Będzie rzeź na egzaminach na prawo jazdy? "Testy będą trudne"

Drżyjcie kandydaci na kierowców! Ośrodki egzaminowania jednak zdążyły z przygotowaniem nowości i od 21 stycznia egzaminy teoretyczne na prawo jazdy kat. A czy B będzie zdać dużo trudniej.
Od 19 stycznia wprowadzone zostaną nowe zasady egzaminów na prawo jazdy

fot. Mariusz Kapała

Kiedy w środę rozmawialiśmy z przedstawicielami Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, usłyszeliśmy zapewniania, że zdążono ze wszystkim. A więc egzaminy teoretyczne na prawo jazdy, będą prowadzone według nowych zasad.

Stanisław Gortat, zastępca dyrektora gorzowskiego WORD, powiedział nam, że komputery uruchomiono, programy zostały wgrane, przeprowadzono nawet szkolenia egzaminatorów. W czwartek przeszkoleni zostali instruktorzy nauki jazdy.

- Egzaminy będą znacznie trudniejsze. Nie ma chociażby znanych powszechnie zestawów pytań. Chociaż słyszałem, że na rynku są już dyski z nowymi zadaniami. Trudno jednak powiedzieć, czy są one oryginalne, a ponadto pytań jest kilkakrotnie więcej niż poprzednio.

Zobacz też: Zmiany w kodeksie drogowym i innych przepisach w 2013 r. Poradnik

Podobne słowa usłyszeliśmy od Rafała Gajewskiego, dyrektora WORD w Zielonej Górze.

- Jesteśmy gotowi. W czwartek i piątek nowe zasady prowadzenia egzaminów zaprezentujemy przedstawicielom szkół nauki jazdy.

Czy egzamin będzie trudniejszy? - Myślę, że tak. Tak uważają zdający, stąd do 19 stycznia prowadzimy egzaminy teoretyczne niejako na okrągło. Przyszli kierowcy obawiają się, że po zmianach wielu z nich jednak będzie miało kłopoty z pozytywnym zaliczeniem - dodał dyrektor Gajewski.

Jak będzie wyglądał egzamin po 19 stycznia? Każdy wylosuje 32 pytania, z których 20 będzie dotyczyło przepisów ruchu drogowego, a kolejnych 12 - to pytania specjalistyczne, uzależnione od kategorii prawa jazdy. Kandydat na kierowcę może mieć do rozwiązania zadanie w postaci pytania słownego, zdjęcia lub filmu, np. czy musisz zatrzymać się na prezentowanym skrzyżowaniu? Na pierwsze 20 zadań trzeba będzie odpowiedzieć tak lub nie.Czasu na odpowiedź będzie niewiele - tylko 35 sekund, w tym 20 sekund na zapoznaniesię z treścią, a kolejnych 15 - na udzielenie odpowiedzi. Za prawidłową, w zależności od trudności, dostaniemy 1, 2 lub 3 punkty. Podobnie będzie w drugiej części - specjalistycznej. Z tą różnicą, że tu wersji odpowiedzi mamy aż trzy a więc A, B lub C. Ponadto czas na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi wydłużono do 50 sekund.

Cały egzamin nie może przekroczyć 25 minut. Jednak na zaznaczenie konkretnych odpowiedzi, zdający będzie miał mniej czasu. Chcąc przystąpić do egzaminu praktycznego, czyli zdać, trzeba uzyskać 68 na 74 punkty. To oznacza, że możemy błędnie odpowiedzieć na dwa ważne pytania lub aż na sześć mniej istotnych lub nie wpływających tak istotnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Jak nas zapewniła Krystyna Sibińska, posłankaPO i jednocześnie członek sejmowej komisji infrastruktury, wiele wcześniej zapowiadanych zmian, zostanie odłożonych do 4 stycznia 2016 r. - Nowelizacja przepisów znajduje się na tzw. szybkiej ścieżce. Sejm i Senat ją przyjęły. Teraz kolej na prezydenta - dodała pani poseł.

Co to oznacza? Chociażby to, że do 4 stycznia 2016 r. zostanie odłożony obowiązek zaliczenia między czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, dodatkowego kursu dokształcającego. Ale nie tylko. Nie zostanie wprowadzony zapowiadany obowiązek, by młody kierowca, przez pierwszych osiem miesięcy od uzyskania prawa jazdy, ozdabiał swoje auto tzw. zielonym listkiem. Dopiero od 2016 r. zostanie też wprowadzona konieczność zaliczenia kursu reedukacyjnego dla tych zmotoryzowanych, którzy popełnili dwa wykroczenia. 

