Wymiana wycieraczek samochodowych - kiedy, dlaczego i za ile

Jesień i zima to dobry moment na montaż nowych wycieraczek szyb w samochodzie, bo w tych miesiącach korzysta się z nich szczególnie często. Dla własnego bezpieczeństwa nie warto na nich oszczędzać.
Wymiana wycieraczek samochodowych - kiedy, dlaczego i za ile

fot. redakcja.regiomoto

Zużyte wycieraczki najpierw zaczynają zostawiać smugi na szybie, ograniczając widoczność. Z czasem staje się to coraz bardziej dokuczliwe. Zwłaszcza, gdy z przeciwka nadjeżdża inne auto.

Czyste szyby to podstawa

Jeśli kierowca nie zareaguje, zużywające się pióra wycieraczek zaczynają skakać po szybie, zamiast płynnie się po niej przesuwać. Słychać wtedy charakterystyczne skrzypienie. Można sprawdzić, czy ramiona wycieraczek prawidłowo dociskają pióra. Ale w większości wypadków skrzypienie to sygnał, że pióra wycieraczek wymagają wymiany na nowe.

Na ich zużycie mają wpływ nie tylko warunki atmosferyczne, ale też sposób użytkowania auta. Choćby to jak obchodzimy się z szybami. Brudne - o każdej porze roku - są dla wycieraczek niczym pumeks. Warto więc dbać o czystość szyb, pamiętając także o przetarciu piór.

Zabójcze skrobanie

Szczególnego traktowania wymagają wycieraczki zimą – zwłaszcza, gdy przyjdą mrozy. Szkodzi im choćby skrobanie szyb. Podczas oczyszczania okien ze szronu i lodu rysujemy szkło. Po pierwsze pogarsza to widoczność, bo rysy rozpraszają promienie świetlne. Po drugie przyspiesza zużywanie gum wycieraczek.

Niektórzy radzą, żeby zamiast skrobania, odpalić silnik, włączyć nawiew na szyby i poczekać, aż szyby same się odmrożą. Tylko że zgodnie z zaleceniami producentów samochodów ruszać należy od razu po uruchomieniu silnika. Oszczędzamy w ten sposób i paliwo, i jednostkę napędową.

REKLAMA
Akcesoria regiomoto.pl - akcesoria i części samochodowe, sklep internetowy

Dlatego fachowcy radzą, by korzystać z odmrażaczy.
- To najlepsze rozwiązanie, w ten sposób nie niszczymy szyb ani piór wycieraczek - zapewnia Maciej Chmielewski z Invest Moto Centrum w Bydgoszczy - firmy działającej pod szyldem PROFIAUTO.

Sprawdź płyn do spryskiwaczy

Chmielewski radzi również, by podczas mrozów włączać wycieraczki i spryskiwacze dopiero, gdy szyby są choć trochę nagrzane. Warto przy tym pamiętać o stosowaniu zimowych płynów do spryskiwaczy, najlepiej nie tych najtańszych.

Tym bardziej, że w wielu samochodach wycieraczki i spryskiwacze są podłączone do tego samego bezpiecznika. Zamarznięty płyn może sprawić, że próba spryskania szyb skończy się awarią obwodu elektrycznego. Jeśli kierowca nie ma zapasowego bezpiecznika, zostaje bez działających wycieraczek. Nie tylko w długiej trasie jest to niebezpieczne.

Aby uniknąć awarii silniczka obsługującego wycieraczki, warto przed ich uruchomieniem sprawdzić czy nie przymarzły do szyb.

Czym kierować się wymieniając wycieraczki?

- Przede wszystkim nie warto oszczędzać – podkreśla Maciej Chmielewski. Jego zdaniem najlepsze są wycieraczki bezstelażowe, czyli tzw. banany lub silencio. Ponieważ nie mają one metalowej obejmy ich guma lepiej przylega do szyby. Do tego pracują ciszej. Nie są jedna tanie – ceny markowych zaczynają się od 40 złotych wzwyż za sztukę.

