Kasy fiskalne w szkołach nauki jazdy. Prawo jazdy podrożeje?

Szkoły jazdy będą prowadziły ewidencję sprzedaży kursów za pomocą kas fiskalnych. To może oznaczać podwyższenie cen szkolenia.

fot. redakcja.regiomoto

 kasy fiskalne będą musiały zaopatrzyć się od przyszłego roku te ośrodki szkolenia kierowców, których obroty przekroczą 20 tys. zł. Taki dochód obłożony będzie najprawdopodobniej 23-procentowym podatkiem od towarów i usług. Teraz szkoły jazdy zwolnione są z VAT-u. Płacą go dopiero po przekroczeniu obrotów w wysokości 150 tys. zł.

Wprowadzenie kas przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W efekcie budżet państwa ma się wzbogacić o prawie 5 mln zł rozcznie.

Kursy na prawo jazdy podrożeją?

- Podatek VAT na szkolenie kierowców zdecydowanie zwiększy ceny kursów, może nawet o jedną czwartą. Nie ma bowiem wątpliwości, że wyższe ceny przerzucone będą na klientów - twierdzi Jerzy Kociszewski, wiceprezes ogólnopolskiego stowarzyszenia Kierowca.pl.

Zdaniem Kociszewskiego, ta regulacja przyczyni się do dalszej degradacji rynku szkolenia kierowców. Wiele ośrodków szkolenia agresywnie walczy o klientów, a tych - ze względu na niż demograficzny i kryzys ekonomiczny polskich rodzin - jest coraz mniej. Dlatego wiele szkół jazdy obniża ceny kursów do granicy opłacalności, co odbija się na jakości przygotowania kursantów do egzaminów państwowych.

Chętnych na prawo jazdy ubywa

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że w 2011 r. prawo jazdy zdobyło tylko 570 tys. osób, w porównaniu do 832 tys. w 2010 r.

Jak kasy fiskalne wpłyną na rynek szkoleń kierowców, dopiero zobaczymy. Taksówkarze też się skarżyli, niektórzy podnieśli ceny przejazdów.
                                
Marek Weckwerth, "Gazeta Pomorska"

Autor: redakcja.regiomoto
31komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (31)

