Samochody z kierownicą po prawej będzie można rejestrować w Polsce

Kilka lat minęło, zanim rząd zmiękł i przygotował projekt zmiany ustawy o ruchu drogowym  tak, by umożliwić rejestrację samochodów z kierownicą po prawej stronie.

fot. redakcja.regiomoto

Komisja Europejska wskazywała na fakt, że nasze państwo stwarzało nieproporcjonalnie dużą barierę w rejestrowaniu pojazdów sprowadzanych z innych krajów UE, a przystosowanych do ruchu lewostronnego. Argumenty komisji podtrzymał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Zobacz też: Nowak: Pozwolimy rejestrować samochody z kierownicą po prawej

Polska uzależniała dotąd rejestrację takich aut od przełożenia  kierownicy na lewą stronę i to tylko w tych samochodach, w których producent uwzględniał taką ewentualność. 

W projekcie ustawy przygotowanym przez resort transportu napisano, że z kierownicą po prawej stronie rejestrować będzie można samochody osobowe oraz pojazdy specjalne mające znaczenie dla gospodarki, tj. przeznaczone do oczyszczania dróg, do wywozu śmieci, żurawi samochodowych.

Pojazdy takie powinny mieć świadectwo homologacji wspólnotowej lub oświadczenie producenta potwierdzające wprowadzenie pojazdu do obrotu, a ich weryfikacja będzie się odbywać podczas okresowego badania technicznego.

- Samochód z kierownicą po prawej stronie to przy ruchu prawostronnym pewne zagrożenie - twierdzi  Ryszard Szulczyński, właściciel Okręgowej Stacji Pojazdów w Tucholi. - Największe pojawia się w chwili wyprzedzania, gdy kierowca nie widzi drogi przed wyprzedzanym pojazdem. Auta angielskie mają też inaczej ustawione światła, tak by lepiej oświetlały lewą, a nie jak u nas prawą stronę jezdni.
                   
Marek Weckwerth, "Gazeta Pomorska"

Autor: redakcja.regiomoto
65komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (65)

wystarczy zalegalizować światła symetryczne, takie jak używane są w USA
strzała, 31.07.2012, 11:14
wzrośnie liczba wypadków, tych najgroźniejszych, czołówek...
BrFT6, 31.07.2012, 15:21
Wiekszej bzdury nie słyszałem
ja, 02.08.2012, 18:09
Widać słuch masz niesprawny bo cyklicznie ten temat wraca
luiza, 08.08.2012, 21:49
Czolowke to tylko takie pacany jak ty robia bo sie spiesza i jada na trzeciego nie masz praktyki to nie siadaj w anglika
bozo, 12.09.2012, 13:08
witam, nie rozumiem tych wszystkich zbędnych komentarzy, jestem właścicielem samochodu z kierownicą po prawej stronie- i nie widzę problemu z tym aby dostosować sie do jazdy w Pl czy gdziekolwiek indziej,jesli przestrzega sie zasad bezpieczenstwa i ma sie glowe na karku to nie jest to wcale zadne utrudnienie , wrecz przeciwnie my kierowcy z kierownica po prawej stronie jezdzimy raczej bardziej ostroznie niz CI wszyscy ktorzy naja samochody firmowe itp. Najwiekszym zagrozeniem na naszych Polkich drogach sa przedstawiciele handlowi i niedzielni kierowcy...to moje zdanie moga sie z nim nie zgadzac coniektozi ktozy raczej zazdroszcza iz zazwyczaj samochody z kierownica po prawej stronie sa nieco wyzzszej klasy niz te ktorych wlasciciele negatywnie sie wypowiadaja
kasienka21366, 23.02.2013, 12:27
Jeżdżę takim samochodem od trzech lat. Przeglądy i ubezpieczenie robię w Szkocji i wcale nie dostrzegam różnicy w kierowaniu na polskich drogach samochodem z kierownicą po prawej stronie. Dziwi mnie fachowość polskich ekspertów wypisujący bzdury na ten temat.
