Samochody z kierownicą po prawej będzie można rejestrować w Polsce

Kilka lat minęło, zanim rząd zmiękł i przygotował projekt zmiany ustawy o ruchu drogowym  tak, by umożliwić rejestrację samochodów z kierownicą po prawej stronie.

fot. redakcja.regiomoto

Komisja Europejska wskazywała na fakt, że nasze państwo stwarzało nieproporcjonalnie dużą barierę w rejestrowaniu pojazdów sprowadzanych z innych krajów UE, a przystosowanych do ruchu lewostronnego. Argumenty komisji podtrzymał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Zobacz też: Nowak: Pozwolimy rejestrować samochody z kierownicą po prawej

Polska uzależniała dotąd rejestrację takich aut od przełożenia  kierownicy na lewą stronę i to tylko w tych samochodach, w których producent uwzględniał taką ewentualność. 

W projekcie ustawy przygotowanym przez resort transportu napisano, że z kierownicą po prawej stronie rejestrować będzie można samochody osobowe oraz pojazdy specjalne mające znaczenie dla gospodarki, tj. przeznaczone do oczyszczania dróg, do wywozu śmieci, żurawi samochodowych.

Pojazdy takie powinny mieć świadectwo homologacji wspólnotowej lub oświadczenie producenta potwierdzające wprowadzenie pojazdu do obrotu, a ich weryfikacja będzie się odbywać podczas okresowego badania technicznego.

- Samochód z kierownicą po prawej stronie to przy ruchu prawostronnym pewne zagrożenie - twierdzi  Ryszard Szulczyński, właściciel Okręgowej Stacji Pojazdów w Tucholi. - Największe pojawia się w chwili wyprzedzania, gdy kierowca nie widzi drogi przed wyprzedzanym pojazdem. Auta angielskie mają też inaczej ustawione światła, tak by lepiej oświetlały lewą, a nie jak u nas prawą stronę jezdni.
                   
Marek Weckwerth, "Gazeta Pomorska"

Autor: redakcja.regiomoto
64komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (64)