Nowy taryfikator już wkrótce. Będą większe kary dla kierowców

5 punktów za rozmowę przez komórkę i parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, 10 za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – takie nowe kary czekają na kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Niewykluczone, że jeszcze tej jesieni.

fot. dziennik.wschodni

Projekt rozporządzenia MSWiA, które drastycznie zaostrza kary dla kierowców łamiących przepisy, jest już gotowy. Zakłada, że za wiele przewinień kierowcy dostaną nie tylko mandaty, ale i punkty karne. W praktyce oznacza to, że łatwiej będzie stracić prawo jazdy.

– To bardzo dobry pomysł – uważa nadkom. Marcin Książkiewicz z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Nowe przepisy zaostrzają przede wszystkim kary za wykroczenia kierowców wobec pieszych. W takich wypadkach jest najwięcej zabitych i rannych.

Nowe przepisy przewidują, że za wyprzedzanie na przejściu będzie można dostać 10 punktów karnych (dziś 8). Tyle samo może kosztować kierowcę nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach. Z kolei tragiczne wypadki z ostatniej zimy spowodowały, że w nowym taryfikatorze znalazło się też 5 punktów karnych za ciągnięcie za samochodem saneczkarzy czy narciarzy.

Aż 5 punktów może kosztować rozmowa przez komórkę w trakcie jazdy czy parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.

Teraz za te przewinienia można dostać wyłącznie mandaty – odpowiednio 200 i 500 zł. Zdaniem resortu, ostrzejsze kary mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Statystyki są fatalne. W ubiegłym roku w całym kraju doszło do 39 tys. wypadków, w których zginęło 3907 osób, a policja wystawiła 2,5 mln mandatów.

– Kierowcy bardzo często rozmawiają przez telefony, powodując przy tym poważne zagrożenie na drodze. Chcemy to ukrócić – tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na baczności będą musieli się mieć nie tylko oni. Policja nie odpuści też rodzicom przewożącym dzieci bez fotelika (150 zł i 6 pkt), kierowcom zakrywającym tablice rejestracyjne (200 zł i 3 pkt) czy niestosującym się do znaku „Stop” (100 zł i 2 pkt).

Oberwie się też przewoźnikom.

Jeśli upchną do busa 10 osób ponad limit, to dostaną nie tylko 500 zł mandatu, ale i 10 punktów karnych. – Mam nadzieję, że zmiany szybko wejdą w życie i zmuszą kierowców do przestrzegania prawa – dodaje nadkom. Książkiewicz.

Projekt rozporządzenia jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. Na ewentualne poprawki ministrowie mają czas do 26 września. Dwa dni później dokument trafi na posiedzenie komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego.

– Jeśli nie będzie większych uwag, a ministrowie podpiszą rozporządzenie, to wejdzie ono w życie 30 dni od ogłoszenia – tłumaczy rzecznik MSWiA.

Autor: dziennik.wschodni
91komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (91)