Czesław Wachnik
68 324 88 29
cwachnik@gazetalubuska.pl 

Autor: gazeta.lubuska
36komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (36)

ludzie zaczną jeździ bez prawka i nie odstraszą żadne kary w państwie policyjnym
lenin, 10.01.2013, 15:22
Pamiętaj synu taki zwrot: szkolić umie Pezetmłot.
pezetMŁOTEK, 11.01.2013, 20:36
Nie słuchajcie tych idiotów, że będzie aż tak ciężko. Fakt, będzie trudniej ale te bęcwały nakręcają tylko atmosferę aby stresować przyszłych posiadaczy prawa jazdy. W życiu jest więcej ważniejszych i trudniejszych sytuacji niż ten egzamin teoretyczny i większość ludzi przyjmuje je na miękko.
no_name, 11.01.2013, 10:45
masz rację w 100%zgadzamsię z Tobą:)pozdrawiam
paulina, 18.01.2013, 11:50
Polska to dziwny kraj. dobrze ze z niego wyjechalem...
Tommy USA, 11.01.2013, 14:18
po pierwsze -symulacje, które są w internecie, demonstrujące egzamin, wcale nie są trudniejsze niż dotychczasowy, nie demonizuj dziennikarzu!
po drugie -chętnie jeździłem z "listkiem" mając świadomość "szczególnego" traktowania przez innych użytkowników drogi -np. to, że bardziej na mnie uważali. Nie zwalniało mnie to z myślenia, ale dobrze wiemy, że kurs uczy jak zdać egzamin, a nie jak jeździć. Uczyłem się tak naprawdę dopiero mając prawko.
Po trzecie -dodatkowe kursy? bardzo chętnie, pod warunkiem, że będą bezpłatne (np. policja czy straż miejsca poprowadzi jako działania prewencyjne). Bo jeśli nie, to będzie to wyciąganie kasy, a nie dbałość o bezpieczeństwo.
jeżdżę, 11.01.2013, 14:55
W życiu nie nakleiłbym ani nie pozwolę nakleić u siebie w aucie zielonego listka.
Uważam że to "szczególne" traktowanie będzie miało wydźwięk negatywny, mało który z kierowców będzie wtedy takiemu to osobnikowi ułatwiał życie na drodze a część może wręcz je utrudniać.
x, 11.01.2013, 16:53
człowieku poto sie oznacza takie auto żeby miec swiadomość że kierowca początkujacy i dać mu troche czasu i miejsca ale do tego trzeba dorosnąć ale jak sie z drzewa dopiro zeszło i bmwe sie kupiło i sie jezdzi bo sie ma. radary kaskadowy pomiar i radary na takich jak ty
bajbus01, 11.01.2013, 19:50
Akurat tak się składa że nie mam BMW lecz małe autko które jest mi potrzebne aby dotrzeć z punktu A do B (głównie dom-praca i załatwić sprawie w niedalekim sąsiedztwie Koszalina, i w sezonie codziennie trasa Koszalin - Kołobrzeg prawo jazdy mam krótko bo tylko kilka lat ale nie miałem do tej pory żadnej kontroli mandatu czy nawet stłuczki. Nadal twierdzę że taki listek będzie utrudniał życie na drodze i nie trzeba nawet mieć prawka aby dostrzec że wśród wielu kierowców myślenie jest ograniczone do siebie i własnego auta, reakcja na listek będzie taka jak na eLkę.
x, 11.01.2013, 21:31
i dobrze, mniej tej gownazeri na drogach bedzie,
adad, 11.01.2013, 15:11
Studia kończą teraz coraz gorsze buraki i to za pieniądze. Prawdziwe egzaminy będą dla kierowców.
Trolek, 11.01.2013, 16:03
Ludzie! Skąd ta panika. Ja od razu widzę, że nowe egzaminy będą sporo łatwiejsze niż te dotychczasowe. Najważniejsze ułatwienia to rezygnacja z formuły testu wielokrotnego wyboru. Jedyna "łatwość" poprzedniego systemu to dostępność pytań, których po prostu mogliśmy nauczyć się na pamięć.
