Prawo jazdy po nowemu - egzaminy, przepisy, testy, koszty. Poradnik

Nowe egzaminy dla kandydatów za kierowców ruszą za kilka dni. Będą kosztowały więcej, znikną też bezterminowe prawa jazdy.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B nie zmienia się. Ale będzie droższy - zamiast 112 będzie kosztował 140 zł

fot. Mariusz Kapała

  • Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B
  • t

Przepisy zmienią się w najbliższą sobotę 19 stycznia 2013 r. Prawdziwa rewolucja nastąpi w egzaminach teoretycznych na wszystkie kategorie praw jazdy.

Zobacz też: Zmiany w kodeksie drogowym i innych przepisach w 2013 r. Poradnik

Test jak gra komputerowa

Zobacz też:

NOWE EGZAMINY TEORETYCZNE NA PRAWO JAZDY - ROZWIĄŻ PRZYKŁADOWY TEST NA PRAWO JAZDY KATEGORII B I SPRAWDŹ, CZY NAPRAWDĘ JEST TAK TRUDNY


Od 19 stycznia 2013 r. na egzaminie teoretycznym komputer wylosuje 32 pytania z puli 3000. Baza pytań jest jednak dopiero przygotowywana, na razie jest w niej ponad 1800 pytań. Na rozwiązanie testu nadal będzie 25 min. Egzaminowany na początek będzie musiał odpowiedzieć na 20 pytań, poprzedzonych filmami symulującymi ruch drogowy. Kandydat na kierowcę zobaczy sytuację na skrzyżowaniu i będzie musiał odpowiedzieć np., czy pierwszeństwo ma samochód jadący z lewej strony. Egzaminowany będzie miał 20 sek. na przeczytanie pytania i 15 kolejnych na wybór tylko jednej odpowiedzi.

Zobacz też: Nowe egzaminy na prawo jazdy ruszą z opóźnieniem w niektórych WORD-ach

Treść kolejnych 12 pytań będzie zmieniała się zależnie od kategorii prawa jazdy, na którą jest egzamin. Będzie to test jednokrotnego wyboru. Czas na odpowiedź to 50 sek. Po zaakceptowaniu wybranej opcji i przejściu do następnego zagadnienia nie będzie możliwości powrotu.

Za odpowiedź na pytanie będzie można dostać od jednego do trzech punktów. Najwięcej za pytania, które mają największy wpływ na bezpieczną jazdę. Podczas testu maksymalnie będzie można zdobyć 74 punkty, aby zdać, trzeba będzie ich zgromadzić co najmniej 68.

Egzamin teoretyczny – także zdany przed 19 stycznia – będzie ważny przez sześć miesięcy.

Praktyka prawie bez zmian

Egzaminy praktyczne dla kierowców aut osobowych i ciężarówek nie zmienią się. Przyszli motocykliści będą musieli za to wykonać dodatkowe zadania: pokonać dodatkowy slalom na placu manewrowym z prędkością 30 km/h, jadąc z prędkością 50 km/h ominąć przeszkodę z lewej lub prawej strony (strzałka wyświetli się w ostatniej chwili) i przejechać między bramkami.

Więcej biurokracji

Przyszli kierowcy starania o prawo jazdy będą zaczynać od wizyty u lekarza i spotkania z urzędnikami. Przed rozpoczęciem szkolenia kursant będzie musiał uzyskać tzw. profil kandydata na kierowcę (pkk). Aby to zrobić, będzie musiał odwiedzić wydział komunikacji starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu, odpowiedniego dla swojego miejsca zameldowania. Przyszły kierowca powinien się tam zgłosić z zaświadczeniem od lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami (koszt jego uzyskania to ok. 100 zł). Na przypisanie kandydatowi na kierowcę pkk urzędnicy mają dwa dni. Jest to darmowe, ponowna wizyta w urzędzie nie jest konieczna.

