Jazda po rondzie - zasady ruchu, zawracanie, kierunkowskazy

Policjanci przypominają: kierunkowskaz wrzucamy tylko i wyłącznie przy zjeździe z ronda. Ale pułapek jest więcej.
Rondo
Rondo

fot. archiwum

Na polskich drogach powstaje coraz więcej skrzyżowań z ruchem okrężnym. Nic dziwnego. Rondo (obok bezkolizyjnego), to jedno z najbezpieczniejszych skrzyżowań. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że często ronda na głównych drogach mają zbyt małą średnicę, co sprawia, że ciężarówki i autobusy mają problemy z ich pokonaniem.

Zobacz też: Skrzyżowania równorzędne i z ustalonym pierwszeństwem przejazdu - najgroźniejsze pułapki

Rondo zazwyczaj równa się bezpieczeństwo

- Ze względu na budowę ronda, kierowcy poruszający się zarówno po nim, jak i wjeżdżający na nie, jadą powoli, a to w przypadku wymuszenia pierwszeństwa kończy się najczęściej niegroźną stłuczką – mówi komisarz Marek Florianowicz z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Co ciekawe, w kodeksie drogowym nie ma definicji ronda, czy też skrzyżowania z ruchem okrężnym.

Jazda po zmroku - o czym pamiętać. Poradnik
  
Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku na rondach w całej Polsce doszło 461 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 558 zostało rannych. Dla porównania na pozostałych rodzajach skrzyżowań doszło do 11 880 wypadków, w których zginęły 663 osoby a 15 138 zostało rannych.

Jak jeździć po rondach

Przed większością polskich rond stoją zazwyczaj dwa znaki: C-12 – „ruch okrężny” oraz A-7 – „ustąp pierwszeństwa”.

- W takiej sytuacji pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się po rondzie – wyjaśnia Marek Florianowicz z opolskiej drogówki. – W związku z tym kierowcy dojeżdżający do skrzyżowania, zanim na nie wjadą, muszą upewnić się, czy nic po nim nie jedzie.

Jeśli natomiast przed skrzyżowaniem z ruchem okrężnym nie ma znaku „ustąp pierwszeństwa”, a jedynie C-12 lub A-8 "uwaga, skrzyżowanie z ruchem okrężnym", wówczas obowiązują na nim takie same zasady jak na skrzyżowaniu równorzędnym.

- Chodzi o regułę prawej ręki, czyli pierwszeństwo w takiej sytuacji ma kierowca wjeżdżający na rondo – mówi Marek Florianowicz. – Kierowca będący na rondzie, musi ustąpić.

Jeśli chodzi o pojazdy szynowe, to na rondzie zawsze ustępujemy im pierwszeństwa przejazdu. - Chyba że ruchem kieruje sygnalizacja świetlna, wówczas stosujemy się do niej – mówi Marek Florianowicz.

Nie nadużywaj kierunkowskazów

Wielu kierowców wjeżdżając na rondo włącza kierunkowskazy. Jedni prawe, inni lewe. To błąd.

- Prawym kierunkowskazem sygnalizujemy tylko i wyłącznie manewr opuszczenia ronda – mówi komisarz Florianowicz.

 

Prawy kierunkowskaz włączamy, gdy miniemy zjazd z ronda poprzedzający ten, którym będziemy je opuszczać.

Dlaczego? - Weźmy sobie na przykład gumkę recepturkę. Ona będzie środkiem ronda i jezdnią wokół niego. Przylepmy do niej paski papieru, które będą symulowały jezdnie odchodzące od ronda. Przetnijmy w jednym miejscu gumkę i ją wyprostujmy. Wówczas zobaczymy, że robi nam się prosta jezdnia z drogami odchodzącym w prawą stronę. Dlatego prawym migaczem sygnalizujemy zjazd z ronda - wyjaśnia Andrzej Mazurkiewicz, instruktor nauki jazdy z Katowic. 
 
Bezpieczny odstępm między samochodami. Poradnik 

Andrzej Mazurkiewicz zaznacza, że kierunkowskazami (lewym lub prawym) musi być sygnalizowana każda zmiana pasa ruchu na rondzie. A to również niełatwy manewr.

