Darmowa nawigacja GPS na telefon - nie tylko Google i Android

Nawigacja samochodowa to coraz powszechniejszy gadżet używany przez kierowców. Tym bardziej, że wiele aplikacji jest gratis i można je wgrać do telefonu komórkowego.

fot. Wojciech Frelic...

Podstawowym warunkiem możliwości korzystania z nawigacji GPS w telefonie komórkowym jest obecność w aparacie jednego z systemów operacyjnych, umożliwiających instalację tego typu oprogramowania użytkowego. Obecnie najbardziej rozpowszechnione są cztery systemy: Android, Symbian, iOS oraz Windows Mobile lub Windows Phone. Pracują one zazwyczaj na najbardziej zaawansowanych telefonach komórkowych, tzw. smartphonach.

Ale system operacyjny to nie wszystko. Nasza komórka musi być jeszcze wyposażona w odbiornik GPS, aby łączyć się z satelitami (lub zewnętrzny odbiornik, do którego można podłączyć telefon) oraz kartę pamięci, na której należy zapisać aplikację z mapami. Przyda się również internet, bo niektóre darmowe nawigacje działają w oparciu o sieć.

Dla wygody użytkownika telefon powinien mieć też duży, czytelny wyświetlacz, na którym bez problemu można czytać mapy nawigacji GPS.

Należy jeszcze wyjaśnić, że nawigacje w telefonie mogą działać w trybie off-line lub on-line. W tym pierwszym przypadku nawigacja pracuje tylko w oparciu o moduł GPS bez konieczności komunikacji z internetem. Dzięki temu użytkownik unika dodatkowych opłat za transmisję danych.

 

Jednak coraz więcej osób ma wykupiony abonament na połączenie z internetem. Tacy użytkownicy mogą wybrać nawigację GPS działającą w trybie on-line. W aplikacjach tego typu mapy pobierane są z serwera dostawcy nawigacji. Plusem takiego rozwiązania dostęp do najbardziej aktualnej wersji mapy. Połączenie z siecią umożliwia także pobranie uaktualnień samego oprogramowania. Pozwala także na odbiór wielu przydatnych informacji, np. o wypadkach, radarach czy korkach.

Android


Android to jeden z dwóch najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych (obok systemu iOS), czyli także telefonów komórkowych. Jest on rozwijany przez Google i oparty na komputerowym systemie Linuks.

Zaletą Androida jest duża liczba darmowych aplikacji, obsługujących nawigację GPS, które można ściągnąć z sieci. Niestety, aktualność i jakość wielu z nich pozostawia wiele do życzenia.

Jednymi z najczęściej wybieranych i najlepszych darmowych nawigacji na telefon działających z systemem Android są GoogleMaps, Yanosik, MapaMap, Navatar (porównanie poszczególnych aplikacji poniżej).

Symbian


Do niedawna bardzo rozpowszechniony system operacyjny, głównie na telefonach Nokia, Motorola Siemens i Sony Ericsson. Obecnie niektórzy z tych producentów zastępują Symbiana systemem Windows Phone.

 

Jeśli chodzi o Symbiana działającego w telefonach Noki, to najczęściej wybierana jest nawigacja Ovi Maps (od niedawna Nokia Maps). Niektóre telefony fińskiej marki są fabrycznie wyposażone w tą aplikację. Poza tym z systemem Symbian działają m.in. nawigacje Google Maps, NaviExpert, SmartComGPS, Route 66.

Windows Mobile i Windows Phone


System operacyjny opracowany przez Microsoft - jego najnowsza wersja to Windows Phone - jest coraz częściej spotykany. Jest on głównie przeznaczony dla palmtopów i smartphone'ów. Do tego systemu aplikację nawigacji GPS oferują m.in. NaviExpert, VirtualGPS Lite, Vito Navigator, Google Maps, OSM xml.

iOS


System operacyjny stworzony przez Apple dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Do czerwca 2010 system funkcjonował pod nazwą iPhone OS. W przypadku tego systemu wybór darmowych nawigacji jest spory, m.in.: Yanosik, Global Mapper, Skobbler, Navatar