Azybi, 05.03.2013, 22:28
Czy można zarejestrować taki samochód w Polsce? Jeśli tak to w jaki sposób?
Milena, 02.04.2013, 10:06
polecam ostatni wyrok: Dopuszczenie do ruchu aut z kierownicą po prawej stronie na takich samych zasadach jak innych pojazdów zwiększyłoby i tak już bardzo dużą wypadkowość – stwierdził NSA (sygnatura akt I OSK 1031/11).
maciej, 31.07.2012, 15:39
Wieśniaki nawiozą szmelcu kupionego w UK za kilka Funtów z mocnymi silnikami i będa siac postrach wracając z dyskotek nad ranem niszcząc przydrożny drzewostan.
Ciekawe kto przy zdrowych zmysłach czymś takim będzie woził swoją rodzine, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że pomysł jast idiotyczny i nie jest to tylko problem świateł ale i lusterek, przeciwmgielnych z tyłu wycieraczek i diabli wiedzą czego jeszcze !
Auta szczególnie te stare są tak tanie w UK, że nasz kraj zaleja - niestety. Może najpierw niech stacje diagnostyczne sprawdzą bo i bez tego kupa szmelcu jeździ po naszych drogach jakimś cudem przechodząc badania techniczne.
Dostosowanie do przepisów unii, 31.07.2012, 16:46
Widać chłopie że nie masz bladego pojęcia o czym piszesz! Wracaj do pługa;)
ja, 02.08.2012, 18:13
baranie,
samochody gospodarcze to nie znaczy osobowe, po pierwsze, po drugie sa bezpieczniejsze dla osob je prowadzacych (listonosz, smieciarz) ulatwiaja czeste wysiadanie, po trzecie to gdybys orientowal sie w cenach to wiedzialbys, ze auta w uk nie sa tanie tak jak ci sie wydaje a najtanszego szrotu naciagnieto juz wystarczajaco z niemiec
K, 03.08.2012, 12:54
Jezdze 6lat takim autem i woze rodzine ty zapoznaj sie z prowadzeniem auta a nie z wyscigami samochodowymi jezeli juz was tak to boli ze chcemy je rejstrowac w pl to powinni rejstrowac tylko wlascicielom tych samochodow a nie takim sprzedawczykom
bozo, 12.09.2012, 13:13
pewnie sam ze wsi jestes! w Warszawie pewnie mieszkasz a rodzice ze wsi zabitej Cie tam wyslali bys mial lepiej niz Oni. za kilka funtow mozesz kupic rower barani lbie.jezdze samochodem z UK po zalej europie jakos dziwnym trafem nie mialem problemow. pewnie nie spotkalem na drodze takiego barana jak ty............
bebe7, 21.12.2012, 01:26
od 4 lat posiadamy opla vectre z 2007 samochodzik 6 letni sprawny poki co wypadku nie mielismy nigdy kto ma wprawe i jezdzi bezpiecznie bedzie nadal jezdzil oczywiscie jesli chodzi o mlodziez to zgodze sie bo jezdza jak wariaci - ale jesli kierowaca ma juz bagaz doswiadczen na trasach i drogach od wielu lat to okay - uwazam ze te negatywne oceny i komentarze naprawde sa nie na miejscu jednak moznabylo by wprowadzic ograniczenia wiekowe co do rejestracji samochodow z kierownica po prawej stronie np wlasciciel pojazdu powinien posiadac prawo jazdy co najmniej od 7-10 lat czyli od 25roku zycia lub nawet i wiecej i zrobic do tego konkretny przepis
kasienka21366, 23.02.2013, 12:32
Ja proponuję wymienić wszystkie samochody rządowe i samochody euromatołów z komisji na samochody z kierownicą po prawej stronie
now, 31.07.2012, 23:00
- auta angielskie nie maja ustawionych świateł analogicznie jak w PL tylko oba jednakowo,
- istnieją lusterka, w których widać wszystko nawet jeśli siedzi się po prawej stronie,
- nikt nie każe wyprzedzać jeśli widoczność jest ograniczona, a jest to nawet zabronione (dotyczy to również mgły),
- MOŻNA jeździć autem z UK w PL ale jeśli jest zarejestrowane i ubezpieczone w UK, więc o co chodzi?