- Bo na rondzie tzw. martwe pole w lusterkach jest większy niż podczas jazdy na prostym odcinku drogi, a to sprawia, że nie zawsze widzimy w lusterku, czy pasem obok ktoś jedzie – tłumaczy Mazurkiewicz.

 

Jak prawidłowo pokonywać rondo (Kliknij, aby powiększyć)

Jak prawidłowo jeździć po rondzie
Infografika: Michał Mastalerz

Jak zmieniać pasy

Na rondzie mającym co najmniej dwa pasy ruchu, musimy pamiętać o zajęciu odpowiedniego z nich. Zbliżając się do skrzyżowania, zwracamy uwagę na znaki poziome na jezdni - na niektórych musimy zawczasu zająć pas ruchu właściwy dla kierunku, w którym chcemy jechać. Czasami oznakowanie poziome zabrania zmiany pasa na rondzie lub umożliwia ją tylko w jedną stronę, najczęściej z lewego na prawy.

Jeśli nie wyznaczają tego znaki poziome, a jedziemy drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, to przed wjazdem na rondo z zamiarem skrętu w prawo musimy zająć prawy pas. Na wprost możemy pojechać z pasa lewego lub prawego, a w lewo skręcić czy zawrócić z lewego.

 

Jeśli już jesteśmy na rondzie, to zjeżdżać z niego możemy zarówno z lewego, jak i prawego pasa, jeżeli zjazd jest dwupasomowy. Manewr zawsze sygnalizujemy prawym kierunkowskazem. Kierowca zjeżdżający lewym pasem, a więc skręcający w prawo, musi ustąpić pierwszeństwa kierowcom jadącym prawym pasem na wprost. Znajdują się oni bowiem po jego prawej stronie.

Rodzaje rond

W Polsce mamy kilka rodzajów rond. Choć zasada jazdy po nich jest taka sama to warto wiedzieć czym się one różnią.

1. Rondo małe jednopasowe - średnica do 40 metrów z jednym pasem ruchu na każdym wlocie i wylocie.
 
2. Rondo małe wielopasowe - średnica do 40 metrów, z dwoma pasami ruchu na każdym wlocie i wylocie.

3. Rondo z dodatkowymi pasami do skrętu w prawo, omijającymi drogę biegnącą wokół wyspy.

4. Rondo średnie jednopasowe - średnica do 50 metrów z jednym pasem ruchu na każdym wlocie i wylocie.

5. Rondo średnie wielopasowe - średnica do 50 metrów z dwoma lub więcej pasami ruchu na wlocie i wylocie.      

Przyciemnianie szyb - sposoby, koszty i przepisy drogowe. Poradnik

6. Rondo duże jednopasowe - powyżej 50 metrów średnicy z jednym pasem ruchu na każdym wlocie i wylocie.

7. Rondo duże wielopasowe - powyżej 50 metrów średnicy z dwoma lub więcej pasami ruchu na każdym wlocie i wylocie.

8. Rondo turbinowe - zaprojektowanego w taki sposób, że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie lub przy zjeździe z niego nie występują punkty kolizyjne z innymi pojazdami.

9. Minirondo - średnica od 10 do 15 metrów, z utwardzoną wysepką, po której mogą przejeżdżać większe pojazdy.

Sławomir Draguła

Zobacz też wiadomości z regionów:

Wiadomości. Szaleńcy na motocyklach w centrum Katowic Koncerty w Polsce 2013. Slash w Spodku Zdjęcia. Miss Polonia 2012 - warszawianki najpiękniejsze? Ciekawostki. Ulizana Melba robi furorę w świecie Inwestycje. W Gdyni powstanie podwodny hotel 
mmsilesia.pl mmsilesia.pl mmwarszawa.pl mmwroclaw.pl mmtrojmiasto.pl
Autor: Sławomir Draguła
228komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (228)

