Punkty karne - czyli jak nie stracić prawa jazdy

Kierowca, który w ciągu roku zgromadzi więcej niż 24 punkty karne, straci prawo jazdy. Sprawdź, jak tego uniknąć i co zmieni się w przepisach za półtora roku.

fot. redakcja.regiomoto

Punkty karne w założeniu mają być batem na tych kierowców, którzy często łamią przepisy ruchu drogowego – szczególnie ograniczenia prędkości. Zasady są proste – jeśli kierowca w ciągu roku zgromadzi więcej niż 24 punkty karne, będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Do czasu, gdy tego nie zrobi, nie będzie mógł prowadzić. Na egzamin sprawdzający kieruje go prezydent miasta lub starostwa powiatu na wniosek policji.

Fotoradary w Polsce - nowe przepisy i 300 kolejnych urządzeń. Sprawdź gdzie

Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, mają trudniej. Po pierwsze tracą je już po przekroczeniu 20 punktów karnych w ciągu roku. Po drugie, aby je odzyskać nie tylko muszą nie tylko zdać egzamin, ale też ponownie przejść kurs na prawo jazdy.

Powtórka egzaminu na prawo jazdy im niestraszna

Wielu zmotoryzowanych – szczególnie tych z dłuższym stażem – nie boi się ponownego egzaminu na prawo jazdy, a więc i przekroczenia granicy 24 punktów karnych.

Lech Szczygielski z zielonogórskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego: - Wielu kierowców decyduje się na ponowny egzamin, zamiast kursu, dzięki któremu z konta wymazuje się sześć punktów.

Mandat, zdjęcie z fotoradaru - czy i jak można się od nich odwołać

Wbrew pozorom dla doświadczonego kierowcy egzamin na prawo jazdy kategorii B nie powinien być dużym problemem. Do tego kurs, dzięki któremu z konta kierowcy znika 6 punktów karnych kosztuje 300 zł, a egzamin na prawo jazdy tylko 134 zł. Poza tym po egzaminie z konta kierowcy policja wymazuje wszystkie punkty karne.
Punkty karne – jak widać – nie działają na wszystkich kierowców, dlatego za półtora roku zmienią się sankcje za ich przekroczenie. Szczegóły podajemy niżej.

Uważaj! Punkty karne się sumują

Na razie obowiązują stare zasady przyznawania punktów i karania za to, że je zdobyło się ich za dużo. Od 2003 roku za każde wykroczenie drogowe obok mandatu zmotoryzowanemu grożą punkty karne. Od 1 do 10 punktów zależnie od wagi wykroczenia – określa to w swoim rozporządzeniu minister spraw wewnętrznych.

Co ważne, punkty karne się sumują i w przeciwieństwie do mandatów nie ma limitu punktów, które możne przyznać policjant podczas jednego zatrzymania. W skrajnym przypadku kierowca może więc stracić prawo jazdy w kilka minut.

Jazda polska, czyli jak kierowcy łamią przepisy

Jeśli w trakcie rutynowej kontroli policyjnej okaże się, że kierowca ma koncie więcej niż 24 punkty karne, drogówka automatycznie zatrzymuje mu prawo jazdy. Policja wysyła dokument do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu z wnioskiem o skierowanie kierowcy na egzamin sprawdzający.

Inaczej jest, gdy kierowca złamał przepisy ruchu drogowego i zatrzymano go z tego powodu. Jeśli okaże się, że po doliczeniu punktów za dopiero co popełnione wykroczenie, ich poziom przekroczy 24, policjant nie ma prawa zatrzymać prawa jazdy.

- Punkty te bowiem nie trafiły jeszcze na konto kierującego. Stanie się to w ciągu kilku dni i wtedy prawo jazdy zostanie zatrzymane – tłumaczy zastępca szefa zielonogórskiej drogówki aspirant Andrzej Gramatyka.

