe to dochody własne gminy. W przypadku przekazania sprawy do innych organów niż samorządowe (np. sądu), grzywna stanowi już dochód budżetu państwa. 

Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty  
  
- Taki stan rzeczy zachęcał strażników do nadużyć - wyjaśnia Zbigniew Matwiej, naczelnik wydziału rzecznika prasowego Najwyższej Izby Kontroli. - Kontrolerzy NIK ujawnili, że powszechną praktyką było karanie kierowców mandatami po upływie 30 dni od dnia ujawnienia wykroczenia, zamiast po tym terminie kierować do sądu wnioski o ukaranie.

Funkcjonariusze straży obliczali bowiem ustawowy termin nie od daty ujawnienia wykroczenia, tylko od chwili ustalenia jego sprawcy. Takie praktyki stwierdzono w ponad 60 proc. skontrolowanych urzędów. Przykładowo w gminie Kobylnica w ten sposób ukarano 386 kierowców spośród 867 analizowanych przypadków.
 
Kontrolerzy NIK ustalili także, że funkcjonariusze straży przekraczali swoje uprawnienia, nakładając nielegalnie grzywny na właścicieli samochodów za niewskazanie osoby, której pożyczyli pojazd w chwili popełnienia wykroczenia.

- W tych przypadkach straż odstępowała od ustalenia sprawcy wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar, nie występowała również do policji o jego ściganie - mówi Zbigniew Matwiej. - W ten sposób samorządy uzyskiwały nienależne korzyści. Skala tego zjawiska była olbrzymia.

W ocenie NIK w latach 2009-2010 straże gminne i miejskie w całym kraju nałożyły w ten sposób ok. miliona mandatów. Wysokość średniej grzywny to 300 zł, co daje łączną kwotę ok. 300 mln zł, która nie wpłynęła do budżetu państwa.

Wspomniana już straż gminna w Kobylnicy tylko w 2010 r. nałożyła w ten sposób 15 466 grzywien, z których - do czasu kontroli NIK - zapłacono 13 473.

Straż Miejska w Lublinie kupuje fotoradar. Gdzie będzie robił zdjęcia?
   
Przyczynę nielegalnego nakładania grzywien na właścicieli samochodów kontrolerzy upatrują nie tyle w nieznajomości przez strażników zakresu swoich uprawnień, ale przede wszystkim w dążeniu do uzyskania jak największych wpływów zwiększających dochody gminy. Świadczy o tym m.in. ujmowane przez samorządy w swoich planach budżetowych wielomilionowych kwot dochodów pochodzących właśnie z nakładanych mandatów.

I tak gmina Kobylnica w uchwale budżetowej na 2010 r. zaplanowała 7 mln zł dochodów z „grzywien, mandatów i innych kar pieniężnych dla osób fizycznych” przy całkowitych planowanych dochodach gminy w wysokości 41,7 mln zł.
 
Mimo, że straże gminne i miejskie mają szerokie uprawnienia do zapewnienia porządku publicznego to nadmiernie koncentrują swoje działania na ujawnianiu wykroczeń komunikacyjnych, co w większości nie przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

W latach 2009-2010 udział mandatów nałożonych w wyniku kontroli ruchu drogowego w wartości wszystkich mandatów nałożonych przez strażników wyniósł np. w gminie Pelpin 98,7 proc., a w gminie Kobylnica 99,9 proc. (Straż Gminna w Kobylnicy w 2009 r. nałożyła za przekroczenie prędkości 46 972 mandaty na kwotę 7 495 730 zł, rok później było to odpowiednio 61 909 mandatów na kwotę 8 445 095 zł.

Straże Miejskie nielegalnie wystawiły setki mandatów! 

Z kolei straż w Tarczynie w samym 2010 r. nałożyła 10 668 mandatów na sumę 3 822 100 zł, a w gminie Stara Kiszewa w tym samym okresie wypisano 8552 mandatów co dało przychody w kwocie 1 686 600 zł).
 
W ocenie Najwyższej Izby Kontroli działania funkcjonariuszy straży  spowodowały utratę zaufania obywateli do administracji publicznej. Dlatego też wojewodowie powinni sprawować bardziej szczegółowy nadzór nad podległymi im strażami.

