Egzamin na prawo jazdy w 2014: eco-driving obowiązkowy? (WIDEO)

Egzaminy na prawo jazdy w 2014 r. nie zmienią się radykalnie. Zamiast dwóch baz pytań do testów ma być jedna, ale nadal tajna. Niewykluczone, że podczas egzaminu praktycznego sprawdzane będzie też, czy przyszły kierowca zna zasady eco-drivingu.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B
Egzamin na prawo jazdy kat. B w 2014 r. nie stanie się łatwiejszy

fot. TVS/x-news

Wprowadzone rok temu nowe testy egzaminacyjne na wszystkie kategorie prawa jazdy okazały się dużo trudniejsze od wcześniej obowiązujących. Odsetek osób, które zdają egzamin teoretyczny, spadł dramatycznie. W tym roku dużo lepiej zapewne nie będzie, bo wielkie zmiany w zasadach egzaminowania nie są planowane. Zamiast dwóch baz pytań ma być jedna, zatwierdzana przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Pojawiają się za to informacje, że podczas egzaminu teoretycznego sprawdzane będzie, czy kierowca zna zasady eco-drivingu, a więc potrafi jeździć tak, by zmniejszyć zużycie paliwa.


Źródło: TVS/x-news

Zobacz też: Nowy egzamin na prawo jazdy kat. B krok po kroku. Zobacz filmy

Zobacz też:

NOWE EGZAMINY TEORETYCZNE NA PRAWO JAZDY - ROZWIĄŻ PRZYKŁADOWY TEST NA PRAWO JAZDY KATEGORII B I SPRAWDŹ, CZY NAPRAWDĘ JEST TAK TRUDNY


Autor: redakcja.regiomoto
Wideo
  • Prawo jazdy w 2014
31komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (31)

