Nowe zasady odliczenia VAT od samochodów firmowych - czekamy na zgodę Brukseli

Rząd zaakceptował wniosek do Rady Unii Europejskiej o zgodę na przedłużenie od 1 stycznia 2014 r. ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów, kupowanych przez firmy. Przepisy będą łagodniejsze niż obecne.
Od samochodów osobowych kupowanych przez firmy nie można odliczać całego VAT
Od samochodów osobowych kupowanych przez firmy nie można odliczać całego VAT

fot. Renault

Na razie od samochodów kupowanych na firmę przedsiębiorcy mogą odliczyć maksymalnie 60 proc. podatku od towarów i usług, zawartego w ich cenie, ale nie więcej niż 6000 zł. VAT zawartego w paliwie do tych aut w ogóle nie wolno odliczać. Ale można odliczać cały podatek doliczony do wydatków na eksploatację tych aut. Przepisy te obejmują wszystkie pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, w tym samochody z kratką i motocykle. Wyjątkiem są samochody z kabiną oddzieloną od przestrzeni ładunkowej, mogące przewozić co najmniej 10 osób wraz z kierowcą i pojazdy specjalne, np. bankowozy typu C.

Zobacz też: Bentley z sejfem, ale bez VAT, czyli kolejny bankowóz typu C

Od 1 stycznia 2014 r. rząd chce wprowadzić następujące zmiany - od ceny samochodu można będzie odliczyć maksymalnie 50 proc. VAT, ale nie więcej niż 8000 zł. Będzie to dotyczyło aut, które zostały przez firmy wynajęte, wzięte w leasing lub dzierżawę. Będzie można też odzyskać połowę podatku od towarów i usług, zawartego w cenie paliwa, a także usług i zakupów, związanych z naprawą i konserwacją tych aut.

Zobacz też: Samochód do firmy - odliczenie VAT, kredyt, leasing - poradnik

- Podatnicy podatku VAT, wykorzystujący pojazdy objęte przepisami do użytku prywatnego lub innych celów niezwiązanych z działalnością przedsiębiorstwa, nie będą mieli obowiązku szczegółowego rozliczania podatku VAT - napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Polska chce uzyskać zgodę Brukseli na stosowanie tych ograniczeń od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r. Do końca 2013 r. będą obowiązywały obecne przepisy.

(PAP) 

Logo Polskiej Agencji Prasowej

Autor: redakcja.regiomoto
0komentarzy