Źródło: NIK 

Autor: Sławomir Draguła
39komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (39)

Komentarz został usunięty.
Kto tu jest winien? Sami kierowcy ... czy tak trudno zrozumieć że jak na znaku widnieje 50 to się jedzie 50 a nie 70?
Więc o jakiej ty kradzieży piszesz? Baranów za kółkiem nie brakuje co sami oddają pieniądze
Bossman, 14.11.2011, 21:51
jakbym jezdzil tak ciotowato jak ty to tez bym pisal takie komentarze;]
Janosik, 11.10.2012, 22:14
Wystarczy zobaczyc jak sa ustawone znaki na drogach ktorymi jezdzisz i bedziesz mial odpowiedz.dlaczego Kowalski ma gdzies ograniczenia.
efdf, 08.01.2013, 22:41
balbina, a co w przypadku kiedy fotoradar jest ustawiony pod złym kątem, lub w nie właściwym miejscu (metalowe bariery lub duże znaki drogowe)? Jedziesz 50 a tu pyk i na zdjęciu masz 90 ?!?!?!
I co wtedy?
Gonzo, 20.12.2014, 23:27
W tym gmina Kobylnica doszła już do perfekcji i wywołała skandal na ogółnopolską skalę. Szczególyw TVN Uwaga (Kto zarabia na fotoradarach) i na www.autosalonpomorski.pl
gość, 15.11.2011, 10:46
W BIAŁYM BORZE,CZŁUCHOWIE I BOBOLICACH NAROBIONO PUŁAPEK NA KIEROWCÓW TAKŻE!OGÓLNIE NA TERENIE ZABUDOWANYM OBOWIĄZUJĘ PRĘDKOŚĆ DO 50 KM/H ALE W TYCH MIEJSCOWOŚCIACH JEST TO 40KM/H A ZNAKI POUSTAWIANO W TAKIM MIEJSCU,ŻE NIE BARDZO MOZNA JE ZAUWAŻĆ I O TO WŁAŚNIE TYM SAMORZĄDOM CHODZI A NIE O JAKIEKOLWIEK BEZPIECZEŃSTWO JEST TO DRAŃSTWO I JA ZE SWOJĄ RODZINĄ JUŻ TAM SIĘ NIE POJAWIĘ BO TO NIELUDZKA ZIEMIA!!!!!!!
TE WSZYSTKIE MANDATY POWINNY BYĆ ZWRÓCONE Z ODSETKAMI A PUNKTY ANULOWANE JEŚLI ZOSTAŁY WYSŁANE DO KIEROWCÓW PO 30 DNIACH OD POPEŁNIENIA WYKROCZENIA JA TAKI MANDAT OTRZYMAŁEM PO 90 DNIACH(3MIESIĄCE)!!!
FELEK, 15.11.2011, 11:14
Ludzie jaka ustawa mówi że mają 30 dni!!!!!Czy wie!!!
Bruno, 15.11.2011, 11:17
Komentarz został usunięty.
Że tez taki głupol śmie wypowiadać się na temat o którym nie ma pojęcia.Właśnie artykuł 97&1 mówi,że mandat powinien być wystawiony
po 14 dniach od chwili złapania sprawcy wykroczenia i 30 dniach od
chwili zrobionego zdjecia przez fotoradar.To ty uważasz że w NIK-u
pracują idioci nie znający się na prawie jak w SM ?Już dawno powinni
mieszkańcy miast i wsi z których pieniędzy jesteście opłacani popędzić
wam kota.Macie pilnować srających piesków na chodnikach i tych co
podrzucają śmieci sąsiadom nie płacąc za nie.Od wystawiania
mandatów jest policja,a nie imitacja ORMO!Zamiast samochodów,
powinniście dostać rowery.Może wtedy byłby z was jakiś pożytek
krajan, 15.11.2011, 17:23
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Jeżeli wójt gminy Kobylnica twierdzi że stawia radar by poprawić bezpieczeństwo a dlatego jest tyle mandatów bo kierowcy jeżdżą zbyt szybko to znaczy
że ten sposób na bezpieczeństwo nie zdaje egzaminu wiec może lepiej położyć w tych miejścach "leżącego policjanta" lub postawić sygnalizację gdzie przy przekroczeniu 50km/h automatycznie zapala się czerwone świat. Napewno to bardziej poprawi bezpieczeństwo mieszkańców gminy.
SŁUPSZCZANIN, 15.11.2011, 15:25
