Wszystko o rejestracji samochodów - opłaty, podatki, dokumenty. Poradnik

Najmniej problemów jest z nowym samochodem z salonu, najwięcej z używanym autem spoza Unii Europejskiej. Przypominamy, jakie formalności trzeba spełnić, by zarejestrować samochód i ile to kosztuje.
rejestracja samochodu
Rejestracja pojazdu choć banalna, to jednak wymaga czasu

fot. Bartłomiej Żurawski

Aby zarejestrować samochód, trzeba udać się do wydziału komunikacji starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu, odpowiedniego do naszego miejsca zameldowania. Nie trzeba się fatygować osobiście, można skorzystać z pomocy innej osoby, ale trzeba jej wystawić pełnomocnictwo. Jeśli będzie to małżonek, wstępny, zstępny, brat lub siostra, nie trzeba za to płacić. W innych wypadkach konieczne jest 17 zł opłaty skarbowej. Takie pełnomocnictwo trzeba też wystawić dealerowi, u którego kupujemy nowy samochód, jeśli chcemy, żeby to on zarejestrował w naszym imieniu samochód. Wzór pełnomocnictwa można pobrać ze strony internetowych wydziałów komunikacji.

– Takie pełnomocnictwo będzie także potrzebne, gdy właścicieli samochodu jest więcej, na przykład mąż i żona, a tylko jedno z nich fizycznie rejestruje samochód w urzędzie - mówi Dariusz Bogusz, dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Lublina.

Od daty zakupu auta mamy 30 dni na jego rejestrację. Załatwianie spraw przy okienku w urzędzie może zająć 15-30 min., do tego czas oczekiwania w kolejce. Dlatego nie warto pojawiać się z papierami przed zamknięciem urzędu. Lepiej też unikać poniedziałków, bo po niedzielnych giełdach samochodowych zawsze jest wielu chętnych do rejestracji aut.

Zobacz też: Sprowadzasz auto? Sprawdź, ile zapłacisz w urzędach 

Warto też wiedzieć, o jakie dokumenty zapyta nas urzędnik. Brak jednego i od okienka odejdziemy z kwitkiem.

Rejestracja samochodu używanego kupionego w kraju

Kupiliśmy samochód używany, w kraju, z drugiej ręki. Z jego rejestracją nie powinno być większych problemów. W tym celu musimy pojawić się w wydziale komunikacji z:

 • wypełnionym wnioskiem o rejestrację pojazdu (do pobrania ze stron urzędów, wyłożone na stolikach w urzędach),
 • dowód własności pojazdu, czyli umowę kupna-sprzedaży, orzeczenie sądu, akt darowizny, zamiany, itp.,
 • dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem technicznym,
 • kartę pojazdu, jeżeli takowa została wydana,
 • dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość albo odpis/wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (dotyczy firm),
 • stare tablice rejestracyjne samochodu.

Zobacz także: Badania techniczne pojazdów - ile kosztują i na czym polegają 

Gdy samochód był zarejestrowany w tym samym mieście lub powiecie, wówczas zostaną stare tablice (koszt rejestracji wyniesie w takim przypadku 81 zł). Naklejone będą tylko nowe znaki legalizacyjne.

W innych przypadkach opłata za rejestrację wynosi w przypadku:

 • samochodu osobowego lub ciężarowego - 180,50 zł (178,50 zł + 2 zł opłaty ewidencyjnej),
 • motocykla, ciągnika rolniczego, przyczepy – 121,50 zł (120 zł + 1,50 zł opłaty ewidencyjnej),
 • motoroweru - 111,50 zł (110 zł + 1,50 zł opłaty ewidencyjnej).

Informację o tym, co wchodzi w skład tych opłat publikujemy pod tekstem.

Jeśli nie posiadamy karty pojazdu (nie została wydana albo została zniszczona lub zagubiona), to koszty rejestracji wzrosną o 75 zł. 

 Jeśli rejestrujemy pojazd zabytkowy i chcemy mieć tzw. żółte tablice, to opłata za rejestrację wynosi w przypadku:

 • samochodu osobowego i ciężarowego - 200,50 zł (198,50 zł + 2 zł opłaty ewidencyjnej),
 • samochodu bez zmiany właściciela - 205,50 zł (204 zł + 1,50 zł opłaty ewidencyjnej),
 • motocykla, ciągnika rolniczego, przyczepy, motoroweru – 131,50 zł (130 zł + 1,50 zł opłaty ewidencyjnej),
 • motocykla, ciągnika rolniczego, przyczepy, motoroweru bez zmiany właściciela – 136,50 zł (135 zł + 1,50 zł opłaty ewidencyjnej).

