Płatne autostrady w Polsce - zobacz, gdzie i ile zapłacisz. MAPA

Za jazdę po większości odcinków autostrad w Polsce trzeba płacić na bramkach. Planując urlop, trzeba pamiętać o tych wydatkach.
Autostrada A4
Autostrada A4

fot. archiwum

Polskie autostrady mają w tej chwili 1194 km. Płatne odcinki mierzą aż 729 km długości. To, ile trzeba płacić za korzystanie z nich, zależy od zarządcy.

Zobacz też aktualne stawki myta i mapę: Płatne autostrady w Polsce - aktualne stawki myta na A1, A2 i A4 (MAPA)

Płatne autostrady w Polsce - mapa

Kliknij, aby powiększyć mapę płatnych autostrady w Polsce
Płatne autostrady - mapa

 

Taniej na odcinkach państwowych

Na autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad kilometr jazdy kosztuje w przypadku samochodów osobowych 10 gr, a w przypadku motocykli 5 gr. Są to autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Gliwice.

Dla przykładu pokonanie tego ostatniego odcinka – 160 km – kosztuje 16 zł. Dla porównania, przejazd 62-kilometrowym odcinkiem z Katowic do Krakowa to aż 18 zł. Tutaj autostradą zarządza jednak prywatna firma, tzw. koncesjonariusz, Stalexport Autostrada Małopolska.

 

Autostrada A4. Kara dla Stalexportu za opłaty podczas remontów

Na trasach zarządzanych przez GDDKiA stawki myta określa rozporządzenie ministra transportu.

 

Kliknij, aby powiększyć - mapa z 2012 r., stawki myta nieaktualne

Płatne autostrady w Polsce

Na odcinkach administrowanych przez koncesjonariuszy wysokość opłat za przejazd regulują umowy między nimi a resortem transportu. Na autostradach A1 Gdańsk – Toruń (zarządca to Gdańsk Transport Company) i A2 Świecko – Nowy Tomyśl (zarządca to Autostrada Wielkopolska) to 20 gr za km dla kierowców osobówek. Tutaj na wysokość opłat wpływ ma minister transportu.

Tymczasem na innych odcinkach zarządzanych przez koncesjonariuszy o wysokości opłat za przejazd decydują szefowie tych firm. Stawki myta to opłata za cały odcinek a nie za kilometr. Trzeba ją pokryć, nawet jeśli jedziemy tylko fragmentem trasy.

W przypadku autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin (zarządca to Autostrada Wielkopolska) opłata za cały odcinek wynosi 42 zł, a na wspomnianej wyżej trasie A4 Katowice – Kraków – 18 zł.

REKLAMA
Części regiomoto.pl - akcesoria i części samochodowe, sklep internetowy

Autostrady i drogi ekspresowe przed i po Euro 2012. MAPY

Bramki na węzłach to oszczędność dla kierowców

Dla kierowców korzystniejszy jest oczywiście system, pozwalający na naliczenie opłaty za każdy kilometr. Wymaga on jednak budowy bramek na węzłach autostrady, a nie tylko w poprzek trasy na obu końcach płatnego odcinka. Wymaga więc większych inwestycji po stronie zarządzającego autostradą.

Nowe opłaty drogowe. Zapłacisz nawet za przyczepę kempingową

- System opłat za każdy kilometr to uczciwe rozwiązanie. Będziemy go wprowadzać na kolejnych odcinkach autostrad – podkreśla Artur Mrugasiewicz z GDDKiA.

W 2014 r. bramki mają stanąć na budowanych właśnie trasach A1 Toruń – Łódź i A4 Kraków – Korczowa oraz na świeżo otwartej autostradzie A2 Łódź – Warszawa. Stawki myta będą tam takie same, jak na innych trasach zarządzanych przez państwo.

Autostrada A4 płatna od czerwca

Nie wiadomo, kiedy ruszy pobór opłat na autostradzie A4 z Wrocławia do Jędrzychowic. Nie ma jak na razie planów wprowadzenia opłat na autostradach A6 i A8 omijających odpowiednio Szczecin i Wrocław. 

Dwa sposoby

Na autostradach zarządzanych przez GDDKiA kierowcy aut osobowych mogą korzystać z elektronicznego systemu poboru opłat dla ciężarówek. Dzięki temu nie muszą stać na bramkach. Trzeba jednak wydać 70 zł na urządzenie viaAUTO, które instaluje się w samochodzie. Można je kupić m.in. na stacjach benzynowych i punktach obsługi klienta przy autostradach (lista punktów na http://www.viatoll.pl).

 

Trzeba też wpłacić m.in. 50 zł przy zakupie. Opłaty wnosi się z góry przez internet lub w punktach obsługi. Po wpłaceniu 195 zł kaucji można płacić za przejechane kilometry z dołu – na podstawie comiesięcznego rachunku.

Płatne odcinki autostrad w Polsce:

Autostrada A1 Gdańsk – Toruń
Zarządca: Gdańsk Transport Company
Długość: 152 km
Wysokość opłat:
- samochody osobowe 29,9 zł (20 gr za kilometr)
- motocykle – 29,9 zł (20 gr/km)

Autostrada A2 Stryków (Łódź) – Konin
Zarządca: GDDKiA
Długość: 99 km
Wysokość opłat:
- samochody osobowe – 9,9 zł (10 gr/km)
- motocykle – 5 zł (5 gr/km)

Autostrada A2 Konin - Świecko (aktualizacja po podwyżce 2 stycznia 2013 r.)
Zarządca: Autostrada Wielkopolska
Długość: 255 km
Wysokość opłat:
- samochody osobowe – 62 zł
- motocykle – 62 zł

Opłata za kilometr jest różna na dwóch odcinkach. Między Świeckiem a Nowym Tomyślem (105 km) wynosi 20 gr/km (17 zł za cały odcinek). Na odcinku Nowy Tomyśl – Konin (150 km) kierowcy płacą 30 gr/km, a przejechanie całego dystansu kosztuje 45 zł.

Zobacz też: Podwyżka opłat za przejazd autostradą A2 - aż 45 zł za 150 km

Autostrada A4 Kraków – Katowice
Zarządca: Stalexport Autostrada Małopolska
Długość: 62 km
Wysokość opłat:
- samochody osobowe – 18 zł (29 gr/km)
- motocykle – 9 zł (14 gr/km)

Autostrada A4 Gliwice - Wrocław
Zarządca: GDDKiA
Długość: 160 km
Wysokość opłat:
- samochody osobowe – 16 zł (10 gr/km)
- motocykle – 8 zł (5 gr/km)

Bartosz Gubernat

infografika: Liliana Kosakowska

 

Zobacz też wiadomości z regionów:

Wiadomości. Szaleńcy na motocyklach w centrum Katowic Koncerty w Polsce 2013. Slash w Spodku Zdjęcia. Miss Polonia 2012 - warszawianki najpiękniejsze? Ciekawostki. Ulizana Melba robi furorę w świecie Inwestycje. W Gdyni powstanie podwodny hotel 
mmsilesia.pl mmsilesia.pl mmwarszawa.pl mmwroclaw.pl mmtrojmiasto.pl
Autor: Bartosz Gubernat
43komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (43)