skasowac straz poprzez mandaty miejska to buraki wyludzajacy od ludzi pieniadze zero zrozumienia i czlowieczenstwa odgorne nastawienie wlepic mandat ,zatrowaja tylko zycie ludziom
orion, 15.11.2011, 17:10
to żyła złota dla tych jeb..... pasożytów.Straz gminna jest od pilnowania porzadku w gminie -nie od chowania się po krzakach z fotoradarem .Oni sobie urzadzili sposób na swoje pasożytniczy byt.założenie wójta 7 milionów zł z fotoradarów.To sie w głowie nie miesci niech się szmaciarze wezma za budowe dróg a nie okradanie ludzi.cała ta zaj..... klika kobylnica biały bór i szczecinek (piractwo fotoradarowe)w końcu mieszkańcy przy wyborach powinni wziąść pod uwage tych wójtów to złodzieje nic wiecej wyciagaja pieniądze tam gdzie najłatwiej i to niby w swietle prawa koniec swiata
maruda, 15.11.2011, 17:52
nienawidze strazy miejskiej je.. ac ich darmozjadow
orion, 15.11.2011, 17:58
Jeszcze dopiszę.Proszę zwrócić uwagę,że 90% mandatów jest wystawionych na 100zł. i 2 punkty karne.Przecież kierowca np. z małopolski nie będzie jechał do sądu w Słupsku,bo paliwo będzie go
kosztowało 10 razy więcej.Więc płacą po te 100zł. i na to te buraki
ze straży właśnie liczą.2 sierpnia jadąc z nad morza złapali mnie w Jezierzycach.Miałem przekroczenie o 12 km/godz.Wezwanie do zapłaty
dostałem 9 września a więc po upływie 30 dni.Odmawiając przyjęcia
mandatu,kazałem im pisać na Berdyczów.Nie mogę się doczekać
rozprawy sądowej.Zdjęcie samochodu zostało zrobione z tyłu,a więc
mogłem już opuścić strefę 50 km.Niejaki Filipczak komendant SM w
Jezierzycach oświadczył mi podczas rozmowy,że 50 na godz.obowiązuje
w terenie zabudowanym w całym kraju.Taki znawca,a nie wie że
daną szybkość w terenie zabudowanym regulują znaki drogowe.
Reasumując,to my kierowcy sami musimy zrobić porządek z tymi
leniami co siedzą w samochodzie 8 godzin,zamiast być tam gdzie
rzeczywiście są potrzebni.Nie po to wybraliśmy posłów w senatorów,
żeby nas nie posłuchali.
krajan, 15.11.2011, 18:12
jebane darmozjady! panstwo w panstwie! zbojkotowac i zlinczowac to dziadostwo, straznicy maja pilnowac parkow i ulic w miescie a nie wylotowek bandyci!
anty, 15.11.2011, 19:05
Komentarz został usunięty.
Pan na zdjęciu ma fajna czapeczke i mądry wyraz twarzy, ciekawe czy żona jest z niego dumna, Strażnicy to wielcy ludzie,a Ci z Kobylnicy najwięksi
mackos, 15.11.2011, 19:29
Wystarczy karać właścicieli psów srających na ulicach, którzy nie sprzątają tego dorobku
Boluś, 15.11.2011, 20:54
Ten głąb na na zdjęciu nawet nie potrafi przygotować dokumentacji zdjęciowej!!!!!Zdjęcie , które robi może sobie w buty włożyć!!!Sama tablica to nie wszystko!!!
Krol, 15.11.2011, 21:15
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
W Bydgoszczy na ul.Fordońskiej (glówna ulica miasta) Na zakazie
zatrzymywania,stala sobie czerwona skoda z leniwcem w środku
i trzaskala zdjęcia fotoradarem.Zobaczcie jaka fucha! Siedzi sobie
obibok w samochodzie,pensja leci,a to że w tym samym czasie kogoś
napadli,albo pogryzl go pies bez kagańca to już go guzik obchodzi!!!