Eco-driving a skrzynia automatyczna jak ma sie do tego tematu?
kierowca, 02.01.2014, 15:43
Że niby ze skrzynią automatyczną nie można jeździć eko?
ekopower, 02.01.2014, 19:24
Widzę że tu cenzura też działa, mówiono ze za PRL była cenzura. TERAZ TO DOPIERO CENZURA> A, co z PDF, jak przy takiej gamoniowatej jeździe sie będą zapychać ??? Kasiure ktoś będzie miał z tego..
PAWLO, 31.01.2014, 10:01
i przewidywanie - tak aby każde naciśnięcie gazu i hamulca było przemyślane i zasadne. Automat w pewnym sensie eco-driving ułatwia - zwłaszcza gorszym kierowcom. Dobry kierowca spali mniej jeżdżąc manualem.
Kierowca, 03.01.2014, 15:47
w większości pojazdów nie posiadamy skrzyń biegów automatycznych tylko zautomatyzowane więc mamy nad tymi przekładniami władzę za pośrednictwem urządzeń zamontowanych w pojeździe i tu raczej nieznajomość pojazdu którym się poruszamy jest problemem a nie rodzaj skrzynki zmiany biegów.
wiki, 03.01.2014, 20:13
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Myślę, że najwięcej by dało wprowadzenie samochodów elektrycznych, problem tkwi jednak w tym, że zanim Polak będzie miał na to kasę, miną lata. Ale pewnie elementy ecodrivingu już są wprowadzane. Wiem, że np. warszawska korporacja Ecocar wprowadziła te zasady. Kierunek jest dobry, tylko pytanie kiedy zainteresuje się tym większe grono osób.
bulga, 07.02.2014, 16:03
Już siedem lat temu uczyłem swoich kursantów takiej jazdy.
Instruktor, 02.01.2014, 16:46
A co kogo obchodzi jak jeżdżę? Mogę sobie kupić 6 litrowy silnik i piłować na 1 biegu i spalać 50l na 100. Moje pieniądze, mój wybór.
Kierowca, 03.01.2014, 19:10
Właśnie prezentujesz typowe podejście buraka-egoisty!
Masz ,kierofco' prawo kupić i używać co ci się żywnie podoba..., ale jaki to będzie miało wpływ na innych, niestety nie jest już tylko twoją sprawą!
Dla przykładu, my nie musimy wdychać nadprodukcji smrodu i słuchać hałasów z twojego "piłowanego na 1 biegu" rzęcha!!!
I jeśli tego nie kapujesz, to albo zastosujesz się do odgórnych przepisów, albo ci to kiedyś ktoś "ręcznie" wytłumaczy i może wreszcie zrozumiesz!!!
sim, 04.01.2014, 11:37
A Ty się dajesz omamić mediom. Ludzie karczują ogromne powierzchnie zajmowane przez lasy, budują fabryki, które zanieczyszczają środowisko na potęgę, ale Ty yntelygencie każesz koledze jeździć oszczędnie. W tym momencie to, czy on zużyje 6 czy 8 litrów na 100km to nie zrobi żadnej różnicy.
Idź posegreguj jeszcze śmieci, żeby więcej płacić za wywóz, bo to bardzo pomoże naszej planecie. Ekologia to jeden wielki syf, na którym są zbijane grube miliony - nic więcej.
jio, 04.01.2014, 12:35
Media są od tego żeby mamić, ale bez mediów nie miał byś 70% wiedzy którą posiadasz, a ty masz rozum między innymi po to żeby odcedzić z medialnych informacji "ziarno od plew"!
Twoja filozofia, że inni "karczują lasy, budują fabryki i zanieczyszczają środowisko" to ja też mogę trochę własnego syfu do tego dołożyć, jest filozofią ignoranta-pesymisty i prowadzi do bagna.
Ja uważam i wierzę, że dbałość o sprawy NASZEGO WSPÓLNEGO środowiska, każdy powinien zacząć w pierwszej kolejności od siebie! Bo bez względu na to czy ktoś na tym zarabia "grube miliony", to uważam, że każde zaoszczędzone 3 litry paliwa, zużyte opakowania które zostaną ponownie wykorzystane (za posegregowane zapłacisz mniej nie więcej), czy i inne zabiegi pro ekologiczne, wpływają jednak pozytywnie na ogólny bilans bardziej niż twoja filozofia.
A jeśli nawet pomoże to w niewielkim stopniu lub wcale, to przynajmniej mam czyste sumienie, że zrobiłem ile mogłem aby było lepiej!!! A dla mnie ma to kolosalne znaczenie!!!
