Naprawa szyb samochodowych - klejenie czy wymiana? Poradnik

Niewielkie pęknięcia albo odpryski szyb można usunąć u mechanika. To szybsze i przede wszystkim tańsze rozwiązanie niż wymiana całej szyby.

fot. redakcja.regiomoto

O ile tylna i boczne szyby samochodowe wytrzymują zazwyczaj cały okres żywotności auta, czołowa jest znacznie bardziej narażona na uszkodzenia. Wynika to przede wszystkim z faktu, że to właśnie przednia część samochodu jest najczęściej obijana przez kamyczki i śmiecie, których pełno na naszych drogach.

Zobacz: Hamulce - kiedy wymieniać klocki, tarcze i płyny - poradnik

Na przednią szybę podczas jazdy działają też największe siły. Dlatego na równej gładkiej powłoce pojawiają się odpryski i pęknięcia, które potrafią szybko się powiększać. Zwłaszcza jeśli kierowca często jeździ po wyboistych drogach.

Pęknięcia, odpryski...

Szkło może być uszkodzone na kilka sposobów. Na szybie od naprężeń i uderzeń mogą pokazać się „pajączki”, „gwiazdki”, „rysy”, czy „półksiężyce”. Każde z nich, nawet jeśli nie jest duże, potrafi utrudnić kierowcy prowadzenie auta. W słoneczne dni taki ubytek rozprasza promienie słoneczne, oślepiając kierowcę.

Pamiętajmy, że w przypadku uszkodzenia przedniej szyby samochód nie przejdzie przeglądu technicznego. Nic dziwnego - jazda z takim uszkodzeniem może być niebezpieczna. Znane są przypadki, gdy z powodu pękniętej szyby poduszki powietrzne nie działają jak należy. Poza tym wtedy karoseria jest mniej sztywna, co może być niebezpieczne w czasie wypadku.

Klejenie szyb samochodowych zamiast wymiany

W profesjonalnym warsztacie usuniemy większość ubytków bez konieczności kosztownej wymiany całej szyby. Są jednak pewne warunki. Po pierwsze uszkodzenie nie może znajdować się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy i nie może być zbyt stare. Odprysk nie może mieć więcej niż 5-20 mm średnicy (w zależności od techniki naprawy), a pęknięcie nie powinno być dłuższe niż 5-20 cm.

- Naprawa nie będzie możliwa także wówczas, gdy pęknięcie kończy się na krawędzi szyby lub pod uszczelką. Wówczas pozostaje tylko wymiana szyby na nową – mówi Karolina Leśniak z rzeszowskiej firmy Res-Motors.

Fachowcy nie polecają naprawy zniszczonych i porysowanych szyb, które mają wiele uszkodzeń. Co istotne, usuwa się tylko odpryski po zewnętrznej stronie szyby. Naprawa – tzw. klejenie – wygląda następująco.

Najpierw przy pomocy specjalnego urządzenia z ubytku usuwa się wilgoć, zanieczyszczenia i powietrze. Następnie uszkodzenie wypełnia się żywicą syntetyczną, utwardza i poleruje. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż godzinę.

Taniej i szybciej

Jak informują specjaliści z firmy NordGlass, naprawa przywraca szybie 95-100 proc. wytrzymałości w uszkodzonym miejscu. Co ważne, w odróżnieniu od wymiany - listwy i klipsy pozostają na swoich fabrycznych miejscach.

Nie bez znaczenia jest także różnica w cenie. Podczas gdy za nową, czołową szybę do popularnego modelu samochodu trzeba zapłacić ok. 500-700 zł, regeneracja nie powinna być droższa niż 50-150 zł. Cena zależy od wielkości uszkodzenia i czasu, jaki trzeba poświęcić na jego usunięcie.

Bartosz Gubernat

Autor: redakcja.regiomoto
15komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (15)

