Zmiany w kodeksie drogowym i innych przepisach w 2012 r. Poradnik

Zmiany w przepisach drogowych dotkną przede wszystkim tych, którzy lubią je łamać. A także kandydatów na kierowców.
Zmiany w punktach karnych odłożone
Zmiany w punktach karnych odłożone

fot. Sławomir Mielnik

Zobacz też: Zmiany w kodeksie drogowym i innych przepisach w 2013 r. Poradnik

 

W lutym 2012 roku zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych.
Zasady egzaminów na prawo jazdy kat. A i B. mają zmienić się na początku
przyszłego roku. Przepisy będą ostrzejsze. 

Nowy taryfikator punktów karnych - pobierz jego pełną wersję

 

W taryfikatorze pojawi się punkty za wykroczenia, które dotąd karano tylko mandatami. Najważniejsze zmiany są następujące:

 

- Będzie 5 punktów karnych za rozmowę podczas jazdy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego. Do tego 200 zł mandatu.

 

Zobacz: Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od lipca. Zdążysz zrobić kurs

 

- Będą 4 punkty karne zamiast 2 za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy zrobi to kierowca, czy pasażer. Do tego 100 zł mandatu.

 

- Będzie 6 punktów karnych zamiast 3 za przewożenie dziecka bez fotelika. Do tego 150 zł mandatu.

 

- Będzie 5 punktów karnych za parkowanie bez zezwolenia na miejscu dla inwalidów. Do tego 500 zł mandatu. 
 
Rowerzyści mogą więcej - zmiany w kodeksie drogowym 

 

- Będą 2 punkty karne za wjazd na skrzyżowanie, gdy nie ma możliwości zjazdu. Do tego 300 zł mandatu.

- Będzie 10 zamiast 9 punktów karnych za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Do tego 200 zł mandatu.

- Będzie 10 zamiast 8 punktów karnych za wymuszenie pierwszeństwa na pieszym znajdującym się na pasach. Do tego 350 zł mandatu.

- Będą 3 punkty karne za zakrywanie tablic rejestracyjnych. Do tego 100 zł mandatu.

- Będą 2 punkty karne zamiast 1 za niestosowanie się do znaku „stop”. Do tego 100 zł mandatu.

- Będzie 5 punktów karnych za holowanie sanek za samochodem. Do tego mandat od 20 do 500 zł. Ta zmiana to wynik tragicznych wypadków z ubiegłej zimy. Do jednego z  ich doszło w grudniu ubiegłego roku w Sączowie w województwie śląskim dwójka dzieci ciągniętych na sankach za samochodem terenowym wjechała pod autobus. Na miejscu zginął 10-letni chłopczyk, jego siostra trafiła do szpitala.

- Będzie 10 punktów karnych za przewożenie większej liczby osób niż wynika to z dowodu rejestracyjnego. Do tego 100 zł mandatu. Ta zmiana z kolei wymuszona jest tragicznym wypadkiem z października 2010 roku. W Nowym Mieście nad Pilicą zginęło 18 osób, kiedy volkswagen transporter, którym jechali zderzył się z ciężarówką. Bus zarejestrowany był na 6 osób.

- Z taryfikatora wypadnie za to 1 punkt karny za przekroczenie prędkości o mniej niż 11 km/h. Za to wykroczenie jedyną karą będzie 50 zł mandatu.

Zmiany w przepisach drogowych mają poprawić bezpieczeństwo

Egzaminy na prawo jazdy po nowemu - kodeks drogowy częściowo zastąpi nowa ustawa

Od 11 lutego 2012 roku miały też zmienić się zasady egzaminów na prawo jazdy. Wtedy miała wejść w życie część zapisów ustawy o kierujących pojazdami. Tym samym przestaną obowiązywać niektóre przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym, a więc popularnego kodeksu drogowego.

 

W czwartek 5 stycznia minister transportu Sławomir Nowak ogłosił, że nowe egzaminy na prawo jazdy będą obowiązywać od stycznia 2013 r. Tę zmianę musi jeszcze uchwalić parlament. Więcej szczegółów: Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od 2013 r. Minister potwierdza

 

Jeśli chodzi o egzamin teoretyczny zmiany są rewolucyjne. Zamiast 18 pytań będzie ich 32.