Opłata za tablice indywidualne to 1000,50 zł (1000 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej) dla samochodu osobowego i ciężarowego. Dla motocykla, ciągnika, przyczepy i motoroweru koszt tablic indywidualnych to 500,50 zł (500 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej).

Wszystkich niezbędnych opłat można dokonać na miejscu, w kasie urzędu. 

REKLAMA
Części regiomoto.pl - akcesoria i części samochodowe, sklep internetowy

Jeśli wszystkie dokumenty będą w porządku, wówczas urzędnik wyda od ręki tzw. miękki dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe ważne 30 dni), a po okresie 1-3 tygodni wymieniamy go już na stały, tzw. twardy dowód rejestracyjny.

Rejestrując samochód używany, kupiony w kraju, trzeba też odwiedzić skarbówkę i złożyć druki PCC-3, czyli opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych wynoszący 2 proc. od wartości samochodu. Zazwyczaj opłaca go kupujący auto, reguluje to umowa kupna-sprzedaży. PCC nie trzeba płacić, gdy sprzedający to przedsiębiorca a na sprzedawane auto wystawia fakturę VAT.

Wprawdzie w wydziale komunikacji nikt nas nie zapyta o dopełnienie formalności fiskalnych,
ale warto pamiętać że na opłacenie podatku mamy 14 dni od daty zawarcia umowy nabycia samochodu. 

Rejestracja samochodu używanego sprowadzonego z zagranicy

Tu sprawa jest bardziej skomplikowana i czasochłonna. Zanim pojawimy się w wydziale komunikacji musimy odwiedzić kilka miejsc. Najpierw urząd celny, gdzie opłacamy akcyzę. Wynosi ona 3,1 proc. od wartości samochodu w przypadku aut z silnikami o pojemności poniżej 2000 ccm i 18,6 proc. dla aut z większymi silnikami. Wartość samochodu jest ustalana na podstawie kwoty podanej w umowie kupna-sprzedaży. Jeżeli odbiega ona od średniej wartości rynkowej, celnicy mogą wezwać właściciela auta to zmiany podstawy opodatkowania i zapłaty wyższego podatku. Mają na to pięć lat. Samochód spoza Unii Europejskiej musi też przejść odprawę celną.

Trzeba też udać się do urzędu skarbowego, by odebrać zaświadczenie VAT-25, które potwierdzi zapłacenie podatku od towarów i usług lub brak obowiązku opłaty VAT. Podatku od towarów i usług nie trzeba płacić, gdy samochód jest sprowadzany z krajów Unii Europejskiej i został kupiony od osoby fizycznej lub firmy w cenie brutto. Za wydanie zaświadczenia trzeba zapłacić 160 zł.

Opłatę recyklingową wpłaca się na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Banku Gospodarstwa Krajowego (III Oddział w Warszawie). Numer konta: 65 1130 1062 0000 0109 9520 0014. Dowód wpłaty trzeba przedstawić w wydziale komunikacji. 

To nie koniec wydatków, bo zanim udamy się do wydziału komunikacji musimy przetłumaczyć dokumenty u tłumacza przysięgłego. A to kolejnych 200 zł. 

Zobacz także: Złomowanie i wyrejestrowanie samochodu - nie sprzedawaj na szrot 

Jeżeli auto, sprowadzany z innego kraju UE, ma ważne badania techniczne, to nie ma potrzeby ich ponownego wykonywania w Polsce. Jeśli nie, przed rejestracją trzeba dokonać przeglądu samochodu w stacji kontroli pojazdów. Nie zapomnijmy, aby wraz z kompletem dokumentów przynieść tablice rejestracyjne.

Podobnie jak w przypadku aut używanych, kupiony w kraju dostaniemy najpierw tzw. miękki dowód rejestracyjny. Koszt rejestracji samochodu używanego, sprowadzonego z zagranicy wynosi w przypadku:

 • samochodu osobowego lub ciężarowego - 256 zł (253,50 zł + 2,50 zł opłaty ewidencyjnej),
 • motocykla - 197 zł (195 zł + 2 zł opłaty ewidencyjnej),
 • przyczepy, ciągnika - 121,50 zł (120 zł + 1,50 zł opłaty ewidencyjnej),
 • motoroweru - 111,50 zł (110 zł + 1,50 zł opłaty ewidencyjnej).

