Straż miejska ma nowe uprawnienia. Za co może ukarać kierowcę?

Straż miejska, podobnie jak policja, od początku roku może zatrzymać nas na drodze, przeszukać samochód, skontrolować dokumenty i wlepić mandat. Na jego podstawie otrzymamy też punkty karne.

fot. Sławomir Draguła

Od 1 stycznia 2011 r. zwiększyły się uprawnienia straży miejskiej. Podobnie jak policjanci, strażnicy mają prawo zatrzymać kierowców do kontroli, ale tylko w przypadku niezastosowania się do znaku zakaz ruchu (B-1) lub jeśli wykroczenie kierowcy zostało zarejestrowane wideoradarem. Strażnicy nie mogą za to wlepić mandatu na podstawie zdjęcia z fotoradaru. Powodem są niejasne przepisy, o których niżej.

 

Kontrola drogowa - co może strażnik?

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz straży miejskiej lub gminnej może sprawdzić nasze dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz czy mamy ważne ubezpieczenie OC. Tak jak dawniej, ma także prawo wlepić kierowcy mandat za złe parkowanie.

 

- Jeśli strażnik nas zatrzymuje, musimy zjechać na pobocze i zatrzymać się w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza – wyjaśnia Krzysztof Maślak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu. – Po zatrzymaniu, należy wyłączyć silnik i nie wychodzić bez polecenia z samochodu. Najlepiej otworzyć okno, by zapewnić swobodny kontakt.

 

Fotoradary straży miejskiej na razie niegroźne

 

Najwięcej emocji budzi sprawa pomiaru prędkości fotoradarami i karania kierowców mandatami na tej podstawie. Teoretycznie nowela ustawy prawo o ruchu drogowym daje straży miejskiej prawo do kontrolowania prędkość za pomocą fotoradarów.

 

W ustawie zapisano, że strażnicy mogą kontrolować prędkość na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych (straż miejska na terenie miasta, straż gminna na terenie gminy). Nie mogą natomiast nas namierzać na autostradach czy drogach ekspresowych.

 

Strażnicy muszą także konsultować z policjantami z drogówki lokalizację fotoradaru.

- Przed każdorazowym wyjazdem na pomiar prędkości musimy uzyskać zgodę policji – mówi Krzysztof Maślak.

 

Zgodnie z nowymi przepisami straż miejska musi też oznaczyć specjalnym znakiem miejsce, w którym będzie dokonywała pomiaru prędkości przy użyciu fotoradaru. I tu zaczynają się schody.

- Nie znamy jeszcze nawet projektu takiego znaku, nie ma też odpowiedniego rozporządzenia w tej sprawie – wyjaśnia wicekomendant Maślak. – W związku z tym przepis ten na razie jest martwy.

Dlatego do momentu ukazania się takiego rozporządzenia, strażnicy nie powinni używać fotoradarów. Mogą natomiast mierzyć prędkość za pomocą wideorejestratorów zamontowanych w oznakowanym radiowozie.

 

Mandaty za zeszłoroczne wykroczenia

 

Straż ma jednak prawo do karania mandatami kierowców, którzy zostali złapani przez fotoradar przed 31 grudnia 2010 roku. Pozwalają im na to przepisy przejściowe nowelizacji ustawy, które dotyczą postępowań mandatowych.

Strażnicy mają również prawo żądać, by właściciel auta, które widnieje na zdjęciu fotoradaru wskazał, kto wówczas siedział za jego kierownicą. Chodzi o sytuację gdy na fotografii nie widać twarzy kierowcy, ale widać numer rejestracyjny i wiadomo do kogo należy samochód.

Przed zmianą prawa w sytuacji, gdy właściciel auta odmówił wskazania sprawcy wykroczenia, straż miejska nie mogła przekazać sprawy do sądu o jego ukaranie. W takiej sytuacji strażnicy musieli prosić o pomoc policję. Teraz strażnicy sami mogą kierować wniosku do sądu.