Popieram propozycje zmian. A jakie kary Ministerstwo przewidziało dla pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem drogi po zmierzchu bez elementów odblaskowych na ubraniu? Myślę, że tą sprawę należy uregulować. Pieszy powinien mieć obowiązek noszenia odblasków po w nocy i późnym popołudniem jest zupełnie niewidoczyn na drodze powodując poważne zagrożenie dla siebie przede wszystkim, ale również dla kierujących.
Andzka, 21.09.2011, 07:24
Decyzja słuszna,ale mandaty i tak za niskie,powinny być przynajmniej 2,3 razy wyższe.Jest takie określenie ,że najlepszą karą jest jak się dostanie ,;po kieszeni;
Wilk, 21.09.2011, 07:28
Jeździsz cwaniaczku pewnie rowerkiem i piszesz tu swoje mądrości...
driver, 21.09.2011, 08:22
Tak jeżdżę podwodnym rowerkiem do koszenia trawy!Jak miałem samochód ,to jeszcze na stojąco wchodziłeś pod szafę.Ciekawe co byś powiedział jakby taki podobny do ciebie mądrala upolował samochodem kogoś z Twojej rodziny?
Wilk, 21.09.2011, 15:13
piszesz bzdury jak malo ktory.
aa, 21.09.2011, 08:48
Po kieszeni "rąbać" rząd potrafi świetnie ale żeby coś do tej i tak biednej kieszeni przeciętnego Polaka wrzucić to rządu nie ma. Wybudujcie drogi, obwodnice i przenieście większość ruchu na autostrady a wówczas ilość wypadków się zmniejszy. Na autostradach przejść dla pieszych nie ma, czyż nie? Może zatem to jest właściwa droga ażeby rozbudowywać infrastrukturę w ruchu lądowym zamiast karać, karać i jeszcze raz karać.
driver, 21.09.2011, 08:01
Proponuje dodatkowo: 5 punktów + 200 zł za ruszenie własnym samochodem a dodatkowo pasażerowie po 2 punkty + 50 zł. I 10 punktów za brzytki samochów oraz 5 za ładny + po 200 zł -- ocenia policjant.
Czy w tym kraju bedzie tak ,że rządzący beda myśleli ?. Jest okazja (wybory) wybić im z głowy głupie pomysły.
ja, 21.09.2011, 08:01
znaczy jesteś za wyprzedzeniem na przejściach ?
jon, 21.09.2011, 08:06
http://nocnyszejker.pl/?pwid=66499ebf4a52452e91b2195697cd9445
dlk, 21.09.2011, 08:03
KTÓRZY NAGMINNIE ŁAMIĄ PRAWO PRZY DOJAZDACH DO SKRZYŻOWAN LUB KORKACH, WYPRZEDZAJĄC Z LEWEJ STRONY, ŚRODKIEM LUB Z PRAWEJ PASEM, KTÓRY JEST ODDZIELONY LINIAMI CIĄGŁYMI ???? CZYŻBY ICH PUNKTY NIE OBOWIĄZYWAŁY....DANO IM "SWOBODĘ "PORUSZANIA SIE ALE NIKT NIE EGZEKWUJE OD NICH PRZESTRZEGANIA PRZEPISÓW O RUCHU.....CZYŻBY ZIMA MIAŁA SKORYGOWAC DZIAŁANIA POLICJI....A NA WIOSNĘ NOWE ZASADY????
PODWYŻSZENIE KAR PUNKTOWYCH SPOWODUJE "LAWINĘ" KIEROWCÓW POWTARZAJACYCH EGZAMINY....CZY OŚRODKI SZKOLENIA SĄ NA TO JUZ PRZYGOTOWANE....WĄTPIĘ !!!
nAJPIERW TRZEBA STWORZYC WARUNKI TAKICH EGZAMINÓW A POTEM ZMIENIAĆ.... I PODNOSIĆ ...KARY !!!!
1,2,3, 21.09.2011, 08:15
Państwo policyjno kościelne brawo.
przemo, 21.09.2011, 08:18
mi zmiany w mandatach nie przeszkadzają ja jeżdżę przepisowo zwalniam tam gdzie trzeba może trochę to jest denerwujące jak jedzie się gdzieś na wakacje i jedzie się 10 godzin zamiast 5 lub 6 no ale nic trzeba się pogodzić.Pamiętajmy że wszystko jest zrobione dla naszego bezpieczeństwa nie po to stoi tyle znaków choć powinno być ich o połowę mniej ale jak już są to z nich korzystajmy.Ja tylko jeżdżę przepisowo dla swojego bezpieczeństwa,i jak wiem że jak coś się stanie to wiem że to nie będzie moja wina.
0o0o0, 21.09.2011, 08:31
To im niech zrobią taryfikator a nie Kowalskiemu. W imieniu prawa popełniają wykroczenia bo się śpieszą na wakacje!!! A Policjant ma stać przy nich na baczność bo imunitet broni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Daro, 21.09.2011, 08:45
od razu po 100p. i zrobić listę rankingową - kto zarobi więcej punktów. Po pieniądze od kierowców najłatwiej sięgnąć. Płacimy myto za korzystanie z dróg wątpliwej jakości a płacimy jak za jazdę po marmurach.
