Kamera do samochodu - jaką wybrać? Ceny, opinie, porady

Wideorejestrator może pomóc uniknąć kontrowersji w przypadku kolizji. Pozwala także nagrać wyczyny kierowcy w zawodach motorowych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając kamery do samochodu.
Wielki brat za szybą. Wybieramy wideorejestrator do samochodu

fot. Bartosz Gubernat

Jeszcze kilkanaście lat temu popularne urządzenia rejestrujące obraz były duże i ciężkie. Kamery na kasety VHS zajmowały pół szafy, a ciemne obiektywy bez odpowiedniego wspomagania lampą kompletnie nie sprawdzały się po zmroku. Dodatkowo za niezłą kamerę trzeba było zapłacić nawet 5-6 tysięcy złotych. Dziś miniaturowe zestawy rejestrujące obraz potrafią nagrywać nawet w ciemnościach, a ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Trzecie oko

Wideorejestrator jako element dodatkowego wyposażenia jeździ w coraz większej liczbie polskich samochodów. Jak przekonuje pan Marek z Rzeszowa, jego zastosowanie może być bardzo szerokie.

– Sam startuję w zawodach Konkursowej Jazdy Samochodem. Kamerę kupiłem, aby nagrywać swoje występy. Dzięki temu potem mogę je obejrzeć i przekonać się, jakie błędy popełniłem w czasie jazdy – mówi kierowca.

Przecztaj także: Rejestracja samochodu od A do Z. Poradnik

Ale rozrywka to nie wszystko. Jak przekonuje Ryszard Lubas, doświadczony adwokat z Rzeszowa, nagranie z wideorejestratora może okazać się pomocne np. do ustalenia przebiegu wypadku albo kolizji.

– Co prawda takie urządzenia nie posiadają koniecznych atestów, ale nagranie zawsze można poddać analizie przez biegłego, który ustali, czy jest prawdziwe. Jeśli jest ono na oryginalnym nośniku i nie zostało zmodyfikowane, a biegły to potwierdzi, w wielu sytuacjach, może być dowodem w sądzie – przekonuje prawnik.

Przeczytaj więcej: Opony letnie. Kiedy założyć, jak wybrać najbardziej odpowiednie?

Nieco gorzej sytuacja przestawia się wówczas, gdy dodatkowo trzeba ustalić np. prędkość pojazdów biorących udział w kolizji. W przypadku rejestratorów wyposażonych dodatkowo w GPS będzie ona zapisana, ale sąd nie weźmie jej pod uwagę. Amatorskie urządzenia nie mają świadectwa wzorcowania, dlatego wykonywany przez nie pomiar jest traktowany tylko jako wartość przybliżona.

Sprawdź kąt widzenia

Na rynku oferta wideorejestratorów jest potężna. Jak wybrać najlepszy? Fachowcy handlujący tego typu sprzętem wybór radzą zacząć od sprawdzenia parametrów kamery. Aby nagranie było dobre, kamera powinna mieć jak najszerszy kąt widzenia. Minimum to 120 stopni – wówczas urządzenie rejestruje to, co dzieje się przed samochodem oraz po obu stronach jezdni. Ten warunek spełnia większość produktów obecnych na rynku, ale wiele z nich oferuje nawet 150 stopni.

Aby kamera poradziła sobie z rejestracją obrazu po zmroku, powinna być odporna na tzw. zewnętrzne olśnienia, których źródłem są np. latarnie uliczne, albo światła samochodów jadących z naprzeciwka. Jakość nagrania nocą poprawiają diody doświetlające otoczenie podczerwienią, które montowane są w niektórych rejestratorach.

- Ale nawet mając takie wyposażenie kamera nagra tylko obraz w niedalekiej odległości od auta, a kolory będą mocno przekłamane. Nocą takie rejestratory nie działają najlepiej – mówi Bogdan Kawa z firmy Apollo w Rzeszowie.

Przeczytaj także: Świece żarowe w silnikach diesla. Eksploatacja, wymiana, ceny 

Drugą istotną informacją o kamerze jest rozdzielczość rejestrowanych obrazów.