Krótka charakterystyka wybranych aplikacji

Google Maps - jedna z najpopularniejszych aplikacji na telefon, działa on-line, dość dobrze rozwinięte funkcje i możliwość wyświetlania ortofotomap Google.
Yanosik - działa on-line, jego obsługa bywa skomplikowana, ale za to użytkownik ma dostęp do aktualnych informacji o korkach, radarach i wypadkach. Są one przesyłane przez kierowców za pomocą telefonów komórkowych lub specjalnych urządzeń.
MapaMap - działa off-line, większość przydatnych funkcji jest dostępnych dopiero po wykupieniu abonamentu.
Navatar - działa on-line i ma wiele przydatnych funkcji.
OviMpas - działa on-line, dostępna dla uzytkowników telefonów Nokia.
Route 66 - działa off-line, wersja on-line po wykupieniu.
Vito Navigator - działa off-line, wersja podstawowa (darmowa) bardzo skromna
NaviExpert - działa on-line, darmowa tylko wersja testowa.
Skobbler - darmowa tylko wersja off-line, skromny wybór funkcji.

Zdaniem eksperta


Dariusz Nowak, GSM Serwis z Trójmiasta:

- Liczba dostępnych nawigacji przeznaczonych do użytkowania w telefonach komórkowych jest ogromna. Ale tylko niewielka część z nich jest naprawdę darmowa. Wiele z nich to testowe wersje płatnych nawigacji. Bez opłat działają tylko przez kilka, kilkanaście dni. Po tym czasie pojawia się komunikat, że nawigacja jest nieaktywna do czasu jej wykupienia. Niektórzy radzą sobie w ten sposób, iż ponownie wgrywają tą sama nawigację. Inną pułapką są nawigację, które mają niepełne mapy. Czyli np. są na niej zawarte tylko drogi główne, a plany miast składają się tylko z części ulic. Albo nie ma prowadzenia głosowego, za to co jakiś czas pojawia się komunikat, że pełna wersja nawigacji dostępna po jej wykupieniu. Inne nieporozumienie dotyczy darmowych map do nawigacji, które można ściągnąć z internetu i zainstalować w telefonie. Tylko, że bez programu nawigacyjnego – który oczywiście jest płatny – mogą nam posłużyć co najwyżej jako tapety wyświetlacza. Są też takie ciekawostki, jak nawigacje działająca raz na tydzień przez godzinę. Szkoda czasu, aby je ściągać z sieci, nie mówiąc już o instalacji w telefonie. Nawigacje, które wymieniliśmy wyżej, są w większości darmowe, ale niektóre z nich tylko w wersji testowej lub niepełnej. Jednak są one często instalowane przez użytkowników ze względu na szeroką dostępność, łatwość instalacji i możliwość wymiany informacji na forach internetowych.

Wojciech Frelichowski

Autor: Wojciech Frelichowski
23komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (23)