Po przyznaniu pkk kursant może zgłosić się do wybranej szkoły jazdy, a po ukończeniu kursu udać się na egzamin do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w dowolnym miejscu w kraju. Po zdanym egzaminie kierowca odbierze prawo jazdy w wydziale komunikacji w swoim powiecie. Można też poprosić o przysłanie dokumenty pocztą.

Prawo jazdy z terminem ważności

Od 19 stycznia 2013 r. tak za egzaminy, jak i za wydanie prawa jazdy trzeba będzie zapłacić więcej (nowe stawki na infografice poniżej).

Kliknij, aby powiększyć
Prawo jazdy - nowe opłaty za egzaminy i wydanie dokumentów - infografika

Prawa jazdy nie będą już wydawane bezterminowo. Najdłuższy okres ważności dokumentu wyniesie 15 lat. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez pięć lat. Po upływie tego okresu będzie go trzeba wymienić na nowy, ale nie trzeba będzie obligatoryjnie przechodzić badań lekarskich.

- Chyba, że prawo jazdy zostanie wydane z zastrzeżeniem, że są one konieczne. Wtedy jego okres ważności może być krótszy, określa to lekarz – wyjaśnia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy ministerstwa transportu. Jak mówi, obowiązek wymiany dokumentów po 15 latach wprowadzono, by zdjęcia w nich zawarte były zawsze aktualne.

Prawo jazdy z ograniczonym terminem ważności dostaną też kierowcy, którzy uzyskali je przed 19 stycznia, ale z różnych przyczyn będą musieli uzyskać nowy dokument. Stanie się tak wtedy, gdy zgubią prawo jazdy albo ktoś im je ukradnie, gdy będą musieli ponownie zdać egzamin, bo stracili uprawnienia. Dokument ważny maksymalnie przez 15 lat dostanie także ten kierowca, który po 19 stycznia do posiadanych kategorii prawa jazdy dołoży kolejne. Obowiązkowa wymiana blankietów prawa jazdy czeka zresztą wszystkich kierowców, ale jak zapowiada rząd dopiero w 2028 r.

Zobacz też: Nowe wzory dokumentów prawa jazdy, obowiązujące od 19 stycznia

Nowe wzory dokumentów prawa jazdy będą takie same we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Znika karta motorowerowa

Już za kilka dni pojawią się też nowe kategorie prawa jazdy na jednoślady i quady. Będą one następujące:

  • kategoria AM, pozwalająca na jazdę motorowerami i lekkimi czterokołowcami (masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 cm sześć.). Aby uzyskać te uprawnienia, trzeba mieć co najmniej 14 lat. Zastąpią one kartę motorowerową. Jej posiadacze będą mogli ją wymieniać na prawo jazdy kat. AM. Osoby, które przed 19 stycznia kończą 18 lat, będą mogły jeździć motorowerami (ale nie quadami) bez konieczności uzyskania uprawnień.
  • kategoria A1, pozwalająca na jazdę motocyklami o pojemności do 125 cm sześć., mocy do 15 KM/11 kW i stosunku mocy do masy nie większej niż 0,1 kW/kg oraz do jazdy motocyklami trzykołowymi o mocy do 20 KM/15 kW. Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 16 lat.
  • kategoria A2, pozwalająca na jazdę motocyklami z silnikiem o mocy do 47 KM/35 kW. Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 18 lat.
  • kategoria A, pozwalająca na jazdę motocyklami o mocy większej niż 47 KM będzie dostępna dla osób mających co najmniej 24 a nie 18 lat jak dotychczas. Motocyklista, który w wieku 18 lat uzyska uprawnienia kat. A2, po dwóch latach będzie mógł starać się o kat. A.

Nowelizacja wprowadza także przepisy przejściowe dla osób, które ukończyły szkolenie na prawo jazdy kategorii A i nie zdały jeszcze egzaminu, a 19 stycznia 2013 r. nie będą miały ukończonych 24 lat. Osoby te będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii A2. 