– Za pytania przyznawane będą punkty - od 1 do 3 – wyjaśnia Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. - Maksymalnie do zdobycia będą 74 punkty. Żeby egzamin był zdany musimy zdobyć 68.

Gradacja punktów zależeć będzie od tego, jak dane pytanie wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Np. te z przepisów będą wyżej punktowane, niż te dotyczące mechaniki.

Zwiększa się też z 450 do 3000 pula pytań, na które można trafić na egzaminie, a na odpowiedź na każde z nich będzie tylko 46 sekund. Dziś jest to w przybliżeniu 1 minuta i 23 sekundy.

- Na razie nie wiemy jak będą wyglądały nowe testy egzaminacyjne - mówi Edward Kinder. - Najprawdopodobniej poznamy je w połowie stycznia, kiedy w WORD-ach instalowany będzie nowy system informatyczny.

Zmiany czekają też na przyszłych motocyklistów
 
Oprócz dotychczasowych punktów egzaminu, kandydaci na motocyklistów będą musieli wykonać na placu manewrowym szybki slalom między pachołkami przy prędkości 30 km/h.

– Nowym elementem będzie również ominięcie przeszkody przy prędkości 50 km/h. Będzie to prawdopodobnie przeszkoda z kierunkowskazami prawym i lewym  – mówi Edward Kinder. - W ostatniej chwili jeden się włączy by zasugerować stronę, z której przeszkoda ma być ominięta.

  
Kolejne zmiany w kodeksie drogowym i prawach jazdy już za rok

Prawdziwa rewolucja w przepisach ruchu drogowego nastąpi w styczniu 2013 roku. Wtedy wprowadzone mają być natomiast nowe kategorie praw jazdy na jednoślady i quady. Trudniej też będzie je zdobyć. Nowe kategorie będą następujące:

Kategoria AM > Przeznaczona dla kierujących motorowerami i lekkimi czterokołowcami (masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 cm3. Kategoria ta dostępna jest po ukończeniu 14 lat. Ta kategoria zastępuje kartę motorowerową.

Kategoria A1 > Upoważnia do jazdy motocyklami o pojemności do 125 cm3, mocy do 15 KM i stosunku mocy do masy nie większej niż 0,13 KM/kg oraz do jazdy motocyklami trzykołowymi o mocy do 20 KM. Prawo jazdy tej kategorii dostępne jest od 16. Roku życia.

Punkty karne, czyli jak nie stracić prawa jazdy 

Kategoria A2 > Uprawnia do jazdy motocyklami z silnikiem o mocy do 47 KM. Wcześniej jednak będzie musiał skończyć 18 lat.

Kategoria A > Podniesiono z 18 do 24 lat wiek uprawniający o staranie się o ten dokument na największe motory.

Zmiany będą też w punktach karnych

Również w 2013 roku zmienią się zasady związane z systemem punktów karnych. Według nich kierowca będzie mógł uzbierać 48 punktów karnych zanim straci prawo jazdy. Jednak po przekroczeniu limitu 24 punktów, będzie kierowany do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego na płatny kurs reedukacyjny. Teraz musi w takim wypadku ponownie zdać egzamin. Jeśli w ciągu kolejnych pięciu lat ponownie przekroczy limit 24 punktów, to straci prawo jazdy.

Trudniej będzie świeżym kierowcom


Od przyszłego roku kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nadzorowanych kierowców wykroczeń drogowych.

W razie popełnienia dwóch wykroczeń, kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech - prawo jazdy zostanie mu odebrane. Oprócz tego świeżoupieczony kierowca będzie musiał przejść pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy kurs dokształcający z bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie.

Ten kurs też będzie płatny. Nie wiadomo, ile będzie kosztował. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego czekają na rozporządzenia w tej sprawie.