Prawo o ruchu drogowym - art 22.
"5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru." Wbrew stanowisku komisarza Florianowicza z tak zwanej "drogówki" nadal uważam, że kierujący MA OBOWIĄZEK przed wjazdem na rondo włączyć lewy kierunkowskaz, jeśli zmerza jechać w lewo po zjeździe z ronda. Wyłączamy go w momencie wjazdu na rondo.
Kierowcy dojeżdżąjący do ronda na innych wjazdach mają informację o naszych dalszych zamiarach.
A co do gumki recepturki: jak się ją przetnie i wyprostuje POZIOMO z punktu widzenia kierowcy wjeżdającego na rondo, to drogi odchodzące od ronda nieoczekiwanie są z lewej strony jezdni, a nie z prawej, jak zauważył Pan Komisarz.
Jot;, 18.05.2012, 13:42
Komentarz został usunięty.
Coś ci się facet popieprzyło
fred, 26.10.2012, 23:36
Cytat z artykułu: http://torun.gazeta.pl/torun/1,79568,10629760,Jak_uzywac_kierunkowskazow... "A co z jazdą przez rondo z włączonym lewym migaczem (drugi z przypadków przytoczonych przez czytelnika)? Tu zdania są podzielone. Według naczelnika toruńskiej drogówki Wiesława Rospirskiego to zbytek łaski, bo kierunek jazdy wyznacza tam już znak o ruchu okrężnym. Cichacki nie uważa jednak tego za błąd, mało tego, mówi, że taka sygnalizacja jest wręcz pożądana. - Na rondzie z dwoma pasami, kierowca poruszający się lewym informuje w ten sposób tych na bocznych drogach, że prawy mają wolny. A na rondzie z jednym pasem, że będzie kontynuował po nim jazdę i nie należy go zajmować. Chcąc uniknąć sytuacji kolizyjnych lepiej więc lewego kierunkowskazu używać - argumentuje. Oczywiście opuszczając rondo trzeba go zmienić na prawy. Ale i od tej zasady jest wyjątek: jeśli są tam co najmniej dwa pasy, to migacz obowiązkowo pracuje przy ich zmianie, jednak gdy jesteśmy już na zewnętrznej nitce, którą zjedziemy z ronda na wprost, to sygnalizowanie tego manewru jest już zbędne (trzecia opisana przez czytelnika sytuacja)."
piecia, 28.10.2012, 00:15
a gdyby to było rzadkie, co prawda zjawisko, trzypasmowe rondo, to jadąc środkowym to też włączyć lewy kierunkowskaz ?
Fred, 26.08.2013, 17:21
TAK! Lewy kierunkowskaz na rondzie w zasadzie (99%) informuje wszystkich, że będziemy KONTYNUOWAĆ jazdę wokół wyspy i NIE zjeżdżamy zjazdem przed nami - pomijam sytuację gdy auto utknęło na pasie zewnętrznym i by się uwolnić z uścisku Maliniaków, odbija na pas na lewo. Zajęcie odpowiedniego pasa odbywa się na WJEŹDZIE!! Jeśli na rondzie zmieniamy pas to w 99% na PRAWY.
ben, 27.12.2013, 11:29
niestety w tej kwestii każdy policjant drogówki wlepi ci mandat!
TOmek, 24.02.2014, 21:51
brak kierunku już informuje ze będziemy kontynuować jazde wokół ronda... bo jakbyśmy chcieli opuscic to wlaczylibysmy prawy... to po co lewy trzymać żeby o tym informować????
agata, 14.05.2014, 11:27
Jadę okrężnie pasem zewnetrznym i mogę sygnalizowac zamiar zmiany pas ruchu. Jadąc okrężnie wewnetrznym pasem ruchu z włączonym lewym kierunkowskazem co sygnalizuję jak tu już tylko wyspa? Skręt w lewo? Przecież by zjechacć muszę skręcić w prawo. Wewnetrzny pas jest do wyprzedzania a zewnetrzny do jazdy okrężnej, bo obecnie budowane ronda sa małe i z założenia jedzie się tak jak okręzna jednokierunkowa drogą.
Ryszard Roman Dobrowolski, 19.02.2015, 00:46