 

Zgodnie z kodeksem wykroczeń osobie, która nie powie, kto prowadził jej pojazd w momencie zarejestrowania wykroczenia przez fotoradar, grozi grzywna. Jeśli sprawa trafi do sądu może ona wynieść nawet 5 tys. zł.

Od momentu zrobienia przez fotoradar zdjęcia, straż miejska (podobnie jak policja) ma 180 dni na ukaranie mandatem osobę, która popełniła wykroczenie. Potem zostaje tylko droga sądowa.

Sławomir Draguła

Autor: Sławomir Draguła
51komentarzy

Komentarze (51)

będą mogli zajrzeć mi do ostatniego odcinka przewodu pokarmowego, ludzie, to jakieś wariactwo, żeby strażnik miejski przeszukiwał mój samochód, o co chodzi w tym wszystkim?
Gruby, 01.03.2011, 23:17
ale do kogo masz pretensje? do Strażników? czy to oni wymyślili czy Tusk to podpisał? a skoro dają takie uprawnienia i dają prace to ludzie ida i do neij i to wykonują.....
piter, 15.08.2012, 13:12
Nadużywanie prawa przez tzw. Straż Miejską jest nagminne.
bw, 05.10.2012, 16:57
Chodzi o nadchodzący "Stan Wyjątkowy" bądź "Stan Wojenny".
Poinformowany, 04.11.2012, 12:03
annaporanna, 02.03.2011, 04:14
Oni już nadużywają swoich praw... tą ich "wielką" władzę to powinni ukrócić a najlepiej jak to słynny cygan mówił "wyj.... straż miejską"
Przykład pewnej kobiety, która myśli, że dostała trochę władzy.Chodzi po naszym "Paryżu Północy" i czepia się ludzi, bo idą po chodniku...
co to ma być w ogóle.
czarna mamba, 02.03.2011, 07:49
jeśl w W-WIE to ja z nią miałem się- za odezwanie się w zdenerwowaniu od razu dokumenty i 24 godz,areszt-tak strasząTO KOSZMAR,nie wolno się odzywać wgóle,sa gorsi od reżimu w krajach Trzeciego Świata.ZLIKWIDOWAĆ STRAZ MIEJSKĄ I ZWIĘKSZĆ LICZBĘ POLICJI////////
bnd, 07.03.2011, 11:08
To tylko możemy sie cieszyć że nie żyjemy w niemczech. Tam dopiero kaszana jeśli ktoś jedzie z polskimi tablicami to przy małym przekroczeniu prędkości 5-10 km kara 100E jeśli tylko podniesiesz głos na przedstawiciela władzy to masz pewne: areszt, karę wiezienie za napaść na urzędnika kasę na koncie czy inną przy sobie jaką masz zakoszą i odprowadzą do granicy i policzą za każdy kilometr drogi tak że taka obstawa, może kosztować nawet 10tys.E płacisz albo idziesz siedzieć do czasu kiedy rodzina ciebie wykupi Tak robią niemcy w stosunku do Polaków może nasi zaczęli by ich tak gnoić jak, a nie dupy im całować.
bonif, 12.10.2011, 14:08
Mam dowody (wykładnia z MSWiA) na to, że Straż Miejska łamie prawo, a Oni twierdzą że wszystko jest w zgodzie prawem.
To MSWiA przyznaje Im nowe uprawnienia, ale Straż Miejska nie umie z tych uprawnień korzystać.
prawo równe dla wszystkich, 02.03.2011, 10:04
I mamy państwo policyjno-kościelne gorsze od komuny.
Precz z klechami i strażnikami i inspekcją transportu drogowego.
gozer, 02.03.2011, 11:10
Co to za jakieś gadanie o używaniu wideorejestratora moblilnego - straże nie mają takich uprawnień i niech nie naginają prawa do rzeczywistości. Nie mają też uprawnień oskarżyciela publicznego, toteż sprawy do sądu muszą kierować poprzez policję. Poza tym wszystkim w ustawie o strażach miejskich/gminych jest mnóstwo wyszczególnionych zadań dla nich, a nie tylko kontrola ruchu drogowego. Niech się ta formacja zabierze do uczciwej roboty, a nie stroi się na jakieś ORMO
gość, 02.03.2011, 14:24
Komentarz został usunięty.
oskarzycielami są sami bez milicji-poczytaj ich ustawe a potem napisz ORMO-wcu
