Nowe fotoradary będą robić zdjęcia z tyłu. Najpóźniej od czerwca

Część z trzystu nowych fotoradarów ma być ustawionych tak, by robić zdjęcia samochodu z tyłu. Przy drogach staną najpóźniej w czerwcu.

fot. redakcja.regiomoto

Inspekcja Transportu Drogowego ustawi w tym roku przy polskich drogach trzysta nowych fotoradarów za 50 mln euro. Pojawią się przy trasach w najbliższych miesiącach, najpóźniej w czerwcu. Część z nich będzie też robić zdjęcia od tyłu.

Zobacz też: Co może kierowca, który dostał mandat z fotoradaru

- Niektóre fotoradary będą ustawiane tak z dwóch powodów: zwiększymy strefę kontrolowaną przez urządzenie po ominięciu go przez pojazd, a także bardziej zdyscyplinujemy motocyklistów, którzy dotąd byli właściwie bezkarni - wyjaśnia Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Trzeba przypomnieć, że tablica rejestracyjna motocykla znajduje się z tyłu.

Zobacz też: Przekroczył prędkość w nieistniejącej miejscowości i dostał mandat

Kto siedział za kółkiem?

Pomysł z robieniem zdjęć od tyłu raczej nie podoba się kierowcom. Na takiej fotografii nie da się zidentyfikować, kto siedzi za kierownicą. Ale właściciel pojazdu ma obowiązek wskazać kierowcę. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu mandat do 500 zł lub grzywna do 5 tys. zł, nakładana przez sąd.

- Jeżdżę już 50 lat - mówi pan Stanisław z Włocławka. - Jestem zdyscyplinowanym kierowcą, bo wcześniej nigdy nie otrzymałem mandatu. W Żalnie - gdy jechałem swoim autem do Ustki - mijałem ukryty fotoradar. Zdjęcie zrobiono od tyłu. Jestem zniesmaczony.

Pan Stanisław skarży się, że na terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 11 km/h i nie stworzył żadnego zagrożenia w ruchu drogowym. W tym przypadku zdjęcie wykonała straż gminna z Kęsowa i przesłała je kierowcy. Przypomnijmy, że fotoradary mogą rejestrować tylko przekroczenia prędkości większe niż 10 km/h.

Bez przesyłania

Zobacz też: Dostałeś mandat z fotoradaru? Oto sposób, by uniknąć punktów karnych

W przeciwieństwie do straży miejskich i gminnych, ITD nie przesyła do właścicieli pojazdów zdjęć wykonanych przez fotoradary.

- Bardzo często bywa tak, że twarz kierującego jest zza szyby słabo widoczna, co nakręca spiralę handlu punktami karnymi - tłumaczy Alvin Gajadhur. - Łatwo wtedy bronić się w sposób: to nie ja, to ta lub inna osoba. A tak właściciel pojazdu nie wie - w przeciwieństwie do nas - jaka jest jakość zdjęcia, więc powinien jasno określić kto w danym momencie kierował. Jeśli skłamie, jest narażony na postępowanie karne.

Gdzie staną?

Zobacz też: Nowe fotoradary - sprawdź ile trafi do twojego regionu

34 z trzystu nowych urządzeń jeszcze w tym roku stanie na drogach Delegatury Północnej Inspekcji Transportu Drogowego (woj. kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodnia część warmińsko-mazurskiego). W naszym regionie radary ustawione zostaną już na pewno w miejscowościach: Niewieścin, Kwieciszewo, Chełmno, Grubno, Jeleniec, Skępe, Żnin, Włocławek, Inowrocław .

Każde urządzenie będzie wykonywało w ciągu doby średnio 60 zdjęć. Minister finansów chce dzięki temu uzyskać w tym roku 1,2 mld zł.

Zobacz też: Miliard złotych z mandatów - na tyle rząd chce skasować kierowców

- Naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, a przychody z mandatów są jedynie skutkiem ubocznym - zapewnia rzecznik ITD.