- Im większa tym lepsza, ale minimum to w tej chwili HD czyli 720 p (1280x720). Taki obraz można odtworzyć w niezłej jakości na monitorze HD. Jest jednak poważne „ale". Im wyższa rozdzielczość, tym większe pliki, a co za tym idzie, także większy problem z zapisem danych, co jest minusem rejestratorów nagrywających w full HD czyli 1080 p (1920x1080) – tłumaczy Kawa.

Dlatego warto zainwestować w urządzenie obsługujące duże karty pamięci (standardem jest obsługa kart o pojemności maksymalnie 16-32 GB, zazwyczaj to karty SD lub microSD) albo posiadające dużą pamięć wewnętrzną. Większość rejestratorów dzieli długie nagrania na wiele plików, mieszczących najczęściej od dwóch do piętnastu minut filmu. Dzięki temu zapis zajmuje mniej miejsca i łatwiej usunąć z niego niepotrzebne sceny, robiąc w ten sposób miejsce na kolejne nagrania. Większość kamer nagrywa filmy w tzw. pętli, stare nagrania zastępując nowymi. Zależnie od rozdzielczości obrazu karta 32 GB mieści od kilku do kilkunastu godzin filmu.

Kamery do samochodu z wbudowanym czujnikiem ruchu nagrywają tylko wówczas, gdy samochód ruszy z miejsca, co pozwala oszczędzić miejsce na karcie. Ale może być także przyczyną kłopotów. Np. wówczas, gdy ktoś uderzy w nasze auto na postoju, np. podczas oczekiwania na zmianę świateł. Z drugiej strony kamera włączy się automatycznie (gdy ma wbudowany akumulator) także, gdy ktoś uderzy w zaparkowany samochód. Na filmie będzie więc widoczne auto sprawcy.

Bardziej rozbudowane urządzenia posiadające moduł GPS pozwalają uzupełnić zapis o datę, godzinę i aktualną prędkość. Są też urządzenia, które w przypadku niecodziennej sytuacji, jak np. gwałtowne hamowanie automatycznie rejestrują przebieg zajścia i uniemożliwiają usunięcie pliku nawet wówczas, gdy na nośniku skończy się miejsce. Urządzenia z czujnikiem wstrząsów zapisują też, z której strony i z jaką siłą nastąpiło uderzenie. To też pomaga w ustaleniu przebiegu ewentualnych kolizji.

Wyświetlacz i akumulator

Jak niemal każde urządzenie elektroniczne wideorejestrator także wymaga zasilania. Najtańsze urządzenia nie posiadają wbudowanych akumulatorów, korzystają, wyłącznie z instalacji elektrycznej samochodu. Takie rozwiązanie ma sens tylko wówczas, gdy kierowca nie korzysta z innych urządzeń podłączanych do gniazda zapalniczki.

- Gorzej, jeśli w aucie jest dodatkowo np. nawigacja, która wymaga tego samego źródła zasilania. Dlatego znacznie lepiej zdecydować się na kamerę z dodatkowym, własnym akumulatorem. Alternatywą dla takiego urządzenia jest przejściówka montowana do gniazda w samochodzie, pozwalająca podpiąć nawet kilka urządzeń naraz. Można ją kupić za kilkanaście złotych np. na stacji benzynowej – dodaje Bogdan Kawa.

Cena wideorejestratora w dużej mierze zależy od jakości układu optycznego, który wpływa na rozdzielczość i jakość filmu, oraz rodzaju i wielkości wyświetlacza. Najtańsze zazwyczaj są te urządzenia, które wcale nie mają ekranu. Standard to monitor o przekątnej od dwóch do trzech cali (ok. 5 - 7,5 cm). To w zupełności wystarczająca wielkość, pozwalająca śledzić na bieżąco nagranie zza kierownicy. W większy ekran nie ma sensu inwestować, bo dane z pamięci wewnętrznej lub karty pamięci i tak najczęściej ogląda się na komputerze w domu.

Ciekawą propozycją są kamery do samochodu współpracujące z nawigacją GPS, która może służyć także jako ich wyświetlacz. Wielu producentów pozwala podpiąć do rejestratora kamerę cofania, co zwiększa funkcjonalność jego monitora.