Rejestracja samochodu nowego

Przy zakupie nowego samochodu w Polsce rejestracja jest prosta, nawet jeśli nie zrzucamy tego obowiązku na dealera, wystawiając mu pełnomocnictwo. Wystarczy mieć przy sobie fakturę zakupu, kartę pojazdu oraz wyciąg ze świadectwa homologacji (te dokumenty wydaje dealer) i pojawić się wydziale komunikacji. Po wypełnieniu wniosku o rejestrację pojazdu już możemy stawić się przy okienku. Opłaty i czas oczekiwania są takie same, jak przy samochodzie używanym, kupionym w kraju.

Oczywiście istnieje też możliwość zakupu nowego samochodu poza granicami Polski. Wówczas to proces rejestracji będziemy musieli jeszcze uzupełnić o dokonanie odprawy celnej, gdy auto jest spoza UE, zapłatę akcyzy, podatku VAT (gdy auto jest spoza UE) oraz 500 zł opłaty recyklingowej na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Samochód spoza Unii będzie też musiał przejść przegląd.

Paweł Puzio

Co mieści się w kosztach rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji?

 • koszt wydania dowodu – 54 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej,
 • naklejka kontrolna na szybę - 18,50 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej,
 • dwa znaki legalizacyjne na tablice - 12,50 bez opłaty ewidencyjnej,
 • tablice rejestracyjne do samochodu - 80 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej,
 • tablice rejestracyjne do motocykla - 40 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej,
 • tablice rejestracyjne do motoroweru - 30 zł + plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej,
 • pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód) – 13,50 + plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej,
 • karta pojazdu 75 zł + plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. 

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego, nalepki, znaku legalizacyjnego?

 • wydanie dowodu rejestracyjnego z uwagi na brak rubryk do wpisu terminu kolejnych badań technicznych, zniszczenie lub utratę dokumentu: 73,50 zł (72,50 zł + 1 zł opłaty ewidencyjnej).
 • zmiana adresu, nazwiska właściciela lub nazwy, siedziby firmy: 54,50 zł (54 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej),
 • zmiana parametrów technicznych pojazdu: 54,50 zł (54 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej). 
 • wydanie wtórnika nalepki kontrolnej: 19 zł (18,50 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej),
 • wydanie wtórników znaków legalizacyjnych: 12,50 zł.

Ile kosztuje wtórnik tablicy rejestracyjnej?

 • wtórnik jednej tablicy rejestracyjnej: samochód osobowy, motocykl, ciągnik rolniczy, przyczepa – 53 zł (40 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna), motorower – 43 zł (30 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna), 
 • wtórnik dwóch tablic rejestracyjnych: 93 zł (80 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepki legalizacyjne),
 • wtórnik jednej tablicy zabytkowej - 63 zł (50 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna),
 • wtórnik tablic zabytkowych - 113 zł (100 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepki legalizacyjne).
Autor: Paweł Puzio
74komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (74)

