Trzysta nowych fotoradarów od sierpnia. Zobacz, gdzie staną. MAPA

Oceń:
W sierpniu przy polskich drogach pojawią się pierwsze z 300 nowych fotoradarów. ITD zamontuje je zarówno na starych masztach, jak i w zupełnie nowych miejscach.

fot. redakcja.regiomoto

- Przetarg na zakup nowych fotoradarów trwa, w tej chwili testujemy urządzenia proponowane przez dostawców. Umowy zaczniemy podpisywać w ciągu kilku dni. Nowe radary rozdysponujemy pomiędzy nasze delegatury w całym kraju – mówi Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy GITD.

Montaż nowych fotoradarów rozpocznie się w sierpniu, a zakończy jeszcze w tym roku.

Lokalizacje nowych fotoradarów są już zatwierdzone (ich mapę publikujemy poniżej). Inspektorzy przygotowali je we współpracy z policją.
- Staną tam, gdzie jest niebezpiecznie, gdzie dochodzi do wypadków. Będą to m.in. okolice  przejść dla pieszych czy szkół – mówi Gajadhur.

Mandat za prędkość zrobi też straż graniczna. Mają już fotoradar

- Przeanalizowaliśmy dane wypadkowe za trzy ostatnie lata. Tam, gdzie jest bezpiecznie, drogi są odremontowane i szerokie, maszty będziemy demontować – dodaje Mirosław Półtorak naczelnik delegatury Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego na Polskę południowo-wschodnią.

Oto mapa lokalizacji nowych fotoradarów, udostępniona przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego:





Pokaż FOTORADARY na większej mapie

Pomiar na odcinku

W tej chwili system fotoradarów w Polsce to 800 masztów i 75 urządzeń rejestrujących wykroczenia. W ubiegłym roku ITD przejęła je od policji i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na razie urządzenia rejestrujące wykroczenia są przenoszone między masztami.

Zgodnie z planem do lipca 2014 roku, w kraju nie będzie już ani jednego pustego masztu. Nie wiadomo jeszcze, ile będzie fotoradarów - ale na pewno na trzystu, które właśnie kupuje ITD się nie skończy. Planowane są kolejne zakupy.

Przy drogach nie wolno już ustawiać atrap - wszystkie maszty muszą być przystosowane do montażu działającego fotoradaru.

System powstający na wzór francuskiego zakłada rozbudowę o dodatkowe funkcje. To m.in. odcinkowy pomiar prędkości, który także ma zacząć funkcjonować na początku przyszłego roku. Przetarg na zakup potrzebnego sprzętu także został już ogłoszony.

Ukryty fotoradar robi zdjęcia kierowcom. Legalnie?

- Rejestratory będą umieszczone na początku i końcu danego odcinka drogi. Na podstawie czasu przejazdu obliczą średnią prędkość przejazdu. Jeśli będzie za wysoka, kierowca dostanie mandat – mówi Mirosław Półtorak.

Odcinkowym pomiarem zostaną objęte w szczególności małe miejscowości przez które przebiegają drogi krajowe. Kolejna z nowości to kamery montowane przy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach.

- Aparatura będzie się uruchamiać automatycznie po zmianie światła na czerwone. Kierowca, który wjedzie wówczas na skrzyżowanie zostanie sfotografowany i ukarany – wyjaśnia Półtorak.

Poradnik: mandaty z fotoradarów - kiedy nie trzeba ich płacić?

Jeszcze w tym roku powiększy się również flota nieoznakowanych samochodów ITD wyposażonych w wideorejestratory. W tej chwili w każdym wojewódzkim inspektoracie jest przynajmniej jeden taki samochód. Wkrótce między delegatury zostanie rozdysponowanych kolejnych 29 radiowozów.