Rzadkie powiadasz? Przyjedź do Szczecina! ;) Zasadniczo nie widzę kłopotu z poruszaniem się po nim, zastanawia mnie tylko kwestia pierwszeństwa przy wjeździe na pas środkowy (rondo o 3 pasach) z drogi włączającej się, ale o 2 pasach ruchu... Kto wtedy ma pierwszeństwo? Swój typ mam, ale poczekam na opinie... DziękI!
3K, 04.12.2014, 17:24
nawet jak jedziemy po 3 -pasmowej drodze ja jade skranym lewym ty jedziesz skrajnym prawym w srodkowym pasem jedzie tir ,bus ,cokolwiek ,,, wyprzedzamy razem ,razem wbijamy kirunkowzkaz i zderzamy sie na srodkowym pasie Ty jestes winny bo obowiązuje ze z prawej zawsze ustępujesz
kimono, 25.06.2015, 02:45
Dwa pasy na wlocie i trzy na jezdni skrzyżowania. UWAGA: "Skrzyżowanie o ruchu okrężnym" to tylko takie na wlotach którego stoją znaki C-12, NIE MA STRZAŁEK i PASY RUCHU BIEGNĄ JEDYNIE OKRĘŻNIE. Wjazd bez włączania kierunkowskazów, co do zasady prawym pasem (art.16.4) na pas zewnętrzny. Jeśli jest zajęty to pasem obok TYLKO NA PAS ŚRODKOWY. Zasada- wjazd bez zmiany pas ruchu, bo to nie skręt a jazda na wprost. Przy strzałkach na wlocie i pasach ruchu biegnących na wprost DO ZJAZDÓW (nie jest to Skrzyżowanie o ruchu okrężnym) - wjazd z lewego pasa ruchu z włączonym lewym kierunkowskazem na LEWY PAS RUCHU przy wyspie a bez włączonego kierunkowskazu na środkowy, zaś z prawego TYLKO NA PRAWY.
Ryszard Roman Dobrowolski, 23.07.2015, 19:26
...to przetnij sobie tą "gumkę" w dolnej części koła i przytrzymując prawy koniec, pociągnij lewy koniec w dół. I teraz popatrz po której stronie są drogi dojazdowe?Poza tym, po przecięciu takiej "gumki", wszystkie drogi które krzyżowały się na skrzyżowaniu nie prowadzą już z/w realnych kierunkach i co najważniejsze nie można już zawrócić! :)
job, 17.12.2012, 21:45
To powodzenia, zjedź z ronda w lewo. Przykład z gumka jest ok, ale jak widać nie dla wszystkich. Zanim ją przetniesz przeanalizuj jak byś pojechał po tym rondzie!!
haha, 31.03.2013, 00:44
mówił o gumce recepturce, ale poza tym się zgadzam;
w tekście jest też moim zdaniem błąd; dlaczego jadąc lewym pasem na rondzie i zjeżdżajac z niego mam ustąpić pierwszeństwa pojazdowi na prawym pasie?
przecież pojazd na prawym pasie też zjeżdza z ronda - więc mozemy zjechac równolegle, on na prawy pas, ja na lewy; pojazdowi temu nie wolno (jeśli wjechał na godzinie 6:00) zjeżdżać na 9:00 jadąc prawym pasem; może tylko zjechać na godzinie 3:00 i na 12:00; jeśli zas wjechał na mojej 3;00, a chce zjechać na mojej 9:00, to musi mnie przepuścić, bo ja jestem na rondzie wcześniej (wjechałem na mojej 6:00 i jadę na 12:00 lub 9:00, on zaś wjeżdza na mojej 3:00 - przepuszcza mnie)
kowalski, 12.12.2012, 19:05
chodzi o to ze jadac na wprost prawym pasem kierwoca zjezdrzajac z ronda moze zajac prawy lub lewy pas ruchu, pozdrawiam
oko, 13.01.2013, 18:51
teoretycznie jest tak jak mówisz, tego wymaga kultura jazdy, ale żaden przepis nie zabrania wjechać na godz 6 a zjechać na 12. A Ty zmieniając pas ruchu, musisz ustąpić pierwszeństwa wszystkim, którzy znajdują się na tym pasie.
