Odliczanie podatku VAT od paliwa i samochodu firmowego w 2013 i później. Poradnik

W tym roku nie zmienią się zasady odliczenia podatku VAT przez przedsiębiorstwa od samochodów oraz paliwa kupowanego do nich. Rewolucja szykuje się w 2014 roku.
VAT
W 2013 roku nie zmienią się zasady dotyczące VAT w motoryzacji

fot. Fot. Volvo

Ministerstwo Finansów przedłużyło ograniczenia odpisu podatku VAT na 2013 rok.

– Nadal przy nabyciu samochodów osobowych, w tym z kratką, obowiązywać będzie 60 proc. limit odliczenia podatku VAT, ale nie więcej niż 6000 zł, oraz brak możliwości odliczenia podatku VAT od paliwa kupowanego do tych samochodów – mówi Agnieszka Majcherska z Biura Rachunkowego Agnieszka Majcherska w Lublinie. Zasadę tę stosuje się w przypadku kupna samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Wyjątkiem są samochody z dwuosobową kabiną oddzieloną od przestrzeni ładunkowej i pojazdy specjalne, np. bankowozy typu C. 

Zobacz także: Jak odliczyć VAT przy zakupie auta - poradnik

– W przypadku umowy najmu, dzierżawy, leasingu kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu, raty lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Jednak suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu nie może jednak przekroczyć kwoty 6000 zł – dodaje Agnieszka Majcherska.

Od wydatków na serwis tych samochodów można odliczać VAT w całości.

W dalszym ciągu, podobnie jak w latach minionych, VAT można odpisać od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.

– Przy zakupie takich samochodów podatnik może dokonać odliczenia VAT w pełnej kwocie. Również można odliczyć VAT od paliwa zakupionego do tych samochodów – dodaje Agnieszka Majcherska.

Przypominamy jednak, że zakup pojazdu ciężarowego oraz paliwa musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Nie ma jednak gwarancji, że ograniczenia związane z odpisem VAT od pojazdów poniżej 3,5 tony DMC znikną z początkiem 2014 roku. Resort finansów w listopadzie przesłał do Brukseli wniosek o zgodę na stosowanie przez Polskę ograniczeń w odliczeniu VAT przy zakupie auta i paliwa do niego. Ograniczenia miałyby obowiązywać w latach 2014-2018.

Zobacz też: Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych od 2014 r. będą łagodniejsze

Chodzi o tzw. derogację w sprawie VAT, czyli wyłączenie z obowiązku stosowania unijnych reguł dotyczących podatku od towarów i usług. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem, w latach 2014-2018 firmy mogłyby odliczyć 50 proc. podatku VAT zawartego w cenie kupowanego samochodu osobowego, ale nie więcej niż 8 tys. zł. Ponadto można by odliczyć połowę VAT zawartego w cenie paliwa do takiego auta.
Jeżeli opinia Komisji Europejskiej będzie pozytywna, to rząd podejmie prace legislacyjne nad zmianą ustawy o VAT wiosną 2013 r.

Gdyby jednak Polska nie uzyskała zgody, to w 2014 r. nastąpiłby powrót do regulacji, które obowiązywały w 2009 roku.

– Oznaczałoby to, że można odliczać cały podatek VAT, zawarty w cenie samochodów z kratką i paliwa do nich –  tłumaczy Agnieszka Majcherska.

Od pozostałych samochodów osobowych można by wtedy odliczać maksymalnie 6000 zł podatku VAT zawartego w ich cenie. VAT od paliwa nie można by odliczać.

Paweł Puzio

Autor: Paweł Puzio
2komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (2)

O co chodzi tym złodziejom z Policji Obywatelskiej?
Przecież prowadzenie działalności gospodarczej w tym kraju staje się koszmarem; a podobno to właśnie przedsiębiorcy dają ludziom pracę. Tutaj robimy za króliki doświadczalne "ekspertów" z Policji Obywatelskiej. Chcą sprawdzić, przy jakich restrykcjach najwytrwalsi przedsiębiorcy wymiękną!
Tusk pozatrudnia wszystkich bezrobotnych w nowych ministerstwach o niejasnych kompetencjach?! Bo przedsiębiorcom nie będzie się opłacało zatrudniać kogokolwiek, a w końcu będą musieli całkiem zwinąć interes.
Sportowiec, 20.02.2013, 07:52
jak się rozliczać ? vat nie,składki zdrowotnej nie; to po co te rozliczenia jak to fikcja.
drobny, 01.03.2013, 23:27
Komentarz został usunięty.

Warte uwagi