Trzy możliwości

Zdjęcia i informacje o wykroczeniach są już automatycznie przesyłane do Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym. To jego pracownicy czuwają nad produkcją i dystrybucją mandatów.
Na podstawie numeru rejestracyjnego określany jest właściciel pojazdu, któremu inspektorzy wysyłają prośbę o wskazanie osoby, która popełniła wykroczenie. W otrzymanym formularzu właściciel pojazdu będzie może wybrać jedną z trzech opcji:

- Przypadek I - wypełnia osoba, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia.
- Przypadek II - wypełnia właściciel lub użytkownik pojazdu wskazując kierującego pojazdem lub innego użytkownika, któremu go powierzył.
- Przypadek III - wypełnia właściciel lub użytkownik pojazdu, który nie wskazuje osoby kierującej pojazdem.

Po odesłaniu wypełnionego formularza system drukuje mandat, który jest wysyłany na wskazany przez właściciela auta adres. Tylko w tym roku przewidywane wpływy do budżetu państwa z tytułu mandatów z fotoradarów to aż 1,2 mld zł.

Bartosz Gubernat
fot. archiwum
Autor: Bartosz Gubernat
111komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (111)

Czemu tak mało? Prosimy o więcej !
Fiflip, 13.07.2012, 15:52
Mieszkam na wsi i kibel z serduszkiem stoi obok drogi wojewódzkiej w odległości 500 m.od zabudowań,dlatego jeżdżę do niego autem.Może tam też postawcie fotoradar wy bezmózgowcy miejsce się znajdzie.
okupowany, 29.01.2013, 15:03
Pomysłodawcą i wykonawcą tego absurdu życzę miłego, skutecznego raka.
Nowak, 18.05.2013, 16:20
Bez względu na stan wzburzenia takie życzenia świadczą o tobie-to tyle,na więcej komentarza nie zasłużyłeś.
Trzeżwy, 21.05.2013, 08:18
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Tylko nie: "od kierowców"!! Kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami i żadnych mandatów nie płacą; natomiast naruszający PoRD i płacący mandaty to nie żadni kierowcy, tylko półgłówki - zakała dróg!!!
Bardzo dobrze, że nie znają umiaru w łojeniu CIĘŻKICH DEBILI - strzyc hołotę do gołej skóry, aż się ci jaskiniowcy ucywilizują albo znikną z naszych dróg!
NORMALNI LUDZIE CHCĄ ŻYĆ BEZPIECZNIE!
kierowca, 13.07.2012, 17:27
gościu ty jesteś nienormalny bo należysz do mniejszości - wiesz co to znaczy w ogóle normalnie ? daj na luz
acz szybko nie znaczy niebezpiecznie i to nie powstrzyma wypadków polecam przeczytać ograniczenia w Angli 30km/h i tam dowiesz sie że dalej robią tam wypadki więcej i częściej niż na 60km/h więc to nie tłumaczy organizacji na drogach i dobrego kierowania ruchem .
Oczywiście podzielam twoją opinie o ciężkich debilach i tych niech krają dostanie bo niekiedy mnie samego to wnerwia gdy blondyna w okularach gada przez telefon i maluje sie przy okazji nie zapięta pasami jedzie tak nerwowo (gazując i hamując) że aż się prosi o wypadek
rednask, 26.10.2012, 17:33
do szczecina jak na osiolku za dawnych czasów.
pix, 03.12.2012, 22:55
Ty na prawdę,jesteś rombniety: Droga z Nowego Dworu Maz. do Błonia piękny asfalt i dekle postawili na całej długości 60km/h.Jak myślisz w jakim celu to zrobiono bezpieczeństwa czy ździerstwa ? Cię powinien strzyc fryzjer i to tępą maszynką jak ty.
40lat za kółkiem, 07.08.2013, 22:07
Mozna było cały budzet państwa złożyć z mandatów!
Brawo ..............!Gdzie logika?
Minister, 13.07.2012, 17:13