Znane są przypadki, gdy z powodu pękniętej szyby poduszki powietrzne nie działają jak należy. Poza tym wtedy karoseria jest mniej sztywna, co może być niebezpieczne w czasie wypadku. bzdury
zxcm, , 11.08.2011, 09:24
sam jesteś bzdury...!!!
nie wiem jak się sprawy mają co do działania poduszki powietrznej ale co do sztywności karoserii to z pewnością racja ze trzci na sztywności bo choć moze sie to nie mieścic w tej twojej małej główce ale większośc aut ma nadwozie samonośne i opiera się takrze na szybie, pomimo iż syzby sa raczej kruche to dopuki siły działaja na nią w jej przekroju to jest bardzo mocno wytrzymała.
ghgfh, 29.10.2012, 21:09
Po pierwsze, w nowoczesnych samochodach szyba klejona do karoserii jest jej integralnym elementem i ma wpływ na sztywność całej konstrukcji nadwozia. Po drugie, w razie wypadku poduszki powietrzne mają oparcie właśnie na szybie i części kokpitu, w przypadku uszkodzenia lub braku szyby poduszki powietrzne nie są w stanie chronić kierowcy i pasażera. Między innymi dlatego po montażu szyby zaleca się postój pojazdu do momentu związania kleju, tak by w razie wypadku poduszka powietrzna nie była w stanie jej wypchnąć.
Dominik, 21.11.2012, 13:36
Wymiana szyby nie zawsze jest koniecznością, ale żeby to ocenić i w miarę fachowo naprawić ją warto oddać samochód w ręce sprawdzonego warsztatu. Dlatego ja po swoich przygodach z różnymi "fachowcami" jeżdżę z uszkodzoną syzbą już tylko do NordGlasse.
bartek44, 15.12.2012, 11:44
Komentarz został usunięty.
TYLKO NIE NORDGLASS PANOWIE I PANIE TYLKO NIE TEN BUBEL
MARCIN ZURAWSKI, 16.10.2014, 15:43
Komentarz został usunięty.
nie no jasne, że lepiej nie oddawać „wujkowi zbyszkowi” do naprawy, tylko pokusić się o fachowe ręce ;) ja swoje cztery kółka i pajęczynowate szyby oddaje do aga polu, w okolicach warszawy. uwijają się żwawo, a koszt nie jest zbyt wysoki, zwłaszcza, że ostatnio pokusili się o zniżkę na hasło „internet” ;)
michaś, 17.12.2012, 11:10
szyba to istotna część samochodu i nie warto ryzykować. ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Wydaje mi się że jak już pękła to nic jej nie uratuje przed wymianą.
mazi88, 07.02.2013, 22:16
Warto się skonsulatować w warsztacie przed wymianą.
Ja pojechałem do NordGlass w Łodzi i dzięki ich radzie
nie wymieniałem szyby tylko mi nadlali odprysk.
Nie ma po tym absolutnie żadnego śladu a jak by tego
było mało to dali mi na tę naprawę dożywotnią gwarancję!!
Bonio, 11.02.2013, 00:06
z uszkodzeniem odpryskiem lub pęknięciem szyby moim zdaniem jak najszybciej trzeba jechać do serwisu może nas spotkać przykra niespodzianka podczas policyjnej kontroli.
artek, 19.02.2013, 19:20
policja to jeden aspekt, drugi jest taki że dopóki to nie jest duże uszkodzenie to można szybę naprawić a to na pewno mniejsze koszta niż wymiana całej.
mazi, 21.02.2013, 21:28
to fakt ponieważ w okresie zimy szyba jest narażona na działanie mrozu i nawiewu ciepłego powietrza co może spowodować pęknięcie szyby a to już większy wydatek.
laki, 25.02.2013, 18:03
Zwłaszcza jak się ma jakiekolwiek uszkodzenie na szybie, to jakakolwiek większa nagła zmiana temperatury będzie skutkować pęknięciem szyby. Jeżeli ma się jakiś odprysk to powinno się go czym prędzej naprawić!!
Zen, 28.02.2013, 19:36
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
TYLKO NIE NORDGLASS
MARCIN ZURAWSKI, 16.10.2014, 15:44
Jeśli szukacie fachowców w zakresie wymiany szyb samochodowych to polecam AUTO Glass-a. Fachowo i solidnie wymienili mi szyby. Świadczy o tym najdobitniej fakt, że samochód z tak naprawioną szybą jest pozytywnie oceniany w każdej stacji diagnostycznej. A wiem o tym, bo dużo podróżuję. Pewnego dnia miałem małe nieszczęście i szyba nadawała się do wymiany.
MarioB, 17.02.2015, 15:05
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Zepsuty samochód, rozbita szyba, czy przebita opona to tylko niektóre sytuacje, jakie mogą przydarzyć się kierowcy. Niestety, pomimo wielu starań, pewnych sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jak dobrym kierowcą byś nie był, warto wykupić Auto Casco oraz NNW. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest często oferowane w pakiecie z AC.
Ekspert Link4, 23.03.2015, 19:25

Warte uwagi