"jeśli zas wjechał na mojej 3;00, a chce zjechać na mojej 9:00, to musi mnie przepuścić, bo ja jestem na rondzie wcześniej" - Nie musi Cie przepuszczać, przy zjeździe z ronda!! nie ma przepisu mówiącego o tym, że kto wcześniej wjechał na rondo ma pierwszeństwo. Natomiast musi Ci ustąpić pierwszeństwa, gdybyś zmieniał pas ruchu na wysokości wjazdu, którym ten pojazd wjeżdża.
teoretycznie, 31.03.2013, 00:55
rodno opuszcza się tylko skrajnym prawym pasem!!! ten artykuł to stek bzdur, autorowi gratuluje finezji....
JA, 20.02.2014, 16:40
nieprawda, widać ze nie byles nigdy na takim rondzie które ma oddzielone 2 pasy i zjezdza się z 2 pasow, wiec można zjechać nie tylko tym przy skrajnej prawej stronie
agata, 14.05.2014, 11:31
...jestem za taką interpretacją. Rondo to skrzyżowanie. Policjant nieuk.. eh..
instruktor, 17.02.2013, 02:57
Zawsze zjazd jest w prawo! Typowe dla Polaków, przepis swoje, a każdy interpretuje jak chce..PRawy kierunkowskaz tylko przy zjeździe!
alu, 01.05.2013, 20:15
Zamierzam kupić sobie SKOTA i eliminować takich kierowców na rondach.
On i tak po swojemu.
Co gorsze,to istnieją instruktorzy n.j. polecający kursantom włączanie lewego kierunkowskazu na rondzie.
SKOT, 14.09.2013, 13:08
Bredac po drugiej stronie ronda,nie widze Twojego kierunkowskazu i nie wiem gdzie chcesz jechać.Najlepiej jak wlaczysz kierunek zjezdzajac z ronda a nie migasz w lewo.
awers, 03.02.2014, 22:31
przez takie właśnie osoby ludzie głupieją na rondach - nie można włączać kierunkowskazu w lewo a jechać w prawo no chyba, że jest się poważnie chorym lepiej wtedy się leczyć
Danuta, 20.02.2014, 19:17
proponuję wrócić na kurs nauki jazdy, bo z takimi brakami w edukacji, stwarzasz zagrożenie na drodze!!!
TOmek, 24.02.2014, 21:48
Zamiast pisać, że się nadal będzie postępowało wbrew prawu, bo tak uczą na kursach i tak wymagają niektóre WORD-y, może by było warto się jeszcze raz nauczyć przepisów ustawy. Panowie Próchniewicze, Leśniewskie i Drexlery nie stanowią prawa. Oni też maja je w głębokim poważaniu. Wzorują się na rondach USA i Francji, ale nie wiedzą, ze tam nie ma "okrężnej" organizacji ruchu, lecz tylko kierunkowa. Jedynie w USA zapisano w prawie federalnym, ze rondo to zwykłe kierunkowe skrzyżowanie. Nawet piszą na tablicy, że pas po lewej stronie to ten wewnętrzny.
MrErdek1, 26.06.2014, 11:49
Kierunek jazdy wybiera się na skrzyżowaniach kierunkowych, a skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest neutralne kierunkowo, gdyż nie wybiera się kierunku jazdy (jazda na wprost to jazda okrężna, czyli w kółko dookoła wyspy), lecz konkretny zjazd. Tak jest na całym Świecie.
MrErdek1, 19.07.2014, 20:56
więc jest to skrzyżowanie gdzie sygnalizujemy zamiar skrętu a drogówka niech się podszkoli
instrukyor, 04.12.2014, 18:31
1. Rondo o kierunkowej organizacji ruchu ze strzałkami na wlotach, na których strzałka na wprost to jazda do przeciwległego zjazdu. Jedzie się kierunkowo wg oznakowania poziomego i zasad z ustawy Pord.Trzeba wybrać właściwy pas ruchu i włączać kierunkowskazy dopiero wtedy, gdy się chce się zasygnalizować skręt lub zmianę pasa ruchu, a nie przed wjazdem na skrzyżowanie, bo to wymysł dyletanta. Jak ten wynalazca pokaże, że chce skręcić w drugie prawo, albo trzecie lewo? Jada okrężna może wynikać jedynie z potrzeby lub woli kierującego. Ma wtedy jechać lewymi pasami ruchu, bo nie biegną one okrężnie lecz od wjazdu do zjazdu, z włączonym lewym kierunkowskazem by sygnalizować ich zmiany. jadący na wprost lewym pasem ruchu musi ustąpić jadącemu na wprost zewnętrznym pasem ruchu, który wjechała z drogi poprzecznej. Nie jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym rozumianym wg znaku C-12.