Przygotuj ok. 300 zł

Jak wspomnieliśmy, ceny najprostszych urządzeń zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Najczęściej są to jednak produkty kiepskiej jakości, umożliwiające zapis w niskiej rozdzielczości i tylko na mało pojemnych nośnikach. W nocy są praktycznie bezużyteczne.

Za niezły rejestrator nagrywający w rozdzielczości HD, posiadający dwucalowy ekran i wbudowaną baterię trzeba zapłacić ok. 250-350 zł. Na rynku popularnym modelem jest Mio Mivue 338, który można wykorzystać także jako aparat fotograficzny. Urządzenie posiada wyjście AV, pozwalające podłączyć je bezpośrednio do monitora.

Nieco taniej, za ok. 180 zł można kupić model U-DRIVE DVR popularnej w Polsce firmy Media-Tech. Urządzenie posiada aparat  fotograficzny, podpięte do zapalniczki uruchamia się automatycznie po włączeniu silnika. Wbudowane diody pozwalają fotografować i nagrywać przedmioty także w ciemności. Rozdzielczość nagrywanego obrazu to 720 p.

W sklepach internetowych dużym wzięciem cieszy się jeszcze urządzenie Overmax Cam 04. Kosztuje ok. 250 zł. Nagrywa filmiki w rozdzielczości full HD, po zmroku automatycznie przełącza się na tryb nocny. Wykorzystywane jako aparat fotograficzny rejestruje obraz w rozdzielczości 12 megapikseli, menu jest w języku polskim.

Kamera do samochodu z modułem GPS, pozwalającym odtworzyć prędkość i przebieg trasy kosztują minimum 500 zł. Najtańszy wideorejestrator z nawigacją GPS też kosztuje ok. 500 zł.

W przypadku kamer do samochodu rejestrujących obraz w rozdzielczości mniejszej niż HD można wybrać kartę pamięci SD klasy 4. Ceny kart o pojemności 16 GB zaczynają się od 40 zł, a tych o pojemności 32 GB od 80 zł. Do wideorejestratorów nagrywających obraz w rozdzielczości HD i full HD trzeba wybrać kartę z większą prędkością zapisu - SD klasy 10. Ceny takich kart o pojemności 16 GB zaczynają się od 60 zł, a 32 GB od 110 zł.

Większość wideorejestratorów samochodowych jest przystosowana do montażu w kabinie. Kamera, którą można zamontować na karoserii auta albo na motocyklowym kasku musi mieć solidniejszą obudowę, zazwyczaj wodoodporną i konstrukcję odporną na wstrząsy. Zestaw złożony z kamery i solidnego uchwytu z przyssawką kosztuje ok. 1000 zł.

Bartosz Gubernat
fot. Bartosz Gubernat 

Autor: Bartosz Gubernat
51komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (51)