Bezpieczny przejazd kolejowy. Auto w zderzeniu z pociągiem nie ma szans
 
Ale to nie wszystko. W okresie próbnym, przed upływem ósmego miesiąca od daty otrzymania dokumentu, kierowcy nie będą mogli przekraczać 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.

 

Zmiany w przyczepach

W lutym 2012 r. ma się także zmienić kodeks drogowy w punkcie dotyczącym przyczep lekkich, czyli o wadze do 750 kg. Dziś są tu pewne nieścisłości.

W jednym punkcie jest bowiem mowa o tym, że mając prawo jazdy kat. B możemy ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczajacej masy własnej pojazdu, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu nie przekracza 3,5 tony. W innym punkcie jest natomiast mowa, że z kategorią B można kierować samochodem o DMC 3,5 tony z przyczepą lekką.

Nieścisłośc jest taka, że jeśli samochód ma 3,5 tony, przyczepa lekka 750 kg to cały zestaw wazy 4250 kg, czyli więcej niż 3,5 tony z punktu pierwszego. Dlatego od lutego będzie jednoznaczny zapis, że z kategorią B możemy ciągnąć pojazdem o DMC do 3,5 tony przyczepę lekką ważącą 750 kg. Przepis ten trafi do nowej ustawy o kierujących pojazdami. W styczniu 2013 r. wejdą w życie jej kolejne zapisy, które pozwalają kierowcy posiadającemu prawo jazdy kat. B prowadzić samochód i przyczepę o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej 4250 kg. Ustawodawca zamierza więc uprościć przepisy, ale na raty.

Sławomir Draguła

 

AKTUALIZACJA - 5 stycznia

 

W czwartek 5 stycznia minister transportu Sławomir Nowak ogłosił, że nowe egzaminy na prawo jazdy będą obowiązywać od stycznia 2013 r. Tę zmianę musi jeszcze uchwalić parlament. Więcej szczegółów: Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od 2013 r. Minister potwierdza

Autor: Sławomir Draguła
90komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (90)

