Za zdjęcie z fotoradaru zapłacisz nawet po pół roku - w sądzie

Jeśli nie dostaniesz mandatu z fotoradaru przez pół roku, twoją sprawą zajmie się Temida. Inspekcja Transportu Drogowego twierdzi, że to jednostkowe sprawy.
Mandat za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar można dostać w ciągu 180 dni od zrobienia zdjęcia, potem kierowcę może ukarać sąd
Mandat za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar można dostać w ciągu 180 dni od zrobienia zdjęcia, potem kierowcę może ukarać sąd

fot. archiwum

Na polskich drogach na kierowców czyha 75 fotoradarów. Wkrótce ma być ich o 300 więcej.

Od kiedy fotoradarami zarządza Inspekcja Transportu Drogowego (przejęła je od policji i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) trwa podłączanie ich do jednego centralnie zarządzanego systemu. Nie rozstrzygnięto jeszcze przetargu na zakup wspomnianych 300 urządzeń.

Zobacz też: Co może zrobić kierowcy, gdy dostanie mandat z fotoradaru

A już teraz niektórzy kierowcy skarżą się, że dostają wezwanie do uiszczenia grzywny z dużym poślizgiem. ITD ma na wystawienie mandatu 180 dni od daty zarejestrowania wykroczenia. Potem może zrezygnować z ukarania kierowcy lub skierować sprawę do sądu. Przedstawiciele inspekcji przekonują, że zdarza się to rzadko.

- Mogło się tylko zdarzyć, że jakieś zdjęcia nam się zapodziały i pojawiły się na przykład po pięciu miesiącach. Mieliśmy tylko kilka takich przypadków - wyjaśnia Aleksandra Kobylska z biura prasowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Wtedy rzeczywiście, po upływie 180 dni, kierujemy sprawę do sądu. Wnioskujemy jednak, by grzywna nie była większa niż ta nałożona przez nas.

Zobacz też: Trzysta nowych fotoradarów - zobacz, gdzie staną (MAPA)

Jak dodaje Aleksandra Kobylska, sąd zazwyczaj przychyla się do tego wniosku i rozpatruje sprawy w trybie uproszczonym. A wtedy nawet obecność kierowcy nie jest potrzebna, a koszty postępowania sądowego są minimalne. W ostatnim takim postępowaniu sąd powiększył grzywnę o 10 złotych.

Takie postępowanie możliwe jest jednak w przypadku bezspornych przewinień, gdy właściciel pojazdu lub wskazana przez niego osoba przyznają się do winy.

Marek Weckwerth, "Gazeta Pomorska" 

Autor: redakcja.regiomoto
26komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (26)