zxc, 21.09.2011, 08:46
Gestapo tez kiedys robilo lapanki na Polakow.Teraz robi to polski rzad rekami policji.a moze by tak polatali dziury w drogach i wprowadzili kary smierci za wjazd w taka dziure.Moze by tak zrobili taryfikator dziur w drogach i karali odpowiedzialnych za ich nadzor.
Moj Pan, 21.09.2011, 08:53
tak jak na ulicy grockiej w słupsku straż miejska zarabia nakaz jazdy wprawo ilewo na samym rogu pracownicy mają drogę rozkopaną a zanimi znak przejście dla pieszych inakaz jazdy w lewo w kierunku kina milenium który jest niewidoczny a dalej straż miejska łapie kierowców 5punktów karnych i50zł za co oczywiście dla urzędników niech sami przestrzegają przepisów istawiają znaki w widocznym miejscu szkoda że niemiałem aparatu przy sobie bo już dzisiaj by był tam tvn
NICK POLE OBOWIĄZKOWE, 21.09.2011, 09:30
I BARDZO DOBRZE JESTEM ZA TYM ZEBY KARAC PIRATOW DROGOWYCH ,NP W GŁUCHOŁAZACH KOLO GINAZJUM NR 1 JEST PRZEJSCIE DLA PIESZYCH MALO TEGO DUZO DZIECI TEDY PRZECHODZI I CO GNAJA TU AUTA I TIRY Z CZECH ZE TYLKO PATRZEC I MODLIC SIE ZEBY NIE DOSZLO DO TRAGEDII ,A WLADZE ANI NIE ZALOZA KAMERY ,ANI FOTORADARU ,ANI PROGOW ZWALNIAJACYCH AUTA NIE WIEM DLACZEGO BURMISTRZ GŁUCHOŁAZ NIE REAGUJE CO CZEKA AZ JAKIES DZIECKO ZGINIE ,POLICJA TEZ RZADKO TU STOI I ROBI POMIAR NIECH W KONCU KTOS Z TYMI PIRATAMI ZROBI PORZADEK
TRABKA, 21.09.2011, 09:40
Tu nie chodzi o bezpieczeństwo na drogach a tylko o kasę dla budżetu.Uczynili sobie niezły zarobek nic do tego nie doładając.
v, 21.09.2011, 10:00
Ale jak karać to wszystkich nawet pieszych. Pieszy rozmawiający przez komórkę przechodząc na pasach nie zwraca uwagi na to co się wokół dzieje,
ok, 21.09.2011, 10:09
TO JEST PRAWDA nie patrza tylko włażą nie patrzac ,bo po co przeciez sa pasy i ma prawo wtargnąć....to jest chore
AGULLA, 21.09.2011, 10:19
im tez mandaty i punkty jesli posiadaja prawo jazdy po mimo ze jada w tym czasie rowerem,chodzi mi oto ze czuja sie bezkarni przejezdzajac przez pay,nie schodza z roweru bo im sie nie chce,a pozniej jest wypadek z winy kierowcy bo neustapił.oni mysla ze pasy to moga wymuszac przejazd i pakuja sie na tym rowarze pod samochod...w KLUCZBORKU JEST TO NOTORYCZNE
AGULLA, 21.09.2011, 10:17
Jestem za zwiększeniem wysokości mandatów oraz punktów. Każdy powinien mieć świadomość czym to kosztuje. Utrata prawa jazdy w bardzo szybki sposób przez błąd ludzki da do myślenia nawet innym którzy mają pewną ilość punktów. MSWiA powinno zasugerować się przepisami ze Szwecji. Tam to Szwedzi zwracają szczególną uwagę na kierowców.
Uważam, że jeszcze powinni podnieść wysokość mandatów za dużą prędkość. Już nawet nie punkty, ale same mandaty.
Karol, 21.09.2011, 10:27
kolego powiedz kiedy piesi uwazali.moze 10% pieszych owszem.a co maja zrobic przewoznicy???chyba wszyscy mogli by oddac prawka bez mandatow zeby juz nie bylo problemow.ktory bus jedzie bez nadmiaru ludzi???
:D, 21.09.2011, 10:27
Takidy pieszy podchodzi juz ge glupie gadanie to tylko w Polsce,w Niemczech gdy kierowca z daleka widzi pieszego to natychmiast zwalnia i tam pieszy jest swieta krowa czy sie to podoba czy nie ale w Polsce to jeszcze nie dochodzi do bezmozgowcow za kierownica.
janusz, 05.09.2013, 13:36
A, ja się nie zgodzę, że trzeba podnosić kary. Ja bym wolał więcej patroli na ulicach. jeżdżą i nic nie robią. jak by było tak jak na zachodzie, gdzie jest nieuchronność kary to by się kierowcy moment podporządkowali. A, jak już podnosić kary to tak jak w Austrii - stosownie do zarobków. Wtedy boli jednakowo.
-mm, 21.09.2011, 10:28