w kolejce 5-8 minut reszta oddanie tablic + sprawy papierkowe , tam naprawde sprawnie im to idzie
tomcio, 27.03.2013, 21:04
Po pierwsze.
... nie warto przychodzić i czekać w kolejce. Jak się już naczekasz, to zostaniesz poinformowany, że musisz się zapisać na określony dzień i godzinę - jak do dentysty - po czym możesz sobie iść, bo inni już są zapisani i czekają. Można to zrobić telefonicznie, ale trzeba o tym wiedzieć i znać numer telefonu, który jest np. w internecie... ale czy ja muszę mieć internet? I czy to jest zgodne z prawem?
Po drugie.
Po co taki cyrk z dowodami rejestracyjnymi i tablicami? Nr rejestracyjny powinien być jeden i na stałe przypisany do pojazdu. Właściciela można zidentyfikować na podstawie umowy kupna-sprzedaży, taki jeden mały papierek, który można wozić ze sobą. Przegląd techniczny może być wydrukowany na małej karteczce z pieczątką (niech już będzie), ba, wystarczy paragon, na którym przecież jest zapisane kiedy i za co.
Wszelkie próby oszustwa powinny być karane przepadkiem samochodu i wysokimi grzywnami. Kilka spektakularnych wyroków w tej sprawie postawiło by kierowców i właścicieli do pionu. Nie trzeba by tylu urzędników.
Po trzecie.
To się sprowadza do jednej zasady: WOLNOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!!
ZORRO, 28.03.2013, 07:21
... to sprzedajac samochod po prostu odrywasz jedna czesc dowodu rejestracyjnego na ktorym wypelniasz dane kupujacego . znaczek i do skrzynki pocztowej. Po kilku dniach przychodzi poczta nowy dowod do ciebie i powiadomienie do starego wlasciciela. Kosz = znaczek pocztowy. Ngdzie ni musisz jezdzic i za nic placic. Import z UE to koszt tablic (okolo 45 zl) i oplaty rejestracyjnej/importowej = 400 zl, poza tym zero akcyz czy innych wynalazkow. Kupujac w salonie to tylko masz kilka dni, zeby zglosic do ubezpieczalni, bo jak nie to masz przez 3 lata tylko tzw. pol ubezpieczenia, czyli praktycznie niie musisz ubezpieczac, bo w nowych wchodzi przez 3 lata. Proste? Poza tym jest jeden tzw. Wydzial Komunikacji na cala Szwecje i jezdzic nigdzie nie trzeba.
Leszek, 30.03.2013, 15:39
...w Szwecji nie masz potrzeby pasienia urzednikow przy kazdej mozliwej sposobnosci. Nr rej. pojazdu wedruje za nim od momentu pierwszego zakupu, az do zezlomowania. W Polsce natomiast z przyczyn mi niezrozumialych, kazde auto ma wlasna rejestracje i za kazda zmiana wlasciciela jest od nowa "chrzczone". Czy na pewno musi byc wlasnie tak? A moze powodem tych roznych zabiegow jest walka z bezrobociem? Przeciez polscy politycy wiedza, ze swiat stara sie upraszczac procedury. Skad tyle uporu, albo moze niecheci do racjonalizacji i radykalnych zmian?
Kaska i Rafal., 02.04.2013, 09:58
W SZWECJI RZADZA LUDZIE Z POWOLANIEM,TAM JAK JEST JAKAS AFERA TO ZARAZ DYMISJA.W POLSCE RZADZA ZLODZIEJE KRETACZE KLAMCY.JAK JEST JAKAS AFERA TU TUSK ZAMIATA POD DYWANPROSZE NIE POROWNYWAC SZWECJI DO POLSKI GDZIE RZADZA ZLODZIEJE
HENIEK, 05.12.2013, 16:07
niekoniecznie… Wlasnie nie wiem dla czego w PL tak sie utarlo, zeby nowe tablice wyrabiac… ostatnie autko jakie kupilem w PL (teraz jestem w UK) zaznaczylem w urzedzie, ze chcialbym zatrzymac obecne tablice i zmienic tylko dane w dowodzie… bezproblemowo… mniejsze oplaty, krotszy czas oczekiwania…
woolf, 18.04.2015, 11:46
tak samo jest w UK. wypełnia sie małą część dowodu rejestracyjnego i wysyla. w przeciadu tygodnia przychodzi nowiutki dowod rejestracyjny do nowego wlasciciela i tyle. Zero podatku od zakupu czy sprzedazy itp.
sid, 28.09.2013, 16:23
