Naprawa auta z ubezpieczenia – gotówkowo czy bezgotówkowo?

Decyzja o tym, w jaki sposób zostanie wypłacone odszkodowanie za uszkodzony w wypadku samochód, należy do kierowcy. Zależy od niej, czy pieniędzy od ubezpieczyciela wystarczy na naprawę auta.

fot. redakcja.regiomoto

Kierowca może wybrać między gotówkową i bezgotówkową likwidacją szkody. W przypadku tej pierwszej odszkodowanie jest wypłacane właścicielowi samochodu (np. z polisy OC sprawcy). Gdy kierowca zdecyduje się na formę bezgotówkową, jego auto jest naprawiane w warsztacie, który rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Oba sposoby wypłaty odszkodowania mają swoje wady i zalety.

Rozliczenie gotówkowe
Jest ono nazywane także metodą kosztorysową, bo wysokość odszkodowania jest wyznaczana w oparciu o kosztorys planowanych napraw. Likwidatorzy szkód z towarzystw ubezpieczeniowych zachęcają kierowców do korzystania z gotówkowej metody rozliczenia.

- Rozliczenie kosztorysowe to minimum formalności i najkrótszy czas od chwili zgłoszenia szkody do wypłaty odszkodowania – podkreśla Marcin Basiuk, dyrektor Departamentu Strategii Likwidacji Szkód TUiR WARTA.
Sprawy załatwiane są szybko, bo wysokość odszkodowania w wielu przypadkach jest ustalana podczas rozmowy telefonicznej z likwidatorem. Na kierowcą czyhają jednak pewne pułapki. Pierwszą jest VAT.

- Zawsze trzeba sprawdzić czy wycena według kosztorysu, przedstawiona przez ubezpieczyciela, zawiera także podatek VAT na części zamienne i usługi – radzi Waldemar Czerniak z Polskiego Związku Motorowego. Niektórzy ubezpieczyciele koszt podatku przerzucają na kierowcę. Drugą pułapką mogą się okazać ceny części zamiennych i robocizny, które podano w wycenie szkody. Kierowca musi przypilnować, żeby wyliczono je w oparciu o cennik autoryzowanej stacji obsługi, a nie niezależnego warsztatu, który ma umowę z ubezpieczycielem.
- Koszty usługi w ASO i oryginalnych części są zawsze wyższe – dodaje Czerniak.

Zaletą metody kosztorysowej jest bardzo krótki czas likwidacji szkody, w wielu przypadkach wynoszący od 3 do 7 dni. Co ważne, gdy dojdzie do sporu z ubezpieczycielem dotyczącego wysokości odszkodowania wyliczonego metodą kosztorysową, przyjęcie od niego pieniędzy (tzw. kwoty bezspornej) nie zamyka drogi do dalszego dochodzenia swoich praw. Z gotówkowej formy rozliczeń korzystają zazwyczaj właściciele starszych pojazdów. - Po prostu, na stłuczce można zarobić, wykorzystując tanie zamienniki i usługi zaprzyjaźnionych mechaników – mówi Czerniak z PZM.

Rozliczenie bezgotówkowe
Ta forma wypłaty odszkodowania jest bardzo wygodna dla kierowcy. Musi tylko znaleźć warsztat, który ma umowę z towarzystwem, które będzie
–Samochód trafia do warsztatu, który rozlicza się z ubezpieczycielem. Kierowca po sprawie odbiera naprawione auto – wyjaśnia Andrzej Pliszka z lubelskiego ASO Seata – firmy Euro Marketing.

Zalety tej formy likwidacji szkody są oczywiste – właściciel auta nie angażuje swojej gotówki, w większości przypadków nie musi się także martwić, czy kwota obliczona przez ubezpieczyciela pokryje koszty naprawy. Jest tak zwłaszcza, gdy odszkodowanie jest wypłacane z polisy OC sprawy. W przypadku, gdy korzystamy z naszego autocasco, trzeba uważać. W umowie z ubezpieczycielem może być zapis dotyczący amortyzacji samochodu, który obejmuje polisa. Wtedy odszkodowanie jest zmniejsza o określony procent wartości części, które będą wymieniane.

- W tym przypadku ustalone odszkodowanie może nie wystarczyć na naprawę w najdroższym warsztacie na lokalnym rynku, ale w innym jak najbardziej tak – tłumaczy Marcin Basiuk.

Co wybrać?
Jeżeli jest to samochód w miarę nowy, maksymalnie pięcioletni i będzie naprawiany z OC sprawcy, lepiej wybrać bezgotówkową formę likwidacji szkody. Jeżeli jest to auto starsze, warto się zastanowić na formą kosztorysową i skorzystanie z solidnych zamienników oraz warsztatu niezależnego.
Przed decyzją, gdzie i na jakich zasadach będziemy naprawiać auto, warto ceny w kilku serwisach, niekoniecznie autoryzowanych. Jest to szczególnie ważne przy kosztorysowej metodzie likwidacji szkody. Zawsze można też poprosić o pomoc w wyborze serwisu likwidatora z towarzystwa ubezpieczeniowego.