sikacz, 04.01.2014, 13:08
To nie jest moja filozofia, nie zrozumiałeś mnie.
Ecodriving został wymyślony dla kierowców, nie dla środowiska. To, że chcą go uczyć na kursie prawa jazdy to jest krok do przodu - w końcu nauka będzie jazdy, a nie zdania egzaminu. Chodzi o szum jaki się wokół tego robi - jest on niewspółmierny do efektów. Jak mamy zacząć dbać o środowisko to trzeba polecieć od razu po krawędzi i pozbyć się wielkich fabryk zanieczyszczających środowisko. Powiesz, że to będą ogromne koszta. Owszem, będą. Ale stawiam, że nie mniejsze, niż wprowadzanie nowych, nietrwałych, idiotycznych technologii do samochodów i uczenie ludzi jak mają jeździć, żeby te samochody szybciej niszczyć (bo nieumiejętny ecodriving powszechny tak bardzo w naszym kraju przyczynia się tylko i wyłącznie do szybszego zużycia silnika).
Szkoda tylko, że wielkie korporacje, greenpeace i media nie myślą w ten sposób. Oni zwyczajnie chcą zbić na tym grube miliony i nie myślą o tym, czy przyniesie to faktyczne efekty. Robią wszystko tylko i wyłącznie na pokaz. Dzielą się jednymi informacjami, żeby zataić inne. Tyle.
jio, 04.01.2014, 13:24
Zmusić korporacje do zrezygnowania z zysku to tak jak zmusić ziemię by obracała się ze wschodu na zachód. Teoretycznie możliwe ale praktycznie...
Z zasady nie zawracam sobie głowy sprawami na które nie mam najmniejszego wpływu. Dlatego napiszę coś co było już tutaj napisane. Jeżeli ktoś będzie zmuszał mnie do znoszenia skutków "piłowania" jego 3 litrowego silnika na pierwszym biegu czy znoszenia skutków "rozgrzewania" przez 30 min jego silnika na postoju, skłonny jestem wytłumaczyć mu ręcznie, że znosić tego nie muszę, bez względu na jego teorie!
Tyle.
sikacz, 04.01.2014, 13:49
"Zmusić korporacje do zrezygnowania z zysku to tak jak zmusić ziemię by obracała się ze wschodu na zachód. Teoretycznie możliwe ale praktycznie..."
I właśnie dlatego nie jestem proekologiczny. Z zasady. Ci ludzie, którzy tak paplają o ekologii na lewo i prawo sami zatruwają środowisko gorzej niż przykładowo cała taka Polska.
Rozgrzewanie silnika dłużej niż minutę jest karane mandatem. Ostatnio popularne jest wysyłanie filmów na policję, oni z tym zrobią co trzeba i efekt to na pewno przyniesie dobry.
jio, 04.01.2014, 16:12
ECO DRIVING jest tylko stosowane w nowych autach z silnikiem Benzynowym ale skoro WORD jest tak bogaty to prosze o nowe auto po pozytywnie zdanym Egzaminie . W tedy bende stosowal te zasade , bo w starych autach powiem tak rzenchach co posiada 25-26lat to zlom i nie ma takiego zastosowania poniewaz po Egzaminie dostajesz starego grata rodzica . Bo jak jest bezrobocie i bieda to nawet jak masz Prawo Jazdy to nie stac Cie na Paliwo kolego . Wiec po co tu takie glupie zastosowania zostaly zastosowane ECO DRIVING jest tylko w nowych autach jak chewrolet Laczetti , skoda octawia3 , czy nawet ten szajs WORD-u Fiat Grande Punto co sie ciongle psuje . Mozna za to zastosowac zasade w aucie marki TOYOTA YARIS ale tylko z instalacjo gazowo LPG ewentualnie . Wiec WORD niech nie bendzie taki mondry bo jak jest taki mondry to niech rozdaje najlepszym kursantom samochody egzaminacyjne wycofywane z WORD-u za miast je sprzedawac mieli byscie za to dobre reklame i renome i wiecej Kursanta z zapalem do Nauki i Egzaminu gdy byloby ogloszenie ,ze kto zda Egzamin dostaje w nagrode Prawo Jazdy i Nowe Auto od WORD . To jest dobry patent gwarancja 200 procent na Kursanta .
FAZI., 27.01.2014, 11:28
A, co z filtrami pdf ? A, na ile pytań ty byś odpowiedział? Olał bys egzamin... sa tak durne że głowa boli !!!
PAWLO, 31.01.2014, 12:18
Prawko-Austrii-bez-stresu-i-po-Polsku.