Za takie praktyki w niektórych miastach prokurator stawia zarzuty. No cóż nie są to ludzie ITD tylko samorządowcy!!!!
gienio, 07.08.2012, 14:58
1,5 roku temu w mój brat otrzymał wezwanie do Policji w zw. z przekroczeniem prędkości zarejestrowanej przez fotoradar. Bedąc bardzo grzecznym wyraził skruchę i zadelkarował niezwłoczne zapłacenie przewidzianego mandatu w kwocie 200 zł. Wówczas pan policjant oswiadczył, że zewzględu na upływ terminu od wykroczenia nie może mu wystawić mandatu,lecz musi skierować sprawę do Sadu , który wymierzy mu grzywnę w podobnej wysokości. Rozpartujący sprawę sad w Radomiu ukarał go grzywną 400 zł plus 180 zł kosztów postepowania !!!!! Sędzina w uzasadnieniu stwierdziła, że kieruje się kodeksem wykroczeń , a nie taryfikatorem! Taryfikator mógł stosować poicjant gdyby w terminie odczytał dane z fororadaru i wystawił stosowny mandat!!! W postępowaniu odwoławczym sąd zmniejszył grzywnę do 300 zł . I kto tu jest głupi ?
Karol, 07.08.2012, 17:37
Chłopie!! to dlatego Twój brat zapłacił bo to było w Radomiu!!! To dzika kraina i tyle, tam jest wszystko możliwe. W Nysie nie zapłaciłem nawet kosztów sądowych tylko goły mandat!!!
Krzych, 08.08.2012, 17:00
Może i mają obecnie 75 fotoradarów, ale nie mogą ze wszystkich korzystać. Conajmniej kilka sztuk nie ma aktualnego świadectwa legalizacji. Proponuję zapoznać się ze stroną http://www.gitd.gov.pl/content/swiadectwa-legalizacji-fotoradarow . Tak więc może małe sprostowanie co do ilości czyhających na kierowców fotoradarów GITD.
fotoradary.net.pl, 07.08.2012, 15:29
rozbawiło mnie to " Mogło się tylko zdarzyć, że jakieś zdjęcia nam się zapodziały i pojawiły się na przykład po pięciu miesiącach. Mieliśmy tylko kilka takich przypadków" haaaa i znowu za ich bałagan problemy bedą mieć kierowcy bo wezwanie przyjdzie z sądu
krzysiek, 07.08.2012, 15:53
Na polskich drogach na kierowców czyha 75 fotoradarów. Wkrótce ma być ich o 300 więcej. hahaha kto to wymyślił, na drodze ze Słupska do Miastka stoi ich ponad 10
adam, 07.08.2012, 19:32
Specjalista ITD, wyszkolony za niemałe pieniądze podatnika do pracy na rzecz ładu i porządku na drogach aby eliminować chociażby - np. (pijane i przeładowane busy wiozące śmierć), decyduje (nieudolnie) kto i w jaki sposób ma zapłacić mandat z fotoradaru?
SZKODA GADAĆ - przecież to jest chore.
Rysio Lubicz, 07.08.2012, 19:55
to jednak takie POdobne do zachowań naszego premiera,
krokodyl, 07.08.2012, 20:41
Przecież człowiek zajmujący się zdjęciami z fotoradarów to zwykły pracownik, siedzący za biurkiem - raczej nikt go z naszych podatków nie szkolił. Trochę Ci się mylą stanowiska inspektorów i pracowników cywilnych.
asfaf, 08.08.2012, 09:32
baranie, 90% z nich to atrapy
qqłka, 08.08.2012, 08:38
tych moze jest 75, ale nie napisali o fotoradarach strazy gminnej i miejskiej, ktorych jest conajmniej tyle co gmin
margi, 08.08.2012, 09:40
Policja ma czas na ukaranie, Inspekcja też. Nie zrobili w czasie to co tu Sąd robi.
Pijany poseł uchwala pijane prawo, a sam jak jedzie pijany to wyciaga zastany immunitet.
Uważam iż BRZPRAWNE jest kierowanie sprawy do sądu. jeżeli to juz wobec policji.
Wyrok sądowy jest ODNOTOWANY w rejestrze., mandat szarpie za kieszeń.
Prawników tylu , a prawo pojeb.....
jamci, 07.08.2012, 21:29
Żeby wypowiadać się w jakiejkolwiek kwestii - trzeba mieć ELEMENTARNĄ bodaj wiedzę - a tej niestety nie masz.
Cyt:"Uważam iż BRZPRAWNE jest kierowanie sprawy do sądu. jeżeli to juz wobec policji." Uważać to ty sobie możesz na przejściu dla pieszych - żeby cię nie przejechał jakiś drugi taki uczony jak ty, zaś PRAWO OBOWIĄZUJE.
Otóż zgodnie z prawem sprawca wykroczenia drogowego może być:
a) - pouczony przez uprawniony organ;
b) - ukarany grzywną w postaci mandatu karnego nałożonego przez uprawniony organ;
c) - ukarany przez Sąd na wniosek złożony przez uprawniony organ.