Lubimy gotówkę
Ponad 70 proc. likwidowanych szkód odbywa się w oparciu o rozliczenie kosztorysowe, tj. na podstawie wyceny kosztów naprawy pojazdu sporządzonej przez ubezpieczyciela. Są to szkody rozliczane gotówkowo – wypłata na konto lub w kasie.

Andrzej Plisza, ASO Seat – Euro Marketing
- W przypadku likwidacji szkód w nowych aut z polisy OC sprawcy, większość kierowców decyduje się na rozlicznie bezgotówkowe. Jest to wygodna i bezpieczna forma naprawy samochodu. Oryginalne części stosujemy nawet w ośmioletnich samochodach.

Waldemar Czerniak, Polski Związek Motorowy
– Odrębną kwestią jest sposób ustalenia wysokości odszkodowania. Ustalenie to może następować na drodze wyceny kosztów naprawy samochodu sporządzonej przez rzeczoznawcę lub w oparciu o faktury za wykonane usługi. W przypadku szkody całkowitej stosowana jest metoda różnicowa, określającą wartość rynkową auta przed szkodą z jego wartością po szkodzie.

Paweł Puzio
fot. Maciej Kaczanowski

Autor: redakcja.regiomoto
10komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (10)

Zdecydowanie bezgotówkowo! Przecież taka forma to same plusy: nie trzeba angażować własnych pieniędzy i nie trzeba martwić się o to, czy kwota wypłacona przez ubezpieczyciela faktycznie pokryje koszty naprawy samochodu. Jak dla mnie inne opcje nie istnieją. No ale ja ma dobrą firmę, która się za mnie wszystkim zajmuje. Wszystkim w potrzebie polecam stronkę www.naprawy-bezgotowkowe.pl
Karol, 11.03.2012, 03:10
Ja też jestem zdecydowanym zwolennikiem bezgotówkowej likwidacji szkód komunikacyjnych. Ile to mniej nerwów od razu! Do mnie należy tylko wstawienie auta do warsztatu, który ma odpowiednią umowę z moim towarzystwem ubezpieczeniowym i odebranie już naprawionego auta. Resztę, czyli głównie kwestię zapłaty za naprawę załatwiają między sobą ubezpieczyciel i warsztat. Pełen komfort! Jak ktoś z Trójmiasta (głównie Gdańsk) to mogę polecić dobry warsztat zajmujący się likwidacją szkód - http://zglaszanie-szkod.pl Sprawdzony przeze mnie osobiście.
janusz Gdańsk, 08.04.2012, 17:32
A ja mam właśnie taką sytuację, że wybrałem opcję bezgotówkową i samochód postawiłem do warsztatu, a rzeczoznawca ocenił samochód na szkodę całkowitą. I nie wiem co w tej sytuacji mam zrobić. Czy pieniądze otrzymam od ubezpieczalni?
Rafał, 10.05.2012, 18:44
to samo, nie wiem, co robić
acha, 18.10.2012, 10:58
Karol ma rację, napraw bezgotówkowa to same plusy. Raz miałem jak dotąd taką sytuację, ze musiałem skorzystać z tego typu naprawy i mimo okoliczności dość miło wspominam całą sytuację. Likwidacją szkody zajął się zakład, do którego oddałem wóz do naprawy (w moim przypadku to www.solidny-blacharz.pl z Warszawy), a ja dzięki temu miałem wszystkie formalności z głowy.
tawer, 04.11.2012, 13:34
naprawa bezgotówkowa czy blachy będą orginał czy podróba za orginał warsztat chce żebym dopłacił różnice , o co tu chodzi
sos, 24.02.2013, 11:52
Komentarz został usunięty.
Mam problem,ponieważ wybrałam formę gotówkową,ubezpieczyciel po oględzinach wypłacił mi kwotę bezsporną,która była za mała na naprawę auta.W związku z tym zgłosiłam powtórne oględziny pod kątem kosztorysu z autoryzowanego salonu.Kosztorys został zaakceptowany,ale ubezpieczyciel nie chce wypłacić dalszego odszkodowania,tylko wymaga faktury za naprawę.Czy ma rację?
agi, 04.06.2013, 17:28
Komentarz został usunięty.
Przed decyzją jaki wariant likwidacji szkody zdecydujemy się wybrać warto dowiedzieć się u zaprzyjaźnionego mechanika ile dana na prawa wstępnie będziesz kosztowała. Wtedy mamy obraz tego co będzie lepsze - wariant gotówkowy czy bezgotówkowy.
Tomasz (rankomat.pl), 10.07.2013, 10:40
Również polecam bezgotówkową likwidacje szkód. Gdyby ktoś chciał to zrobić na terenie W-wy polecam serwis Auto-Widawski na Bielanach.
Mechanior z W-wy, 10.09.2013, 14:32
Komentarz został usunięty.
witam chciałabym uzyskać poradę. Jeśli szkoda poszkodowanego została wyceniona na więcej niż moja polisa to będę musiała dopłacać ta różnice ?
sprawca, 04.02.2014, 12:13
Komentarz został usunięty.