I-za-pierwszym-razem.
Doprowadzić-do-upadku-jak-przychód-z-radarów-Wincentego.
Stanczyk, 03.01.2014, 10:00
Niech wyczulają kierowców na zachowanie odstępu od poprzedzającego pojazdu, tamowania ruchu , blokowania lewego pasa ruchu (W KUJ-POMORSKIM) najwięcej spotykam kierowców utrudniajacych jazdę innym kierowcą o nr rej. CIN. jESTEM ZAWODOWYM KIEROWCĄ.
TOMASZO, 03.01.2014, 17:25
Trudno o prace, trudno do lekarza, trudno o mieszkanie, trudno o prawo jazdy...
Co się dziwicie, że młodzi uciekają z Polski!
Student, 03.01.2014, 18:49
To, żeby nie było trudno o pracę i do lekarza trzeba wymusić na tych darmozjadach na Wiejskiej i innych stołkach samorządowych, a nie uciekać!!!
Uciekają zawsze tzw. 'ciepłe kluchy', bo twardzi ludzie dają radę w każdych warunkach!!!
sikacz, 04.01.2014, 11:45
szkoda tylko ze coraz wiecej nowych obowiazkow dochodzi podczas 30 godzinnego kursu. przez tyle czasu mozemy sie nauczyc telefon dobrze obslugiwac a nie nauczyc sie myslec i jezdzic jak kierowca z chociazby kilkuletnim starzem
Daniel M, 04.01.2014, 07:21
zaliczylem test na nowe prawko pokazany na stronie nto.prawo-jazdy zdawalem 30-lat temu.albo mlodziez teraz tak ciemna albo taka placzaca to teraz natura
henryk, 04.01.2014, 14:22
Komentarz został usunięty.
I co jeszcze wymyślą, żeby utrudnić zdawanie. Może jeszcze wyczyny kaskaderskie wprowadzą. Ludzie zaczną zdawać za granicą, bo mamy teraz paranoje. Wymaga się od kursanta żeby jezdził jak doświadczony kierowca. Bzdety i paranoja.
kierowca., 05.01.2014, 21:26
JAPISZE A ONI USUWAJA JAK NAPISZESZ PRAWDE TO USUWAJA CO ZA MEDJA TERAS SA FSZYSTKO TO KORUPCJA NIECH WAS SZLAK
Marecki, 06.01.2014, 01:45
Komentarz został usunięty.
Co za debil... Mlodzi ludzie powinni uczyc sie jedziec a nie przepisow...
jarzyna, 08.01.2014, 16:03
Moim zdaniem to tylko dobre hasło i tylko.Wystarczy że znajdzie się tylko dwóch eco w zatłoczonym miejscu i oni zaoszczędzą około 0,02 l a reszta przepali i taki jest wynik eco-drivingu . Co innego 1 eco na lotnisku wynik pozytywny.
kiero, 09.01.2014, 19:02
Jestem za tym pomysłem, by eco-driving był obowiązkowy w testach na prawo jazdy i by go stosować w codziennej jeździe.
Justyna, 10.01.2014, 21:53
Komentarz został usunięty.
Tak jest!!!
MATI, 11.01.2014, 16:08
jak w terenie zabudowanym mam jechac 18km/h i to w trybie eco ( chcetnie pójde na taki egzamin jeszcze raz ) , co ich pop......... tymi żęchami co maja wordy na zdawanie , kazde auto tam ma wyjechane sprzegło , czesc ma brak korekcji zbierznosci po stłuczkach ................... Czym wy chcecie ludzi uczyc jeżdzić ........... a u nas zadne eco nie przejdzie jak w wiekszosci krajów EU a po takich jeżdze , tam maja to w 4 literach ....... Kary są za prędkośc , nie wiesz skad wyskakuje cywilne auto i już masz mandat 300 do 500E od danej prękości , najgorzej jest w miastach oczy trzeba miec w 4 literach bo żle patrzysz i już stłuczka a tam się nie pier,.... jak u nas w PL
Mobil one, 20.01.2014, 08:44
Po co komu wiedzieć długość lewarka zmiany biegów, wymiary tablicy rejestracyjnej i innych rzeczy !!! Niektóre pytania są DEBILNE !!! Tak, jak Ci co je wymyślili
.Ulepszenia, ulepszenia... a coraz bardziej tłukowaci kierowcy... i jest to wina egzaminów, nie kursantów, EGZAMINÓW.. !!!
PAWLO, 30.01.2014, 15:24
Uważam, że to powinno być wprowadzone. Jeździłem na taksówce przez 20 lat, w nowej firmie, Eco car, od razu robili mi szkolenie eko jazdy. Nie powiem, że dzięki temu byłbym milionerem, ale na pewno gdybym inaczej podchodził do prowadzenia auta, to więcej bym na swojej pracy zarabiał.
bulga, 24.02.2014, 09:50

Warte uwagi