no bo my jesteśmy paskudnym złodziejskim "krajem"
zaba, 09.10.2013, 23:21
- gdzie trzeba tłamsić naród, zapewnić robotę urzędasom, i ogólnie mieć kontrolę nad populacją zjadaczy gófna !
jonek, 13.11.2013, 10:11
W UK wcale tak pięknie, sprawnie i miło nie jest...skradli mi tablice od samochodu a ich wspaniała policja nawet nie przyjedzie bo nie ma krwi na miejscu, co za nonsens. Ramki zebrałem i ewidentnie widać, że musieli rękami oderwać, więc możliwe, że bez rękawiczek. Założyli jednak, że musieli mieć rękawiczki...Co więcej nie chcą wydać zaświadczenia o kradzieży - a bez tego nie mogę zarejestrować w Polsce samochodu na nowych numerach.
oski, 01.04.2014, 14:22
No i tym sposobem jednak doszliśmy do polskich urzędników u których nie da się nic załatwić bo inny urzędnik wydał taki przepis...
wiecki, 22.07.2014, 10:26
Wez dowod rejstracyny pojazdu ,idz do sklepu motoryzacynego w UK i kup nowe tablice .....policja calkolicie zbedna ...powodzenia
Jan, 14.04.2015, 22:14
Co to znaczy UK???
jANINA, 22.05.2014, 14:11
Komentarz został usunięty.
United Kingdom - Wielka Brytania :)
:), 07.11.2014, 13:17
UK znaczy ujeb...li klamkę
ddgfhmk, 19.08.2015, 23:40
Komentarz został usunięty.
bo szwecja to cywilozawany kraj dla ludzi
a pl to kolonia watykanu
zamordystyczny zydowski teran zagłady
kutasow, 01.02.2015, 17:16
tak paragon, po 2 tyodniach wyblakniety....
Tomasz, 05.10.2013, 15:05
na wyspach brytyjskich nadaja numer nowemu pojazdowi i jeżdzi na nim do złomowania. Tylko,że to normalny kraj ,a nie dziki jak powidział min. Drzewiecki
andrzej, 02.04.2013, 07:28
Ciemnogród ... Obecne pań...o postrzegam jako "Pasożyta" i jednoczesnie twór zupełnie nieelastyczny bez umiejetności zarządzania nim...
realista, 27.06.2013, 16:19
wprowadźmy normalność, czyli skasujmy ministerstwo komunikacji.
głosujmy na Kongres Nowej Prawicy.
franek meksyk, 15.06.2014, 10:18
dziki byly minister z kraju ,ktory tez powinien byc bylym...
arthur gordon, 20.02.2014, 17:07
Kraj nawet juz nie dziki,gdyz zdewastowany,raczej "udomowiony"porownywalnie do chlewa.Dzik na wymarciu,świnia w natarciu.A ten o leśnym nazwisku-zeswiniony jest juz poza wszelkimi granicami-bo az na Florydzie...
arthurgordon, 29.01.2015, 10:42
Ja właśnie wróciłem z urzędu komunikacji w Warszawie przy ul. Mariańskiej. Całość z wejściem do urzędu o 8.00 do momentu wyjścia na ulicę zajęła mi 25 minut. Bez czekania, bez nerwów. Rejestracja nowego samochodu to 180,50pln + opłata w okienku.
A sam system to jednak słyszałem, że jest jednym ze skuteczniejszych w Europie jeśli chodzi o eliminację fałszerstw. Ja wiem, że wszyscy chcieliby jego uproszczenia jak to jest w Szwecji czy np Anglii, ale weźmy proszę pod uwagę, że Polska to nadal kraj, w którym większość ludzi patrzy jak ty tylko za coś nie zapłacić, zachachmęcić itp. Słowem najpierw społeczeństwo musi się nauczyć kultury legalności, dopiero potem wymagajmy mniej restrykcyjnych przepisów. Natomiast zgadzam się, że żyjemy w państwie źle zarządzanym, mającym obywatela w dalekim poważaniu, ale to temat na inną dyskusję. Póki co zacznijmy zmieniać system od siebie.
Darek, 26.08.2013, 08:44
Napisałeś tak:
Polska to nadal kraj, w którym większość ludzi patrzy jak ty tylko za coś nie zapłacić, zachachmęcić itp. Słowem najpierw społeczeństwo musi się nauczyć kultury legalności, dopiero potem wymagajmy mniej restrykcyjnych przepisów. To jest przeterminowana prawda. Polacy nie są i nie będą tacy sami jak z przed kilkunastu lat.