Marek Weckwerth

 Źródło: http://pomorska.pl

Autor: redakcja.regiomoto
69komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (69)

donald tusk:tylko czlowiek bez prawa jazdy moze stawiac fotoradary.
antyPOpapraniec, 11.02.2012, 07:34
PANIE RZECZNIKU PRODUKT UBOCZNY WYSYŁAĆ NA K-TO
NR K-TA 45 4565 0087 0000 7384 9800 9878
DZIĘKUJĘ MIŁEGO PODRÓŻOWANIA ŻYCZĘ
JK, 21.08.2012, 12:58
To są maszyny do nabijania kasy żeby załatać dziure budrzetową jaką Tusk nam zgotował.
Jak najwięcej z obywateli tego kraju ściagnąć kasy. !!!!!!!
Krol, 11.02.2012, 08:53
Radary powinny być co kilka kilometrów, bez żadnych ostrzeżeń, a mandaty za przekroczenie prędkości następujące:
o 10 km/godz - 1000 zł
o 20 km/godz - 2000 zł
o 30 km/godz - 3000 zł
o 40 km/godz - 4000 zł
o 50 km/godz - 5000 zł
W terenie zabudowanym razy dwa.
Dalej już taryfikator zbyteczny.
Tylko wysokie mandaty są w stanie ucywilizować naszą niezdyscyplinowaną dzicz drogową.
Wujek Kubicy, 11.02.2012, 09:03
ciebie to za samo spojrzenie na samochód trzeba karać kolonią karną na białorusi.
wyzyskiway,oszukany,okradziony, 13.02.2012, 20:56
@Wujkó Kóbicy a ile kcerz mandatu za przekroczenie szybkości przez łebka na hulajnodze? Niech rząd buduje bezpieczne drogi za pieniądze z mandatów.A radary pracują na koryto urzędników.
bociek, 26.08.2012, 03:31
Twoją matkę za urodzenie ciebie też powinni ukarać...
haha, 11.08.2013, 15:35
tłuku jak jesteś taki mądry to zapytaj rządu gdzie w naszym kraju są autostrady obwodnice ekspresówki
2e2e2e, 03.12.2013, 18:35
ten ..ujek albo niema prawka albo maluchem jezdzi. i 40 to dla niego standart.
r, 11.02.2012, 09:46
Sqrwysyństwo ludzkie nie zna granic!!!!
lol, 11.02.2012, 10:01
Rozpoczęło się już rozwiązywanie straży miejskich,i z tego będą większe pieniądze jak nie będzie na nie dotacji...
Gośćgość, 11.02.2012, 10:33
Nie będą wysyłać zdjęć? Były już przypadki, że na zdjęciu był inny samochód niż ma właściciel który dostał mandat. Jeden z przykładów na zdjęciu auto ciężarowe, a okazało się że numery rejestracyjne należą do auta osobowego.
bolek, 11.02.2012, 10:45
Pazerność Straży Miejskiej w Kęsowie i nie tylko nie zna granic. Chowają sie po krzakach, jak przestępcy, jak sępy czają się na nasze ciężko zarobione pieniadze
turbo, 11.02.2012, 10:46
Trzeba się na to przygotować, że zanim formacja PO wyleci na zbity łeb, co pewnie niebawem się stanie, będziemy jeszcze nękani przez różne odbyty kontrolne. A jak można wygrać w sądzie ze strażą gminną, która robi zdjęcia od tyłu, podaje http://www.autosalonpomorski.pl
gość, 11.02.2012, 11:19
- Naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, a przychody z mandatów są jedynie skutkiem ubocznym - zapewnia rzecznik ITD. buehehehhe na bank chyba na odwrot mialo byc :D
romek atrapa, 11.02.2012, 12:22