Czy zawsze wszystkich trzeba dymac na Kasie i podnosić w nieskończoność ceny....Przecież to nie czasy prosterity. Ludzie traca pracę i mają pieniędzy coraz mniej.
Wprowadżmy zasadę płatności przelewem za kursy i po sprawie.
Marcin , 02.08.2012, 07:45
Tylko przelew też trzeba nabić na kasę. Nie jako transakcja "gotówka" tylko przedpłata.
Ja, 02.08.2012, 07:50
czyli z banku trzeba pobrac gotówkę i wbijać na kase a potem kase znowu w gotówce nieść do Banku.....To Dziki Kraj .....Minister Miał Rację Dziki - jakim debilem trzeba byc by to wymyślic i jeszcze większym by w tym debiliźmie tkwić
gość, 02.08.2012, 07:54
bo brednie wypisujesz wprowadzasz w błąd. Albo się przeszkol w tym temacie i wtedy pogadamy.
Po wpłynięciu środków na konto wystawiasz paragon i wsio.
do gościa, 02.08.2012, 08:51
Jak bym zaczął tłumaczyć w USA jak w Polsce się prowadzi prosty kurs nauki jazdy i ile jest z tym zachodu .....to pukali by sie w czoło....Gorzej niz za Komuny. Gościu Znafco....Widzę że popierasz to że cie robią w coraz większego wała...Bu ha ha ha... Niech robia dalej wiekszego niewolnika
jochny z chicago, 02.08.2012, 09:31
Święta prawda!!
To wszystko lobby, biznesmeni z PO którzy mają swoje interesy w tym przypadku potężne szkoły jazdy wykurzają konkurencję i to wszytko zgodne z prawem, śmiech na sali
Osk, 19.12.2012, 19:16
Mają podnieść ceny prawo jazdy a czy przeciętnego POLAKA będzie je na nie stać ? Raczej nie, dlaczego człowiek który chce założyć rodzinę kupić dom o trudnych siłach walcząc o kredyt na mieszkanie ma jeszcze aż tak dużo płacić za kursy chcą w zarządzie żeby w POLSCE było dużo dzieci ale nawet nie wiedzą jakie to jest utrzymanie a co dopiero jak może ktoś mieszka od miasta daleko a nie ma czym dziecka zawieść do lekarza. Niech zaczną myśleć o POLSCE. Jeżeli ma iść w górę wszystko to dlaczego nie podwyżką wypłat ludzi oraz czemu nie zlikwidują BEZROBOCIA!
majoja, 02.08.2012, 22:50
Kasa fiskalna nie oznacza wcale naliczania i konieczność płacenia podatku vat.Szkoły nauki jazdy są zwolnione z podatku vat (bez motoru) bez względu na obrót a kasy fiskalne dotyczą ewidencjonowania dochodu za świadczenie usług dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.To czy płacisz gotówką kartą czy przelewem nie ma znaczenia .Zacznijcie korzystać z usług księgowego a nie prezesów.
Basia, 27.11.2012, 11:42
Teraz gościu co prowadzi Kurs....będzie potrzebował księgowej, kasjerki, radcy prawnego i będzie non-stop kontrolowany przez US czy sie nie pomylił w VAT i podatkach. To staje sie chore i porypane kraj w którym wszystko i wszystkich trzeba zgnoić i ceny podnieść wyżej niż w UE. I wszystko skomplikować do granic absurdu.
Nic dziwnego że Politycy wolą kręcić lody niż naprawiac ten chory system.
Heniek, 02.08.2012, 07:51
Szkoły nauki jazdy są zwolnione z podatku vat. Kasy fiskalne są po to aby ewidencjonować przychód, a nie naliczać vat.Zacznijcie korzystać z księgowego(biura rachunkowego) albo weźcie się do nauki.Nie ma podstaw aby podnosić opłaty za kursy,bo szkoły są zwolnione z vat-u.
Basia, 27.11.2012, 11:49
kasy fiskalne będą musiały zaopatrzyć się od tego roku te ośrodki szkolenia kierowców, których obroty przekroczą 20 tys. zł. Taki dochód obłożony będzie 23-procentowym podatkiem od towarów i usług.
Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2013 roku.
Lala, 21.01.2013, 20:44
Polaczki się ugotują we własnym sosie. Ale wybory i tak wygra złodziej. Jeden albo drugi. Gratuluję.
ZielGor, 02.08.2012, 09:19
BARDZO FAJNIE JESTEM ZA
DEREK, 02.08.2012, 09:51
Widzę znafffcy w ataku , i jak zwykle KOMPETENTNI !
Zresztą co się dziwić , skoro i autor artykułu jest gamoniem .
Na kasę nabija się każdą transakcję , bez względu na to , czy to gotówka , przelew , karta , czy nawet bon sodexo !
Kolejna sprawa , powodem ewentualnej podwyżki nie będzie konieczność instalowania kas w firmach szkolących przyszłych kierowców , a fakt wprowadzenia VAT-u - sama kasa to koszt jednorazowy w okolicach 1000zł , a obowiązek jej posiadania wynika właśnie z przepisów VAT .
Edi, 02.08.2012, 10:08
Koleś od VAT Modzelewski pierwszą rzecza jaka zrobił to założył firme doradczą jak w tym syfie się połapac.
Zresztą w Naszym Madrym Kraju każdy Naczelnik US interpretuje chre prawo inaczej i w dodatku do kazdej sprawy oddzielnie - i moze byc tak że Janek i Franek prowadzą sobie szkoły nauki jazdy....... i każdy ma inna interpretację , ba inną dla kursanta Heńka a inną dla kursantki Basi. Oczywiście zaraz znajdzie się grupa Obrońców tego idiotyzmu .... I taka to norma w tym syfie....Ba popierana przez wszystkich syfiarzy Zresztą Polacy nie są w stanie Nic Z Tym zrobić....nawet jak by Piłsudzki powstał z grobu i wszyscy Święci....bo to polska rzeczywistość.
jochny z chicago, 02.08.2012, 12:14
raczej 2500,- widzę sami znawcy
fun, 06.08.2012, 21:17
Zapominasz ,że na kasę nabija się cały obrót (nawet ten zwolniony z vat), a posiadanie kasy nie oznacza płacenie podatku vat.
Basia, 27.11.2012, 11:53
VAT to podatek od towarow i uslug tak wiec czy wczesniej taka usluga nie byla objeta pelna stawka VAT? bo jesli byla to co za roznica poza kosztem zainstalowania kasy? ZADNA