Motocykliści mogą z powodzeniem stosować malutkie kamery w kasku, a nie na kasku. Przykładowo kamerka z Azji za niecałe 150zł spisuje się w tej roli świetnie! http://www.dworniak.pl/blog/2013/04/80816v2-czyli-trzecie-oko-kierowcy/ a tu film z Youtube (przestawcie jakość na 720):
http://www.youtube.com/watch?v=e6PVy0yFlFQ
Bartosz, 04.04.2013, 15:26
Przykro mi, ale szanowny Autor nie ma pojęcia o tym o czym pisze i chyba nigdy nie widział nagrania Full HD. Żaden z tych rejestratorów nie ma Full HD. Najlepszą jakością nagrania (z tych wymienionych), ma Mio Mivue 338. Mimo że maksymalna rozdzielczość zapisu wynosi 1280 x 720, to koduje obraz kodekiem H.264, co daje dosyć dobrą jakość przy niewielkiej wadze pliku video.
Media-Tech U-Drive DVR MT4036 - sensor 0.9 Mpx, rozdzielczość taka jak Mio Mivue 338, ale bez kodeka H.264, jakość obrazu kiepska.
Overmax Cam 04 - to samo co Media-Tech U-Drive DVR MT4036.
Wszystkie trzy reklamowane jako HD, co jest oczywistą bzdurą marketingową, podtrzymywaną przez ludzi którzy pierwszy raz opisują coś, czego nigdy nie mieli w ręku.
Żaden rejestrator Full HD (1080p, 30 kl/s), na polskim rynku nie jest tańszy niż 400 zł, bo jeżeli chiński producent sprzedaje (w hurcie) po 80 $, to tylko instytucja charytatywna mogła by sprzedać to za 200 zł.
Pozdrawiam kamerzystów, nie dajcie się nabrać na tanie badziewie, a rejestrację trasy w takiej samej jakości zapewniają prawie wszystkie telefony, które zapewne już macie. Ale jeżeli ktoś chce wyrzucić jakieś 200 zł, to jego sprawa.
handlarz, 04.04.2013, 17:26
Dokładnie jak pisze przedmówca. Te niby Full HD to jest rozdzielczość interpolowana. Równie dobrze można sobie rozciągnąć obraz na komputerze.
Dobre kamery robi DOD (dod-tech.com) - sprawdźcie jakość na youtube to zobaczycie różnicę.
Tu porównanie kamer dashcamtalk.com/dash-cam-comparison/
Suawek, 05.04.2013, 09:42
Jesli chodzi o mnie to na swoj rejestrator BLACKVUE DR 500GW-HD naprawde nie ma co narzekac. Ja jestem z tej kamery bardzo zadowolony.
irek78, 15.09.2013, 18:37
Jak ja bym dał za rejestrator ponad 1300zł, też bym był zadowolony, a w zasadzie musiał bym być.
Kamilpl, 27.10.2013, 22:58
Ja mam autko za 1500, telefon za 1300, zarabiam 1200, wydaję ok2700. Jak żyć? Jeszcze taka kamerka?
Nazwisko lub pseudonim, 24.04.2014, 22:38
nie potrzebuje aparatu, wifi i innych pierdół których nie wykorzystam, i co? Zaskoczę Cie: kilka milionów ludzi nie ma takich telefonów. ostatnie zdanie twojego komentarza tylko pokazuje jak odklejony od rzeczywistości jesteś.
Idź do rodziców niech ci dadzą na cukierki dziecko.
piotr, 05.04.2013, 10:30
Komentarz został usunięty.
Masz kolego wiele racji, jednakże nie czytasz ze zrozumieniem. Wszystkie opisywane w artykule urządzenia są określane jako HD, a nie FULL HD, a to jest różnica. Tak więc nie rozumiem czemu się spinasz. Miałem okazje osobiście testować dwa z tutaj proponowanych urządzeń. Mio oraz MediaTecha. Z tą różnicą, iż mediaTech w moim przypadku był oznaczony logiem Prestigo - ale to dokładnie to samo urządzenie. Prestigo wypada fatalnie, ale i samo Mio nie najlepiej. Jeśli chodzi o jakość obrazu i jakość wykonania, to Mio radzi sobie wyśmienicie. Dodatkowo małe gabaryty w pełni cieszą oko użytkownika. Prestigo zaś zaprojektowane bez pomysłu. Przyciski sterujące ze złej strony, duże gabaryty, niewygodny uchwyt. To tylko kilka zalet. obraz lekko śnieżący, co nie występowało w przypadku Mio oraz jeszcze jednego (o połowe tańszego) urządzenia. A co do rejestracji poprzez telefon, to raczej się nie zgodzę. Za dnia to może i racja, ale w nocy o rejestracji telefonem to raczej zapomnijcie. Tak więc kolego zanim coś napiszesz to potestuj troche.