MISIEK, 08.09.2012, 00:01
owszem naginają prawo dla kasy .u policji możesz liczyć czasem na ludzkie traktowanie , u nich nie bo kasa tylko się liczy .
kol, 21.09.2012, 21:36
Do zadań Straży Miejskiej należy w szczególności:
7.1. ochrona bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych,
7.2. czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym przepisami o ruchu drogowym,
7.3. kontrolowanie prawidłowości oznakowania ulic (w tym znaków drogowych), oświetlenia ulic i posesji, prawidłowego zabezpieczenia i funkcjonowania punktów oświetleniowych oraz kontrolowanie miejsc przeznaczonych do plakatowania i ogłoszeń,
7.4. współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,
7.5. zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów, dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia,
7.6. współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych,
7.7. egzekwowanie obowiązków właścicieli nieruchomości wynikających z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku oraz uchwały Rady Miejskiej w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy,
7.8. niezwłoczne zawiadamianie organów ochrony środowiska w każdym przypadku stwierdzenia: niszczenia, zanieczyszczania elementów przyrody i zanieczyszczeń zbiorników wodnych i cieków,
7.9. doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania, jeżeli osoby te swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych,
7.10. konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych,
7.11. ochrona imprez, dla których organizatorem jest Zarząd Miasta i Gminy.
To teraz będzie drogówka robila?
Denis nowaczek, 02.03.2011, 16:29
na razie to zajmują się tylko ruchem drogowym i to tylko tam gdzie można zarobić na mandatach . jakieś tam narażanie życia w obronie obywateli ich nie interesuje . jakiekolwiek dyskusje z nimi są bezcelowe ,bo oni zawsze mają rację . Są jak poborcy podatkowi ,golą tylko tych którym zależy na jakiejś uczciwości ,jeżeli komuś zdarzy się czasem jakaś wpadka to zrobią z niego przestępcę . Są jak milicja za komuny , bez mózgu i poczucia jakiejś przyzwoitości .
kol, 21.09.2012, 21:45
http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasadnienia/ik/I-KZP-0008_10.pdf
kierowca, 02.03.2011, 18:01
TO TERAZ MAMY POLICJE normalną ----i nadpolicje -straz miejska.oni czuja sie bogami!!!!!! jak bujka to uciekaja .ale babcia nie odsniezy posesji oooo to dopiero sie stawiaja!!! Czy nie mozna tej kasy na nich i ich wyposazenie przeznaczyc na NORMALNA POLICJE
tadeusz, 03.03.2011, 21:53
popracuj kolego nad ortografią-jak widać w szkole często byłeś w b-U-jkach
MISIEK, 08.09.2012, 00:03
Brawo ! Wreszcie dostali większe uprawnienia ! Po to jest właśnie Straż Miejska w Tarnobrzegu. Ale dziwi mnie, że forumowicze tak się tym ekscytują, a jeszcze do tego obrażają. Jak jest artykuł o Policji to wypisują bzdety na Policję , jak o Straży Miejskiej to dowalają Straży Miejskiej. I kto by tu komu dogodził. Wydaje mi się, że najbardziej negatywne opinie wydają ci, którzy nie przestrzegają prawa i to ich najbardziej uwiera !!!
andrzej, 04.03.2011, 08:00
Od razu widać, żeś wieśniak ze straży, zamiast psie gówna z parków sprzątać za babciami z marchewką się uganiacie. I jeszcze śmią nazywać się władzą.
eh, 12.09.2012, 22:19