Zobacz też: Rząd chce odbierać prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w zabudowanym

Ciężarówki i autobusy dla starszych

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii C (na ciężarówki) trzeba będzie mieć co najmniej 21 lat, a nie 18 jak dotychczas. Uprawnienia kategorii D (na autobusy) będą dostępne dla osób, które mają co najmniej 24 lata, a nie 21 jak dotychczas.

Do 2016 r. poczekamy natomiast na dodatkowe ograniczenia dla świeżo upieczonych kierowców (np. zielone listki). W mocy pozostają obecne przepisy mówiące, że zmotoryzowany, który ma prawo jazdy krócej niż rok, nie może przekroczyć limitu 20 punktów karnych ani zmniejszyć ich liczby o sześć na specjalnych kursach.

Sławomir Draguła 

REKLAMA
Części regiomoto.pl - akcesoria i części samochodowe, sklep internetowy

Zobacz też wiadomości z regionów:

Wiadomości. Szaleńcy na motocyklach w centrum Katowic Koncerty w Polsce 2013. Slash w Spodku Zdjęcia. Miss Polonia 2012 - warszawianki najpiękniejsze? Ciekawostki. Ulizana Melba robi furorę w świecie Inwestycje. W Gdyni powstanie podwodny hotel 
mmsilesia.pl mmsilesia.pl mmwarszawa.pl mmwroclaw.pl mmtrojmiasto.pl
Autor: redakcja.regiomoto
102komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (102)

