Naprawa auta z ubezpieczenia – gotówkowo czy bezgotówkowo?

Decyzja o tym, w jaki sposób zostanie wypłacone odszkodowanie za uszkodzony w wypadku samochód, należy do kierowcy. Zależy od niej, czy pieniędzy od ubezpieczyciela wystarczy na naprawę auta.

fot. redakcja.regiomoto

Kierowca może wybrać między gotówkową i bezgotówkową likwidacją szkody. W przypadku tej pierwszej odszkodowanie jest wypłacane właścicielowi samochodu (np. z polisy OC sprawcy). Gdy kierowca zdecyduje się na formę bezgotówkową, jego auto jest naprawiane w warsztacie, który rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Oba sposoby wypłaty odszkodowania mają swoje wady i zalety.

Rozliczenie gotówkowe
Jest ono nazywane także metodą kosztorysową, bo wysokość odszkodowania jest wyznaczana w oparciu o kosztorys planowanych napraw. Likwidatorzy szkód z towarzystw ubezpieczeniowych zachęcają kierowców do korzystania z gotówkowej metody rozliczenia.

- Rozliczenie kosztorysowe to minimum formalności i najkrótszy czas od chwili zgłoszenia szkody do wypłaty odszkodowania – podkreśla Marcin Basiuk, dyrektor Departamentu Strategii Likwidacji Szkód TUiR WARTA.
Sprawy załatwiane są szybko, bo wysokość odszkodowania w wielu przypadkach jest ustalana podczas rozmowy telefonicznej z likwidatorem. Na kierowcą czyhają jednak pewne pułapki. Pierwszą jest VAT.

- Zawsze trzeba sprawdzić czy wycena według kosztorysu, przedstawiona przez ubezpieczyciela, zawiera także podatek VAT na części zamienne i usługi – radzi Waldemar Czerniak z Polskiego Związku Motorowego. Niektórzy ubezpieczyciele koszt podatku przerzucają na kierowcę. Drugą pułapką mogą się okazać ceny części zamiennych i robocizny, które podano w wycenie szkody. Kierowca musi przypilnować, żeby wyliczono je w oparciu o cennik autoryzowanej stacji obsługi, a nie niezależnego warsztatu, który ma umowę z ubezpieczycielem.
- Koszty usługi w ASO i oryginalnych części są zawsze wyższe – dodaje Czerniak.

Zaletą metody kosztorysowej jest bardzo krótki czas likwidacji szkody, w wielu przypadkach wynoszący od 3 do 7 dni. Co ważne, gdy dojdzie do sporu z ubezpieczycielem dotyczącego wysokości odszkodowania wyliczonego metodą kosztorysową, przyjęcie od niego pieniędzy (tzw. kwoty bezspornej) nie zamyka drogi do dalszego dochodzenia swoich praw. Z gotówkowej formy rozliczeń korzystają zazwyczaj właściciele starszych pojazdów. - Po prostu, na stłuczce można zarobić, wykorzystując tanie zamienniki i usługi zaprzyjaźnionych mechaników – mówi Czerniak z PZM.

Rozliczenie bezgotówkowe
Ta forma wypłaty odszkodowania jest bardzo wygodna dla kierowcy. Musi tylko znaleźć warsztat, który ma umowę z towarzystwem, które będzie
–Samochód trafia do warsztatu, który rozlicza się z ubezpieczycielem. Kierowca po sprawie odbiera naprawione auto – wyjaśnia Andrzej Pliszka z lubelskiego ASO Seata – firmy Euro Marketing.

Zalety tej formy likwidacji szkody są oczywiste – właściciel auta nie angażuje swojej gotówki, w większości przypadków nie musi się także martwić, czy kwota obliczona przez ubezpieczyciela pokryje koszty naprawy. Jest tak zwłaszcza, gdy odszkodowanie jest wypłacane z polisy OC sprawy. W przypadku, gdy korzystamy z naszego autocasco, trzeba uważać. W umowie z ubezpieczycielem może być zapis dotyczący amortyzacji samochodu, który obejmuje polisa. Wtedy odszkodowanie jest zmniejsza o określony procent wartości części, które będą wymieniane.