Do kierowcy i do odpowiedniego wydziału komunikacji policja wyśle wniosek o skierowanie kierowcy na egzamin sprawdzający. Kierowca, który go otrzyma powinien zgłosić się do urzędu po skierowanie na egzamin. Nie może też prowadzić samochodu. Jeśli policja go zatrzyma, zabierze mu prawo jazdy i ukarze mandatem.

Każdy może sprawdzić, ile ma punktów karnych. Można to zrobić w dowolnej jednostce policji. Informacja ustna jest darmowa, za zaświadczenie płaci się 17 zł.
 
Odmowa przyjęcia mandatu i sąd – punkty dopiero po wyroku

Jeśli kierowca odmówi przyjęcia mandatu, a więc i punktów karnych, sprawa trafia do sądu. Dopiero po jego wyroku – oczywiście jeśli sąd nie przyzna racji zmotoryzowanemu – punkty trafiają na konto kierowcy. Dopiero wtedy policja może zatrzymać prawo jazdy. Na wyrok czeka się czasami nawet kilka miesięcy, przez ten czas kierowca może posługiwać się dokumentem prawa jazdy.

Trzeba pamiętać o pewnej pułapce. Po wyroku sądu punkty karne trafiają na konto kierowcy z datą popełnienia wykroczenia, a nie wyroku sądu. Może się zatem zdarzyć, że zmotoryzowanemu zostanie zatrzymane prawo jazdy, mimo że z jego konta po popełnieniu ostatniego wykroczenia, ale przed wyrokiem sądu, wymazano część punktów karnych.

Opłaty drogowe po nowemu - rusza system viaTOLL. Droższe autostrady

Kursy doszkalające – sposób na skasowanie punktów karnych

Punkty karne znikają z konta kierowcy po roku od popełnienia wykroczenia. Można zmniejszyć ich liczbę biorąc udział w specjalnym kursie nt. bezpieczeństwa drogowego. Kursy organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, trwają one jeden dzień i kosztują 300 zł.

Kierowcy, który uczestniczył w takim kursie, z konta ubywa 6 punktów karnych. W ciągu roku można uczestniczyć w dwóch takich kursach, a więc skasować 12 punktów karnych. Z tej metody nie mogą skorzystać kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok. W ich przypadku przekroczenie liczby punktów karnych to automatyczna utrata prawa jazdy.

Zmiany w kodeksie drogowym - sprawdź, na co uważać w 2011

Kierowcy stracą prawo jazdy po zdobyciu 48 punktów karnych

Zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami, której przepisy związane z punktami karnymi wejdą w życie 1 stycznia 2013 r. Zgodnie z jej zapisami po przekroczenie limitu 24 punktów karnych kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny. Prawo jazdy straci, jeśli w ciągu kolejnych pięciu lat ponownie przekroczy limit 24 punktów.