2. RONDO O OKRĘŻNEJ ORGANIZACJI RUCHU jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym nakazanym znakami C-12. Na wlotach nie ma strzałek kierunkowych, a pasy ruchu biegną jedynie okrężnie nawet jak ich nie widać. Nie ma lewej i prawej strony skrzyżowania, jest wewnętrzna i zewnętrzna, tak jak nie ma prawego i lewego pasa ruchu, bo jet zewnętrzny i wewnętrzne.Na wlotach nie ma strzałek kierunkowych, bo jadąc okrężnie nigdzie się nie skręca. Zgodnie z art. 22.2 nie skręcając nie wybieramy pasa ruchu i nie włączamy kierunkowskazu art.22.5. Obowiązuje jazda pasem zewnętrznym, bo jest kontynuacją jazdy na wprost prawym pasem ruchu. Pasy zewnętrzne służą jedynie do ominięcia lub wyprzedzenia innych kierujących, co łatwo można sygnalizować, gdyż nakazana jazda okrężna nie wymaga jazdy z włączonym kierunkowskazem lewym pasem ruchu jak na rondzie kierunkowym. Zjazd to zawsze opuszczenie okrężnie biegnącego pasa ruchu, wg art. 22.2.1 tylko z pasa zewnętrznego. Jadący okrężnie pasem zewnętrznym nie skręca w lewo bo jedzie okrężnie i to bez potrzeby włączania kierunkowskazu. Gdyby włączył lewy kierunkowskaz to by oznaczało, że sygnalizuje zamiar zmiany pasa ruchu na wewnętrzny. Jadący pasem wewnętrznym nie jedzie na wprost do zjazdu, bo jego pas ruchu nie biegnie tak jak na rondzie kierunkowym, lecz jedynie okrężnie, więc by zjechać musi najpierw zmienić pas ruchu na zewnętrzny, bo inaczej skręci w prawo wbrew art. 22.2.1.
I to jedyna prawda, a nie g...o prawda polskich WORD-ów i Panów egzaminatorów, że o zarozumiałych instruktorach z OSK nie wspomnę.
Ryszard Dobrowolski, 19.12.2014, 22:23
Oczywiście WEWNĘTRZNE pasy ruchu służą do umożliwienia ominięcia lub wyprzedzenia innych kierujących, a nie do tego by ich "cyknąć" na zjeździe. Dlatego w Niemczech robią teraz tylko jednopasowe zjazdy, albo malują ciągłą linię w okolicy zjazdu, by wyeliminować i takie pokrętne myślenie, że nie jest to niedozwolony skręt w prawo, lecz zmiana pasa na prawy z równoczesnym skrętem. Jest taki polski super ekspert, który to wymyślił, oczywiście wbrew prawu, tak jak i to, że znak C-12 nakazujący ruch okrężny to C-9 nakazujący jazdę z prawej strony znaku, albo, że skrzyżowanie w formie placu to jedno ustawowe skrzyżowanie (art.2.10 uPORD) pomimo, że drogi wlotowe nie przecinają się ze sobą, nie rozwidlają i nie łączą i nie tworzą ze sobą wspólnych powierzchni, więc nie spełniają definicji.
Ryszard Dobrowolski, 19.12.2014, 22:39
dokładnie tak. Tak powinno się jeżdzić po rondzie. Tak w 1989 roku uczył mnie w samochodówce w Łodzi niejaki Pan Andrzej Kowalski (również egzaminator). Po parunastu latach wpadł mi w ręce podręcznik kierowcy kategorii B. Czytam o rondzie i... od tego czasu włosy zaczęły mi gwałtownie wypadać. Pozdrawiam
pawmaj, 27.08.2015, 18:37