Wystarczy w ramach obywatelskiego protestu sporządzić przyrząd (kij o wysokości 2,5 m z końcem w postaci znaku drogowego). Ochotnik z takim "przyrządem" staje obok fotoradaru i stoi sobie, a "przyrząd" ustawia przed fotoradarem tak, aby fotoradar widział tylko ten przyrząd. Nie ma chyba przepisu, który zabrania stać pieszemu obok fotoradaru? Szczególnie w terenie zabudowanym. Skoro ludzie zorganizowali się przeciwko ACTA, to kierowcy (prawie każdy z nas) mogą się zorganizować przeciwko drakońskim przepisom i bezwzględnemu karaniu za drobne naruszenia prędkości, niezapiętych pasów, rozmowy przez komórkę. NIE JESTEŚMY ROBOTAMI tylko LUDŹMI i mamy prawo do drobnych błędów np. przez nieuwagę. Ale Państwo (gminy) na tym żeruje. Zrobiło sobie stały dochód w budżetach.
OKAZUJE się, że po zmianie niektórych przepisów gminy zaczęły likwidować straże gminne, bo skończyła się łatwa kasa z mandatów za wykroczenia komunikacyjne. Okazuje się, że inne sprawy (np. porządkowe i bezpieczeństwa innego, niż na drodze) już gmin nie interesują. Jest to jaskrawy dowód, że z fotoradarami chodzi tylko o dodatkową kasę!! Komu się podoba pomysł, to "podaj dalej."
AntyFotoradar, 11.02.2012, 15:49
http://www.rp.pl/artykul/757924,810264-Likwidacja-strazy-gminnych-z-powo...
AntyFotoradar, 11.02.2012, 15:52
A KIEDY INSPEKCJA KUPI RADARY CO BĘDĄ ROBIĆ ZDJĘCIA NAGO,CA,CHA!!ALE BY LASEK NA OGLĄDALI, SZCZEGÓLNIE W LECIE!!CO ZA POJ....TEN KRAJ TA POLSKA!!
ANTYKLOPP, 11.02.2012, 16:05
Widzicie wszyscy w co inwestuje się kasę -jak państwo nie ma kasy ?
Ano w urządzenia ,które szybko przynoszą kasę do budżetu lokalnego lub centralnego.A wszystko w ramach poprawy bezpieczeństwa.To tak się pięknie nazywa. Rozpaczliwe poszukiwanie kasy przez samorządy i państwo doprowadza do patologii społecznej. Ciemięży się społeczeństwo i wprowadza kaganiec w irracjonalny sposób. Ale to wszystko jest nieistotne. Liczy się złupana kasa -pięknie nazywana - poprawa bezpieczeństwa. Nie inwestuje się 50 milionów EURO ot tak sobie. To dobra inwestycja do produkowania kasy i trzymania społeczeństwa w ryzach. Ale jest jeden szkopuł -tak nie buduje się miłości społeczeństwa do państwa poprzez restrykcje nakładane w patologiczny sposób. Ale jak rozpaczliwie nie ma kasy...
lauda, 11.02.2012, 16:14
To Wy wyborcy PO zgotowaliście nam taki los w przyszłości też na nich głosujcie,
mozart, 11.02.2012, 16:38
DLACZEGO TYŚ TAKI GŁUPI CZŁOWIEKU I UPOLITYCZNIASZ COŚ CO NIE MA NIC WSPÓLEGO Z POLITYKĄ . CO , PIS ZLIKWIDUJE FOTORADARY ??? JEŚLI W TO WIERZYSZ TO JEŹDZISZ TYLKO NA ROWERZE .
KRISSS, 03.11.2013, 10:58
Dobrze że ja nie mam prawa jazdy chociaż mandatów nie trzeba placić,wole juz wydać kasę na bilet
Krzysiu z Kubusia Puchatka, 11.02.2012, 16:55
To ulubiona pozycja Biedronia, chyba dostanie orgazmu.
Gość, 11.02.2012, 17:32
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Polska to państwo bezprawia! Prawo mają tylko niekompetentni urzędnicy. Ale nic nie trwa wiecznie...
pirat drogowy, 11.02.2012, 19:57
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Po co przeznaczać pieniądze na nowe drogi, jak przecież można wydać 50 mln euro na fotoradary... Brak słów... I to jest poprawianie bezpieczeństwa na drogach??
Al, 12.02.2012, 13:24
Komentarz został usunięty.
Podajesz ze jechała zona, tesciowa lub tesć i mogą ci skoczyc
zybi99, 12.02.2012, 19:54
od tyłu, a fe1
piotr, 12.02.2012, 20:59