Lisek, 11.01.2013, 17:43
...a narazie wyleją dziecko z kąpielą. Taka forma egzaminu zmusi kursantów doi uczenia się na pamięć formułek, co wcale nie znaczy, że po kursie i egzaminie będzie umiał jeździć. Wzrośnie popyt na "usługowe" zdawanie egzaminów na prawo jazdy na Ukrainie.
Ja, 11.01.2013, 17:54
czysta głupota z tymi nowymi testami, teraz egzaminatorzy jeszcze więcej zarobią.
ten co to wymyślił nie ma na uwadze dobra przyszłych kierowców tylko patrzy jak tu skubnąc więcej kasy do swojej kieszeni. jak tu oskubać młodych ludzi jeszcze uczących się. Ps. TO SĄ KPINY PROSZĘ KSIĘDZA...
fabio, 11.01.2013, 19:00
a ja dzisiaj odebrałem prawko i mam to juz za sobą współczuje przyszłym kierowcom ale z drugiej strony nie macie sie co martwić jak znacie przepisy i krzyżowki to testy to banał
pozdrawiam
szcześliwy, 11.01.2013, 22:11
witam jak mowa w poprzednim wpisie ja smigam juz 3no teraz prawie4 lata bez prawka i jakos daje rade nie gine na drodze nikt na mnie nie trabi i jest ok A to zdzieranie kasy jest z zdajacych tylko po to by skarbonke zwana budrzetem zapchac na byle bledzie wala i kase dra ZLODZIEJE odniesmy sie tylo do Angli / Usa - kierowcow o wiele wiecej a egzamin przyklowiowe pare groszy i na wlasnym aucie ktore sie zna i na nim sie uczylo jezdzic !!!! Chca z kierowcy KOSMONAUTE zrobic hehe!!!
darcki, 12.01.2013, 00:53
Jak czytam niektóre komentarze to się słabo robi... Do tej pory egzamin sprawdzał zdolności pamięciowe kierowców, a większość nie znała podstawowych nawet przepisów ruchu drogowego. Pamiętali że dany znak to odp A i C.
A teraz ZGROOOZAA, trzeba będzie jednak rozumieć zasady poruszania się po drodze zanim się na nią wyjedzie. Bardzo się cieszę, że ten egzamin tak wygląda. Może w końcu ludzie czytając zasady ruchu drogowego będą w stanie ogarnąć te kilka prostych przepisów zamiast wkuwać odpowiedzi metodą skojarzeniową do obrazków.
FacePalm, 12.01.2013, 12:40
ne nie dsjcie zarabiac tej rzadowo-ubeckiej mafii
sygit14, 12.01.2013, 13:12
A KTO NAS NAUCZY ANGIELSKIEGO? :/
fdsa, 21.01.2013, 09:18
"..i dobrze, mniej tej gownazeri na drogach bedzie," Bardzo w to wątpię. Uważam, że cała ta "reforma" nie ma wielkiego sensu. Będzie trudniej zdawać, to fakt, trzeba będzie się też bardziej wykazać wiadomościami. Ale czy te wiadomości będą wykorzystywane w życiu czyli na naszych drogach?. Wielu już kierowców zwykle je "zapomina", albo po prostu nie chce o nich pamiętać. Najczęściej prawo jazdy wyrabiają młodzi ludzie, których już po jego otrzymaniu zwykle ponosi "ułańska fantazja". Ach sprawdzę ile to moje kochane autko "wyciągnie", ktoś mnie wyprzedza? - przecież się nie dam, piesi na przejściu - może ich trochę pogonię aby się tu nie szwendali i nie przeszkadzali przyzwoitemu kierowcy, w końcu kto tu rządzi?. Ja mama prawo jazdy i autko, więc niech nikt mi nie śmie przeszkadzać. To jest właśnie myślenie osobnika siedzącego na "kierowniczym stanowisku".
Quasimodoxxl, 13.01.2013, 06:34
Ciekawe czy dyr słupskiego WORDu zrobi jakieś szkolenie dla instruktorów- tak jak w innych Ośrodkach Egz?! Czy będzie oszczędzał na wiedzy?!