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Postuluję: zwiększyć co najmniej dwukrotnie liczbę radarów; podnieść co najmniej cztero- pięciokrotnie wysokość mandatów za wykroczenia drogowe; znieść ostrzeganie o kontroli prędkości; zarządzić obligatoryjny przepadek na skarb państwa samochodu, którym kierował nietrzeźwy kierowca!
stary szofer, 13.07.2012, 17:32
Komentarz został usunięty.
i jeszcze kara smierci
zx10r, 24.11.2012, 21:34
LATEM JECHAŁEM SOBIE NA POŁUDNIE EUROPY,PRZEJECHAŁEM około 1500km W JEDNĄ STRONĘ,PO DRODZE MIJAŁEM W SUMIE JAKIEŚ 10-15 FOTORADARÓW,A U NAS W POLSCE NA ODCINKU 100km JEST TYCH PUSZEK DO DOJENIA KIEROWCÓW JEST 20 i WIĘCEJ.W POLSCE CHODZI TYLKO O KASĘ, A BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE JEST NA 2 MIEJSCU. JA TO BYM TE RADARY ROPIEPSZYŁ W DROBNY MAK.
BOLECK, 06.12.2012, 09:15
Komentarz został usunięty.
Duże firmy w Polsce i na Podlasiu podają , ludzie tracą pracę a oni piepszą o jakichś radarach . Lepiej niech pomyślą jak uzdrowić sytuację na rynku pracy . Szanowni Państwo
Ostatnio w Polsce dużo mówi o wszystkim . Dlaczego tylko tak mało się mówi o złej sytuacji na rynku pracy , o płacy minimalnej (na rok 2012 wynosi 1600zł brutto ). Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3 tys. 617,98 zł, co oznacza, że wzrosło o 3,8 proc. rok do roku, a licząc miesiąc do miesiąca spadło o 2,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny . To wzrost o 132,50 zł brutto. Mówienie o średniej pensji to wprowadzanie ludzi w błąd ! . Wystarczy, że odrzucimy 5% najwięcej zarabiających, a średnia pensja spadnie prawie o połowę. Mówmy raczej o medianie - tzn. o kwocie względem której połowa badanych zarabia więcej, a połowa mniej . Jak nazwać taki zakład pracy gdzie ludzie pracują za 4 zł (netto ) na godz . To są współczesne obozy pracy . Oczywiście można zmienić pracę , ale wszędzie jest podobnie. Jak Naród zrobić w koko .
Wyzysk.
Szanowni Państwo , 75% obywateli była i jest przeciwna tej ustawie emerytalnej . PO w Sejmie forsuje następne złe ustawy . Grunt to zająć czymś ludzi a wtedy można robić co się chce . Ta koalicja powinna już zrobić rachunek sumienia bo przyszedł już czas na rozliczenie się z Narodem . Pan Premier myśli że ta koalicja dotrwa do końca kadencji . A może nie dotrwa . Biedną Grecję stać na ponowne wybory , to nas tym bardziej stać . A i jeszcze jedna sprawa , co z aferą solną . Czy ci cwaniacy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej . Tyle lat karmili nas tymi odpadami . PO karmi nas jeszcze gorszymi odpadami .
roman, 13.07.2012, 17:56
Rząd idzie na łatwiznę. Większe wpływy do budżetu powinno się uzyskać poprzez wspomaganie rozwoju przedsiębiorstw w taki sposób, aby naród się bogacił. Bogatsze społeczeństwo więcej konsumuje, przez co napędza gospodarkę. Wybrano jednak metodę prostolinijną, polegającą na siłowym wyrwaniu kasy z kieszeni i tak już biednego Kowalskiego, któremu zostanie mniej pieniążków do wydania na inne dobra, których zakup przyczyniłby się do rozwoju mechanizmu gospodarczego.
Ktoś wspomniał o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Powiem tyle, że JEDYNYM sprawiedliwym środkiem karnym są punkty karne. 500 czy 1000 złotych to nie jest właściwa kara, ponieważ dla jednego będzie połową pensji, a inny "na waciki" wydaje więcej.