- W tym przypadku ustalone odszkodowanie może nie wystarczyć na naprawę w najdroższym warsztacie na lokalnym rynku, ale w innym jak najbardziej tak – tłumaczy Marcin Basiuk.

Co wybrać?
Jeżeli jest to samochód w miarę nowy, maksymalnie pięcioletni i będzie naprawiany z OC sprawcy, lepiej wybrać bezgotówkową formę likwidacji szkody. Jeżeli jest to auto starsze, warto się zastanowić na formą kosztorysową i skorzystanie z solidnych zamienników oraz warsztatu niezależnego.
Przed decyzją, gdzie i na jakich zasadach będziemy naprawiać auto, warto ceny w kilku serwisach, niekoniecznie autoryzowanych. Jest to szczególnie ważne przy kosztorysowej metodzie likwidacji szkody. Zawsze można też poprosić o pomoc w wyborze serwisu likwidatora z towarzystwa ubezpieczeniowego.

Lubimy gotówkę
Ponad 70 proc. likwidowanych szkód odbywa się w oparciu o rozliczenie kosztorysowe, tj. na podstawie wyceny kosztów naprawy pojazdu sporządzonej przez ubezpieczyciela. Są to szkody rozliczane gotówkowo – wypłata na konto lub w kasie.

Andrzej Plisza, ASO Seat – Euro Marketing
- W przypadku likwidacji szkód w nowych aut z polisy OC sprawcy, większość kierowców decyduje się na rozlicznie bezgotówkowe. Jest to wygodna i bezpieczna forma naprawy samochodu. Oryginalne części stosujemy nawet w ośmioletnich samochodach.

Waldemar Czerniak, Polski Związek Motorowy
– Odrębną kwestią jest sposób ustalenia wysokości odszkodowania. Ustalenie to może następować na drodze wyceny kosztów naprawy samochodu sporządzonej przez rzeczoznawcę lub w oparciu o faktury za wykonane usługi. W przypadku szkody całkowitej stosowana jest metoda różnicowa, określającą wartość rynkową auta przed szkodą z jego wartością po szkodzie.

Paweł Puzio
fot. Maciej Kaczanowski

Autor: redakcja.regiomoto
17komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (17)