Prawo w PL powinno nakazać , by każde auto którego kierowca był winny wypadku , nawet nieśmiertelnego (ustalone sądownie) było oznakowane przez 2 lata napisem TO NARZĘDZIE DO ZABIJANIA. Kierowcy w tak oznakowanych nowych i 15 letnich ałdikach, punciakach, paskach, suv-ikach , Tirach , Busach itp, itd byliby rzadko widziani na ulicy. A przecież OC płacić trza. Średnia długość życia kierowcy na drodze w PL znacznie się wydłuży. Kara byłaby bolesna.
elle, 21.09.2011, 10:54
Te nasze kary sa smieszne i jednoczesnie niesprawiedliwe. Tutaj przyklad; jadac w obszarze zabudowanym 101 km/h zaplace 400-500 zlotych i dostane 10 punktow. Inny kierowca jedzie ta trasa 195 km/h i poniesie taka sama kare. Gdzie tutaj sprawiedliwosc? Jestem za tym, aby za podwojne przekroczenie predkosci zabierac prawo jazdy na co najmniej jeden miesiac. Za przejazd na czerwonym swietle rowniez miesiac pieszo. To tylko moze pomoc. Widze na TVN Turbo(Uwaga pirat) tych kierowcow w wielkich wozach. Przeciez oni smieja sie z takich mandatow(500 zl). Dostana co prawda 10 punktow, ale te mozna czesciowo przez szkolenie znow zlikwidowac. Po co wymyslamy te glupie kary wystarczy odpisac kary od naszych zachodnich sasiadow. Tam to funkcjonuje!
Landsberg, 21.09.2011, 10:54
kiedyś byłem świadkiem jak zostali wezwani bo samochody stojące na przy znaku b-36 blokowały wjazd policjanci stwierdzili, że wszyscy stoją, zawinęli się i pojechali sobie czyli dali przyzwolenie do łamania prawa.
guest, 21.09.2011, 11:03
tylko kary,nowe opłaty, punkty kursy zbijające punkty, i radary straży miejskiej w krzakach to nam funduje władza a może lepiej prewencję uruchomić a nie nowe KARY ......
znudzony , 21.09.2011, 11:05
a czy policja jest tylko od dawania mandatów?? jeszcze nigdy sie nie spotkałem z czymś takim ze zatrzymuje mnie drogówka i kontrol kończy sie pouczeniem tylko zawsze MANDATEM!! niech zrobią drogi i będzie mniej wypadków. polne drogi są lepsze niż główne.
mariusz, 21.09.2011, 11:17
"Jeśli upchną do busa 10 osób ponad limit, to dostaną nie tylko 500 zł mandatu, ale i 10 punktów karnych." Czy mam przez to rozumieć, iż mandat dostanie dopiero kierowca, który bedzie przewoził o 10 osób za dużo. To chyba jakis absurd.
Krasny, 21.09.2011, 11:22
Mnie nieraz zdarzało się, że dostałem pouczenie. Mandaty lepiej przemawiają do rozumu:))
mezi50, 21.09.2011, 11:22
Gdy rodzic uderzy swoje dziecko,bo brakuje mu argumentów to jest przestępstwo.Gdy policjant nakłada mandat to jest prawo......Czy nie właściwiej by było żeby zamiast punktów i mandatów delikwent musiał ukończyć kurs "napominający".Zapłaciłby na raty dajmy na to 1000 PLN.BYŁOBY MNIEJ BEZROBOTNYCH I DOTKLIWOŚĆ KARY BYŁABY BARDZIEJ SKUTECZNA.....I może jakiś pozytywny skutek...?Ale nie o poprawę sytuacji tu chodzi ,ale o ciągły dopływ gotówki w postaci mandatów.....!!!
crx, 21.09.2011, 11:23
to jest wszystko śmieszne co robi ta policja robia wszystko zeby jak szybko stracic prawko.to ze sa wypadki nie znaczy ze ktos rozmawia prze telefon moze to jest wina naszych polskich dróg bo jak by były lepszet to moze było by mniej wypadków.
niezadowolony, 21.09.2011, 11:24
lecz niech pierwsze sprzęt kupią nowy bo starymi suszarkami to można sobie zad podetrzeć a nie prędkość mierzyć.
ITD ma na wyposażeniu laserowy miernik prędkości a policja nadal stare dopplerowskie radary które to bez problemu są wykrywane przez najprostsze antyradary.
Antyradar ciężej wykrywa laserową suszarkę a jak już wykryje to jest za późno.
Tak więc jak już podnoszą stawki mandatowe to i niech mają z czego mierzyć prędkość.
McLarow, 21.09.2011, 11:27
Niedługo zabraknie kierowców policyjnych samochodów, zabiorą prawo jazdy za dużą ilość punktów karnych . Ci bowiem notorycznie rozmawiają przez komóry, robią to nawet na ruchliwych skrzyżowaniach.
cjant, 21.09.2011, 11:33