dokładnie tak. Tak powinno się jeżdzić po rondzie. Tak w 1989 roku uczył mnie w samochodówce w Łodzi niejaki Pan Andrzej Kowalski (również egzaminator). Po parunastu latach wpadł mi w ręce podręcznik kierowcy kategorii B. Czytam o rondzie i... od tego czasu włosy zaczęły mi gwałtownie wypadać. Pozdrawiam
pawmaj, 27.08.2015, 18:37
Wszystko co potrzebne do poruszania się na naszych drogach, także na skrzyżowaniach z wyspą lub w formie placu, jest, wbrew twierdzeniom pseudo-ekspertom, opisane naszym prawem. Wystarczy zapomnieć o autorach poradników dla kierowców i ich bezmyślnych naśladowcach. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym to taki obiekt infrastruktury drogowej na którym ustawodawca znakami C-12 nakazał RUCH OKRĘŻNY (Roundabout, One-Way Rotary System, Traffic circle, Kreivekher, Rond-Poiut, itd), co oznacza, że na jego wlotach nie ma strzałek kierunkowych (kierunkowej segregacji ruchu), ruch na takim obiekcie odbywa się pasami ruchu biegnącymi jedynie okrężnie, czyli DOOKOŁA wyspy lub placu oraz wszystkie zjazdy to skręty w prawo. Teraz wystarczy wziąć do ręki ustawę Prawo o ruchu drogowym i jechać zgodnie z jej zapisami. Wjazd i jazda okrężna to kontynuacja dotychczasowej jazdy na wprost, gdyż jadąc okrężnie nie zmienia się kierunku jazdy, więc zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy PoRD należy jechać przy prawej krawędzi jezdni bez włączania kierunkowskazów, gdyż na nim nie zmieniamy kierunku jazdy. Zmieniamy kierunek jazdy dopiero gdy opuszczamy okrężnie biegnącą jezdnię. Wszystkie zjazdy to skręty w prawo. Zmiana kierunku w prawo wymaga zbliżenia się do prawej krawędzi jezdni (art. 22 ust. 2 pkt. 1 ustawy PoRD) i zasygnalizowania zamiaru (art. 22 ust. 5). Jeżeli jest więcej pasów niż jeden (zwykle dwa) to jedyne co się zmienia to możliwość poprawy przepustowości przez umożliwienie omijania i wyprzedzania innych kierujących (art. 22 ust. 4, art. 22 ust. 5 i art. 24 ust. 7 ustawy PoRD). Zjazd zawsze wg art. 22 ust. 2 pkt. 1 z uwzględnieniem art. 22 ust. 3 ustawy PoRD. Nie ma żadnego innego przepisu który pozwala na skręt w prawo z innego pasa ruchu niż leżący przy prawej krawędzi jezdni. Jadący okrężnie zewnętrznym pasem ruchu nie nadjeżdża z prawej strony, gdyż jedzie okrężnie równolegle biegnącym pasem ruchu. Skręt w prawo nie jest też zmianą pasa ruchu. Ideą takiej organizacji ruchu (rozwiązania komunikacyjnego) jest wyeliminowanie lewoskrętów i przecinania się kierunków ruchu (poza wjazdami). I to wszystko na ten temat. W uzupełnieniu należy dodać, że na skrzyżowaniach z wyspą lub w formie placu na wlotach których są strzałki kierunkowe, pasy ruchu biegną na wprost do zjazdów (klasycznie, spiralnie, odśrodkowo, turbinowo), a także na tych które nie są oznaczone znakami C-12, należy poruszać się zgodnie z ich kierunkowym oznakowaniem poziomym i zapisami ustawy PoRD, pamiętając, że nie są to skrzyżowania o ruchu okrężnym w rozumieniu znaku C-12. Prosto, łatwo i przyjemnie i co ważne, całkowicie zgodne z obowiązującą Polskę Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym i prawami krajowymi naszych bliskich i dalszych sąsiadów.
Ryszard Roman Dobrowolski, 16.04.2015, 20:58
Zasady używania kierunkowskazów w najnowszym kd nie są zbyt precyzyjne bo co to znaczy „pojazd zmienia kierunek jazdy” Jeżeli jest to równoznaczne ze zmianą pasa ruchu to OK ale jeżeli droga, a co za tym idzie i pas ruchu, jest kręta to co, mam odpalać choinkę?