Wszystkie media piszą o zmianach w egzaminie teoretycznym a prawda jest taka, że nowy system egzaminacyjny jest o wiele prostszy! Szkoda, że media mówią o zmianach ale nikt nie pokazuje faktycznego testu. Jeżeli ktoś chce zobaczyć jak to wygląda w praktyce - zapraszamy do naszej szkoły. Nasi kursanci od wielu tygodni mają możliwość ćwiczenia testów wg nowych zasad i wszyscy zgodnie potwierdzają, że to proste!
Odpowiedzialna Szkołą Jazdy SOS, 14.01.2013, 23:01
czyli gdzie ta szkoła ??
ciekawy, 16.01.2013, 23:36
ciekawe skąd macie te testy.Informacje Wasze ogłupiają ludzi.SZANOWNI PANSTWO BAZA PYTAN EGZAMINACYJNYCH JEST TAJNA. I to tyle do tej super szkoły.
MiKo, 20.01.2013, 17:49
od 3 tygodni można ściągnąć na internecie, 7zł koszt
daro, 21.01.2013, 19:49
czy nie wydaje ci się że gdyby WORD udostępnił bazę pytań to były by one do pobrania ZA DARMO... cały myk polega na tym żeby były TAJNE.... i każdy może sobie takie pytania napisać i dać naiwnym ludziom do pobrania za 7 zł.
realista, 24.07.2014, 16:59
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
wszystko co jest tajne kiedys wychodzi na jaw....
bedzie jakis przeciek na 100%
koles, 23.01.2013, 23:47
Masz racje ja chce sie dowiedziec jak to bedzie dzialac ,ale nic nie moge narazie znalezc ! Niech ich potraci na czerwonych swiatlach karetka pogotowia , albo niech ich przejedzie traktor na autostradzie . Kto to wymyslil te egzaminy !!!
Traktorzysta , 13.01.2014, 18:55
Potwierdzam. Nowe testy są banalne i dużo prostsze (jeśli oczywiscie zna się przepisy ruchu drogowego, a nie tylko wyuczone na blaszkę pytania).
kierowca, 26.01.2013, 20:09
Piszesz bzdury człowieku. Zrób parę testów i sam się przekonaj. Forma może i jest łatwiejsza, ale pytania lelogiczne i dwuznaczne. To tylko w Polsce możliwe. Takich cwaniakó jak ty jest wielu, tylko szkoda, ze nie potrafią dobrze zrobić nowego testu.
kaje, 27.01.2013, 16:46
Nigdzie nie ma pełnej bazy pytań i odpowiedzi a te testy są do bani...
Yszty, 17.03.2013, 16:40
pewnie przepłaciłeś i tak mówisz że łatwe
gosc, 26.03.2013, 20:14
dzisiaj miałem egzamin nauczyłem się przepisów i znaków oraz pytan jak przyszło zdawać okazałosie że nie są te pytania co z internetu
gosc, 26.03.2013, 20:18
człowieku testy wewnętrzne nie mają nic wspólnego z orginałem wiem to
oblana, 05.04.2013, 13:36
Dla mnie to jest śmieszne, po co te zmiany, było dobrze tak jak było, a młodzi kierowcy mają się męczyć... Do dupy z takim prawkiem.
nowik777, 14.01.2013, 23:04
jak to po co?? zeby wszyscy mieli wiecej roboty, noi kasa za tym idzie przeciez bo jak, ktos wymyslił wiecej pierdół zeby ludze wydawali kase na ponowne egzaminy. lekarz-zaswiadczenia, przeciez w polse nie ma nic za darmo!! biurokracja cholerna!!!!!
boja, 15.01.2013, 19:49
Złodziejskie państwo i co tu dużo mówić. Każdemu kto ma tylko możliwość doradzam opuścić ten chory kraj i nigdy nie wracać. Ludzie których wybieramy w wyborach i którym płacimy coraz bardziej nas niewolą, ograniczają i gnoją. Dobrze żyją z naszych pieniędzy i wymyślają co tu zrobić żeby jeszcze bardziej nas udupić, przepisami, pozwoleniami, zakazami, wymaganymi kwalifikacjami, licencjami i innym gównem tego kraju, żeby im jeszcze więcej napływało do koryta. Ten kraj jest bardziej ograniczony i totalitarny niż za komuny. Zmuszają nas do płacenia wysokich podatków, zusu, czynszów, kar i mandatów. Sami stawiają się ponad prawem i śmieją się nam w twarz, że teraz będziemy tyrać do 67 roku, że teraz egzaminy na prawo jazdy będzie droższe, cięższe, trudniejsze, że mandaty będą dwa razy wyższe, a policjant w nagrodę za gnojenie nas zwykłych ludzi będzie mógł iść w nagrodę na emeryturę po 15 latach pracy itd. a to wszystko po to żeby nas niewolić i żeby do koryta płynęły pieniądze.