Potrzebujemy zmian i Wierzę że jesteśmy już na nie gotowi !!
Adrian Bołdowicz, 25.11.2013, 13:28
Nie zgodzę się z tym artykułem. Ja nie musiałam wydawać niebotycznych sum, tracić czasu i nic załatwiać. Zadzwoniłam do firmy która załatwia takie sprawy na co dzień i jeszcze dostarczają dokumenty i tablice rejestracyjne do domu. Nic nie musiałam robić. Wszystko sprawnie bo na miejscu wykonują tłumaczenia a doświadczenie w branży sprawia że od razu wiedzą jakie dokumenty i gdzie złożyć. Bajka. Firma nazywa się Agencja Celna Abak.
Pozdrawiam
Marta82, 28.09.2015, 11:48
Nie 81 zł tylko 81,5 zł. Ktoś by zrobił przelew na 81 zł jak tu podajecie i by go odesłali od okienka!
123, 28.03.2013, 09:14
Znaki legalizacyjne też mają opłatę ewidencyjną 0,5 zł: "za wydanie nalepek legalizacyjnych (+ 0,50 PLN opłata ewidencyjna): 13.00 PLN"
123, 28.03.2013, 09:17
spod znaku Media Regionalne Sp. z o.o. to porażka. Podajecie nieprawdziwe informacje. Pełnomocnictwo trzeba wystawić również wymienionym bliskim. Różnica jest taka, że się za nie nie płaci.. Żenada
ToTylkoJa, 28.03.2013, 17:55
Czytaj tekst ze zrozumieniem.
Borys, 02.04.2013, 21:35
Ostatnimi czasy przy rejestracji auta importowanego z zagranicy Wydziały Komunikacji wycwaniły się i zdzierają kolejne ok 60 zł na próbne tablice rejestracyjne (czerwone) tylko po to aby auto mogło przejść przegląd techniczny. Często płaci się 60 zł za wypożyczenie ich na 1-2h. Głupota.
Mat, 28.03.2013, 21:04
Owszem mamy na to 30 dni żeby go przerejestrować ale po 30 dniach się nic nie zmieni i można jeździć bez żadnych konsekwencji. Masz dowód rejestracyjny ale miejsca brak na pieczątkę (badania technicznego) nic się nie stało wystawią ci dokument na a4 i śmigasz. Z ubezpieczeniem też nie ma problemu płacisz i wymagasz!!! Jeden tego minus trzeba wozić ze sobą kopie zakupu auta może być oryginał ale to ryzykowne. A wiec po co jeszcze państwo dorabiać ? w moim przypadku to za duże i nie potrzebne wydatki!!!!!!!!
ja, 29.03.2013, 08:09
O ile za samo nie zgłoszenie faktu nabycia pojazdu kary nie ma (administracyjnie) to już poruszanie sie takim pojazdem po 30 dniach od nabycia jest ryzykowne. Jeśli podczas kontroli policjant stwierdzi fakt nieprzerejestrowania to może zabrać dowód rej. do tego wypisze mandat za brak ważnego dokumentu oraz za poruszanie się takim pojazdem (art. 97KW w zw. z art. 78 par.2 PRD) ... więc możesz się zdziwić. To samo jak wpadniesz na fotoradar - strażnicy są uprawnieni do kontroli z w/w art. i sprawdzają poprawność danych (często otrzymują ksero umowy od byłego właściciela) i już możesz mieć sprawę w sądzie za niedokonanie obowiązku zgłoszenia
Siwek, 31.03.2013, 13:01
oczywiscie ze mozna ale: jesli zgubisz lub ukradnie ktos tablice masz problem i musisz jedzic i zalatwiac nowe (do miasta gdzie auto jest zarejestrowane) zgubisz dowod lub umowe (jedziesz tez do miasta gdzie auto jest zarejestrowane + do byłego wlasciciela ) policja zabierze dowod - jedziesz do urzedu gdzie jest zarejestrowany. jesli jest z tego samego miasta to nie ma wiekszych problemow ale gdy kupujacy bedzie z gdanska a sprzedajacy z krakowa???? powodzenia
wujaszek, 07.11.2013, 18:29
Czy w każdym urzedzie komunikacji czas pracy to do 16 ?? plus poniedziałek do 17 ( 16;30 ). Czy dla ludzi pracujących nie można zrobić ze dwóch dni do 18-19 ?? Pewnie nie można bo urzędnicy pracują za nasze podatki i muszą szybko do domu wychodzić. Wczoraj wpadłem o 15;35 i niestety musiałem pocałowac sie z klamką . Na normalnie 5 pięciu pracujących był tylko jeden !!!