Pytajnik, 13.01.2013, 07:46
ja nie rozumiem słowa "rzeź" . skoro ci wszystcy naukowcy sie zesrali to znaczy ze ich wiedza dotyczaca ruchu drogowego jest bardzo słaba. to znaczy , że dobrze bedzie. bo albo wiedza zostanie przyswojona albo fotel obok kierowcy i już. niestety jest taż, że spory procent kierowców to nie umie jeździć. zasady są dla nich obce.
elka, 13.01.2013, 09:01
pol gminy jezdzi bez prawka bo za piFko zabrali i po co maja sie stresowac
nowym egzaminem
lipa, 13.01.2013, 09:50
jak ludzie masowo będą robić prawko w Ukrainie, Czechach czy w innych krajach?
oczy, 13.01.2013, 10:53
PaniSibińska w Słupsku niema chociaż dwóch rąd bliźniaczych.Jest ich ponad 30 na tym przykładzie proszę aby dokoptować więcej pytań ,to tylko jedna głupota z wielu gdy rozum od serca daleko
Adam, 13.01.2013, 11:55
w naszym kraju testy jak na pilota promu kosmicznego władza chce aby ludkowie wrócili do epoki wista wio u nas testy są tak sformułowane aby namieszać ci w głowie a powinno być czysto i przejrzyściej
dat, 13.01.2013, 12:11
ciekawe- jeśli WORD w lublinie pobrał opłatę za egzamin teoretyczny czy teraz musi mnie zapisać na starych zasadach
szymański t, 13.01.2013, 13:16
myślę że oddadzą Ci kasę, a jak będziesz chciał zdawać po 19 to dopłata
aneta, 14.01.2013, 17:56
I TAK BĘDZIE BO CO ONI ROBIĄ Z LUDŹMI TO SIĘ W GŁOWIE NIE MIEŚCI JEST CIĘŻKO ZDAĆ
KARI, 19.01.2013, 15:31
CIĘŻKO BO TRZEBA SIĘ NAUCZYĆ DOBRZE A NIE KUPOWAĆ KURS ZA ... NIE POWIEM.. MYŚLISZ ŻE JAK JUŻ KURS OBKUPISZ BYCIEM NA NIM TO WSZYSTKO JUŻ GOTOWE... A TU PACH, NIESPODZIANKA, NA EGZAMINIE WYMAGAJĄ WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI :d ALE HECA
fdsa, 21.01.2013, 09:17
dokładnie, rzeź to doskonałe słowo. ja na waszym miejscu bym się od razu przejechał. albo powiesił. ostatecznie zastrzellił, ale kto co woli. najgorzej będzie jak wam podłączą krzestła do prądu na egzaminie... i będzie chodził taki typ z kałachem i będzie strzelał do każdego jak do kaczki, kto się ruszy...
:D siejecie postrach... aż się was nie chce czytać :/ najniższe loty protalu
fdsa, 21.01.2013, 09:15
To podkręcanie atmosfery .Gorsze będą te egzaminy dlatego że są inne .A po 2 tygodniach sytuacja i tak wróci do normy . żeby czasem nie były jeszcze łatwiejsze.
jaNko, 21.01.2013, 10:14
POWIEM KRÓTKO-JAK WIELU MOICH ZNAJOMYCH ZDAWANIE W POLSCE PRAWO JAZDY TO STRATA CZASU I KASY-BO TO PARODIA.WIELU MOICH ZNAJOMYCH ZDAJE PRAWKO W KRAJACH U.E -POLECAM . JEŚLI MACIE MOŻLIWOŚĆ WYJAZDY I CHCECIE NORMALNIE ZDAĆ -TO CO W POLSCE TO GLUPOTA I WYŁUDZANIE KASY
JA, 21.01.2013, 11:49
ja zdawałem prawko w Pool Anglia swoim samochodem w towarzystwie ojca i egzaminatora bez stresu na 5 a w POLSCE 5 razy i nic a teraz to chyba bym się załamał , LUDZIE TYLKO ZA GRANICĄ CIĘ DOCENIĄ
artur, 21.01.2013, 13:21
popieram...olac te polski egzaminy . większość młodych i tak wyjeżdża..macie znajomych np.w Anglii zdawajcie tam-jedynie stracisz by się tam zaczepić u znajomych i podróż...sam egzamin tańszy, bezstresowy i raczej bez problem zdasz
JA, 21.01.2013, 13:56
http://www.facebook.com/groups/402687799813879/
Jan, 21.01.2013, 17:26