- w każdym innym kraju UE można rejestrować auta z kierownicą z prawej strony (pomijam Rumunię i inne Bułgarie),
Wiem co mówię, jeździłem w UK i PL autami z UK jak również zestawami z PL w UK i na odwrót, sprawa wypadków to jamy i koleiny w drogach no i zły stan techniczny 20letnich aut z niemiec, gdzie koło urwie i zaraz wypadek śmiertelny. W UK takich aut nie ma bo nikt walców nie naprawia - nie opłaca się. Pozdro
driver, 01.08.2012, 01:07
sproboj kolego kierowco wyprzedzac i powiedz ci\o widzisz z prawej strony auta....abys zobaczyl droge przed soba to musisz wyjechac calym autem na lewy pas....TE SAMOCHODY NIEPOWINNE BYC DOPUSZCZANE DO RUCHU W POLSCE
andrzej, 01.08.2012, 06:59
można dokupić takie lusterko, o którym pisałem w poprzednim poście, że widać co się dzieje przed autem tak jak by się siedziało z lewej strony, może przed rejestracją takie rozwiązanie powinno być wprowadzone obowiązkowo, przecież nikt się nie odwraca do tyłu za każdym razem żeby zobaczyć co jest za nami tylko patrzy w lusterko, często też wyprzedzając nawet PL autem doświadczony kierowca powie, że wjeżdża na pobocze żeby zobaczyć z prawej strony co jest przed nim, wszystko zależy od drogi i sytuacji, jeśli żadne argumenty nie przemawiają to powinien być zakaz wjazdu UK autem na teren PL, a dlaczego nie ma?
driver, 01.08.2012, 12:01
wyprzedzałem dziesiątki razy jadąc w PL samochodem z UK. Jakoś problemu nie widzę. Po prostu trzeba umieć to robić a nie płakać
ja, 02.08.2012, 18:16
a po co masz wyprzedzać przecież możesz jechać spokojnie
olo, 09.08.2012, 09:58
Ja mieszkam na wsi i jezdze anglikiem po waskich drogach jak czytam to co piszecie to zygac mi sie chce ,co tak czepiliscie sie tych anglikow ja wyprzedzam i wymijam i nie mam krugozora i sama jezdze wiec zamknijci japy bo nie wiecie co piszecie w innych krajach polak przyjedzie maluchem i na przykladzie Irlandii w miasteczku Moate co,westmeath mial tablice ie i bez przekladki jezdza tam polacy i inne biedronki a nasz zacofany jeszcze kraj 100 lat za ..... nie obrazajac tu nikogo trzymaja sie jednego o co powie ktos tam to nastepni powielaja jak kura co jej rzucisz ochlap to inne leca za nia,ja nie obraze sie jak ktos mnie zwyzywa na tym forum bo juz wiem to z gory ,ale taka jest prawda
bozo, 12.09.2012, 13:22
gofu, 08.12.2012, 10:55
najwiecej komentuje ten co nigdy nie mial z tym do czynienia. w calej europie nie ma problemu z jezdzeniem i rejestracja pojazdu z kierownica po lewej czy po prawej stronie i jakoś tam sprawy wypadków nie pogarszają się przez "angliki". tylko w polsce odwieczne problemy ze wszystkim!!