( ja musiałem się zwolnic z pracy dwie godzinki ). Chyba trzeba brac urlop. !!!!
jancio, 30.03.2013, 10:38
Kto pisze bzdury o opłatach w kasie wydziału komunikacji?Tak powinno być,
ale nie jest!!Ratusz nabija kabzę poczcie polskiej.Za każdą opłatę pobierają
2,50zł.A ja się pytam jakim prawem?Pomijając już to że nie ma w urzędzie
kasy która by na siebie i jeszcze kilku urzędników zarobiła,to ja nie mogę
zrobić opłaty przez internet za 0,50gr.bo nie mam potrzebnych dokumentów
które dostanę na miejscu.Gdybym mieszkał dwa kroki od urzędu,to poszedł
bym do domu i te pieniądze przelał ale to też nie jest takie proste,ponieważ
nie mam pewności czy urzędas zaakceptowałby potwierdzenie przelewu
przez internet.Tak więc zamiast do budżetu miasta,nasze pieniądze idą
na utrzymanie zdychającej i mało efektywnej poczty.
Bydgoszczanin, 31.03.2013, 20:51
Cyt. "Ratusz nabija kabzę poczcie polskiej.Za każdą opłatę pobierają
2,50zł .A ja się pytam jakim prawem?" TO NIEPRAWDA!! Skąd masz takie wiadomości? Te 2,50 to nic innego jak opłata ewidencyjna!! Ni pisz bzdur i nie szkaluj dobre imię urzędu,,
???, 02.04.2013, 19:27
Ponadto operatorem kasy jest PKO i nie biorą żadnej prowizji, płacisz tyle, ile trzeba i nic więcej. Potwierdzenia przelewu np. wydruki z PDF też przyjmowane są bez problemu.
deVon, 19.07.2013, 15:15
piszesz bzdury możesz zapłacić kartą bezpośrednio przy okienku przy którym rejestrujesz pojazd bez dodatkowych opłat, tak przynajmniej jest w Bydzi
bobzio, 27.08.2013, 22:37
piszesz bzdury możesz zapłacić kartą bezpośrednio przy okienku przy którym rejestrujesz pojazd bez dodatkowych opłat, tak przynajmniej jest w Bydzi
bobzio, 27.08.2013, 22:43
A kiedy koniec nielegalnej opłaty recyklingowej??? Już w 2008 r. UE stwierdziła jej nieważność a nasz rząd od kilku lat nie zmienił przepisów!!!
emkor, 02.04.2013, 12:11
W Prawie o ruchu drogowym nie ma informacji o zameldowaniu! Rejestracji dokonuje się ze względu na zamieszkanie... siedzibę,,, Zameldowanie a zamieszkanie to dwie różne kwestie..
PORD, 02.04.2013, 19:30
"Rejestrując samochód używany, kupiony w kraju, trzeba też odwiedzić skarbówkę i złożyć druki PCC-3, czyli opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych wynoszący 2 proc. od kwoty widniejącej na umowie." - US nie patrzy na kwotę widniejącą na umowie tylko na wartość rynkową przedmiotu.-Tak jest w przepisach.
paulieg, 03.04.2013, 18:59
Wartość rynkową bierze pod uwagę wtedy, gdy cena z umowy zakupu odbiega bardzo od ceny rynkowej.
dd, 23.05.2013, 00:50
Chyba że kupiłeś na fakturę wtedy nie płacisz podatku od czynności cywilno-prawnych.
POL, 27.05.2013, 13:07
czemu powyzej 2.0 pojemnosci silnika jest az taki wysoki procent w celnym ? ta polska to jedno wielkie bagno.
misiek, 12.06.2013, 07:41
Ja im więcej pracuje tym mniej mam w portwelu . Sprowadziłem se auto z silnikiem 3.0 i musiałem zapłacić UC 2 tyś zł akcyzy ,nie wiem jaki to luksus bo to 3.0 pali tyle co przeciętne 2.0 .
leser&nierób, 17.07.2013, 09:18
Mam pytanie. Chcemy z bratem przerejestrować samochód z taty na nas dwóch. niestety jutro wyjezdzam za granice na jakis czas i moje pytanie, czy musze zostawić jakieś upoważnienie dla brata, potrzebne sa jakieś dokumenty?? dzieki wielkie
thelian, 24.07.2013, 11:23
ja się nie znam dlatego skorzystałam z oferty Agencji Celnej Abak i nie musiałam sie niczym martwić. Panie z biura załatwiły za mnie wszystkie formalności a tablice rejestracyjne dostałam do domu =)
Marta82, 06.10.2015, 17:03

Warte uwagi