Dowód rejestracyjny pojazdu - za co można go stracić? Poradnik

Sprawdź, za co może być zatrzymany dowód rejestracyjny i czym grozi jazda bez dokumentów i ważnego przeglądu technicznego.

fot. Czesław Wachnik

Zdecydowana większość kierowców, którzy przyjeżdżają do stacji kontroli pojazdów, zapomniała o przedłużeniu ważności dowodu rejestracyjnego. Przypomnieli im o tym policjanci podczas kontroli drogowej albo zainteresowani sami zauważyli, że jeżdżą autem, bez ważnych badań technicznych. 

 

Przegląd techniczny - jak często trzeba go wykonywać

Takie zapominalstwo może sporo kosztować. Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany nie tylko do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, lecz także do przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych. Jeśli kupiliśmy nowy samochód w salonie, to pierwszy przegląd techniczny trzeba zrobić dopiero po trzech latach. Kolejny przegląd po upływie dwóch lat. Kiedy samochód ma pięć lat lub więcej stację kontroli pojazdów trzeba odwiedzać co roku. Każdy przegląd jest potwierdzany pieczątką w dowodzie rejestracyjnym oraz podaniem terminu kolejnego badania.

 

Zobacz też: Badania techniczne pojazdów - ile kosztują i na czym polegają

Miron Galiński, diagnosta ze stacji kontroli pojazdów zielonogórskiej Masy, podkreśla dodaje, że niekiedy do stacji trafiają samochody, których dowód rejestracyjny jest nieważny od pół roku lub więcej. Inne przyczy kierowania samochodów na badania techniczne przez policjantów.

- Przyczyn jest wiele, ale najczęściej są to pęknięte szyby, niesprawne czy też niekompletne oświetlenie, niezgodne z przepisami przyciemnione przednie czy boczne szyby oraz niewłaściwe ogumienie. A więc wszystko to, co policjant może wyłapać w trakcie zwykłej kontroli drogowej. Trafiają do nas też auta, które były uszkodzone w trakcie kolizji czy wypadku a następnie zostały naprawione – dodaje Galiński.

 

Nieważny dowód rejestracyjny, jazda bez przeglądu - jak kara?

Starszy aspirant Andrzej Gramatyka, wiceszef zielonogórskiej drogówki podkreśla, że policjant może ale nie musi wlepiać kierowcy mandatu za nieważny dowód rejestracyjny.
- O ile auto jest w dobrym stanie technicznym, nikomu nie zagraża, to policjant ogranicza się do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i wystawienia pokwitowania. Okres jego ważności zależy od stanu technicznego i wynosi do siedmiu dni - wyjaśnia Gramatyka.

 

Mandat za brak dokumentów to 50 zł za każdy brakujący dokument (w przypadku samochodu osobowego OC, ważny dowód rejestracyjny i prawo jazdy) nie więcej niż 250 zł. Jazda bez ważnego przeglądu technicznego może być jednak droższa. Jeśli bowiem spowodujemy wypadek, będziemy mieli kłopoty z uzyskaniem odszkodowania z OC i AC - o czym niżej.

Aspirant Gramatyka dodaje jednak, że jeśli stan techniczny auta jest zły, zagraża ono bezpieczeństwu, wtedy policjant może wezwać lawetę, by samochód został przewieziony do garażu. Policjanci najczęściej postępują tak, gdy auto ma zużyte opony (grubość bieżnika poniżej 1,6 mm) pęknięte szyby.
- Przed laty najczęściej dowody były zabierane ze względu na złe hamulce czy układ kierowniczy. Teraz to raczej rzadkość. I to jest pocieszające - dodaje Gramatyka.

 

Przegląd techniczny - co jest sprawdzane?

 

Podczas badania technicznego sprawdzane są m.in. amortyzatory (stopień tłumienia drgań z przodu i z tyłu) i hamulce. Tutaj nie jest istotna grubość klocków czy stan zacisków, ale siła hamowania. Chodzi o skuteczność hamowania zarówno przednich, jak i tylnych hamulców, a także hamulca awaryjnego. Samochód przejeżdża również przez tzw. szarpaki, gdzie wychwytywane są luzy w układzie kierowniczym i zawieszeniu.
 
Diagnosta sprawdza także oświetlenie - barwę światła i jakość funkcjonowania reflektorów. Zwraca uwagę na zgodność oświetlenia z polską homologacją. Często w samochodach nie działają kierunkowskazy czy tylne światła przeciwmgielne, a to podstawa, by pojazd był dopuszczony do ruchu.

Kontroluje się także emisję spalin i zwraca uwagę na ewentualne wycieki płynów. Samochód nie przejdzie badań, jeżeli na przykład okaże się, że silnik nadmiernie wyrzuca olej. W samochodach z instalacją gazową podczas przeglądu diagnosta sprawdza też, czy nie skończył się okres homologacji na butlę.

Kary za brak ważnych badań technicznych

1. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję

W przypadku kontroli drogowej kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
i skierowanie auta na badania techniczne. My natomiast otrzymamy pokwitowanie, które nie zastępuje dowodu rejestracyjnego i wydawane jest tylko na okres do siedmiu dni, by móc dojechać do stacji kontroli. Musi to być okręgowa stacja, a nie podstawowa. Tam nasze auto zostanie poddane kontroli.

 

Gdy zakończy się ona pozytywnie, otrzymamy zaświadczenie ważne 30 dni, z którym możemy jeździć do czasu odzyskania dowodu rejestracyjnego. Zatrzymany dowód rejestracyjny otrzymamy w urzędzie komunikacji, właściwym ze względu na miejsce rejestracji, po okazaniu dokumentu ze stacji okręgowej, potwierdzającego sprawność naszego auta.