Zdjęcie w raz z artykulem ukazalo się w Gazecie Pomorskiej z zapytaniem,jakim prawem na zakazie zatrzymania stoi nieoznakowany
samochód SM.I tu proszę państwa uwaga!!! Odpowiedz rzecznika
tejże formacji byla taka,że jeżeli strażnik wykonuje obowiązki slużbowe,to wolno mu lamać przepisy i tam stać.Czyli wychodzi na to,
że ich nie obowiązuje kodeks drogowy!Żeby byla śmieszniej,to na
Fordońskiej gdzie szybkość wynosi na tym odcinku 70 na godz.
wyjęli kawalek od skrzyżowania do skrzyżowania i tam zrobili sobie
polowanie na kierowców,ograniczając szybkość do 50 km.
Bydgoszczanin, 16.11.2011, 09:19
Widzę, że bydgoszczanin nic nie robi bo ma czas obserwować straż miejską i policję podczas pracy, więc proponuję gdy już się wyleczysz to może byś się przyjął do straży miejskiej bo jesteś zorientowany gdzie przekraczają prędkość i wówczas TY byś sobie siedział i nic nie robił jak do tej pory tylko w domu by się ucieszyli, że przynosisz parę groszy, nie brudząc przy tym okna prze ciągłe siedzenie w nim.
jozek, 16.11.2011, 09:36
Zatrudniają tam tumanów - kolegów i znajomków. Cała ta instytucja jest wg. mnie do rozwiązania lepiej pieniądze dać policji niech robi swoje.
j32, 16.11.2011, 10:02
Jest jeszcze coś takiego, co się nazywa "nadzór wojewody nad strażami". W całym kraju. I pytanie retoryczne - gdzie on się podział, bo działanie na taka skalę (przynajmniej według relacji medialnych) nie mogło trwać tydzień czy miesiąc, tylko duuuuuuuuuuuużo dłużej. I cóż, nadzorujący tego nie widzieli? Czy może było to wygodne, bo każda złotówka z dochodu miast i gmin jest opodatkowana na rzecz państwa, czyli jej niemała część trafia do wora zwanego budżetem? Znowu wylewa się wiadro pomyj na "dół", a "góra" zostanie czysta i nieskalana? I zanim ktoś tu się przyczepi - nie bronię straży, bo jeśli działali bezprawnie, to od tego są prokuratury i sądy ale na strażach się świat nie kończy. Taka refleksja ktosia, zorientowanego nieco w "klockach" samorządowych i nie tylko :)
Assas, 16.11.2011, 10:13
na ulicy za które opłatę uiściłem w dniu parkowania- nie miałem szans udowodnienia tego bo przy porządkowaniu samochodu tydzień wcześniej wyrzuciłem wszystkie dowody opłat.Podejrzewam, że w firmie działa solidna grupa wyprowadzająca kasę miejską do prywatnych kieszeni i nikt tego nie kontroluje.Państwo w rozkładzie rządzone przez mechanika samochodowego i historyka.
fredski, 16.11.2011, 17:26
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
....Kontrolerzy NIK ustalili także, że funkcjonariusze straży przekraczali swoje uprawnienia.... Przekroczenie uprawnień jest przestępstwem ! Więc do sądu na ławę oskarżonych postawić tych cwaniaczków ! Ach prawda w sądach jeszcze gorsza mafia ! Tam dopiero są przekręty !
JULEK, 20.11.2011, 12:12
Straż miejska i wiejska pozyskują kasę dla budżetów miast i gmin. Mieli trochę zastój w interesie, ale przepisy znów pozwalają im stawiać śmietniki. Znów wójtowie będą łatać budżety na 2012 rok wpływami z mandatów.
strażnik_teksasu, 20.11.2011, 16:58