Przy zakupie tradycyjnych wycieraczek też warto wybierać produkty uznanych firm.
- Unikajmy tych tanich, sprzedawanych w marketach. Szkoda na nie pieniędzy – zaznacza ekspert.

Adam Lewandowski
fot. sxc.hu

Autor: redakcja.regiomoto
10komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (10)

Komentarz został usunięty.
kupuje w markecie za 10zl. to mam 18 kompletow zamiast jednego oryginalnego za 180zl, ktory wytrzyma pol roku. marketowe wytrzymuja dwa miesiace. chyba nic dodawac nie musze.
dtzdg, 17.10.2011, 23:00
Ja wczoraj kupiłem w markecie nową płaską wycieraczkę produkowaną pod marką marketu. Masakra po 5 ruchach na szybie zostawiała mi już smugę na pół szyby. Kupiłem dzisiaj taką za 50zł i wszystko gra. Widoczność pełna przy obecnych deszczach.
Gość, 27.10.2011, 10:51
Ja kupuję markowe wycieraczki i nigdy nie narzekam. Nie skaczą, nie mażą szyby oraz cicho pracują. Testowałem Boscha i Valeo - wniosek jest następujący: I jeden i drugi producent przykłada się do jakości swoich produktów. Ja kupuję zawsze na http://www.wycieraczki.sklep.pl
Marcino, 28.10.2011, 02:14
A ja kupuję w średniej cenie w markecie (szczególnie przy obniżce cen). Kiedyś wydałem kasę na Bosch i tragedia - trzymią tak samo, a smugi po nich, że w ulewie strach jeździć. Nie ma sensu kupować drogiej, bo guma i tak się zużyje (stwardnieje, popęka, porysuje). Lepiej częściej a nowe.
greg, 22.01.2014, 13:00
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Zamówiłem na www.wycieraczki.sklep.pl i towar dotarł do mnie następnego dnia kurierem, więc nie mam zastrzeżeń. Nie wiem jak na www.wycieraczki-bosch.pl bo tam nie zamawiałem
Bogusław, 03.05.2012, 00:06
Miałem boshe, wkurząło mnie to ze mażą, nawet nowe, wiadomo lepsze od marketowych i innych HARTów ale to jakoś nie to samo co w nowym aucie. Przypomiałęm sobie, że dla Toyoty sprzęt robi Denso. Wycieraczki tańsze niż Bosh w sklepie, chodzą idealnie! zero smug od pierwszego użycia. Nigdy więcej Bosha. Denso robi wycieraczki do każdego auta. Dałem 20zł za szt. i więcej innych nie założę.
KJR, 21.05.2013, 21:33
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Ja zamawiam zawsze telefonicznie ze sklepu www.jrbtech.pl
Miałem problem z dostaniem wycieraczek do Subaru Tribeca i tam zakupiłem.
Marek, 22.11.2012, 18:49
Osobiście używam od 2 lat wycieraczek MOT GUM i w końcu jestem zadowolony. Jeżeli chodzi o jakość to wcale nie wypadają gorzej niż valeo czy bosch
Tony, 28.05.2013, 18:09
"zgodnie z zaleceniami producentów samochodów ruszać należy od razu po uruchomieniu silnika" - ciekawe, który producent pisze takie bzdury?
Marian, 26.06.2013, 20:11
Kupowanie w marketach nie ma najmniejszego sensu. Jak dla mnie ich wycieraczki są jedynie wtedy kiedy nie ma się wyjścia. Sama kupuje tylko w Fordzie i moj focus wtedy nie ma żadnego problemu z czystością szyb. Nie zniosłabym problemów z widocznością których tak łatwo można się pozbyć wymieniając wycieraczki.
Madga, 28.11.2015, 15:46

Warte uwagi