Crashbandicot, 06.04.2013, 08:39
Niestety, nie masz racji. Rozdzielczość HD to właśnie FullHD, czyli 1920x1080. Tzw. HD Ready to tylko półśrodek z czasów gdy matryce telewizorów były drogie i produkowano tańsze o niższej rozdzielczości oznaczając HD Ready. Oznaczało to, że sprzęt może odtwarzać obraz HD (ale nie w pełnej jakości).
mentos, 05.12.2013, 04:12
HD jest w kilku odmianach i różnych rozdzielczościach. 480 to też HD, zarówno jak i 720 i kilka innych. Hd to nie full hd...
Trabant, 17.12.2013, 15:58
480 to nie HD. Hd to 720 i 1080
Nico, 09.01.2014, 17:35
HD czy też HD Ready to jest 720 p a Full HD to 1920p. Pozdrawiam
SzalonyMondi, 28.10.2014, 14:24
Ja uzywam BlackSys CF-100 - prawdziwe full HD i jakość nagrania w nocy - igła.
polecam
mikolaj, 25.09.2013, 11:16
Komentarz został usunięty.
A ty co proponujesz?
Mati, 12.12.2013, 14:51
Pod tym linkiem możecie zerknąć na test mio mivue 308 http://forum.programosy.pl/mio-mivue-338-wideorejestrator-rejestrator-sa...
matheeeos, 04.04.2013, 17:54
Komentarz został usunięty.
Polecam na smatfona aplikacje androidową DailyRoads Voyager, która w połączeniu z dobrym smartfonem nagrywa filmy z prędkością (z GPS'a) i czasem.
Przemo, 05.04.2013, 08:59
BARDZO FAJNA SPRAWA I MOŻE WRESZCIE CZŁOWIEK NIE BĘDZIE MUSIAŁ DOCHODZIĆ SIĘ SWOICH PRAW CHOCIAŻ ZNAJĄC ŻYCIE TE CAŁE ŚMIESZNE POLICJANTY I PROKURATORY I TAK COŚ WYMYŚLĄ I TAKIE NAGRANIE NIE BĘDZIE PODSTAWĄ W PROWADZONEJ SPRAWIE.....
TOMASZ, 05.04.2013, 17:16
Mimo ze masz nagranie to policjantom, prokuratorom jeszcze czegoś brakuje napisał gość na forum. Tak jest w skorumpowanej Polsce przy rządach złodziei z PO a czego brakuje ja wiem LAPOWKI.
Bronek., 20.10.2014, 04:49
Witam.Potrzebuję kamerkę z czujnikiem ruchu,żeby rejestrowała gościa ,który rysuje mi maskę samochodu.
Marcel, 12.04.2013, 17:09
To mysle ze powinieneś sie zastanowić nad wspomnianym BLACKVUE DR 500GW-HD. Tutaj też rejestrator sprawdza sie w czasie postoju na parkingu.
maciej78, 11.08.2013, 22:03
moja znajoma ostatnio straciła szybę kiedy zapomniała ze sobą zabrać wideorejestratora ...oczywiście kamerkę również
Wesker, 07.09.2014, 18:38
jak juz ktos napisal - prawda jest taka ze zadna z tych kamer nie nagrywa w HD, te testy to chyba sponsorowany material i dlatego brakuje profesjonalnych kamer- a takie robi DOD-tech zobaczcie na YouTube DOD LS300W lub DOD VRH3 zobaczcie co to znaczy HD jak nie zrozumieliscie z wikipedii ----- slabo chlopaki / bardzo slabo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nowy, 25.05.2013, 23:29
Z mojego doświadczenia to najlepszy rejestrator na który trafiłem to BLACKVUE DR 500GW-HD . Rejestrator posiada funkcję ZOOM i PARKING MODE. Jest to najbardziej uniwersalne urządzenie.
andrzej, 18.06.2013, 19:17
Bardzo dobry wybór, w sumie własnei to jest też taki rejestrator którego i ja szukam.Przeczytałem sobie specyfikacje i wyglada to naprawde bardzo dobrze. Super sprzęt.
ankowy22, 07.07.2013, 20:37
Komentarz został usunięty.