2. Brak odszkodowania z ubezpieczenia OC

 

Jeśli jesteśmy sprawcą kolizji czy wypadku, a auto nie ma ważnych badań, możemy mieć spore kłopoty. Najczęściej ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z naszego OC, ale gdy udowodni, że zły stan techniczny auta, mógł przyczynić się do zdarzenia, wtedy zażąda zwrotu wypłaconego odszkodowania.

3. Brak odszkodowania z ubezpieczenia AC

 

Jeśli auto w chwili zdarzenia miało nieważny dowód rejestracyjny, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Taki zapis firmy ubezpieczeniowe wprowadziły w wielu oferowanych przez siebie polisach AC. Argumentując, że samochód bez ważnego przeglądu jest niesprawny i może powodować zagrożenie na drodze. 

Kiedy dowód zostanie zatrzymany?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny kierowcy, w razie:

1.
Stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

2
. Zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

3
. Zagraża porządkowi ruchu,

4.
Narusza wymagania ochrony środowiska;

5
. Stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

6
. Stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego w stopniu powodującym jego nieczytelność;

7
. Uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego;

8
. Stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

9
. Nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd jest zarejestrowany w kraju nie będącym państwem członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacją Szwajcarską lub państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym

10
. Uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

 

Czesław Wachnik

Autor: Czesław Wachnik
10komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (10)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
a ja chciał bym sie dowiedzieć czy policja zwróci mi koszty przeglądu jeśli dowód został zabrany np za nieodpowiednie przednie lampy a diagnosta stwierdzi ze te lampy maja homologacje i sa dopuszczone do ruchu w pl
krzysztofciu, 29.02.2012, 19:20
No właśnie, kto mi zwróci koszty przeglądu jak się okaże że policjant się pomylił i zabrał mi dowód bezpodstawnie ?
adam, 04.10.2012, 10:16
To zalezy na jakiej podstawie panu zatrzymał dow. rej.
Proszę sobie przeczytać art. 71 ustawy prawo o ruchu drogowym tam jest opisane w jakich przypadkach policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem lub bez pokwitowania. Jesli okaze sie ze w wyszczególnionych przypadkach nie ma podstawy zatrzymania panskiego dowodu rej. to moze pan złozyc zazalenie do wlasciwej miejscowo jednostki policji z ktorej był funkcjonariusz policji oraz odpowiednie uzasadnienie dopisac.
Despero, 08.11.2012, 23:04
nie ośmieszaj sie na forum zwykły ludku
hilo, 23.08.2013, 14:58
Witam, a więc tak, wedlug przepisów policjant ma prawo zatrzymac dow. rej. pojazdu w przypadku dokonania istotnych przerobek w pojezdzie których skutkiem moze byc zagrozenie sprowadzenia niebezpieczenstwa w ruchu drogowym. Jesli miał pan zatrzymany dow. rej za nieodpowiednie przednie lampy a diagnosta powiedzial panu ze te lampy maja homologacje i sa dopuszczone do ruchu to oprócz Koniecznosci otrzymania pisemnego oswiadczenia diagnosty odnosnie tych lamp ze sa dopuszczone do ruchu i podaniu nr homologacji to musi pan jeszcze uzyskac od producenta takie oswiadczenie ze lampy ktore pan w chwili zatrzymania dow.rej. miał zamontowane w pojezdzie posiadaja homologacje zgodna z wymogami polskiego prawa i sa dopuszczone do ruchu. Z takimi dokumentami + do tego złozenie zazalenia do własciwej terytorialnie jednostki policji z ktorej był policjant musi pan opisac cala sytuacje i dołaczyc do nich te dwa dokumenty, najlepiej kopie potwierdzone za zgodnosc z oryginalem .
Despero, 08.11.2012, 23:01
czy jest możliwość jeżdżenia po Polsce bez przekładki?
mała, 24.10.2012, 23:44
W polskim prawie na chwilę obecną nie można poruszać się pojazdem z kierownicą po prawej stronie jeżeli pojazd został przerejestrowany na polskie tablice.
Co do ang. tablic to mozna jezdzic ale nie na tymczasowych tylko na stalych i posiadajac dowod rejestracyjny oraz ub. OC a nie pozwolenie czasowe.
Despero, 08.11.2012, 23:06
Można jeździć pojazdem samochodowym z kierownicą po prawej stronie i tylko opieszałość ministerstw (brak decyzji wykonawczej) powoduje, że nie są rejestrowane, za co jest nałożona kara unijna, a policjant nie ma prawa zatrzymać DR z zaświadczeniem o ważności diagnostyki, to może zrobić tylko organ ADMINISTRACJI...
Deron, 29.11.2012, 09:27
W tekście czytamy:
"Kary za brak ważnych badań technicznych 1. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję W przypadku kontroli drogowej kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
i skierowanie auta na badania techniczne. My natomiast otrzymamy pokwitowanie, które nie zastępuje dowodu rejestracyjnego i wydawane jest tylko na okres do siedmiu dni, by móc dojechać do stacji kontroli. Musi to być okręgowa stacja, a nie podstawowa. Tam nasze auto zostanie poddane kontroli.
Gdy zakończy się ona pozytywnie, otrzymamy zaświadczenie ważne 30 dni" Kto mi poda podstawę prawną, która określa te 30dni? Nie ma czegoś takiego!
Zaświadczenie jest ważne do następnego badania technicznego, wskazanego na zaświadczeniu!
niedal, 02.03.2013, 16:35
niech mi ktoś odpowie jeżeli wie cokolwiek czy wypłacą mi odszkodowanie AC jeżeli w chwili zdarzenia dowód rejestracyjny nie był zmieniony ze względu na zmianę zamieszkania
maria55, 05.07.2013, 16:37

Warte uwagi