Sprawdź ceny paliw, opłaty za autostrady i mandaty w krajach Europy

Przed zagranicznym wyjazdem warto zorientować się, ile trzeba zapłacić za jazdę po autostradach i tankowanie na zagranicznych stacjach.

fot. redakcja.regiomoto

Turyści wybierający się na zagraniczne wakacje własnym samochodem powinni po pierwsze pamiętać, że większość europejskich autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatna.

Podróże motocyklowe - co zabrać na takie wyprawy? Fotoporadnik 

- Warto więc przed wyjazdem zorientować się, jakie stawki myta obowiązują w krajach, które są na naszej trasie. Te koszty, czasem niemałe, musimy doliczyć do pieniędzy przeznaczonych na paliwo, noclegi, wyżywienie i przyjemności - mówi Stanisław Kozłowski z Automobilklubu Opolskiego.

 

Jednym z najpopularniejszych kierunków indywidualnych podróży turystycznych Polaków jest Chorwacja. Najkrótsza i najszybsza droga wiedzie tam przez Czechy lub Słowację, Austrię i Słowenię. Niestety, przejazd autostradami wszędzie jest płatny.

 

I tak: za winietę 10-dniową na Czechy zapłacimy 310 koron, za ważną tyle samo dni na terenie Austrii - 8 euro, natomiast za siedmiodniową winietę na przejazd przez Słowenię trzeba zapłacić aż 15 euro.

W Chorwacji z kolei płaci się na bramkach za każdy przejechany odcinek autostrady, np. z Zagrzebia do Splitu - 157 kun. Podsumowując, przejechanie całej trasy do Chorwacji to wydatek ponad 250 zł w obie strony, zakładając, że planujemy tam tygodniowy wypoczynek.

 

Jeśli zamierzamy plażować dwa tygodnie, na Czechy musimy kupić miesięczną winietę za 440 koron, w drodze powrotnej w Słowenii - w cenie 15 euro (lub od razu jadąc na wakacje miesięczną za 30 euro), powrót przez Austrię to kolejne 8 euro. Razem ponad 300 złotych.

Podróż samochodem na urlop - jakich błędów unikać?  
 
- Można oczywiście próbować zjeżdżać z autostrad, przy okazji odwiedzać i zwiedzać mniejsze miejscowości, ale trzeba sobie wcześniej taką trasę przygotować, żeby nie pobłądzić  - radzi Stanisław Kozłowski.

Nie warto natomiast ryzykować jazdy bez wykupionej winiety, bo za jej brak grożą wysokie mandaty. W Czechach np. minimum 5000 koron, czyli ok. 850 zł.

Innym popularnym podczas wakacji kierunkiem wypraw zmotoryzowanych Polaków są Włochy. Średnio przejazd 100 kilometrów włoską autostradą kosztuje około 8 euro. Dodatkowo, jadąc do Włoch, zapłacimy za odcinek Innsbruck - granica z Włochami - kolejne 8 euro.

 

Źródło danych: e-petrol.pl

 

Kalkulując sobie zagraniczne wojaże, warto też sprawdzić ceny paliw. Zła wiadomość dla kierowców jadących za granicę jest taka, że w Polsce paliwa należą do najtańszych w Europie. W Czechach np. litr benzyny 95 kosztuje średnio 5,91 zł, a oleju napędowego 5,90 zł. 

Dla porównania w Polsce średnie ceny paliw to 5,63 za benzynę 95 i 5,54 zł za olej napędowy. Włosi mają ekstre?malnie drogie paliwa. Tam za litr bezołowiowej 95 w przeliczeniu na złotówki trzeba zapłacić 7,34 zł, a oleju napędowego - 6,85 zł (patrz mapka obok).

- Z tego zestawienia widać, że kierowcy aut z silnikiem Diesla taniej zatankują w Chorwacji i Słowenii, tańsza jest też benzyna w Chorwacji - podpowiada Jakub Bogucki z firmy e-petrol.pl.

Za granicą jeszcze bardziej niż w kraju nie opłaca się łamać  przepisów ruchu drogowego. Na przykład we Włoszech nieprawidłowe parkowanie to mandat w wysokości 38 do ponad 100 euro,  rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego uszczupli naszą kieszeń od 150 do 624 euro, a przekroczenie prędkości – od 38 do 2168 euro! Drogo jest też w Słowenii.

Najlepsze trasy nad morze i w góry - główne drogi nie zawsze najszybsze
  
Za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym zapłacimy od 80 do 1000 euro, w  niezabudowanym od 60 do 380 euro. W Austrii natomiast za niezapięcie pasów bezpieczeństwa grozi mandat w wysokości 35 euro, a za trzymanie komórki przy uchu zapłacimy 50 euro. Uwaga! Za granicą nie ma tzw. mandatów kredytowych. Płacimy bezpośrednio policjantowi. 

Opłaty za przejazd autostradami w wybranych krajach:

> Bułgaria: tygodniowa - 5 euro, miesięczna - 13 euro.
> Czarnogóra: opłata ekologiczna w wysokości 10 euro.
> Słowacja: tygodniowa - 10 euro, miesięczna - 14 euro.
> Francja: opłaty na bramkach - średnio ok. 8 euro za 100 km
> Węgry: winieta 10-dniowa
-  2975 forintów, miesięczna - 4780 forintów.
> Szwajcaria: 14-miesięczna winietka - 40 franków.

Sławomir Draguła 

Autor: Sławomir Draguła
5komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (5)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
To juz wole swoje autostrady w USA . Przejedziesz Ameryke wzdluz i wszerz i nie zaplacisz ani dolara za jazde po swietnie utrzymanych drogach . Sa tez platne odcinki drog , ale Ty masz do wyboru : placic za przejazd i zaoszczedzic 10 - 15 minut w czasie czy jechac taka sama jakosciowo droga i wydluzyc troche czas jazdy . W USA masz przynajmniej wybor . W Europie wyboru praktycznie nie masz . Albo autostrada , albo droga po ktorej kon nawet nie chce ciagnac wozu z sianem .
Wyzwolony, 19.07.2012, 21:54
Now I'm like, well duh! Truly tanhkful for your help.
Emre, 30.07.2012, 10:38
zGV7Ku vaqaurzmxbgi
vwpllpsfs, 30.07.2012, 20:59
3GpsCk , [url=http://qilhfouxzkhx.com/]qilhfouxzkhx[/url], [link=http://mvvkcbcankxr.com/]mvvkcbcankxr[/link], http://zqmotzytxodq.com/
duxmly, 31.07.2012, 01:37
VUUQ2K hllultspbcwi
ahviktnnaeb, 01.08.2012, 11:42