Jeżeli wykroczenie popełniłem 10.11.2011, a dzisiaj tj 20.12.2011 odebrałem z poczty zdjęcie, to czy mogę nie płacić, jak to teraz jest?
Hmm, 20.12.2011, 18:30
NIE PŁAĆ I DZ DO SĄDU DOSTANIESZ TYLE SAMO CO MANDAT PLUS KOSZTA SADOWE DO 180 ZŁ
Piotr_, 08.01.2013, 09:19
Jeżeli wykroczenie popełniłem 10.11.2011, a dzisiaj tj 20.12.2011 odebrałem z poczty zdjęcie, to czy mogę nie płacić, jak to teraz jest?
Hmm, 20.12.2011, 18:32
Jak Pan Rostowski wpisuje wplywy z mandatow jako wplywy panstwowe to co sie dziwic gminom przyklad idzie z gory pod przykrywka poprawy bezpieczenstwa kupuje sie fotoradary i gmina ma kase na swoja dzialalnosc sam dostalem mandat 100zl za 61 w terenie zabudowanym widelki 50-100 ale nie ma rozmowy jestem "piratem drogowym" i mam zaplacic mandat w kwocie 100 zl
jac007, 27.01.2012, 09:16
Sam jeździłem do Holandii cały czas ''górą''Polski czyli Pomorzem.i uzbierałem przez 2 lata tylko od tych darmozjadów 16 punktów i kosztowało mnie to w sumie 8 stów.Człuchów,Recz,Debrzno z tych miejscowości mój szwagier który jest listonoszem przynosi najwięcej poleconych z wiadomą zawartością,mieszkańcom naszego miasta na Mazurach.
Zfrustrowany., 31.01.2012, 21:20
należy odmawiać płacenia mandatów straży sądy często obniżają wysokość kary, a nawet jeżeli nie, to straż pozostaje z ręką w nocniku
wędrowniczek, 08.02.2012, 16:42
Komentarz został usunięty.
upośledzenie umysłowe w niektórych przypadkach jest kwestią wyboru, a napewno chęcią wyłudzenia ( bo inaczej tego nazwać nie pot ra fię) pieniędzy od ludu.
więc
stwórzmy ,,państwo pracy" gdzie obywatel będzie łożył na ustawodawców wzamian za tworzenie coraz to nowszych metod represji.
choć tak po zastanowieniu to chyba ktoś już na to wpadł, np 67 lat i emerytura.
FOTO, 03.07.2012, 16:56
Ale z Ciebie osioł. Prawda jest taka że wiekszość łapana jest za przekroczenie zaledwie kilka kilometrów na godzinę dlatego że te 50km/h to chora rzecz. Dlatego tak zrobili w przepisach bo dopiero taka prędkość jest męcząca i nikt normalny nie chce tak wolno jeździć. Chyba że same pierdoły. To męczy i wkurza. A limit powinien być 60 km / h w terenie zabudowanym z czego od 70 dopiero mandaty. Chore państwo a w szczególnośći gminy pomorskie. Złodzieje i c i o t y z białym borem człuchowem i rzeczenicą na czele.
racoon, 14.08.2012, 15:19
W tym bydlęcym kraju nie wygramy swego, chyba że wychodząc na ulice. Po 3 miesiącach dostałam 2 mandaty ze Szczecinka. Jeden w drodze do Sarbinowa, drugi w powrotnej do Opola 9 dni później. Dziwne, że przejeżdżając prawie 600km w jedną i tyleż w drugą stronę właśnie w Szczecinku uparłam się by popełnić wykroczenie. Super dziwne! Śmiem twierdzić, iż właśnie w tej mieścinie grupa leni , by zapewnić sobie łatwą kasę, żle wyskalowało radary stacjonarne. Boże, jak udowodnić że nie jest się wielbłądem! Muszę zapłacić 400zł i niech im to bokiem wyjdzie!!!!! 9dni nad morzem z 90-letnią Matką będę pamiętać do końca życia jako najdroższe nasze wczasy. Nigdy więcej.
nina, 27.10.2012, 00:09
