Prawo jazdy - ile kosztują kurs, egzamin i wymiana dokumentu

Prawo jazdy kategorii B lub A to przepustka do świata motoryzacji i wielu zawodów. Warto się o nią postarać już teraz, bo w 2013 r. egzaminy będą trudniejsze.

fot. redakcja.regiomoto

Pierwszym krokiem każdego kandydata na kierowcę jest wybór dobrej szkoły nauki jazdy. Oprócz sali do prowadzenia zajęć teoretycznych musi mieć ona utwardzony plac manewrowy, wyłączony z ruchu pojazdów innych niż te przeznaczone do nauki jazdy. Musi on umożliwiać wykonanie każdego z zadań przewidzianych na egzaminie państwowym z wyjątkiem ruszania na wzniesieniu.

Wszystko e egzaminach, kursach i testach na prawo jazdy

Ważny jest sprzęt. W przypadku kursu na prawo jazdy kategorii A powinien to być motocykl o pojemności skokowej silnika przekraczającej 125 cm sześć., który może osiągnąć prędkość co najmniej 100 km/h. W przypadku kategorii B, musi to być samochód osobowy o długości przekraczającej 3,5 metra.

Warto wybrać szkołę, która do nauki jazdy używa tego samego modelu samochodu, co ośrodek egzaminowania. Michał Chalot z Ośrodka Szkolenia Kierowców Rodmos w Lublinie radzi: – Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego ośrodka, warto popytać znajomych, przejrzeć fora internetowe, aby zapoznać się opiniami osób, które skorzystały z usług szkoleniowych danego OSK.

Zobacz też: Trudniejsze egzaminy na prawo jazdy od 2013 r. - to pewne

Cena kursu na prawo jazdy kategorii A waha się – w zależności od regionu Polski - od 800 do 900 zł, a na kategorię B – od 1000 do 1400 zł. Do tego dochodzi koszt badań lekarskich – 50 zł.

Kurs na najpopularniejsze prawo jazdy kategorii B, umożliwiające prowadzenie samochodów osobowych, trwa zazwyczaj około trzech tygodni. W tym co najmniej 30 godzin zajęć praktycznych, czyli jazdy po drogach i placu manewrowym.

Po ukończeniu kursu trzeba udać się do wybranego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, aby zgłosić się na egzamin państwowy. Nie musi to być WORD najbliższy od miejsca zamieszkania przyszłego kierowcy. W ośrodku trzeba przedstawić m.in. zaświadczenie o ukończeniu kursu, potwierdzenie pozytywnego wyniku badań lekarskich, wniosek o wydanie prawa jazdy, fotografię oraz dowód wniesienia opłaty za egzamin.

- W przypadku egzaminów teoretycznych dla kategorii A, A1 lub B wynosi ona 22 zł, praktyczny sprawdzian dla motocyklistów kosztuje 140 zł, a dla kierowców aut osobowych 112 zł - mówi Andrzej Banaszkiewicz, zastępca dyrektora WORD Lublin.

Po zdaniu teorii kandydat na kierowcę ma pół roku, by pozytywnie przejść przez egzamin praktyczny. Jeśli nie uda mu się to trzy razy, musi wykupić dodatkowy kurs w szkole nauki jazdy. Trwa on pięć godzin i kosztuje 200-250 zł.

Po zdanym egzaminie WORD wysyła dokumenty do wydziału komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta w miejscu, w którym zameldowany jest kierowca. Urzędnicy sprawdzają, czy wszystko się zgadza i kierują dane do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. To stamtąd pochodzą gotowe blankiety praw jazdy. Na stronie internetowej www.kierowca.pwpw.pl można sprawdzić, na jakim etapie wytwarzania jest nasze prawo jazdy.
- Czas oczekiwania na dokument to według przepisów 30 dni, w praktyce ogranicza się do trzech tygodni - podkreśla Maciej Kulka, właściciel szkoły nauki jazdy w Lublinie.

Upragniony dokument odbiera się w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędy miasta. Trzeba się przygotować na kolejny wydatek – opłata za wydanie prawa jazdy to 84 zł plus 50 gr opłaty ewidencyjnej. Tyle samo kosztuje wydanie tzw. wtórnika, czyli nowego dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy. Trzeba się o niego postarać, gdy zgubimy prawo jazdy lub je nam ukradną. Aby go otrzymać, trzeba w wydziale komunikacji złożyć oświadczenie o utracie dokumentu.

Jeśli ktoś stracił uprawnienia, bo zebrał za dużo punktów karnych i pod pozorem kradzieży stara się o wtórnik, dużo ryzykuje. To przestępstwo, za które grożą nawet trzy lata więzienia.

Mandat za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy przy sobie to 50 zł, a za kierowanie bez uprawnień 500 zł.

Paweł Puzio

Autor: Paweł Puzio
2komentarzy

Warte uwagi