Zdecydowanie bezgotówkowo! Przecież taka forma to same plusy: nie trzeba angażować własnych pieniędzy i nie trzeba martwić się o to, czy kwota wypłacona przez ubezpieczyciela faktycznie pokryje koszty naprawy samochodu. Jak dla mnie inne opcje nie istnieją. No ale ja ma dobrą firmę, która się za mnie wszystkim zajmuje. Wszystkim w potrzebie polecam stronkę www.naprawy-bezgotowkowe.pl
Karol, 11.03.2012, 03:10
Ja też jestem zdecydowanym zwolennikiem bezgotówkowej likwidacji szkód komunikacyjnych. Ile to mniej nerwów od razu! Do mnie należy tylko wstawienie auta do warsztatu, który ma odpowiednią umowę z moim towarzystwem ubezpieczeniowym i odebranie już naprawionego auta. Resztę, czyli głównie kwestię zapłaty za naprawę załatwiają między sobą ubezpieczyciel i warsztat. Pełen komfort! Jak ktoś z Trójmiasta (głównie Gdańsk) to mogę polecić dobry warsztat zajmujący się likwidacją szkód - http://zglaszanie-szkod.pl Sprawdzony przeze mnie osobiście.
janusz Gdańsk, 08.04.2012, 17:32
A ja mam właśnie taką sytuację, że wybrałem opcję bezgotówkową i samochód postawiłem do warsztatu, a rzeczoznawca ocenił samochód na szkodę całkowitą. I nie wiem co w tej sytuacji mam zrobić. Czy pieniądze otrzymam od ubezpieczalni?
Rafał, 10.05.2012, 18:44
to samo, nie wiem, co robić
acha, 18.10.2012, 10:58
Pieniądze Pan otrzyma, ich suma zależy po pierwsze od tego czy jest to szkoda z AC czy z OC. Po drugie od wartości rynkowej auta.
warsztatowiec, 25.02.2015, 12:06
Karol ma rację, napraw bezgotówkowa to same plusy. Raz miałem jak dotąd taką sytuację, ze musiałem skorzystać z tego typu naprawy i mimo okoliczności dość miło wspominam całą sytuację. Likwidacją szkody zajął się zakład, do którego oddałem wóz do naprawy (w moim przypadku to www.solidny-blacharz.pl z Warszawy), a ja dzięki temu miałem wszystkie formalności z głowy.
tawer, 04.11.2012, 13:34
naprawa bezgotówkowa czy blachy będą orginał czy podróba za orginał warsztat chce żebym dopłacił różnice , o co tu chodzi
sos, 24.02.2013, 11:52
Komentarz został usunięty.
Mam problem,ponieważ wybrałam formę gotówkową,ubezpieczyciel po oględzinach wypłacił mi kwotę bezsporną,która była za mała na naprawę auta.W związku z tym zgłosiłam powtórne oględziny pod kątem kosztorysu z autoryzowanego salonu.Kosztorys został zaakceptowany,ale ubezpieczyciel nie chce wypłacić dalszego odszkodowania,tylko wymaga faktury za naprawę.Czy ma rację?
agi, 04.06.2013, 17:28
Komentarz został usunięty.
Przed decyzją jaki wariant likwidacji szkody zdecydujemy się wybrać warto dowiedzieć się u zaprzyjaźnionego mechanika ile dana na prawa wstępnie będziesz kosztowała. Wtedy mamy obraz tego co będzie lepsze - wariant gotówkowy czy bezgotówkowy.
Tomasz (rankomat.pl), 10.07.2013, 10:40
Również polecam bezgotówkową likwidacje szkód. Gdyby ktoś chciał to zrobić na terenie W-wy polecam serwis Auto-Widawski na Bielanach.
Mechanior z W-wy, 10.09.2013, 14:32
Bezgotówkowo, z ubezpieczenia - to jest najlepsze rozwiązanie w przypadku napraw powypadkowych A jeśli chodzi o serwis to dobry jest http://likwidacja-szkod.waw.pl/
maliniak, 29.05.2015, 00:14
Komentarz został usunięty.
witam chciałabym uzyskać poradę. Jeśli szkoda poszkodowanego została wyceniona na więcej niż moja polisa to będę musiała dopłacać ta różnice ?
sprawca, 04.02.2014, 12:13
Komentarz został usunięty.
Kto mi odpowie na pytanie, ile mam czasy na zgłoszenie się do warsztatu z samochodem na naprawę od momentu wyceny szkody przez TU?. Problem polega na tym, że ubezpieczyciela poinformowałam o chęci bezgotówkowego rozliczenia się z warsztatem, a dzisiaj otrzymałam przekaz pocztowy od TU na kwotę równą wartości szkody. Nie zgłosiłam się jeszcze do warsztatu, bo nie wiem jeszcze do którego. Mam zamiar to zrobić dopiero po nowym roku.
Co o tym sadzić?
nick, 28.11.2014, 21:46
W wielkim skrócie mówiąc: teoretycznie dwa lata, a to dlatego, że po upływie tego terminu nie będzie można ubiegać się o dopłatę odszkodowania jeśli kwota otrzymana od ubezpieczyciela jest za mała.
warsztatowiec, 25.02.2015, 12:00
Co mam zrobić jesli mam nowy samochód Fiat punto półroczny i dzisiaj ktoś na parkingu prawdopodobnie przy cofaniu zarysował mi troche drzwi i lekko wgniutl nadkole ? Sprawcy nie ma bo zauważyłem to dopiero po kilku godzinach
Kazek, 07.05.2015, 21:47
Też uważam, że bezgotówkowo jest najlepiej. Po co angażować w to jeszcze dodatkowe kwestie, które stwarzaja tylko dodatkowe kłopoty. Ja po stłuczce w Warszawie korzystałem z warsztatu Auto-Młynarski - po podpisaniu przeze mnie upoważnień wszystko generalnie załatwiali: kontaktowali z ubezpieczycielem i naprawiali sami, co mi bardzo odpowiadało.
Wadim, 31.08.2015, 01:11
najlepszy jest gotówkowy ... tylko trzeba o swoje walczyć ...
radek, 21.09.2015, 00:41

Warte uwagi