Dlaczego nie ma zakazu używania CB radia w czasie jazdy jeśli absorbuje którąś z rąk i czemu za duże przekroczenie dopuszczalnej prędkości nie ma większych kar np o 30km/h 1000zł, 40km/h 2000 o 50km/h 3000 i zakaz prowadzenia pojazdów np. na 3 miesiące.
czarnypies, 30.12.2011, 12:23
a przekroczenie 60 km/h karać karą śmierci. Boże jaki Ty jesteś głupi człowieku. Pamiętaj o zarobkach w Polandzie.
jk, 03.01.2012, 17:09
MÓWI PAN BÓG: II. Nie będziesz wzywać Imienia PANA BOGA swego na daremno !!! (por. Pismo Święte) !!! bardzo ciężki grzech śmiertelny za złamanie II. Przykazania Dekalogu !!!
rycerzChrystusaKróla, 17.10.2012, 17:50
On tym stwierdzeniem pośredni prosił Boga o rozum dla "czarnego psa"!
job, 21.12.2012, 21:13
MÓWI PAN BÓG: II. Nie będziesz wzywać Imienia PANA BOGA swego na daremno !!! (por. Pismo Święte) !!!
bardzo ciężki grzech śmiertelny za złamanie II. Przykazania Dekalogu !!!
rycerzChrystusaKróla, 17.10.2012, 17:51
Wszystko po to żeby w żłobie była kasa.
Daro, 24.08.2012, 21:42
GOSCIU TAKIE GLUPIE TWOJE PROPOZYCJE SA NIE NA MIEJSCU GDYZ CB-RADIO JEST NAM KIEROWCOM ZAWODOWYM POTRZEBNE DO PRACY.PO 1-OSTRZEGA O WYPADKU,LUB KOLIZJI.
2-OSTRZEGA PRZED ITD - KTORA NAM NIE DAJE ZYC KROJA NAS Z KASY NIC NIE ZAROBIMY DLA RODZINY.
3-OSTRZEGA PRZED POLICJA
4-POZWALA NAM SIE LEPIEJ ZAPOZNAC Z DROGA KTOREJ NIE ZNAMY BY DOTRZEC DO DOMU LUB DOWIESC TOWAR .
POLICJA NAS KROJ Z KASY , ITD OKRADA NAS Z NASZYCH PIENIAZKOW, RZAD TAK SAMO A PRACY NIEMA . WIEC JESILI KTOS MA TAKA PRACE MUSI DOJECHAC JESILI KOGOS KROIC Z KASY TO KARAJCIE NASZYCH PRACODAWCOW PROSZE BARDZO DROGA WOLNA.
A NIE NAS KIEROWCOW ZAWODOWYCH KTORZY SWOJM JERZDZENIEM ZARABIAMY PIENIADZE I TAK MALO ZARABIAMY.
TY GOSCIU CHCESZ NAM CALKIEM ODEBRAC PIENIADZE . WSIADZ SAM ZA KULKO KIEROWNICY CIERZAROWKI TO ZOBACZYSZ JAK TO JEST W CIESZKIEJ NIEWDZIECZNEJ PRACY GDZIE LICZY SIE CZAS, BY ZAROBIC PARE GROSZY.
WCALE NIE CHCESZ NAS ZROZUMIEC BO MOZE POSZDZISZ DUPE W MALE AUTKO ALE ZALOZE SIE ,ZE NAPEWNO MASZ PUNKTY KARNE LUB RAZ JUSZ ODEBRANO CI PRAWO JAZDY.
RUSVAN, 17.11.2012, 19:22
Nie krzycz kolego na forum i popracuj nad ortografią.
Bo twoje błędy to braki z obowiązkowej podstawówki i jednocześnie obraza dla każdego Polaka!
job, 21.12.2012, 21:17
Bo pół polski by przestała jeździć hahah
robi, 30.12.2011, 12:32
korki zostałyby rozładowane :)
kierowniczka, 30.12.2011, 13:06
Dlaczego nie ma zakazu w czasie jazdy : palenia , jedzenia ..........
amator kierowca, 30.12.2011, 14:16
Ależ przecież taki zapis jest - tylko nie dotyczy wszystkich kierowców :
art. 63 ust. 5 ustawy prawo o ruchu drogowym dotyka tej kwestii. Zabrania on kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Zakaz ten nie dotyczy kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie oraz kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.
Strażnik, 30.12.2011, 19:31
Komentarz został usunięty.
za to dostał mandat => "Będą 2 punkty karne za wjazd na skrzyżowanie, gdy nie ma możliwości zjazdu. Do tego 300 zł mandatu." A przydałoby się.
xyz, 30.12.2011, 14:27
może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi w tym cytacie-- Wypadnie za to 1 punkt karny za przekroczenie prędkości o mniej niż 11 km/h. Zostanie 50 zł mandatu.
karo, 30.12.2011, 15:27