Roman, wspomniałeś o ponownych wyborach. OK, ale powiedz, kogo wybrać, jeżeli i jedni i drudzy są pokręceni i skupiają się ciągle nie na tym co trzeba. Wybierz Jarka K., ten dla odmiany całą energię (swoją i wszelkich organów) skieruje na rozwikłanie jego zagadek smoleńskich, a na koniec wypowie stuletnią niezgodę Rosji, gdzie mamy cholernie duży rynek zbytu do zagospodarowania. Ja nie mam kandydatów na dzień dzisiejszy.
MS_PL, 11.08.2012, 15:20
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Co to za państwo? Jakiś nowy twór , tak niebiesko , to chyba państwo policyjne?
ogi, 13.07.2012, 18:40
Komentarz został usunięty.
pikus policja poco dostala po 300 zl podwyzki poto by bronic urzedasow jak polacy rusza na wiejska bo jest tego juz za wiele
zbych, 13.07.2012, 18:52
Komentarz został usunięty.
No to jeździmy miasto 49km poza 89 i zyski poszły się jeb....... a o podwyżkach nie sobie marza starczy 3-y miechy i kanał hihihi
epikuś, 13.07.2012, 21:16
Epikuś zgadzam się z Tobą,ale nie wiesz jak je ustawią i mogą Cię ustrzelić.Ja dla bezpieczeństwa proponuję na 90 - 70 km/godz.na 50 - 30 km/godz. a na 30 - 1 bieg i wolne obroty do odwołania znaku i niech sobie stoją do usranej śmierci.Gdyby nasze społeczeństwo trzymało się razem mówie o takich jak Ty i ja to moglibyśmy wywalczyć wszystko a wystarczy poczytać wpisy a już wiesz wszystko.KONKLUDUJĄC biedny zwymiotuje,a BOGATY ma układy i ma wszystko w dupie.Wiesz doskonale,że PRAWO JEST DLA BIEDNYCH.
niezamożny, 29.01.2013, 15:23
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Ty chyba kraje pomyliłeś? Autostrada? Tor? Wolne żarty. Bezpieczeństwo poprawiają obwodnice/trasy ekspresowe i autostrady. Fotoradary to kolejny podatek od szybkiego przemieszczania się. Ja będę jeździł z dozwoloną prędkością dopiero wtedy, kiedy umożliwi mi ona średnią prędkość na trasie w okolicach 100km/h. Jeżeli masz zamiar przejezdzac trase 500km w 12 godzin to jest Twój prywatny problem.
stinger, 17.07.2012, 13:42
Komentarz został usunięty.
zatrzymac ruch mosci panowie albo ograniczyc do 20 na godzine a wtedy bedzie bezpiecznie no i oczywiscie uzywamy swiatel mijania cala dobe
jas, 15.07.2012, 09:29
Śmiesznym jest to, że przed radarami znajdują się śmieszne znaki, więc ci co przez całe życie kierują się zasada nie bądź frajerem, ale cwaniakiem. Przed znaczkiem zwalniają a potem ile wlezie. Niestety zasady swoje a rzeczywistość swoje. Powiem więcej winą trzeba obarczyć także policję która nie reaguje. Ostatnio byłem świadkiem, jak patrole policji nie reagowały na wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie pomimo, że widoczny był zakaz wyprzedzania lub znak ostrzegawczy ostry zakręt w prawo (a przecież taki znak także zabrania wykonywania wyprzedzania). I to by było na tyle.
pit, 14.07.2012, 00:14
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Co może mierzyć fotoradar umieszczony na rondzie? ;)
Heniek, 14.07.2012, 11:52
Komentarz został usunięty.
PYTANIE FAJNE WIEC CI ODPOWIEM DLUGOSC JEGO MALEGO JAK SOBIE PRZEDLUZA DUZA PRENDKOSCIA.
CZELIOS, 24.01.2013, 13:44
Komentarz został usunięty.
to chyba rekord świata w ilości radarów, przesada
berek, 14.07.2012, 14:09
Ciekawe kto będzie pilnował tych fotoradarów, żeby ich nie uszkodzili. Przecież to cała batalia ludzi do tego.
Intenautra, 14.07.2012, 14:13