Mnie uczono, już dość dawno, że kierunkowskazów używa się do sygnalizowania zamiaru: zmiany pasa ruchu, włączenia się do ruchu oraz jako światła awaryjne.
A teraz skrzyżowanie z ruchem okrężnym czyli rondo, bardzo często mylone ze skrzyżowaniem z wyspą centralną. (zresztą źródłem pomyłki są decyzje urzędników o ustawianiu na wjeździe na takie skrzyżowanie znaku C12 + A7 co jest niestety zatwierdzane przez drogówkę) Na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym oznakowanie poziome wyraźnie pokazuje, że jeździmy w lewo bo tak prowadzą pasy ruchu więc nie ma powodu do używania lewego kierunkowskazu. Natomiast zamiar zjazdu z ronda sygnalizujemy prawym kierunkowskazem ponieważ zmieniamy pas ruchu. W ten sposób unikamy wszechobecnej choinki nie tylko na rondach ale i na typowych skrzyżowaniach z wyspą centralną a widziałem już też artystów którzy na klasycznym skrzyżowaniu używali prawego kierunkowskazu bo zjeżdżają a jechali prosto.
letuch, 01.08.2015, 20:43
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Policjant zapomniał o lewym kierunkowskazie. Już tłumaczę. Rondo jest skrzyżowaniem. Z tym każdy się zgodzi. W kodeksie drogowym, nie ma przepisów dotyczących tylko ronda, więc stosuje się przepisy tzw. ogólne. Na rondzie mogę jechać prosto, skręcać w lewo i prawo oraz zawracać, tak samo jak na typowych skrzyżowaniach. Jeżeli na typowym skrzyżowaniu, włączam kierunkowskaz lewy przy lewoskręcie, to na rondzie również. Możecie o zachowanie się na rondach zapytać egzaminatorów z WORD. Potwierdzą to co napisałem.
qwert, 19.05.2012, 11:02
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Pełna akceptacja. Zwłaszcza na rondach o więcej niż jednym pasie ruchu.
Sygnalizując lewym kierunkowskazem zamiar kierunku jazdy, czyli zjazd z ronda w lewo lub nawrót dajesz informację następnemu wjeżdżającemu że śmiało może się włączyć do ruchy, ponieważ powinieneś zająć lewy pas ruchu. Podobna sytuacja jest z opuszczeniem ronda na pierwszym zjeździe. Prawy kierunkowskaz pokazuje, że prawy pas ruchu tak naprawdę jest wolny. Co innego w tej sytuacji zasada ograniczonego zaufania.
robo_or, 20.07.2012, 13:06
nie migając żadnym kierunkowskazem sygnalizuję dokładnie to samo, co ty chcesz sygnalizować lewym - że będę jechał dalej do okoła zgodnie z obowiazującym kierunkiem jazdy. Ale niestety, przytoczone powyżej zasady mają zachęcić do kulturalnej jazdy, jednak prawo faworyzuje patałachów, którzy jadą wyłącznie prawym pasem. Jadąc prawym, masz zawsze rację. Jak chcesz wyremontować sobie auto na cudzy koszt, jedź na wielopasowe rondo, zajmij prawy pas i jeździj dookoła. Gora 15 min. później wjedziesz komuś w bok i będzie to wina tego kogoś, bo ty byłeś z prawej, więc masz pierwszeństwo. Tak orzekają sądy niestety.
sky, 19.07.2013, 17:56
Gdy jazda wokół wyspy ronda nie jest OBLIGATORYJNIE sygnalizowana lewym 'migaczem' to jego BRAK nie powie NIC kierowcy jadącemu po Twojej lewej i chcącemu zjechać zjazdem, który TY chcesz minąć 'jadąc prosto'. Też NIC nie 'mówi' temu z lewej strony, twój migacz prawy, bo on go zwyczajnie NIE WIDZI!!
ben, 27.12.2013, 11:44

Warte uwagi