Dotychczas był jeden punkt a teraz za przekroczenie do 10km/h będzie tylko kara pieniężna (ale takiej kary nie otrzymamy z fotoradaru bo one robią przekroczenia od 11km/h i tam już zaczyna się od 2 pkt.)
Strażnik, 30.12.2011, 19:35
Dla mnie to lipa. Kolejny pomysł rządu na to, jak więcej zarobić... Nic więcej. Kiedy spotkam się z przepisem, który mówi, że osoby posiadające jakiś tam immunitet nie mogą się nim zasłaniać podczas kontroli?
Arek, 30.12.2011, 16:03
wypadnie tzn.zmniejszą. jak dotąd za to wykroczenie dostawało się 2 pkt
ggg, 30.12.2011, 16:04
2 pkt są za przekroczenie powyżej 10km/h
Strażnik, 30.12.2011, 19:36
Jeszcze troche to na prawko bedzie stac tzw. elite
bloch_2006, 30.12.2011, 17:10
tu pisza ze 4 punkty mają byc a w kodeksie do którego znajduje się link jest ewidentnie 2
gosc, 30.12.2011, 17:14
W Nowym Roku,życzyłbym sobie więcej życzliwości ze strony policji,więcej rozsądku, a nie tylko ślepego wykonywania prawa.Ze strony drogowców rozsądnego ustawiania znaków a nie na wyrost,lub takich jakie się ma i nie zapominaniu o ich usunięciu,gdy są już niepotrzebne.Wszystkim użytkownikom dróg polecam sprawdzoną zasadę ograniczonego zaufania,tak kierowcom,jak i pieszym.Od władz większego zainteresowania stanem dróg,a nie tylko upatrywania w kierowcach źródła dochodu.Wszystkim życzę bezpiecznego podróżowania,bez nadmiernego pośpiechu i dostosowania się do warunków drogowych.
Obserwator, 30.12.2011, 19:55
zgadzam się i popieram!
23, 07.11.2012, 07:20
proponuje zeby pijanym kierowcą zabierać prawo jazdy za pierwszym razem na co najmniej na 5-10 lat a za drugim razem dożywotnie i wysokie kary finansowe precz z pijakami na polskich drogach
kierowca, 01.01.2012, 12:26
Komentarz został usunięty.
.. i myślisz, że nie będą dalej jeździć?
pirates, 04.11.2012, 19:05
No to, za każde następne przyłapanie na podwójnym gazie obcinać kończynę!
żeźnik, 21.12.2012, 21:22
Widze cieżej bedzie zdac :) a puźniej wiecej kierowców bez prawa jazdy bedzie jeździc
xxxxxxxxx, 01.01.2012, 16:58
Ciekawe jaki system komputerowy będzie rejetrowal i przetrzymywal te dane o poczatkujacych kierowcach i ich wykroczeniach,i czemu nic o pijakach nie ma,czemu iim nie zabieraja prawka dozywotnio,,,to potencjalni zabojcy....
jj, 01.01.2012, 17:36
Dlaczego ustawodawca obecnie po przekroczeniu 24 punktów cofa uprawnienia kierowania pojazdami na wszystkie kategorie, a nie tylko te na którym przekroczono limit.-To jest draństwo, tak być nie może. Czemu tego nie zmienią. A mandaty za przekroczenia powinny być do wyboru, duża kasa za przekroczenie albo punkty, a nie karać kogoś dwa razy za to samo przekroczenie. Gdzie demokracja to totalitaryzm. Pozdrawiam.
kierowca, 01.01.2012, 17:54
Według ciebie jeżeli piłeś i jedziesz osobówką to po ukaraniu mógłbyś jeździć motorem? Jeżeli przekraczasz prędkość autem to nie mógłbyś motorem? Pomyślunku więcej Ci trzeba.
kart631, 01.01.2012, 18:26
te całą hecę z nowelizacją kodeksu wymślili rządzący dla kasy oni mają w dupie nasze bezpieczeństwo chcą szmalu do budżetu zamiast budować dobre bezpieczne drogi wolą fotoradary i nowe słóżby do ścigania kierowców
robert, 22.01.2013, 20:30