anonim, 20.04.2013, 02:52
jezdze kupe lat anglikem i bylem w polsce wiele razy,wiec prosta sprawa,nie wyprzedasz jesli nic nie widzisz! Trzeba sie przestawic z jezdzenia jak po...bany ny zaoszczedzic kilka minut! Auta powinni juz dawno pozwolicrejestrowac bo sami sie pchalismy do unii to teraz respektujmy ich prawa. Co do ubezpieczen to zgadzam sie z przedmowcami ze powinny byc wysokie dla swiezych kierowcow i mlodych i tutaj dac bardzo podobne do zagranicznych co z tym idzie,malolaci ze swiezonka nie beda smigac subaru itd jak debile bo ich na to nie bedzie stac! I najwazniejsza sprawa.... do ch..ja przeciez bedzie bezpieczniej bo bedziemy jezdzili normalnymi samochodami tzn (nie skladaki z 4 innych,robiacych 4 rozne slady,stare trupy w koncu my POLACY bedziemy mogli opylac na przyklad sasiadom ze wschodu i w koncu my sie bedziemy smiali jak zawsze niemcy z nas... ze w koncu ktos sprzata te smieci he) Pozdro
brylant, 30.04.2013, 17:40
Polska byla zacofana i bedzie jeszcze dlugo.w UK nie jest wazne z ktorej strony jest kierownica i nikomu to nie przeszkadza, a jak ktos nie umie jezdzic to i kierownica z drogiej strony nie pomorze.A jesli chodzi o stan techniczny aut w Angli to na tysiac sa leprze niz te w polsce starocia.
Driver, 24.05.2013, 16:53
Polska byla zacofana i bedzie jeszcze dlugo.w UK nie jest wazne z ktorej strony jest kierownica i nikomu to nie przeszkadza, a jak ktos nie umie jezdzic to i kierownica z drogiej strony nie pomorze.A jesli chodzi o stan techniczny aut w Angli to na tysiac sa leprze niz te w polsce starocia.
Driver, 24.05.2013, 16:53
co racja to racja
gofu, 08.12.2012, 10:56
- auta angielskie nie maja ustawionych świateł analogicznie jak w PL tylko oba jednakowo,
- istnieją lusterka, w których widać wszystko nawet jeśli siedzi się po prawej stronie,
- nikt nie każe wyprzedzać jeśli widoczność jest ograniczona, a jest to nawet zabronione (dotyczy to również mgły),
- MOŻNA jeździć autem z UK w PL ale jeśli jest zarejestrowane i ubezpieczone w UK, więc o co chodzi?
- w każdym innym kraju UE można rejestrować auta z kierownicą z prawej strony (pomijam Rumunię i inne Bułgarie),
Wiem co mówię, jeździłem w UK i PL autami z UK jak również zestawami z PL w UK i na odwrót, sprawa wypadków to jamy i koleiny w drogach no i zły stan techniczny 20letnich aut z niemiec, gdzie koło urwie i zaraz wypadek śmiertelny. W UK takich aut nie ma bo nikt walców nie naprawia - nie opłaca się. Pozdro
driver, 01.08.2012, 01:11
oj kolego w Bułgarii wolno rejestrować
wojt, 01.08.2012, 17:53
...zacznijmy od tego, że nie ma takich lusterek, w których wszystko widać
lukasz, 01.08.2012, 22:25
po prostu musi zginąć trochę ludzi aby zrozumieli że takie auta na naszych drogach to WIELKIE niebezpieczeństwo!!! Najgorsze jest to że będą ginąć niewinni ludzie, którzy będą sobie po prostu jechać a przed nimi będą się pojawiać nagle auta których kierowcy sprawdzają czy można wyprzedzać. Ten pomysł to po prostu TRAGEDIA!!
polak, 01.08.2012, 07:22
Nie masz pojecia na temat tych samochodow twoje przepowiednie sa smieszne Nie wiesz jak wyglada badanie techniczne w Angli i w jakim stanie te samochody sa sprowadzane Sto razy lepsze niz z Niemiec.Jak ty sprowadzisz zmienisz zdanie Poczytaj a pozniej zastanow sie co piszesz.Ale ubaw...".beda ginac niewinni ludzie " Teraz nie gina???I jeszcze jedno to nie kierownica jest powodem ilosci wypadkow tylko brak kultury jazdy ,alkohol,na polskich drogach
Renatka, 20.10.2012, 00:30
Racja to przewaznie alkohol i stare samochody niesprawne-technicznie ktore powinni juz dawno byc zezlomowane,kierownica tu nie ma nic do zeczy!!!!wypadki byly,sa i beda przez ludzka glupote.A nie przez kierownice z prawej strony.
