Radar z protestem - bezpieczeństwo czy kasa?

Rudnicki samorząd sprzeciwia się budowie urządzenia do pomiaru prędkości w Kopkach. To sposób na łupienie kierowców, a nie poprawę bezpieczeństwa – twierdzą radni.
Radar z protestem - bezpieczeństwo czy kasa?
Koło skrzyżowania w Kopkach został już ustawiony fundament pod przyszły radar.

fot. Konrad Sinica

Rada Miejska w Rudniku nad Sanem wystąpi do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o odstąpienie od budowy fotoradaru przy drodze krajowej numer 77 w Kopkach. Samorządowcy twierdzą, że wcale nie prosili o jego montaż i uważają, że nie poprawi to bezpieczeństwa kierowców.

- Jako samorząd zostaliśmy uwikłani w fakt montażu urządzenia pomiarowego w Kopkach - mówi radny Jerzy Czaja. - W tłumaczeniach ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pojawia się, że radar budowany jest na wniosek samorządów i mieszkańców. Z naszej strony nigdy nie było takiego wniosku. Zwracaliśmy się o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Kopkach poprzez budowę ronda. Drugi wniosek dotyczył budowy chodnika wzdłuż drogi krajowej numer 77.

NAPRZECIW OCZEKIWANIOM?

Radny skierował w tej sprawie pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W uzyskanej odpowiedzi zarządca drogi przedstawił mu uzasadnienie lokalizacji fotoradaru w tym miejscu.

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad doszła do wniosku, że skoro rudnicki samorząd tak mocno apeluje, to w związku z niemożliwością realizacji poprzednich wniosków ze względu na wysokie koszty, znalazło się inne rozwiązanie - twierdzi radny Czaja. - Oni wychodzą z założenia, że głównym niebezpieczeństwem jest nadmierna prędkość i planują montaż fotoradaru. W związku z tym, wychodząc naprzeciw naszym oczekiwaniom, postanowili wybudować nam urządzenie pomiarowe.

ŁUPIENIE KIEROWCÓW

Radni nie zgadzają się z taką argumentacją i dlatego zamierzają wystąpić do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o odstąpienie od montażu fotoradaru. Rudniccy samorządowcy uważają, że takie urządzenie w żaden sposób nie wpłynie na poprawę na poprawę bezpieczeństwa na tym odcinku drogi, a jak twierdzą, służyć ma głównie łupieniu kierowców.

Zobacz też: Giełda samochodowa w Rzeszowie (23.12) - ceny i zdjęcia 

Wystąpią również do zarządcy drogi z oświadczeniem, że burmistrz i rada nigdy nie zwracali się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o montaż fotoradaru, a wnioski rudnickiego samorządu dotyczyły wyłącznie budowy chodnika i przebudowy skrzyżowania.

Na ostatniej sesji rady miejskiej w Rudniku nad Sanem radni jednogłośnie zagłosowali za wystosowaniem takiego apelu. Na razie jednak nie jest znana ostateczna treść wystąpienia. Projekt apelu był naprędce przygotowywany podczas przerwy w obradach i chyba ze względu na pośpiech, uchwała zamiast pod obrady, trafiła przypadkiem do... niszczarki.

Konrad Sinica

Autor: Karol Biela
14komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (14)

Ale GDDKiA nie ma na celu poprawy bezpieczeństwa tylko własny interes. Czym więcej radarów tym większe wpływy. Njprostrze tłumaczenie kierowca jechał za szybko, a może nawierzchnia była śliska, a może dziura w jezdni, a może zły profil drogi. Nad tym ani policja ani GDDKiA się nie zastanawiają. gdyby kierowca nie jeżdził to by było na drogach najbezpieczniej.
Proponuję hasło
"SAMOCHODY PRECZ Z DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD"
"DROGI TYLKO DLA GDDKiA"
Kierowca, 26.12.2012, 22:39
Gratulacje dla samorządu za zdrowy rozsądek i prawdziwe dbanie o bezpieczeństwo
aletes, 26.12.2012, 23:37
Fotoradar nie łupi kierowców, tylko osoby, które łamią prawo, I oby tych fotoradarów było w Polsce więcej, bo jesteśmy na pierwszym miejscu w UE w zabitych na drogach, właśnie przez drogowych piratów.
sen2, 26.12.2012, 23:39
Aleś mundry..... , jak dwóch głupich...
kierowiec, 27.12.2012, 08:26
Ales Ty głupi ,osioł jakich nie mało
G, 27.12.2012, 12:07
skipper, 27.12.2012, 12:53
a nie na prostej gdzie sie kazdy rozpedza. Fotoradar raczej nie strzeli ci fotki jak kierunku nie wlaczysz na skrzyzowaniu :/
wojtii, 27.12.2012, 15:47
życzę Ci, abyś jeździł zawodowo tyle co ja. Wtedy się wypowiadaj debilu!!!!!!!
bt, 27.12.2012, 18:57
ale skoro kierowca łamie przepisy to i jest łupany proste tych co jadą z przepisami ( ew. zwalniają przed radarem bo przecież info o nim jest więc jakim imbecylem trzeba być aby to ignorować ) nikt nie łupie
ja, 27.12.2012, 07:46
Rozwiązać SM-y nie to nie oni stawiają fotoradar!!! nie trafiłem z postem
dudek, 27.12.2012, 10:29
brawo radni więcej takich odważnych
skipper, 27.12.2012, 12:52
Dlaczego nie stawiają fotoradarów w miejscach niebezpiecznych jak szkoły ostre zakręty itp.
Ekolog, 27.12.2012, 16:29
Przepisy i kierowcy w Polsce to jeden wielki problem. 95% kierowcow w Polsce to somobojcy. Fotoradary nie maja tu zadnego sensu chyba ze, ktos chce zarobic kosztem rodzin, ktore i tak maja ciezko. Problem polega na tym, ze Polacy nie umieja jezdzic. Nie umieja jezdzic u siebie w kraju, a pozniej to przenosza poza Polske. Przyjezdzajac do Polski od czasu do czasu to wyraznie widac. Niestety tai stan rzeczy musi jeszcze potrwac, az sie powybijaja wszyscy idioci, ktorzy wyprzedzaja w miejscach do tego nieodpowiednich i przy nieodpowiedniej szybkosci.
Viking, 27.12.2012, 19:38
wchodze na forum, gdy temat dotyczy np. fotoradarów i.. normalka... Polacy wyzywają sie od debili... jakie to polskie
malinka, 27.12.2012, 20:38

Warte uwagi