Zapewne jesteś urzędasem miejskim i myślisz że wszystko wam wolno nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera tak było za komuny i tak jest teraz mandatami pracujecie na swoje pensje nieroby.
Robert, 20.10.2012, 15:48
Wpisy robią ludzie którzy mieli kontakt z takimi baranami jak ty lizusie
Robert, 20.10.2012, 15:53
Wczoraj dostalam awizo...odebralam, okazalo sie ze to mandat Strazy Miejskiej za zlew parkowanie z pazdziernika 2006 r!!!!! Owszem, zawsze mialam auto (dowod rejestracyjny) na swoje nazwisko ale nigdy nie mialam i nie mam do tej pory prawa jazdy. Z auta korzystali synowie, maz (jako wspołwlasciciele), ja NIGDY! Po prawie pieciu latach nie pamieta nawet numeru rejestracyjnego poprzedniego auta ktore na mnie figurowalo, umowe sprzedazy auta ktore mialam w 2006 r. gdzies sie zawieruszyla, nie mam. Wezwanie do zaplaty dostalam z Zarządu Dróg ... a na nim jest jedynie podany nr rejestracyjny i miejsce ponoc zlego zaparkowania. Jaka mam gwarancje, ze to nie jest przypadkiem naciaganie? Po pieciu latach nie pamietam co robilam sama, a co dopiero ewentualni wspolwlasciciele mojego auta. Co moge zrobic. Kwota do zaplacenia nie jest duza, ale jesli teraz zaplace, to boje sie ze zaraz przyjde mi do zaplacenia jakies odsetki naliczone przez te 5 lat. Nigdy nie dostalam takiego powiadomienia o zlym parkowaniu, to pierwsze w moim zyciu i kompoletnie nie wiem co mam teraz zrobic. Wszelkie informacje ktore moglabym uzyskac od męża czy synow, z uwagi na wypadki losowe, rodzinne, sa niemozliwe:( Co robic? pomozcie!
zakręcona, 04.03.2011, 09:37
Niech KOBIETA się dokształci lub przefarbuje włosy!!!! To wezwanie do zapłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania-SPP. ścigają za to Zarządy Dróg. Niech synusie płacą jak MAMUSIA nie wie komu "dawała"??!!
MISIEK, 08.09.2012, 00:07
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Chodzi o prawa które miała Policja.Słyszałem ,że Policja nie lubi SM,i ma rację,poziom kultury i wizerunek Policjanta jest bardzo wysoki,a SM pożal się Boże.Ja wczoraj przekonałem się w W-WIE .Tego za wiele by granatowy strażnik był tak bezduszny i pazerny na pieniądze-mówię o mandacie jaki mi wlepili za odezwanie się,furia z jaką na mie wskoczyli jest nie do opisania.UKRÓCIĆ TO///////
bnd, 07.03.2011, 10:58
Komentarz został usunięty.
Na cholere wy chcecie wy chceceie zwiększyć policje kosztem straży??, straż jest potrzebna jak my policja i nie uszczęśliwjajcie nas ludziska na siłe!
ricki, 04.06.2011, 22:42
Straż Miejska,to dodatkowy balast finansowy każdej Gminy,strażnicy miejscy biorą wypłaty z kasy miejskiej /czyli nasze/,za co? Mieszkańcom potrzebna jest ochrona przeciw przestępcom /włamywaczom,huliganom niszczącym mienie gminne,np.ławki w parkach i na skwerach,bazgrzącym po murach,napadającym na bezbronnych wieczorami,nie mówiąc już o zabójcach i in./.Tylko policja może temu stawić czoła,dlatego uważam,że należy zwiększyć liczbę policjantów wraz z odpowiednim wynagrodzeniem policjantów kosztem strażników miejskich.Straż Miejską należy rozwiązać, lub co najwyżej ograniczyć liczbę strażników miejskich do maksimum 10 osób -tylko dla ochrony prezydenta miasta i urzędu.
Nela i Borg, 30.07.2011, 10:40
balast dla gminy? przecież to gmina powołuje straż... wiec troszkę poczytaj przepisy matołku a później pisz
piter, 15.08.2012, 12:52