"Symbian
Obecnie niektórzy z tych producentów zastępują Symbiana systemem Windows Mobile." Systemem, którego ostatni wersja wyszła 3 lata temu, który nie będzie dalej rozwijany i którego nie ma na zadnym nowym urządzeniu? "Windows Mobile System operacyjny opracowany przez Microsoft jest coraz częściej spotykany." Chyba coraz rzadziej. "to najczęściej wybierana jest nawigacja Ovi Maps (do niedawna Nokia Maps). " Marka OVI już nie istnieje. Wszystko ma w nazwie "Nokia". "Podstawowym warunkiem możliwości korzystania z nawigacji GPS w telefonie komórkowym jest obecność w aparacie jednego z systemów operacyjnych, umożliwiających instalację tego typu oprogramowania użytkowego."
Jakoś nokia mogłą dać i GPS i mapy na telefonach bez systemu.
Ja, 28.02.2012, 07:37
moim zdaniem to jedyna godna polecenia nawigacja dla profesjonalisty. a wiem co mowie , bo rocznie przejezdzam po calej europie mnostwo kilometrow, taka sama jest opinia kolego kierowcow - rowniez zawodowcow. szkoda, ze nie dziala na androidzie
wiesniak, 29.02.2012, 10:03
TomTom jako profesjonalna nawigacja dla zawodowego kierowcy ? No chyba kolego raczysz sobie żartować. To sprzęt dla kogoś kto mało jeździ. Dla profesjonalisty przyda się tylko profesjonalna nawigacja czyli naviexpert.
Kierowca, 03.11.2012, 17:40
Dlaczego nie wpisali, że GARMIN śmiga na Symbianie. Połowa z tych nawigacji i tak nie działa bez licencji.
XXX, 01.03.2012, 11:36
Dlaczego nie wymieniono jednego z najlepszych programów, czyli AutoMapy? Przecież program jest dostępny na Windowsa Mobile i od nie dawna w wersji Beta na Androida.
szymek, 01.03.2012, 13:52
Automapa jedną z najlepszych nawigacji ? To delikatne nadużycie. Jeśli mówimy o najlepszych to pod uwagę bierze się naviexperta w pierwszej kolejności, a automapa od tego oprogramowania mocno odstaje.
Zwykły_kierowca, 18.02.2013, 20:10
A co z systemem Bada?
Kolo, 01.03.2012, 15:48
Komentarz został usunięty.
Używam Navatara i spisuje się bardzo dobrze polecam :)
Paweł, 02.03.2012, 09:09
nawigacja, 18.03.2012, 09:37
ILE RAZY MOŻNA TO WPISYWAĆ
nawigacja, 18.03.2012, 09:42
Komentarz został usunięty.
A mnie zastanawia taka rzecz, czemu producenci dobrych nawigacji takich jak navexper biorą za swój produkt niewielkie, ale jednak opłaty a tutaj jest za darmo? Czy to nie sugeruje że producenci mają w tym jakieś ukryte cele, np sprzedaż informacji o tym gdzie jest twoje auto i z jaką prędkością się porusza. Może lepiej przy instalacji tych darmowych programów lepiej przeczytać dokładnie licencję. Nie żebym straszył
Kleos, 30.06.2012, 19:55
tak. Głównie informacje te wykorzystuje się po to, żeby określić czy w konkretnym miejscu jest korek, ale kto wie do czego i po co ich jeszcze używają. Między innymi dlatego wolę naviexperta, gdzie mam gwarancję zachowania anonimowości pod tym względem
Greg, 03.11.2012, 17:35
Zgadza się NaviExpert jest niezastąpiony - tylko, że płatny ;)
Z drugiej strony dla osób, które potrzebują nawigacji tylko na wakacje ciekawa oferta jest w Komputer Świecie 8/2012 - nawigacja NaviExpert dostępna jest bezpłatnie na okres wakacji.
Antek, 03.07.2012, 14:05
Yanosik nie jest darmowy-doi kasę z telefonu!!!!!!!
Marek, 28.07.2012, 20:48
Wszystkie strony piszą o darmowej nawigacji ,ale to bzdety czy jest ktoś normalny i potrafi wkleic link z darmowa nawi na androida i niepisac bzdór??????
kobra, 29.08.2012, 19:29
nawigacja
dantech, 09.10.2012, 01:50
Mylisz się kolego, Yanosik jest w pełni darmowy, płacisz tylko za transfer danych. Podobne opłaty ma też naviexpert, ale dodatkowo płacisz jeszcze abonament za korzystnie. Widzisz różnice? Inna sprawa, że w naviexpercie jest to trochę lepiej rozwiązane więc faktycznie pobierasz mniej danych i za transfer w związku z tym płacisz mniej.
Zorientowny, 03.11.2012, 17:46
Polecam navigację Nokii jest bardzo dokładna, działa off line w telefonie z GPS-em, jest całkiem darmowa - dożywotnio z aktualizacjami. Intuicyjna obsługa. Mapy całego świata - wypróbowałem w Haiti.
Gość, 22.10.2012, 14:39
O. K
Dzigdzius, 13.03.2013, 20:23
moim zdaniem najlepsza nawigacja na swiecie jest tylko automapa. w polaczeniu z kims kto zna droge dziala bez zarzutow. godna polecenia jest jej ostatnia wersja 1.1.1.1.1.2.1, w ktorej wprowadzono juz drogi krajowe i usunieto uporczywe jeziora z drog expresowych. chcialbym tutaj pozdrowic zacieklego uzytkownika bartosza prochowskiego z poznania z ktorym to moglem blizej sie poznac podczas postojow na rozdrozasz drog
nickttaki, 09.06.2013, 13:24
Dobra nawigacja ale jak znasz drogę lu jak jedziesz z kimś kto zna drogę. To po co ci nawigacja?
ccc, 15.06.2013, 08:33
żeby było na co ponarzekać.
footloose, 21.07.2013, 20:43
Komentarz został usunięty.

Warte uwagi