erwiner, 21.01.2013, 17:39
Tak naprawdę komuna miała i działa w taki sposób że osoba rządząca nie mogła się wzbogacać swoimi decyzjami, co miało za działanie żeby osoby rządzące miały kierować się dobrem ludzi. A teraz to za jakiś mały wydruczek płacisz w urzędzie który powinien być za darmo, I jak kolega wyżej pisze najlepiej wyjechać stąd i nie wracać, bo polski już w praktyce nie ma bo została sprzedana, a co jeszcze nie zostało to jest kwestią czasu.
ksdldklsf, 24.01.2013, 01:52
DOBRZE OWI KOLEGA BANDA ZLODZIEJI SYF Z TEJ POLSKI,ZACISKAJA PASA JA CZEKAM NA STRAJKI I BUNT LUDZI//!!!!!!!!!
OKRADANY PRZEZ KOCHANE PANSTWO, 25.01.2013, 01:16
To czekamy razem.
Kamix, 10.07.2013, 18:21
bardzo dobrze napisane to chory kraj w którym się nie da żyć -cały czas robią ludziom pod górkę p[orównują nas do krajów unijnych ale jakie są zarobki w krajach unijnych jak np;w niemczech i jakie mają świadczania socjalne i emerytalne.
figurenka, 02.02.2013, 21:22
taka jest prawda.. żerują tylko na naszych kieszeniach, gówno robią z bezrobociem, biedą, w dupie mają że młodzi nie mogą się tu wykazać a za granicą dostają więcej za machanie łopatą... sami sobie sprawiają dziesiątki aut, garniturki, lakierki, kilka domów, wakacje nie wiadomo gdzie i to za co? za nasze pieniądze i jeszcze mają czelność mówić że w najniższych sferach życia panuje krętactwo i cwaniactwo bo rolnik zasuwa w polu i bierze chorobowe? i taki oni dają przykład? Zasrańce siedzą w tym sejmie i pierdzą w stołki i nie robią nić żeby było lepiej.. tak się szczycili euro2012.. i co? autostrady nie zrobione, na stadionach awarie.. ni i ten dach.. przecież przy upale trzeba było zamknąć, ale przy ulewie? po co? niech zaleje w cholere.. Jak patrzę na te przebrzydłe mordy które z każdym krokiem chcą jak najwięcej zedrzeć z mojej rodziny ciężko zarobionych pieniędzy to mam ochotę ich wszystkich rozerwać na strzępy.. dzieci nie mają co jeść, a oni .. z resztą szkoda słów i nerwów.. i całego społeczeństwa.. Czy oni wszyscy są naprawdę tak ułomni? zero współczucia?
nie owijajmy w bawełnę.. w dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez samochodu, ale za coś trzeba ten samochód kupić i zalać do baku.. nie dość że paliwo jest w kosmicznej cenie, nie dość że ludzie jeżdżą autami z "10-tej ręki" które ledwo jeżdżą bo nie mają pieniędzy na inne a w dodatku jeżdżąc po tych ''drogach" rozsypują się jeszcze bardziej, nie dość że opłaty są wysokie, to trzeba podwyższyć cenę zrobienia kursu.. utrudniajmy sobie życie.. i jeszcze te mandaty.. widzę już co dzieje się z policją w mojej okolicy.. przyczepić się o byle gówno to potrafią i jeszcze 10 paragrafów znaleźć, ale złapać prawdziwego przestępcę to niema komu bo wszyscy srają w gacie.. może w końcu sam wymierzy sobie sprawiedliwość..brak mi już słów na to co się dzieje..
dodam jeszcze tylko że z tego co widzę to dużo więcej osób nie zdaje tych egzaminów i nie musi to wynikać z braku wiedzy tylko z presji i ze strachu.. ale dla tych urzędasów to lepiej.. bo więcej kasy... i tak koło się zamyka.. zabrać biednym dać bogatym.. niema sprawiedliwości na tym świecie..
Tuśka, 20.02.2013, 22:21