co z tego ze zwieksza sie liczba punktow ?? czy to cos daje ? nic !,kompletnie NIC ! przecietny kierowca i tak ma to wszystko w nosie,co najwyzej pojdzie na ponowny egzamin i na tym sie skonczy.
Powinno byc tak jest na Zachodzie Europy,jakiekolwiek punkty karne "zdobyte' przez kierowce automatycznie wplywaja na wysokosc stawki ubezpieczeniowej z tego prostego wzgledu ze taki kierowca jest pontencjalnie niebiezpieczny i naraza innych na niebezpieczenstwo i powinien wiecej placic wiec stawki OC podwaja sie lub potraja . Wiec posiadanie punktow to znaczny wydatek pieniezny na stawke ubezpieczeniowa auta,kiedy przyjdzie zaplacic podwojnie lub potrojnie przez kolejne lata za ubezpieczenie,wtedy niektorzy moze sie opamietaja w szalenstwie drogowych wyczynow.
taxi driver, 01.01.2012, 17:55
Komentarz został usunięty.
firmy ubezpieczeniowe powinny ,dowalic !! i to zdrowo dowalic skladke ubezpieczeniowa za OC dla tych co naruszaja jakiekolwiek przepisy drogowe i maja punkty.
Powinni placic trzykrotnie lub czterokrotnie wiecej niz normalny kierowca bez punktow i to powinni placic przez kolejne kilka lat,wtedy moze by zmadrzeli troche,,,,,,,tylko przez kieszen mozna kogos nauczyc rozumu !!!,,, nie inaczej !! ,,,bierzcie przyklad z Zachodu.
taxi driver, 01.01.2012, 19:17
przykład z zachodu ? już wzięli ... CENY !!!!!!!!!!
ja, 25.10.2012, 18:11
WSZYSTKIEGO CZEGO BRAKUJE NA POLSKICH DROGACH TO KULTURA JAZDY. MIESZKAM NA STALE W CANADZIE ALE CZESTO JESTEM W POLSCE I JEZDZE TAM MOIM AUTEM. A TO CO WIDZE NA POLSKICH DROGACH TO JEST HORROR. TU W CANADZIE LUDZIE ZA KIEROWNICA SA UPRZEJMI NIKT NIKOGO NIE WYPRZEDZA BEZ POWODU WSZYSCY JADA Z DOZWOLONA PREDKOSCIA. NIGDY NIE WIDZIALEM TAKICH SCEN JAK W POLSCE. W POLSCE TO SIE WSZYSCY SCIGAJA NA DRODZE I CO ZATYM IDZIE LAMIA PRZEPISY.
CANADOL, 01.01.2012, 19:21
co do Canady !!,,Polska to kraj w EASTERN Europie,gdzie ludzie dopiera sie ucza korzystac z normalnych zdobyczy wspolczesnej cywilizacji,a jak na razie to panuje prawie wszedzie obyczaj i zwyczaj zywcem wziety z CCCP ,brakuje tylko widokow czolgow z czerwona gwiazda na kopule ,ktore poruszalby by sie po pozal sie Boze tych "autostradach" to bylby najbardziej bezpieczny srodek transportu dla hord pijanych kierowcow i popisow brawury jazdy. A poki co to sprowadzone ze zlomu z Rajchu pojazdy,wyklepane i wysikane na nowo w Polsce skutecznie spelniaja role krolikow doswiadczalnych na polskich drogach,a do tego piwko ,seta i galareta i mamy pokaz cyrkowy najlepszy w Unii,szkoda tylko ze kosztujacy ludzkie zycia.
fiat126p, 01.01.2012, 20:31
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
malo policji puknij sie w głowe
jasiu30, 02.01.2012, 09:18
Bo u nas kierowcy są nie uprzejmi i jeden drugiego by zabiła nie umią jeśdzić płynnie ani na zamek i di tego jak ktoś chce jechaćszybciej to taki będzie się wlukł na autostradzie żeby tylko nie przepuścić!!!!!
Kornela, 02.01.2012, 08:06
Trybułał Konstytucyjny uchylił karanie jednocześnie pkt-ami i mandatami karnymi...Pytanie krótkie... jak teraz będzie to egzekwować Policja :-( ... a jeżeli nie będzie to sprawy w Sądach Grodzkich znowy zablokują wokandy :-(
gość , 02.01.2012, 09:00
te przepisy to spuścizna nieroba tz.ministra Grabarczyka i jego pożal się boże ekipy pseudo fachowców z opcji pseudo premiera tuska