a jesli nie byla to dlaczego od razu kasa? nie moga byc faktury? na nich tez trzeba bedzie uwzglednic podatek wiec co za roznica....kasa i tak splynie do koryta!!!
zyggi, 02.08.2012, 10:45
Jeszcze raz zapytam ... jaki jest koszt zainstalowania kasy ? NAJPROSTSZE modele około 1000zł ! To równowartość przeglądu jednego auta , więc nikt mi nie powie , że wpłynie to na wysokość cen !
A to że VAT , to podatek od towarów i usług , to nie oznacza od razu że ewidencja VAT jest obowiązkowa dla każdego rodzaju usług !
Poza tym przejście na vat daje też dodatkowe możliwości w księgowaniu a tym samym ewentualnym zwrocie podatku VAT .
Zresztą i tak większość tu piszących nie zrozumie co mam na myśli . Wystarczy zażądać FV u mechanika w warsztacie , a usłyszysz że on musi dodać w takim układzie +23% do kwoty .
Edi, 02.08.2012, 12:05
Raczej kwota + 23% VAT + 18% dochodowego.
aa, 02.08.2012, 14:32
To już jest zupełny debilizm. Miałem szkołę jazdy i ją zlikwidowałem. Teoretycznie instruktor nauki jazdy to nauczyciel, który niestety musi się zaorać w tym kraju aby przeżyć. W porównaniu do Pani nauczyciel biologii przeżywamy większy stres i obciążenie niż ona, a nic z tego nie mamy, ani wakacji ani choroby zawodowej. I teraz usługi szkoleniowe są zwolnione z podatku VAT ale jak zwykle znowu instruktor nie jest nauczycielem, więc trzeba go wydymać. i jak ma być w tym kraju dobrze. Dzielimy wszystkich na równych i równiejszych. Po za tym jakby w takim ośrodku było mało papierów do wypełniania, w sumie jeden w tą czy w tamtą nie zrobi nikomu różnicy. A prawda jest taka kto kombinował to czy Państwo zajrzy mu do portfela czy też nie i tak będzie. W takim momencie jak ministerstwo chce nam zaglądać do portfeli to może znieśmy obowiązek utrzymywania gigantycznej infrastruktury w OSK typu biuro sala wykładowa i plac manewrowy.
dupcia, 02.08.2012, 16:41
Pracowałem w małej szwedzkiej firmie.... i szef przenióśł ją do Czech. Owszem ma znacznie dalej...... Ale w Czechach prawo podatkowe to mały zeszycik 16 kartkowy. Urzedy sa superprzyjazne i ludzie mili.
Jak mi mówił - miał dość polskiego donosicielstwa i firmie, hamstwa i wiecznego stresu z pokakami, polskimi urzedami i Porypanym Prawem. Kto je tworzy, zydzi, agenci czy może jakieś kutwa UFOludki z wypranymi mózgami.....Nie to Polacy. Sami sobie g....no tworzą. Po prostu Mam dość tej Polskiej Beznadzieji
jurek, 03.08.2012, 08:42
Szkoły które prowadziły tylko naukę jazdy (bez motoru) były i są zwolnione z vat i dlatego nie wystawiają faktur ,tylko rachunki.
Basia, 27.11.2012, 11:57
a od kiedy kasy fiskalne dla prawników i lekarzy ?
uczciwy=frajer, 02.08.2012, 18:40
Mam pytanie - dlaczego nie ma obowiazku wprowadzenia kas fiskalnych dla prywatnych gabinetów lekarskich???????? Tam ucieka podatek - bo kasa idzie do kieszeni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zastanów się ustawodawco nad tym - będzie bogatszy Skarb Państwa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nysanka, 02.08.2012, 20:33
Ciekawe kiedy kasy dla lekarzy wprowadzą którzy wręcz okradają ludzi mając domowe praktyki
MaC, 02.08.2012, 22:44
Prowadzę szkołę jazdy. Dla mnie wprowadzenie kasy i podatku Vat na prawo jazdy (dziś nie ma Vat-u) to nie problem. Problem będzie dla tych którzy będą chcieli iść na prawo jazdy. Trzeba będzie doliczyć do ceny 23% podatku plus koszty obsługi i montażu kasy fiskalnej. Tak więc prawko będzie kosztowało ok. 300 zł więcej. Niedawno była próba wprowadzenia VAT ale uznano kursy prawa jazdy za szkolenia zawodowe i zwolniono z VAT. Dziś do pracy nikt nie przyjmuje bez prawka więc każdy chce je mieć. Podsumowując Platforma Obywatelska i jej uczony minister Rostowski szukają wszędzie kasy. Szkoda że nie wezmą się za lekarzy i prawników. Tam jest dopiero kasa.
Instruktor B, 03.08.2012, 10:03
własnie jade zdać egzamin do czech nie bede bandzie Sbckiej milicyjnej nabijał kasy a niech zbankrutuja te wszystkie szkoły jazdy Wordy
paweł, 03.08.2012, 11:02
Standartem jest to ze bedziemy pisac gadac i to tyle . Ale jak sie spytasz kogos czy idzie glosowac to odpowiedz jest krotka PO CO . I tak wlasnie przychodza rzady ktore robią co chca nie licza sie z ludzmi bo poco . Kazdy beziedzie pisal ze dziki kraj, zlodzieje, sbecy itd, ale tylko napisze i juz jest szczesliwy ze ktos to przeczyta. Trzeba cos robic a nie gadac wybrac tych ktorych jeszcze niebyło
ja, 03.08.2012, 13:11
Ja się nie przejmuje mam 3 oddziały nauki jazdy w każdej od początku mam kasy fiskalne kupuje w NESSO , nie ma problemów z Urzędem Skarbowym i przeglądami polecę ich bo to chyba jedyna firma która nie pobiera opłat za te coroczne przeglądy. Dodam że nie mam też problemów z pracownikami bo choć obowiązku jeszcze na posiadanie kas w naszej branży nie ma, to mam dzięki urządzeniom fiskalnym porządek w rozliczeniach . Kamila szkola jazdy TOR www.tor.pl
Kamila, 04.08.2012, 00:18
czy mówisz o tej firmie ? www.nesso.info kasy fiskalne , drukarki fiskalne ?
Atom, 04.08.2012, 11:38

Warte uwagi