Odcinkowy pomiar prędkości na polskich drogach ma ruszyć w lipcu

Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości mają stanąć w 29 miejscach w całym kraju. Zaczną działać w lipcu 2013 r. – informuje "Rzeczpospolita".
Odcinkowy pomiar prędkości podobnie jak stacjonarne fotoradary będzie oznakowany
Odcinkowy pomiar prędkości podobnie jak stacjonarne fotoradary będzie oznakowany

fot. archiwum

- Odcinkowy pomiar prędkości to badanie czasu wjazdu i wyjazdu z odcinka trasy objętego systemem i obliczanie średniej prędkości z jaką poruszał się pojazd – mówi Jan Mróz z Inspekcji Transportu Drogowego.

Gdy kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość, grozi mu mandat na tych samych zasadach jak w przypadku zdjęcia z fotoradaru. W grę wchodzą kary od 50 zł przy niewielkim przekroczeniu aż do 500 zł przy prędkości przekroczonej o 51 km/h i więcej. Niebawem kwoty te mają być jednak dwukrotnie wyższe, bo resort spraw wewnętrznych i posłowie pracują nad podwyżką mandatów.

Kontrolowane odcinki tras będą specjalnie oznakowane; na obszarze zabudowanym mogą obejmować do 10 km, a poza zabudowanym do 20 km.

Ostateczne decyzje o ich lokalizacji jeszcze nie zapadły, rozważane są trasy ruchliwe i najbardziej niebezpieczne, głównie takie, które prowadzą przez małe miejscowości. Jak ustaliła "Rz", w grę wchodzi m.in. 5,5-km odcinek drogi krajowej nr 19 w miejscowości Kamień (Podkarpackie) i 11-km odcinek drogi nr 50 Sobiekursk–Człekówka (Podlaskie). Jak już pisaliśmy, ITD w Kujawsko-Pomorskiem chce ustawić system odcinkowego pomiaru prędkości na 5-km fragmencie drogi krajowej nr 5 między Bydgoszczą a Osielskiem.

Zobacz też: Odcinkowy pomiar prędkości - jak będzie działał i kiedy ruszy (INFOGRAFIKA)

Więcej na http://www.rp.pl

(PAP) 

Logo Polskiej Agencji Prasowej

Autor: redakcja.regiomoto
4komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (4)

Proponuje tez postawic na odcinku autostrady z Warszawy do Krakowa ( 300 km )
mis, 19.12.2012, 11:43
ja jechac w de szybko i nikt nie plapie w w pl to wole balonem moze jescze tam nie lapia suszarkami !!! rzad pracuje oj pracuje a moze nad wynagrodzeniami popracuje 2x wyzszymi?
niemiec, 19.12.2012, 12:04
od kiedy Sobiekursk–Człekówka lezy w podlaskim?!?!??!?!
?!, 21.12.2012, 22:21
jak najwięcej tych suzarek :) dziękuję w imieniu policji oraz starzy miejskiej :) w imieniu obywateli za to że dzięki nim macie mozliwość DARCZYNNOŚCI która w dzisiejszych czasach jest ofiarowana przez was dawców kapitału na mega szeroką skalę :) dziękuję. przyda się na buty
fasd, 26.12.2012, 10:36