Nigdzie nie jest powiedziane, że policja czy ITD MUSI nałożyć mandat; w każdej sytuacji może zamiast mandatu złożyć wniosek do Sądu - nawet następnego dnia po stwierdzeniu wykroczenia. Nakładanie mandatów przez policję to w gruncie rzeczy ich dobra wola i działanie na korzyść sprawcy wykroczenia, bo mogliby zamiast mandatu za każdym razem składać wniosek do Sądu - a tu zawsze kosztuje drożej...
ITD, 07.08.2012, 21:55
prawo tworzą ludzie wybrani przez naród a narodowi takie prawo się nie podoba, coż za ironiczny absurd
Dawidos, 08.08.2012, 00:54
a "demokracja to rządy większości, a większość to idioci"
[dezerter]
orwo, 08.08.2012, 10:04
"Nakładanie mandatów przez policję to w gruncie rzeczy ich dobra wola i działanie na korzyść sprawcy wykroczenia". To ty chyba jesteś jakiś niepełnosprytny skoro dla ciebie to jest ok. Chyba jeżdisz całe życie rowerem i nie możesz zdzierżyć że innych stać na samochód
czytelnik, 08.08.2012, 08:10
Oddali by to Strażom Miejskim to by te zdjęcia raz dwa obrobili :)
Siwek, 07.08.2012, 22:21
komuno wróć zazdroszczę moim rodzicom że żyli w normalnych czasach , mieli pracę nikt na nich nie polował cieszyli się życiem , nikt ich nie wkręcał
gluś, 08.08.2012, 07:50
No tak, ale za czasu komuny było o wiele mniej samochodów i drogi nie były zatłoczone. Zagrożenie było mniejsze, więc fotoradary nie były potrzebne.
Alka, 08.08.2012, 10:03
Ani ograniczeń prędkości. Jak to możliwe że utrzymywane (a nawet wciąż zaostrzane!) jest prawo którego praktycznie nikt nie przestrzega?
Andy, 08.08.2012, 09:44
Kara za przekroczenie przepisów ruchu drogowego ma służyć ogólnie poprawie bezpieczeństwa i natychmiast dyscyplinować kierowcę. Termin ukarania oddalony w czasie o 180 dni, temu nie służy. Ponadto może się zdarzyć, że w tych 180 dniach kierowca kilkakrotnie będzie miał zrobione zdjęcie co w konsekwencji doprowadzi do kumulacji kwotowej oraz punktowej, co jak wiemy, może pozbawić go prawa jazdy a tylko dlatego, że nie wiedział o kolejnym wykroczeniu. Aby tego uniknąć, może ustawodawcy powinni tak zmienić przepisy aby po przekroczeniu np. 30 dni odstąpić od nakładania punktów karnych?
OldWit, 08.08.2012, 10:09
Wystarczy jeździć zgodnie z przepisami a nie będzie problemu z mandatami i terminami jego nałożenia.
jjj, 08.08.2012, 11:14
Zaniechanie, opieszałość, arogancja to grzechy wielu urzędników i ich urzędów, mimo że powinni podejmować decyzje bez zbędnej zwłoki, a ciąży na nich jakaś odpowiedzialność przynajmniej teoretycznie. Obecnie jesteśmy karani nawet po kilku latach za to, że sfotografowano nasz samochód, który był zaparkowany bez opłat, mimo że nie mamy pewności, że to my korzystaliśmy z samochodu, a teraz takie praktyki przenosi się na inne wykroczenia komunikacyjne. Jeżeli z naszego pojazdu korzysta kilka osób to absurdem jest wskazanie po dłuższym czasie, kto w danej chwili korzystał z samochodu. Jeżeli przez opieszałość lub celowo opóźnia się czynności administracyjne aby uniemożliwić obronę przed błędnym wskazaniem osoby zobowiązanej to powinno rodzić odpowiedzialność karną bo pozbawia to obywatela jego praw w tym do obrony przed nieuzasadnionymi egzekucjami. Nie zapominajmy, że samochód to nie golarka której używa tylko właściciel, a wszczynanie postępowań przez administrację po dłuższym czasie będzie dowodem na jej nieudolność i kompromitację osób nią kierujących.
MB, 08.08.2012, 12:24
ŻADNEGO MANDATU NIE ZAPŁACĘ. Nie jestem frajer aby się dać fotografować ! Ani złotówki na mnie nie zarobią !
Maciej K., 10.08.2012, 09:13
brak prawa do obrony w postepowaniu o wykroczenie to razace naruszenie przepisów.Jest luka w prawie która uniemozliwia i odmawia wgladu w fotografie i materiały dowodowe .TO NIE JEST KRAJ DEMOKRATYCZNY. TO GOZEJ NIZ BIALORUŚ......
moro, 28.10.2012, 14:03
a mnie się gdzieś zapodział prędkościomierz w samochodzie i się odnalazł po kilku miesiąch chyba nikt mnie zato nie może ukarac skoro inspektoratu za podobne zapodziewanie zdjęć się nie karze ,radar nie służy poprawie bezpieczeństwa na drodze lecz zarabianiu pieniędzy ,podobnie jak i prawo drogowe też
max, 19.11.2012, 14:05