Driver, 24.05.2013, 17:08
z tonu i przeslania radio maryja-zmien nieraz stacje bo unia puka do drzwi!
driver, 23.11.2012, 13:44
nie trzeba miec kierownicy po prawej zeby ginac ,jak juz pisalam wyzej jezdze tym autem od 04.2011 w pl mam insurance w pl na to auto i co wiele razy wyprzedzaja mnie na ostatnia chwilke glupki i tumoki z kierownica po lewej i co,to jest ok a jak ktos z kierownica po prawej to juz wypadek
ludzie zrozumcie ze takie auta powinni rejstrowac tylko ludzie z doswiadczeniem co sa przesiedlencami z uk lub irl nikomu wiecej tak ja uwazam
bozo, 13.01.2013, 19:22
witam kolege ,,bozo'',mam pytanie,jak udalo ci sie ubezpieczyc anglika w pl?
czesto zastanawiam sie nad tym jak wjezdzam do pl...
apropo komentarzy to masakra,bylem kilkanscie razy w pl samochodem z uk i jakos zyje ;)
zebyscie wszyscy wiedzieli w jakim stanie sa te auta ;) (plama rdzy na rurce hamulcy i zapomnij o przegladzie)
a jadac za czterosladem sprowadzonym z niemiec po polskich drogach nawet nie mysle zeby go wyprzedzac,bo nigdy nie wiadomo kiedy przod rozstanie sie z tylem,a jedzie w nim cala rodzina myslac ze sa bezpieczni bo auto ma szesc poduszek ;)(tak przynajmniej napisal sprzedawca w ogloszeniu) co wam po nich jak przy zderzeniu sa wystrzeliwane razem z deska rozdzielcza wczesniej poklejona ...nie mowiac o tym ze auto wczesniej pospawane z trzech rozsypuje sie na te trzy czesci!
osobiscie nie mam zdania czy powinny byc rejestrowane angliki czy nie,ale wiem ze auta z uk sa o tysiac razy bezbieczniejsze niz te z niemiec.
Pozdrawiam
mariusz, 15.01.2013, 17:01
ludzie, wszyscy zalosni pokolei... wiesz ile pl samochodow jest w uk? na peczki... ohh zastanawia mnie tylko dlaczego ta biedaczyna przyjezdza z polski bo tam tak zle, audica a8... z lewej str kierownica i to jest bezpieczne?? anglia sie nie czzepia rejestracji... chcesz zarejestrowac?-ok... wola jak zarejestrujesz niz jak jezdzisz na pl blachach, bo masz normalnie placic tax i insurance, jak przystalo a nie udawac idiote ze nie wiedziales ze trzeba! i twierdza, ze jest to tak samo bezpieczne jak kierownica z prawej str, pod warunkiem, ze umiesz jezdzic i robisz to z glowa! tylko Polska ma takie durne przekonania! I dziwic sie ze takie prawo, jak co drugi polak idiote struga
asa, 15.03.2013, 15:52
Jeżeli będzie można rejestrować "angliki" - to z tego ucieszą tylko handlarze (odpadnie im konieczność dostosowania samochodu do ruchu kontynentalnego. Dla większości kierowców taka sytuacja będzie oznaczała jazdę z wyższym poziomem adrenaliny. Piszę to nieprzypadkowo - niedawno na wąskiej drodze lokalnej niewiele brakowało a miałbym "czołówkę" z "anglikiem" którego kierowca wychylił się z za Tira aby sprawdzić czy może wyprzedzać, a niestety aby cokolwiek zobaczyć musiał wysunąć się cały na mój pas ruchu.