Ja jestem tego samego zdania. Dobry sprzęt, w tym przypadku rejestrator to naprawde to co powinno sie miec w swoim aucie. Ja też dla siebie znalazłem w tym miejscu www.autoradio.com.pl
irek78, 07.09.2013, 20:23
To się nazywa aktywna reklama... Ile tekstów nie czytam to kamerkach to zawsze to sama zachęta :) A to już jest kryptoreklama Panowie i jako model biznesowy, który ma za zadanie oszukiwać nas konsumentów mi osobiście nie odpowiada i nigdy nie kupię nic na stronie która od początku chce zrobić ze mnie wała :P
Grzegorz, 27.09.2013, 14:57
Zabawnie jak boty z reklamy same sobie odpisują.
Inhumator, 25.07.2014, 22:26
Zgadzam sie z Tobą. Ja podpatrzyłem akurat ten model u kumpla i podpytałem o pare rzeczy. Naprawde świetny rejestrator i jesli sam miałbym sie decydować to własnie tez na ten model.
łukszz, 20.07.2013, 16:34
Ile dostajesz za reklamowy spamik? :)
Stfur, 28.07.2013, 02:39
Czy ten rejestrator BLACKVUE DR 500GW-HD posiada polskie menu ?. hetman
Hetman, 28.07.2013, 10:18
Ma i naprawde jest super. W sumie sam sie zastanawiam dlaczego wczesniej nie zdecydowałem sie na takie rozwiązanie jesli chodzi o rejestrator.
irek78, 20.09.2013, 18:51
Komentarz został usunięty.
szukam kamery do auta do nagrywania nocą z zasilaniem wewnętrznym, nagrywanie na parkingu, przebijają mi koła. Gdyby ktoś znał coś takiego proszę o info na
marcineb@interia.pl
zxc, 28.08.2013, 21:23
Drogi autorze. Jak kupowałem kamerę, to też się strasznie jarałem że szerokokątna. Bo szerzej widać, więcej obiektów itd. A później odtworzyłem to i porównałem obraz z kamerą, którą miałem poprzednio. Efekt jest taki, że na nagraniu auto przede mną zajmuje mniejszą część obrazu i jest mniej wyraźne. Jakie to ma znaczenie? Ano takie, że żeby nagrała się tablica rejestracyjna muszę podjechać naprawdę blisko (czyli praktycznie zatrzymać się za tym autem na skrzyżowaniu). Z kamerką "wąskokątną" tego problemu nie było.
mentos, 05.12.2013, 04:17
Komentarz został usunięty.
Wlasnie mam zamiar kupic taki rejestrator wiec nie wiemczy to jest dobry spraet czy nie i czy warto dac za to cacko ponad 300 pln - moze poradzisz jaki sprzet jest lepszy poniewaz robie taki zakup po raz pierwszy - pozdrawiam
bodzio, 04.01.2014, 18:30
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Wszystkie kamery co są w sprzedarzy nie spełniają wymogów co pisze producet. Sam sprawdziłem 5 kamer powyżej 400 zł. To jest kłamstwo.
KAMERY HERO3 nie jest tania. Ale wszystkie wasze kamerki co opisujecie nie mają w czym do tej kamery. Najtasza kosztuje koło 1000 zł. Ale jest o wiele lepsza co płacicie mało co mnie od tej kamery. Ma taką kamerę od tej firmy od 2 lat. Ful wypas.
iko, 17.01.2014, 00:26
Tylko monitor do tej kamery jest oddzielny i płacisz dodatkowo za ten monitor. Ale film jest bardzo wyrażny. Takie kamery są zastosowane w programie telewizji TVN STOŁECZNA DROGÓWKA.
iko, 17.01.2014, 00:39
Komentarz został usunięty.
Prośba o poradę do doświadczonych użytkowników kamer w samochodzie: Mam zwykłą, ręczną kamerę SONY - dość ciężką (HDR-CX350 masa ok. 320 g). Chciałbym ją zamontować na dość dobrym uchwycie - za przednią szybą. Czy są takowe dostępne w Polsce? Przyssawka wydaje mi się dość wątpliwym rozwiązaniem. Przydałby się również jakiś kompensator drgań (poza wewnętrznym w kamerze). Pozdrawiam
Kin, 31.12.2013, 09:23
tu jest test najtańszej kamerki za 50zł:
http://youtu.be/eYtEEvgL2AM
bd, 06.04.2014, 10:49