Powłoka hydrofobowa na przednią szybę - gdy wycieraczki zawiodą

Jesienią i zimą, w czasie niskich temperatur oraz częstych opadów deszczu i śniegu, samochodowe wycieraczki nie mają łatwego życia. Można je jednak odciążyć.
Powłoka hydrofobowa na przednią szybę - gdy wycieraczki zawiodą

fot. Bartosz Gubernat

Coraz więcej polskich kierowców przed sezonem zimowym decyduje się na pokrycie czołowej szyby powłoką hydrofobową. Takie rozwiązanie sprawia, że szkło staje się idealnie gładkie i woda znaczniej łatwiej z niego spływa.

Naprawa szyb samochodowych - poradnik Regiomoto

Powłoka podnosi odporność szyby przedniej na zabrudzenia o ok. 70 proc. i poprawia ostrość widzenia w trudnych warunkach. Aby ją uzyskać, szybę pokrywa się różnymi substancjami, np. skrobią. Wadą tego rozwiązania są częste problemy z pracą tradycyjnych wycieraczek. Na śliskiej powierzchni guma skrzypi, przeskakuje i szybciej się zużywa.

REKLAMA
Akcesoria regiomoto.pl - akcesoria i części samochodowe, sklep internetowy

Wymiana wycieraczek samochodowych - kiedy, dlaczego i za ile?

Jak deklarują producenci tego typu środków, dzięki powłoce podczas wolnej jazdy z wycieraczek trzeba korzystać znacznie rzadziej, a przy prędkości powyżej 80 km/h ich użycie jest praktycznie niepotrzebne. Dla przykładu w warsztatach grupy NordGlass pokrycie szyby przedniej powłoką hydrofobową kosztuje 50 zł.

Bartosz Gubernat
fot. NordGlass

Autor: Bartosz Gubernat
2komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (2)

marwj, 04.12.2011, 16:17
Z całą pewnością używanie takich preparatów w sposób zalecany przez ich producentów – czyli na całej powierzchni przedniej szyby – powoduje więcej zagrożeń niż korzyści. Szczególnie w nocy – kiedy jadąc z niedużą prędkością, nie możemy ani przez chwilę liczyć na przejrzystą szybę bez rozpraszających światło kropelek wody. Niewidzialna wycieraczka może się jednak przydać. Doskonałe efekty uzyskamy, pokrywając takim preparatem szyby boczne. Po takim zabiegu będą o wiele wolniej się brudzić – i to przez bardzo długi czas! Można też nanieść płyn hydrofobowy na fragmenty przedniej szyby – te, do których nie docierają pióra wycieraczek. Tu także efektem będzie naturalne oczyszczanie tych miejsc. Jednak stosując niewidzialne wycieraczki, trzymajmy się z daleka od miejsc, które obsługiwane są przez gumowe pióra wycieraczek. One poradzą sobie same – o ile nie będziemy im przeszkadzać! http://www.auto-swiat.pl/1-niewidzialna-wycieraczka-poznaj-sposob-na-jaz...
tttt, 04.12.2011, 16:36

Warte uwagi