Choćby to 1000zł to to są grosze, więc jak to obciąża budżet. Za niedługo 200zł będzie obciążać budżet. Wiadomo jak nie ma pracy i nie obraca się pieniądzem, to dopiero jest źle. Więc lepiej jak mają pracę. Dobrze że nie mają dużo uprawnień, bo nieodpowiedzialne osoby czasem tam pracują, przykładem jest ukaranie biedaka, lub niepracującej osoby która nie przeszła po pasach, a nie wszędzie są odpowiednio rozłożone pasy dla pieszych lub ich wcale nie ma. To jak to zapłaci. To już lepiej pomóc przeprowadzić na drugą stronę. Jak ktoś źle zaparkował, to zakładają blokadę( co może nie jest już aktualne). A jak ktoś się przez to spóźni do pracy to traci się na tym miliony. Wiadomo każdy człowiek się myli. Chciałbym jednak żeby kierowcy też starali się dobrze parkować.
Grześ, 24.10.2011, 08:11
Grześ, może czas na trochę edukacji, widać żeś zielony. 1000zł do ręki? Minimalna krajowa 1100zł do ręki, koszty brutto brutto pracodawcy to 2500zł co rocznie daje 30.000zł z budżetu na jednego darmozjada, samej pensji tylko, nie wspominając o wszelkich dodatkach, delegacjach itp. jakie urzędnikowi się należą.
eh, 12.09.2012, 22:25
Jako były funkcjonariusz Policji byt straży miejskich i gminnych jest tak potrzebna społeczeństwu jak piąte koło u wozu. Formacja ta jest tylko po to,aby reperować finanse gminy. Przecież te ćwoki nic nie umieją,
najpierw należy ich umyć i ogolić i nauczyć ich odnoszenia się do obywateli. W tej chwili jest !2 służb które mogą karać i stosować środki przymusu. Jest to Państwo policyjne i wyznaniowe.W zadnym państwie europejskim nie ma tylu służb, które posiadają uprawnienia do kontroli i karania obywateli. Niedługo ksiądz, też będzie kontrolował czy obywatel chodzi do kościoła, czy tez nie chodzi. I będzie to zgodne z prawem.
Paranoja po prostu paranoja.
Marek, 15.11.2011, 22:35
5 kolo ale jak często Policja dzwoni do Sm po poradę?! to policja nie ma pojęcia o przepisach porządkowym miasta, regulaminach itp.
SM musi radzić sobie na miejscu z problemem a wy macie broń i dyżurnego do którego dzwonicie i pytacie się o artykułu z jakiego nałożyć mandat
przypominam że to głupie pojhecie o ganianiu babci z pietruszka wzieło się z nieprzestrzegania regulaminu miasta przez te babcie i dziadków i kogo tam wymyślicie. a od wyciagania konsekwencji za nieprzestrzeganie regulaminu jest SM a nie matoły z policji bo oni nawet go nie znają...
piter, 15.08.2012, 12:58
masz rację ucz się chorych regulaminów i często je zmieniaj ,a na pewno zwykli ludzie za nimi nie nadążą ,bo maja inne zajęcia ,muszą uczciwie zarobić na chleb ,a ty będziesz miał kupę kasy z mandatów ,a sm pewnie życie ci uratowała ,bo nic nie umiesz robić , zacznij jeszcze internet kontrolować to nie będę mógł nic na ciebie napisać bo powiesz ćwoku że to obraza władzy .
kol, 21.09.2012, 22:03
masz rację ,dzisiejszy policjant ma jakąś kulturę osobistą , sm wypada przy tym jak gnoje po podstawówce co chcą wszystkim dokopać . najlepiej to od razu przyjąć ich punkt widzenia i dać kasę ,bo tylko o to im chodzi .
kol, 21.09.2012, 21:56
Straż miejska jak sama nazwa mówi powinna się zajmować porządkami w mieście i na terenie gminy śmietniki. tereny zielone,sprzątanie chodników
o oni durnie bawią się w ruch drogowy o którym nie maja zielonego pojęcia. Niejeden nie zna znaków drogowych i nie posiada prawa jazdy, a kontroluje kierowców i się głupio wymądrza. Najwyższy czas rozwiązać ta hołotę i wysłać do robót porządkowych w mieście niech pokażą jak to należy robić.