jak ludzie będą jeździć zgodnie z przepisami to operatorzy fotoradarów będą używać jammerów na zawyżania prędkości
miko, 12.02.2012, 21:40
Od tyłu zawsze bliżej.
Wańka , 12.02.2012, 22:02
Od tyłu zawsze bliżej.
Wańka , 12.02.2012, 22:02
Ma obowiązek wskazac komu powierzył pojazd a nie kto kierował, czyli kierowce. Powierzyć można kilku osobom.
TomusSz, 12.02.2012, 22:22
co ten arab moze dyrygowac w naszym kraju
fdf, 12.02.2012, 23:26
www.pwcontrol.pl
viola, 12.02.2012, 23:48
- Naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, a przychody z mandatów są jedynie skutkiem ubocznym - zapewnia rzecznik ITD.
Ja mu wierze, tak jak plemielowi a wy?
rusek, 13.02.2012, 00:52
Tablia rejestracyjna motoru jest z TYŁU!!
A GDZIE MA BYĆ ????? .... Z BOKU!! :))
motocyklista, 13.02.2012, 07:12
Drzewiej była z boku. Z chójinki się waść urwał?
motór, 13.02.2012, 18:27
No to super ! Ja bardzo lubię zdjęcia od tylu : )
fotograf, 13.02.2012, 09:04
przesłali mi z Białego Boru - oni maja hopla na punkice radarów, kiedyś oglądałem o tym reportaż w TV, ponoć mandat jest wysyłany przeważnie kierowcaom z po za okolicy, miejscowi wiedzą, że służby przeginają pałę... a ktoś z drugiego konca Polski niczego nie udowodni pokornie uiszczając mandat..
rrr, 13.02.2012, 09:22
Uważam to za skandaliczne bezprawie!!. Użyczam swój samochód członkom rodziny, a nieraz również koledze. W jaki sposób mam ustalić kto w danym momencie kierował samochodem - szczególnie w ruchu miejskim?. W taki sposób można wysyłać powiadomienia z sufitu chorego umysłu. Jak nie zapłacę mandatu chcąc obejrzeć zdjęcia w sądzie - to zamiast np. mandatu 200 zł zapłacę z kosztami sądowymi 800 zł lub więcej!!! Panie Alvin Gajadhur czy to z pańskiego kraju te zwyczaje?
Chyba miał kiedyś rację Mirosław Drzewiecki o dzikim ...
Karol, 13.02.2012, 09:34
Piłkarz z Kaszub widać dał prikaz by ściągnąć kolejny milard z mandatów skoro w kasie pustki. A tak był przeciw fotoradarom kiedyś. Podobnie jak przeciw płaceniu abonamentu rtv. Takiego obrzydliwego kłamcy (i zdrajcy) nie było w Polsce od lat!
komentarz moj, 13.02.2012, 10:58
To dobrze, ja tam wolę od tyłu.
Kotka Jarka, 13.02.2012, 12:48
bezczelność murzyna Gadachuja jest skandaliczna!
klm, 13.02.2012, 13:19
........ dlatego nazywa sie fotoradar,bo zdjecie jest dowodem rzeczowym do ukarania osoby,ktora popelnila przestepstwo.Zdjecia od tylu moga tylko ukarac pojazd.Po otrzymaniu informacji o przekroczeniu (okolo 5-6 tyg) niejest sie zobowiazany o pamietaniu osob ktorym pojazd zostal udostepniony do uzytku.Tylko wyrazne zdjecie kierowcy, upowaznia do ukarania.Poco te koszty , lepiej postawic matola z olowkiem i bedzie pisal numery.
mopedek, 13.02.2012, 13:40
Wszyscy ubezpieczany swoje pojazdy od odpowiedzialnosci cywilnej (OC). To nie kierowca i jego umiejętności, lecz pojazd stwarza niebezpieczeństwo na drodze powodując wszelkiego rodzaju kolizje i wypadki. Idąc tym - jakże poprawnym tokiem rozumowania - uznać należy, że zdjęcia z fotoradarów robione od tyłu i mandaty wystawiane pojazdowi są jak najbardziej na miejscu... w tym chorym kraju.
chyży rój, 13.02.2012, 18:22