irek, 02.01.2012, 09:53
Mieszkam za granicą i byłem 2 tygodnie w kraju na urlopie.Czesto jeżdziłem po Opolszczyznie i powiem,że największe chamstwo i buractwo jeżdzi na wsiach.Poznaję to po rejestracjach gdzie są miedzy cyframi litery!!! Po tym poznaję buraków w wieśwagenach,starych golfach i bemkach rodem ze złomu !!!
zachodniak, 02.01.2012, 09:56
Świetnie że mieszkasz za granicą, naprawdę super. Skoro takie chamstwo mamy w kraju i takie buraki tu mieszkają to nie przyznawaj się, że jesteś Polakiem... postaraj się o obywatelstwo tam gdzie mieszkasz i nie przyjeżdżaj tu więcej... A co do samochodów to pewnie Twój sąsiad cieszy się, że pozbył się trupa... nomem omen przyjechał ów złom do Polski.
ten który został, 02.01.2012, 10:44
JAK WIDZE KOLEGO TO BRAK CI JAKICH KOLWIEK NORM ETYCZNYCH JAK TAK JESTES MONDRY TO KUP NAM NOWIUTKIE AUTA . BOGACZU ZASRANY. INNI JAKOS PRUBUJA ZAROBIC PIENIADZE NA SAMOCHUD RODZINE I TAK MALO ZARABIAMY , ZE POPROSTU NAS CZSEM NIE STAC CZASEM NAWET PRACY TU W TYM KRAJU NIEMA DLA MLODYCH WIEC MLODZI KUPUJA AUTA ZA PIENIADZE ZE STAZY. POPROSTU TRZEBA WYBRAC MIEDZY JEDZENIEM I RODZINA LUB SAMOCHODEM.
JESILI BYSMY MIELI PRACE STALA I ZAROBKI DO 5.000ZLMIESIECZNIE I BYLOBY NAS STAC NA NOWIUTKI SAMOCHUD I RODZINE ORAZ JEDZENIE TO MIELIBYSMY NOWE AUTKA .
WIEC CHOLERNY BOGACZU UWARZAJ ,ZEBYM CI NIE SKROJL TWOJEJ FURY I NIE DOKAZUJ WIECEJ I NIKOGO NISKO NIE OSADZAJ BEZ SPRAWDZENIA SPRAWY .
RUSVAN, 17.11.2012, 19:41
Zbyt male kary za wyprzedzanie na przejsciu dla pieszych i za wymuszanie pierwszenstwa na pieszym bedacym na pasach. Za takie wykroczenia na zachodzie NIE MA JUZ MANADTU a sprawa laduje w sadzie. MUSI to wiec byc minimalna kara 1500 dolarow i kara 5 punktow z konta 12 punktowego na okres 3 lat, a w razie powtornego wykroczenia w okresie 3 letnim Grzywna 2500 Dolarow i kara bezwzglednego zatrzymania prawa jazdy na okres MIMUM 6-ciu miesiecy i ponownego egzaminu kontrolnego.
Za zakrywanie numerow rejestracyjnych MINALNA kara 1500 dolarow, a w razie ponownego wykroczenia 2500 dolarow grzywny i zatrzymanie prawa jazdy na 6 miesiecy oraz ponowny egzamin.
Tak samo wyglada sprawa w razie wymuszenia pierwszenstwa i spowodowanie wypadku.
Za niskie kary za brak zapietych pasow i przewoz dzieci bez fotelikow.
Zbyt malo jest zabieranych punktow za przekroczenie szybkosci.
emigrant na stale, 02.01.2012, 11:23
Większość z tych wykroczeń da się wykryć przeważnie dopiero przy okazji wypadku. Obstawić każde przejście czy ciągłą policjantem czy kamerą? Uczyć trzeba i dobrze ruch organizować. Ciągle grzebią przy restrykcjach a jazda po rondzie wielopasmowym nadal jest ułożona jak wiatry z wychodka. Brak jeszcze kary za kurczowy, przez nowicjusza chwyt kierownicy.
mim, 11.12.2012, 06:53
Kto będzie chciał mieszkać w takim państwie co przepisy są tak skonstruowane,że zawsze będzie winny obywatel gdy będzie taka potrzeba by go ukarać.
Zamiast ułatwiać zdobycie prawa jazdy by przez jazdę również nabyć praktyki to ze względu na brak dróg utrudniają obywatelom dostęp do tak prostych i potrzebnych do życia codziennego funkcji.
Kierowanie pojazdami to nie luksus a potrzeba do życia codziennego ludzi ,z tego utrzymuje się kraj gdy kierowcy płacą mandaty.
Gość, 02.01.2012, 11:29