alan, 01.08.2012, 08:33
A u nas jak zwykle sami mądrale ktorzy zjedli zęby na samochodach a prawie cała europa rejestruje angliki i jakos tragedji w tych krajach nie ma,a u nas bez problemu nic nie moze byc i bez tych dennych komentarzy ile to ludzi musi zginąc ,większosc ginie na własne zyczenie wszedzie nalezy zachowac umiar i rozsądek a zawsze dojedziesz no chyba ze trafisz na idiotę a na tych nie ma lekarstwa
fines, 01.08.2012, 09:50
jak jestes taki mądry to wejdź do angola i powyprzedzaj np. na 91 kilka tirów - kompletny debilizm - to nie my powiniśmy dostosowac przepsy tylko angole zmienić ruch na normalny raz spróbowałem jechac angolem i kilka razy wyprzedzać - TO KOSZMAR - jesli dodamy ciągoty polako-angoli do procentów i mamy kolejne trupy na drogach dopuszczenie do rejestracji takich aut do DEBILIZM (wyj. pojazdy spec. użytkowania jak smieciarki itp itd)
mmx, 01.08.2012, 10:18
samochodu 10- krotnie i sprawa załatwiona. Na pewno firmy ubezpieczeniowe wezmą to pod uwagę ,tak jak w Niemczech
ewa, 01.08.2012, 16:16
samochody z kierownicą po prawej stronie zdecydowanie,powinny być rejestrowane w Polsce.To bzdura że ,powodują zagrożenie -wręcz odwrotnie
np.przy wyprzedzaniu trzeba zwiększyć uwagę.,albo dokupić dodatkowe wyposażenie .Lampy przednie można zmienić.Jak to jest że tylko w Polsce można jeżdzić a nie rejestrować. To jest sprawa Lobbystów matoryzacyjnych a nie idiotycznych tłumaczeń Ministerstw. Wystarczy zamienić na mądrego -Ministra od tych spraw.A poza tym jak ktoś nie jeżdził w Polsce przez jakichś czas takim autem to niech nie zabiera głosu.
Jarek, 01.08.2012, 18:27
nie wiesz o czym piszesz . jak chcesz zapłacic za auto-poj 1.6l -4000 zł/rok przy zarobkach 1200/mies.mówimy np o 15 letnim aucie?
turek2010, 03.03.2013, 12:27
a będą też z kierownicą po lewej stronie tylnej kanapy?
Komuchowski, 01.08.2012, 23:01
bosze, skad tylu wsiokow naraz na jednym forum? widac od razu, ze zaden gamon nigdy nie prowadzil auta za granica, moze co najwyzej przejechal europe autokarem w drodze na angielski zmywak. w europie( tej prawdziwej, na zachod od odry) zasada jest prosta. nie ma wyprzedzania jak nie ma dwoch pasow w jednym kierunku. na zwyklych dwupasmowych drogach sie po prostu NIE WYPRZEDZA. i to wszystko w tym temacie. idiotow z polskim prawkiem uprasza sie o niezabieranie glosu, bo nie macie kwalifikacji nawet to jazdy trojkolowymi rowerami.
globtroter, 02.08.2012, 12:19
Nic dodać nic ująć:)
ja, 02.08.2012, 18:19
Widać, że mało po Europie jeździłeś, a jeśli już to tylko drogami typu A.
derter, 10.08.2012, 17:53
Wsiok, który nie jeździł po drogach EU to napisał ten post - w każdym z 11 krajów w których byłem - należących do obecnej EU dopuszczalne jest wyprzedzanie na jednojezdniowych landówkach posiadających po jednym pasie dla każdego z kierunków. Są oczywiście odcinki z zakazem wyprzedania. Ten wsiok globtroter pisze BZDURY, BZDURY i jeszcze raz BZDURY