podpisuję się pod tym tekstem ...brawo ! popieram i właśnie wyjeżdżam na stałe z tego bezprzyszłościowego kraju ..mam 25 lat i nie widzę dla mojej rodziny godnego życia w kraju ,który kiedyś był chlubą i dumą całego narodu....a teraz wstyd mi że jestem polakiem.
kazik, 22.03.2013, 10:21
święta prawda
oblana, 05.04.2013, 13:38
Popieram całkowicie.
Magda, 13.05.2013, 18:25
DOBRZE PISZESZ I TO PRAWDA JEST TAK JAK PISZESZ,NA PRAWO JAZDY SA GŁUPIE SFORMUŁOWANIA NIEKTÓRYCH PYTAŃ NIE WIESZ O CO BIEGA. JA TEZ PRACOWAŁAM PRZEZ 35 LAT W TYM ZASRANYM KRAJU NIE MIAŁAM DURZO BYŁAM Z MEZEM TO BYŁY DWIE NIEDUZE EMERYTURY . TERAZ JESTEM SAMA JEDNA NIEDUZA TAK ZWANA RENTA RODZINNA OPŁATY TE SAME,APTEKA KOSZTUJE TRZEBA SOBIE ODMAWIAC DO KOGO SIE ZWRÓCIC TRZEBA BEDZIE MI GDZIEJSC DOROBIC NA STAROSC WYJECHAC I ZAOPIEKOWAC SIE STARYMI ALBO DZIECMI TAK MI ZOSTAŁO NA STAROSC.ZA TO POWINNO BYC WSTYD TYCH CO RZADZA TYM PANSTWYM BO IM NIC NIE BRAKUJE ZYJA W DOSTATKU.ZAUJE TYLKO TEGO ZE SIE NIE WYPIEŁAM NA TE ZASRANE PANSTWO.PRACOWAŁAM MAZ PRACOWAŁ WYCHOWALISMY DWOJE DZIECI INNE KOBIETY SIEDZIAŁY W DAMU ZICIE GRZAŁY A DZISIAJ MAJA WIEKSZE RENTY.
LEO, 20.11.2014, 20:18
No i w końcu osoba która dobrze mówi, a i odpowiadając czemu są zmiany, każdy może zauważyć że obecny rząd nie działa na rzecz Polaków, i ostatnio widzę że robią wszystko żeby żyło się tu gorzej.
A, 24.01.2013, 01:44
"Za odpowiedź na pytanie będzie można dostać od jednego do trzech punktów. Najwięcej za pytania, które mają największy wpływ na bezpieczną jazdę. Podczas testu maksymalnie będzie można zdobyć 74 punkty, aby zdać, trzeba będzie ich zgromadzić co najmniej 68." przy 32 pytaniach o pomylke latwo... idiotyzm jednym slowem.
adam, 15.01.2013, 00:00
masz podejmowac decyzje szybko i bezblednie - jak na drodze podczas rzeczywistej jazdy, kiedy musisz byc skoncentrowany przez caly czas, niezaleznie od czasu jej trwania. Zaden idiotyzm, trzeba myslec.
gość, 15.01.2013, 13:45
Sory gościu, ale wiedza PRAKTYCZNA a TEORETYCZNA nie mają nic wspólnego po za celem. Jeżeli masz na przeczytanie polecenia 20 sekund, zagapisz się albo nie doczytasz, i lipa... pytanie oblane. Po za tym, jeżeli mamy rozmawiać o rzeczywistych warunkach, to jak jedzie we mnie samochód to ja nie mam 20 sekund na zastanowienie się co robić ;)
ds, 16.01.2013, 02:29
Sam stwierdziłeś, że egzamin jest prostszy, niż rzeczywistość więc w czym problem? Jak się na ulicy zagapisz, to nie tylko nie zdasz egzaminu, ale może i kogoś zabijesz, więc lepiej żebyś jednak tego egzaminu nie zdał.
Bager, 20.01.2013, 13:51
Po pierwsze nie porównujmy tu czytania z jazdą, bo nie każdy czyta na tyle szybko, bez omyłkowo itp.
ksdldklsf, 24.01.2013, 01:57
Znaki trzeba odczytywać szybko i bezbłędnie, a jak ty nie potrafisz jeszcze w wieku 18 lat przeczytać krótkiego pytania w 20 sekund to może zostań przy rowerku...
kierowca, 29.01.2013, 18:06
nie próbuj nam wmówić że jest to to samo.. jeżeli jesteś w danej sytuacji to twój mózg inaczej reaguje na bodźce niż jeśli siedzisz na egzaminie.. ogarnij..
Tuśka, 20.02.2013, 22:28
to jest chore zeby były jakieś punkty wcześniej było lepiej a teraz punkty zbierać nie wiem tylko po co komu te punkty w realnej jeździe też trzeba będzie punkty zbierać? To co Oni teraz wymyślają to jest jakiś popaprany idiotyzm... a jeszcze ten czas 20 sekund na przeczytanie pytania a co jak ktoś nie zdąży? każdy bardziej będzie skupiony na tym aby tylko zdobyć te cholerne punkty i tyle. Poza tym praktyka a teoria to są dwie różne sprawy i w praktyce teoria jest czasem gówno warta