Czesław Wachnik

Autor: Czesław Wachnik
16komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (16)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
czy pod wpływem alkocholu moge jechac rowerem i co mi grozi
dar, 06.07.2011, 15:43
Komentarz został usunięty.
Hola amigos de MotosElectricas.net, Cuando reialze1is el sorteo? Veremos si hay suerte y por fin puedo experimentar cf3mo nos moveremos en un futuro (muy prf3ximo, espero).Saludos.
Putra, 30.07.2012, 01:39
Charlotte, we are so sorry to hear about this. Would it be alright if we coantct you via email to try to understand your situation so we can help? Benefit HQ xx
Takuma, 01.08.2012, 06:36
mozesz wyjebac w drzewo i rozkurwic leb!
%, 11.08.2012, 14:39
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Polska to rzeczywiscie taki piekny kraj.
Najlepiej co w naszym kraju wychodzi to utrudnianie ludziom zycia.
Co piaty Polak zarabia na zycie swojej rodziny jako kierowca,a tu takie zmiany chca wprowadzic.
Byle nasz rzad ma kim i czym dupy wozic.
Dbajcie o stan drog,o miejsca pracy,o godne zycie w tej pieknej Polsce.
Mam na mysli zycie calego narodu a nie wybranych jednostek spolecznych.
krotkomyslacy, 05.07.2012, 16:26
Ja juz dorobilem sie 17pkt a prawojazdy mam zawodowe to spierdalam czym predzej na ten kurs za 300 zl
lukasz, 10.07.2012, 12:36
El fin de semana he alqaulido una moto en Barcelona. Lo he pasado genial, no pensaba que la acceleracif3n fuera tan buena!Felicidades por la iniciativa, la reserva online me ha funcionado perfectamente.
Stoney, 29.07.2012, 23:06
UvWk91 rwwcadrvfjwb
niprdohkeug, 30.07.2012, 19:29
fbPbZm , [url=http://leuzfhsqbogk.com/]leuzfhsqbogk[/url], [link=http://oaekgvumluvk.com/]oaekgvumluvk[/link], http://ujpsyvcdqfev.com/
cdnmqqwbi, 31.07.2012, 00:08
zvLX0l uhmhwsigkfgi
abutzswr, 31.07.2012, 17:01
W Polsce juz niedlugo nie mozna bedzie piardnac bo za to beda punkty karne a jak bardzo smierdzacy piard to od razu jeszcze mandacik za zatruwanie srodowiska...a jak głośny piard nocą to mandacik za zakłócanie ciszy nocnej...
Lubiacy grochówke, 25.07.2012, 18:23
co wy opowiadacie w polsce jak i w innym kraju tak samo zabiera sie prawko i dlaczego jak polakjedzie doniemiec to jedzie wedlug znakow bo tam trzeba zaplacic kilkaset euro a wogole jazda wedlug przepisow nie jest tak zla trasa szczecin koszalin robi sie 20 minut dluzej wiec czy jest to dlugo chyba nie wiec nie ma co sie spinac. dziwie sie tylko bezsensownemu przyzwalaniu kierowca autobusow turystycznych 100km\h na tej drodze ? to sczyt debilizmu iautokar pelen ludzi czy to folowmy sindbad czy est a policji zero na tej trasie w nocy jak chcesz sie zabicto jedz sam osobowka a nie wozisz ludzi ....tyczy sie do kierowcow autokarow...............WOLNIEJ I BEZPIECZNIEJ.............................!!!!!!!!!!!
jacek szczecin , 08.09.2012, 17:31
Widziałem w okolicy Rzeszowa na jednokierunkowej z dwoma pasami ruchu, z dala od zabudowań dobry stan nawierzchni ograniczenie do 40 km/h i zakaz wyprzedzania. Podobny przypadek w okolicy Tomaszowa mazowieckiego na drodze w szczerym polu znak ograniczenie do 60 km i fotoradar w krzakach. Może by tak mandacik i punkciki karne tym którzy kombinuja jak tu dorobić do budżetu gminy na kierowcach ??
internatuta, 09.09.2012, 23:33
Tylko nadal nie ma odpowiedzi co z punktami zebranymi przed wejściem nowej ustawy. Powiedzmy dostajemy 5 punktów karnych 10 grudnia. w styczniu wchodzi nowa ustawa. czy punkty wejdą w nowe przepisy czy wyzerują się na podstawie obecnej obowiązującej ustawy ? wie ktos może?
andrzej, 24.11.2012, 20:09
Polaków nie stac na takie drogie autostrady. Stad tyle wypadków. DAL MNI EOSOBIŚCIE MANDATY NI EMAJĄ WPŁYWU NA BEZPIECZEŃSTWO Uważm, ze chodzi tu o kasę. To moje zdanie (nieodosobnione). Nigdy na przymus nie udąło się czegoś wprowadzić
Tomko, 06.06.2013, 00:52
jak wygląda sytuacja kiedy mam skierowanie na powtórny egzamin za limit punktów karny a za 7 dni kasuje mi się 6 punktów ?
pechowiec, 17.07.2013, 17:56

Warte uwagi