otweram byznes mam niebieski beret.
ORMO, 07.01.2013, 16:06
jeśli mam przed sobą samochód jadący ok.30/h to wyprzedzając go jadę 60/h
i tu już jestem piratem a wszak to chwila ale to praktyka "nieoznakowanych"
wymuszających popełnienie wykroczenia a prawdę piszą poprzednicy że straż miejska miała pilnowac porządku a nie byc psem na kierowców...zlikwidowac
a te pieniądze dac policji niech pracują i pilnują porządku.....
fenix, 08.01.2013, 08:35
TO CO MIAŁA ROBIĆ STRAŻ MIEJSKA BYŁA MOWA 20 LAT TEMU CZASY SIĘ ZMIENIAJĄ SĄ INNE POTRZEBY OBOWIĄZKI GMIN SIĘ ZMIENIŁY SAMI SOBIE PORÓWNAJCIE JAKIE I ILE OBOWIAZKÓW MIAŁA STRAŻ MIEJSKA 20 LAT TEMU A DZISIAJ. I NIE WYLEWAJCIE POMYJ NA STRAŻNIKÓW PONAD 10 LATTEMU STRAZ MIEJSKA NIE MIAŁA FOTORADARÓW I INNYCH UPRAWNIEŃ NAZWĘ TO OBOWIAZKÓW TO POMYŚLCIE SOBIE CO WTEDY ROBIŁA 10% Z TEGO CO DZISIAJ WIĘC JA MOŻNA MÓWIĆ O NICH NIEROBY. PRACOWAŁEM W STRAŻY MIEJSKIEJ 10 LAT TEMU I WIEM CO MÓWIĘ. DZISIAJ WIDZĘ CO ROBIĄ PONIEWAŻ WSPÓŁPRACUJĘ Z NIMI ZAWODOWO,ROBICIE IM WIELKĄ KRZYWDĘ ONI ROBIĄ TO CO NAKAZAŁA IM USTAWA. ROZUMIEM ZE SĄ JEDNOSTKI BE ALE NIE RÓWNAJMY WSZYTKICH DO JEDNEGO POZIOMU.
Piotr_, 08.01.2013, 09:27
Piotr_ piszesz :"WSPÓŁPRACUJĘ Z NIMI ZAWODOWO" Czyli co, wypożyczasz im fotoradar i kasujesz 50 zeta za fotkę? Życzę owocnej współpracy.
Gonzo, 20.12.2014, 23:38
szanowni kierowcy jest jedno wyjscie w tej sytuacji .Nalezy jezdzic z godnie z przepisami prawa drogowego.Nie bedziecie placic mandatow a straz miejska wtedy nie zarobi nic i beda sobie szukac nowego zajecia,np .w kamieniolomach.
gosc, 25.01.2013, 18:51
Straz miejska to instytucja jedynie nastawiona na zysk a nie na poprawe bezpieczenstwa , chory kraj się u nas robi , straż miejską traktuje sie jak maszynke do zarabiania $$ , zbyt wiele uprawnien maja do tego czesto są to ludzie którzy starali się o prace w policji ale że z wielu przyczyn do tego się nie nadawali to teraz są w strażach miejskich i teroryzują ludzi zamiast im pomagać , nie ma co sie dziwic że nikt ich nie lubi . Co do ruchu drogowego to od tego powinna być tylko i wyłącznie policja a tak mamy dzadostwo jak jest, dzis jadąc jedyne 25Km napotkałem przy wylocie z miasta ukrytą straż miejska z fotoradarem za 2-3 km IDT stoi i łapie Tiry na poboczu a za następne 4-5km policja z fotoradarem oraz pare km dalej stoi stacjonarny fotoradar , normalnie aż nasuwa się pytanie ile to wszystko kosztuje ? i czy nasz biedny kraj na to stac ? wiele innych tematów jest zaniedbanych jak szpitale gdzie pacjeta traktuje się przedmiotowo i rozpatruje w kategorjach czy się oplaca leczyć itp za to montują sie fotordary za grube miliony a prawda jest że to nie dla poprawy bezpieczenstwa , bo są montują w takich miejscach gdzie stoja bezsęsowne znaki gdzie np.kiedys był remont drogi i zrobili ograniczenie do 40km i tak już sie zostało .mam dosyć tego CYRKU i za pare dni emigruje za granice - prawdopodbnie na stałe bo tu jedynie można się garba dorobić i długów .
Henio , 13.04.2013, 04:13

Warte uwagi