jjj, 21.09.2011, 11:50
Będzie czy nie?
Na zaostrzenie kar dla kierowców zgadzam się.
Ale dla pieszych też powinny być wysokie mandaty.
jm, 21.09.2011, 11:45
odpowiedź jest prosta jeździć przepisowo i stosować się do przepisów a mandatów i punktów nie będzie i państwo lub miasto nie będzie mało kasy mandaty dostajecie na własne życzenie proste a jeśli chodzi o policję to nie raz dostawałem pouczenie trzeba tylko umieć z nimi pogadać a nie od razu skakać im do gardeł a jeśli chodzi o rowerzystów to powinni mieć swoje pasy na chodnikach lub na ulicy bo na prawdę utrudniają jazdę i robią korki a piesi pamiętajmy że też nimi jesteśmy a nie tylko kierowcami tu jest wielki problem ale np jak pieszy przechodzi przez pasy a ma telefon komórkowy i gada lub ktoś słucha muzyki to kierowca nie powinien być karany jak go potrąci bo mógł nie spojrzeć czy ktoś jedzie ale też oczywiście jeśli kierowca jechał przepisowo i jego droga hamowania jest odpowiednia do prędkości jaką jechał w danym terenie.
0o0o0, 21.09.2011, 12:26
jeździć przepisowo.. w cywilizowanym kraju odległość 1000 km przejedziesz w 10-12 godzin, w polsce (z premedytacją z małej) w 10-12 godzin zajedziesz nad morze - jakieś 500-600 km. nic dziwnego, że człek przyspiesza wszędzie gdzie jest prosta, nawet tam gdzie bezsensownie nastawiano wysepek i ograniczeń 50km/h
Marian_Wąskonosy, 21.09.2011, 12:42
a ja toto mam gleboko w powazaniu
mam kasesiodam i jadem
mysl,przewiduj, 21.09.2011, 12:37
Jak ci się spieszy to wsiadaj w pociąg lub samolot. Albo wyjedź do tych cywilizowanych dzikusów.
Tomek, 21.09.2011, 12:55
Po-czekajta Po wyborach , Po dopiero wam pokaze gdzie raki zimuja
jasko muzyk, 21.09.2011, 12:37
Tylko dlaczego sa ludzie i nadludzie(policjanci), którzy notorycznie łamią przepisy i sie z tego smieją. Jeden z drugim jakby zaplacic miał 500 to by sie zaplakał z tej pensyjki. Albo szczyt pazerności, na nowootwartym wiadukcie zawsze przy auchan stoją po 17 zawsze. To jest nienormalne zrobili kawałek dobrej drogi a i tak nie możesz szybko jechać, ani przejść dla pieszych po drodze ani innych zagrożeń ale nie łapiemy wykażemy się i kaski nazbieramy.
mała, 21.09.2011, 12:52
rewelacja, tylko to zaboli i będzie skutecznie. nie chcesz płacić? jedź przepisowo :)
pies, 21.09.2011, 12:57
pies i wszystko jasne. heheheh
mała, 21.09.2011, 13:09
Narescie cos co ukruci te wariackie jazdy polakow jak jestesmy w polsce na urlopie to co robia polacy to wola o zgroze wyprzedzaja na liniach ciaglyxch zaden nie przeszczega prendkosci w miejscach zabudowanych jada 100 kmh gdzie stoja znaki 50 kmh wyprzedzanie istna zgroza i alkohol za kierownica co drugi jezdzi chyba nachlany
stivi47, 21.09.2011, 13:34
Narescie cos co ukruci te wariackie jazdy polakow jak jestesmy w polsce na urlopie to co robia polacy to wola o zgroze wyprzedzaja na liniach ciaglyxch zaden nie przeszczega prendkosci w miejscach zabudowanych jada 100 kmh gdzie stoja znaki 50 kmh wyprzedzanie istna zgroza i alkohol za kierownica co drugi jezdzi chyba nachlany
stivi47, 21.09.2011, 13:35
Oczywiście że trzeba karać piratów drogowych ale jeszcze bardziej oczywiste jest to że trzeba w ekspresowym tempie budować DROGI!!!.
Jeśli Polska miałaby normalną infrastrukturę, wypadków byłoby o połowę mniej tak jak ma to miejsce w krajach CYWILIZOWANYCH...
i na koniec drodzy posołowie, senatorzy, rządzący- kary muszą być adekwatne do zarobków.... Nie zapominajcie ile zarabia przeciętny polak a ile np. niemiec czy szwed!!!
oburzony, 21.09.2011, 14:01
dla mnie rewelacja wreszcie może ucywilizuje to nasz kraj !!
A i dodam iż mandaty powinny być większe za przekroczenie prędkości
1000 zł max
ppp, 21.09.2011, 14:03