Most w Połańcu rośnie w oczach. Zobacz zdjęcia z budowy

Budowa mostu w Połańcu idzie zgodnie z planem. Za 10 miesięcy Świętokrzyskie uzyska błyskawiczne i wygodne połączenie z Podkarpaciem.
Most w Połańcu rośnie w oczach. Zobacz zdjęcia z budowy
Zmontowana konstrukcja stalowa po stronie podkarpackiej. Na małym zdjęciu deskowanie płyty pomostu - przęsło 12 - 13.

fot. mostpolaniec.pl

  • Most w Połańcu rośnie w oczach. Zobacz zdjęcia z budowy
  • Most w Połańcu rośnie w oczach. Zobacz zdjęcia z budowy
  • Most w Połańcu rośnie w oczach. Zobacz zdjęcia z budowy

Minęło już połowę czasu trwania kontraktu na budowę mostu w Połańcu, który połączy województwo świętokrzyskie z podkarpackim. Sprawdziliśmy, czy budowa także jest na półmetku.

Zobacz też: Tymczasowy most w Woli Jachowej na drodze krajowej nr 74 już otwarty

- Postęp robót w listopadzie jest zdecydowanie wyższy niż zakładał to zaktualizowany w czerwcu harmonogram. Udało nam się w niewielkim stopniu nadrobić zaległości z poprzedniego miesiąca. Naszym największym sprzymierzeńcem podczas pracy jest pogoda. Zaawansowanie wykonanych robót na dzień dzisiejszy wynosi 66 procent - mówi Włodzimierz Galus, kierownik budowy z firmy "Mosty Łódź".

Obecnie na moście na Wiśle trwają prace przy budowaniu kolejnych części konstrukcji stalowej oraz zabezpieczeniu antykorozyjnym. Po stronie podkarpackiej nasuwanie konstrukcji stalowej zostało już zakończone. Teraz trwają tam prace przy montażu podpór nurtowych. Zabetonowano także płytę pomostu na przęśle 12 - 13. Natomiast po stronie świętokrzyskiej płytę pomostu zabetonowano przy przęśle 2-3.

Prace drogowe także szybko posuwają się do przodu. W zaawansowanej fazie znajduje się budowa nasypów pod drogę wojewódzką. Po stronie świętokrzyskiej zaawansowanie nasypów kształtuje się na poziomie - 90 procent, a po stronie podkarpackiej - 80 procent.

Sprzyjające warunki atmosferyczne pozwoliły także na ułożenie podbudowy bitumicznej i warstwy wiążącej na drodze wojewódzkiej i drogach dojazdowych. Systematycznie montowane są studnie kanalizacji deszczowej. Zakończono już budowę gazociągu i umocniono dno zbiornika retencyjnego płytami ażurowymi.

W grudniu dalsze prace na moście będą polegały na kontynuacji scalania konstrukcji, a także na montażu przęsła nurtowego, czyli zwornika. Budowniczy chcą, by na koniec miesiąca została wykonana połowa prac związanych ze scalaniem całej konstrukcji na moście. Będzie także kontynuowane dalsze układanie desek, zbrojenia i betonowanie płyty pomostu. Jeśli pogoda na to pozwoli planuje się częściowe umocnienie filarów narzutem kamiennym.

Jeśli chodzi zaś o prace na drodze, to dalej będzie kontynuowane tworzenie nasypów. Planuje się także położenie podbudowy bitumicznej po lewej stronie ronda w Połańcu oraz położenie dalszej części warstwy wiążącej. Całość projektu ma zostać zrealizowana do końca października 2014 roku. Minęło 14 miesięcy, a plac budowy prezentuje się imponująco.

Ważne

Inwestycja, która połączy województwo świętokrzyskie i podkarpackie. Początek planowanej drogi stanowi skrzyżowanie drogi wojewódzkiej numer 764 z drogą krajową numer 79 w Połańcu. Przez około 700 metrów trasa pokrywa się z ulicą Zielińskiego. Następnie droga poprowadzona będzie nowym szlakiem, aż do przeprawy mostowej w okolicy miejscowości Zawada. Po drugiej stronie Wisły droga prowadzić będzie przez pola uprawne w miejscowościach Sadkowa Góra, Gawłuszowice, Kliszów, Brzyście, Borki Nizińskie, Babicha aż do Tuszowa Narodowego. Będzie komunikacja z obwodnicą Mielca i szybki dojazd do drogi numer 9 w kierunku Rzeszowa czy autostrady A4. 

Agnieszka KURAŚ
kuras@echodnia.eu 

Autor: Karol Biela
4komentarzy
Dodaj nowy komentarz

Komentarze (4)

godpodarki całego powiatu staszowskiego. Połanieckie strefy ekonomiczne i staszowską strefę gospodarczą można już zaorać. Do tego szybkie wyludnienie powiatu staszowskiego. Bo tamta strona Wisły, mielecka, to cywilzacja gospodarcza. Rozwój.
Gość, 21.12.2013, 13:06
Prosić boga żeby i ciebie stąd szlag trafił!
Amen
stre faa, 21.12.2013, 18:28
Jakoś nie widzę tej mieleckiej cywilizacji po drodze na warszawakę widzę przeważnie stare rzęchy jadące do stolicy
mariuszwwa, 09.10.2014, 17:53
nie cale swietokrzyskie tylko czesc ogolnie mowiac zyskaja tylko kielce
krzysiek k, 05.02.2014, 22:00

Warte uwagi