Marek, 15.11.2011, 22:51
i o to powyżej wypowiedź prostaka który nie ma pojęcia o kim pisze....
piter, 15.08.2012, 13:00
Art 129.b nie daje wcale strażnikom prawa do zatrzymywania pojazdu będącego w ruchu, jeśli wykroczenie stwierdzili wideoradarem. Wystarczy przeczytać odnośne przepisy: Art. 129b. 1. Kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską) może być wykonywana przez strażników gminnych (miejskich). 2. Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec: 1. kierującego pojazdem: a. niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym, b. naruszającego przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzenia rejestrującego; 2. uczestnika ruchu naruszającego przepisy o: a. zatrzymaniu lub postoju pojazdów, b. ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt, c. ruchu pieszych. 3. W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w zakresie, o którym mowa w ust. 2, strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do: zatrzymania pojazdu lub jadącego wierzchem, z wyłączeniem pojazdów kierowanych przez osoby, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b;
Karol, 17.11.2011, 00:53
Zanim wyjdą na ulice należy tych brudasów porządnie umyć,aby nie cuchnęli wódą i odorem piwa.Następnie należy udzielić wyczerpującego instruktarzu jak maja się odnosić do obywateli i ukierunkować ich na sprawy porządkowe,czystość chodników , śmietników, a nie ruch drogowy o którym nie mają zielonego pojęcia.
Marek, 17.11.2011, 16:24
Jak sama nazwa wskazuje powinni sie zajac śmietnikami ja im śię nie zatrzymam jadąc samochodem może jeszcze mam stawac gdy mi machnie kominiarz.
Straznik miejski, 17.11.2011, 23:10
oni sa tacy madrzy bo zarabjaja wiecej niz policjant a robote ma jak wz bajki nic nierobja a płaca karaja za byle co bo musze zarobic na pesje ciagle im mało sepy i pijawki doja kierowcow ja icholewam kiedys chcieli mnie zatrzymac i sie niezatrzymałem i nic mnie niezrobili hehehe i tak bede robił chyba ze mi wyjdzie przed mache samochodu to stane bo rozjade gowno a odpowiem za mende
hades, 29.12.2011, 23:37
ah ta twoja mądrość....
wyobraź sobie sytacje że włamują sie do domu twojej matki przykładają bron do głowy i co wtedy?
mam nadzieje ze patrol policji złapie gume a SM nie bedzie miała wtedy służby...
piter, 15.08.2012, 13:04
np.straż robi fotkę i nie widac kierowcy a kierowca nie ma stałego meldunku to gdzie go wyślą
ścigany, 03.01.2012, 12:36
Poczekaj na fotkę a się przekonasz. Mają 180 dni na skierowanie sprawy do Sądu. Najpierw wyślą kilka wezwań na adres czasowy, bo jak zrozumiałem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu masz taki podany. Jeśli nie odbierasz wezwań pomimo prawidłowego doręczenia sprawa trafia do Sądu a potem to już nakaz doprowadzenia w celu ukarania i pozamiatane:)
Ryba, 27.06.2012, 20:38
do właściciela pojazdu. a jeśłi i on nie ma to przepadło. to chyba normalne skąd to głupie pytanie?
piter, 15.08.2012, 13:05
Czy straz miejska ma obowiązek informowania w liście kiedy przysyła zdjęcie że jest przedział widełkowy w mandacie np. 4 pkt a widełki 100 a 200 zł ???? Ciekawi mnie bo z mego doświadczenia z tymi g...mówili że nie mają obowiazku informowania o tym że są widełki i karają max.mandatem
oburzony, 06.01.2012, 16:28

Warte uwagi