Punkty , 18.01.2013, 14:23
No i gitara.
A teraz z innej beki. Ogłoszenie:
spżedam samochud osobowy xxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxx
warzny pżegląg i oc. więcej pod: xxx xxx xxx
jak taki idiota robi p.j.? Drodzy młodzi kierowcy bądź i nie kierowcy.
kurs prawka to ok 1000,00 zł , egzamin 150,00 każdy dodatkowy 112,00 po 3 nieudanych kolejne godziny i kolejna kasa kurs kosztuje niekiedy ok 2000,00 lub więcej, Może się zastanowić czy robić ten kurs czy nie policja zatrzyma bez p.j. to 500,00 popytajcie kierowców ile razy w życiu mieli kontrolę.
bez prawka jest ok., 15.01.2013, 08:10
gdzie ty masz kurs za 1000 zł ?? minium 1500
gość, 20.01.2013, 10:15
W Poznaniu.
Bager, 20.01.2013, 13:53
W słupsku kurs 1150 zł
Ewa, 21.01.2013, 16:52
Jak spowodujesz wypadek nie mając prawa jazdy, to może nie być odszkodowania z OC i wtedy płacisz poszkodowanemu. Pół biedy, jeśli tylko za rozbity samochód (osobowy, z tych w normalnej cenie, a nie jakiś wypasiony); ale jeśli będziesz musiał płacić za leczenie i uszczerbek na zdrowiu, utracone zarobki ewentualnie wypłacać rentę, to jest to znacznie więcej niż kurs na prawo jazdy i kilka egzaminów.
P., 21.01.2013, 08:14
Straciłem prawko za punkty, przy okazji zwykłej kontroli, nawet nie wiedziałem, że jakaś straż gminna strzeliła mi w plecy w polu zdjęcie 93km/h na jak twierdzą 40-ce. W tle drzewo i pola. Miesięcznie jeżdżę około 5,5tys km, w tydzień miałem 3 kontrole. Później koleś skasował mnie na czerwonym (wymusił jak ruszyłem na zielonym). Teraz walczę o prawko, ale okazuje się, że WORD nie wpiął się do nowego systemu, jeżdżę na egzaminy 65km od domu. Tracę pracę. Nie zdaję, bo koleś na placu twierdzi, że nie zachowałem ostrożności. Jeżdżę zawodowo od 98 roku, nie bylem sprawca wypadku, co roku 1,5 raza okrążam Ziemię....
Combacik, 08.04.2013, 07:58
A dlaczego nie wymieniać co 5 lat, przecież facet może w tym czasie zgolić wąsy, a kobiety obowiązkowo po każdej zmianie fryzury ? przecież coraz większą bandę urzędasów trzeba utrzymywać, dziurę budżetową łatać ... i może po krzyżyk na drogę u proboszcza za "Bóg zapłać" ... chory kraj ...
niezdziwiony, 15.01.2013, 09:35
obowiązkowo bezrobotni powinni wymieniać co 2 miesiące i tak nie mają nic lepszego do roboty-poganiać ich trochę do u.p po zaświadczenie o bezrobotności z tym zaświadczenieniem do u.m. że tam ich nie potrzeba z u.p. nazat do word po wniosek o wymianę prawka, obowiązkowo do fryzjera(zaświadczenie) do fotografa i wymiana prawka. Bezrobotny ma na to 3 dni kalendarzowe w przeciwnym razie zostaje pozbawiony nagrody niespodzianki ( wypis z pup-y)
hehoł, 15.01.2013, 09:52
Jak masz tyle czasu to sobie lataj po urzedach pajacu
Krzys, 29.01.2013, 08:02
Prawko AM 140zł? Słyszałem że będzie 1000zł... :/
Seba ; D, 15.01.2013, 18:06
czytaj ze zrozumieniem ..
BAD, 15.01.2013, 19:00
Dla mnie to jest czysty idiotyzm ... żeby tak młodych męczyć z tym prawem jazdy
Konrad, 16.01.2013, 00:30
prawo jazdy powinno byc tylko zawodowe bo 80 procent kierowcow wogule nie umie jezdzic
raf, 19.01.2013, 17:55
Jak nie umiesz jeździć to nie będziesz umiał, jeden chce jechać przepisowo. To jedzie, drugi nie chce i nie jedzie i to niezależne czy będzie musiał zrobić prawko za 5 lat za 15 czy za 30, tutaj nic nie ma wspólnego niby z wypadkami, jak ma coś się stać to się stanie.Wiem tylko jedno ja nie wyobrażam siebie za 60 lat na egzaminie ...
Axel, 20.01.2013, 00:16